On-line

We have 240 guests online
Besucherzahler singles
счетчик посещений


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
PDF Print E-mail
Garden-Vegetable garden - Едем своїми руками
Wednesday, 25 May 2011 14:47
There are no translations available.

Матеріал підготували:
Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія


Стрілецька М.В.

м. Нікополь, Україна
Біографія

 
Момордика

"Гіркий" гарбуз

Момордика, або індійський огірок - однорічна витка трав'яниста рослина із сімейства гарбузових. Поширена в Індії, В'єтнамі, Лаосі, Кампучії, Таїланді, Індонезії, Південному Китаї, в Японії та на Філіппінах.

Квітки момордики одностатеві, жовті, ароматні.
 
 
 
Момордика або індійський огірок
 
Плід округловатий, помаранчевого кольору, зовні кірка покрита сосочкоподібними виступами. Насіння відносно велике (довжина 1,1-1,5 см, ширина 0,8-0,9 см), плоске, округле, з нерівними лопатевими краями і горбкуватою поверхнею, на плоских сторонах розташовується своєрідний малюнок. Плід містить від 15 до 50 насінин. Зазвичай вони мають темно-буре забарвлення. Усередині плоду знаходиться соковитий околоплодник темно-рубінового кольору. На смак він дуже приємний, нагадує стиглу хурму, а сам плід - гарбуз.

Правда, сосочкоподібна поверхня плоду злегка гірчить. Недаремно момордику ще називають "гірким гарбузом".
 
 
Вирощування момордики

Вирощують момордику, як гарбуз і кабачки. В умовах півдня України її можна з успіхом обробляти не лише в парниках і теплицях або в якості кімнатної рослини, але й у відкритому грунті. На Нікопольщині цю «дивну» культуру багато садівників-любителів почали вирощувати на своїх городах ще років 12-15 тому.
 
Перед сівбою насіння варто замочити в рожевому розчині марганцівки. Тримають в розчині 24 години, не чекаючи проростання. Потім насіння висівають. Розсаду вирощують як завжди - в торфо-перегнойних горщиках. Насіння ставлять на ребро на глибині 1-1,5 см, після чого роблять полив. Як тільки вода пішла, насіння присипають грунтом і злегка ущільнюють. Наступний полив здійснюють через 2 дні.

 
Схема посіву насіння момордики
 
У пору розвитку сім’ядольних уважно стежать, щоб грунт постійно знаходився у вологому стані - пересушування недопустиме. Сходи корисно обприскувати водою з пульверізатора увечері. Батоги не прищипують.

Момордика вимоглива до родючості грунту. Підгодовують рослини розчином коров'яку (1:10) кожні два тижні. В умовах півдня України і Нікопольського району у цієї культури немає серйозних ворогів (комах-шкідників). 

 
Вертикальна шпалера

Краще всього цю культуру розміщувати на вертикальній шпалері, яка помітно збільшує освітленість. Вона, зазвичай, виготовляється з дроту або тонких трубочок, можна використати також сітку. У тіні плоди стають дрібними, зав'язі обсипаються. Рослину формують в 3 пагони, після чого починається активний ріст пасинків, які згодом добре плодоносять. Але пасинки, які розростаються, не повинні загущати крону.
 
 
Розташування момордики на шпалері
 
 
 
Момордика на шпалері


Вегетативне розмноження

Техніка вегетативного розмноження наступна. З нижньої частини пасинкового пагона вибирають живець. Він повинен мати два добре розвинених листа і широке міжвузля. Укорінюють в звичайній воді. Живець закріплюють у вертикальному положенні в посудині. Для вкорінення потрібна лише одна умова: температура води має бути не менш 25о С. Перші корінці з'являться вже через 2 тижні. А через місяць вкорінений живець висаджують в грунт. Після посадки молоду рослину необхідно добре полити.
 
 
 
Вкорінення живця момордики у воді
 
В умовах жаркого літа півдня України цій рослині потрібний частий щедрий полив. Краще всього здійснювати його увечері (з 19 до 22 годин).


Цвітіння і збір урожаю

Цвітіння момордики співпадає з початком активного пагоноутворення. Спочатку з'являються чоловічі квітки, потім жіночі. Вони відразу несуть в собі зародок майбутнього плоду.
 
 
 
Чоловіча квітка момордики
 
 
Жіноча квітка момордики
 
Після запилення зав'язі відразу починають активно розвиватися. При дозріванні плід спочатку набуває плямистого жовтуватого відтінку, потім він стає яскраво-помаранчевим. Коли плід повністю визрів, він тріскається з нижньої частини і розгортається на три м'ясисті «пелюстки».
 
 
 
Розкритий плод момордики
 
У цей момент насіння, завдяки слизовому околоплоднику, випадає з плоду на землю.
 
Таким чином вичищений плід готовий до вживання. При зборі насіння звертають увагу на його якість. Разом з темним насінням трапляється і насіння з білим забарвленням. Це не визрівши насіння, яке потрібно відбракувати.
 
 
 Стигле насіння момордики
Фото: www.newfazenda.ru 

 


Блюда з плодів момордики
  • Смажена момордика. Дрібно нарізані скибочки повністю визрілого плоду підсмажити на рослинній олії. Зелень додати за смаком.
  • Маринована момордика. Дозрілі плоди промити у воді і нарізати на шматочки. Зрізати з них тонкий шар шкірки разом з горбкуватими утвореннями. У стерилізовану банку покласти шматочки момордики. Додати: часник, кріп, лист чорної смородини, горошки чорного перцю. Залити вміст банки маринадом.
Маринад: на 1 л води - 1 столова ложка солі, 1 столова ложка цукру, 1 столова ложка 9%-ного столового оцту.
Маринад довести до кипіння і в гарячому виді залити у банки, закрити кришкою.

 

Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.

На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про вирощування рослин та догляд за ними:
Дізнатися більше про момордику Ви можете тут:
 
Last Updated on Wednesday, 25 May 2011 16:44
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting