On-line

We have 231 guests online
Besucherzahler singles
счетчик посещений


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
PDF Print E-mail
Pearls of Nikopol'schina - Аpplied art
Sunday, 27 March 2011 13:15
There are no translations available.

Таужнянська Т.І.
Вчителька
м. Київ, Україна
Біографія

Матеріал надано в авторській редакції
 
 
Вироби з соломки
(інтарсія соломкою)

Заготівля соломки

Для аплікацій із соломки використовують солому з жита, пшениці, вівса та інше. Чим довше стебло рослини, тим більш отримаємо робочого матеріалу. Досвід переконує, що найкраще використовувати стебло з рослин, що виросли на органічних добривах, а не на хімічних. Солома з рослин, вирощених на гною - м`яка та еластична, а з рослин, вирощених на хімічних добривах - жорстка, тверда, важко піддається обробці.

Заготовляють соломку так: стебло вказаних вище рослин уявно ділять на три частини. Перша частина - вгорі. Вона тонка й не придатна для роботи, а тому її відкидають.

Друга частина - середина стебла. Вона складається з кількох колінців або вузликів. Довгі стебла для міцності пов`язуються вузликами. Коли заготовляємо соломку, то зрізаємо стебло від вузлика до вузлика. Третя частина - найтовстіша. Її відкидають, оскільки вона не придатна для роботи. І, отже, робочою частиною є лише середина стебла.

Найкраща пора для заготівлі соломки - серпень. Солома жнеться вручну, щоб стебло не зазнало механічних ушкоджень.


Обробка соломки

Для художніх виробів використовують соломку трьох видів: звичайну, палену та вибілену.

Звичайна соломка - це така, яка вона в природі.

Палену соломку виготовляють так: розрізують стебло ножем уздовж й на твердій поверхні розгладжують. Потім на дошці прасують розжареною праскою, до золотавого кольору.

Вибілена соломка - це така, яка пройшла хімічну обробку. Нарізану соломку заливають розчином аміака, змішаним з перекисом водню (кімнатної температури). Через кілька годин відбувається бурхлива реакція, яка супроводжується виділенням густої їдкої пари. Після травлення соломка стає білою і м`якою. За бажанням її можна пофарбувати аніліновими барвниками у будь-який колір.

У сухому вигляді соломка зберігається довго. Слід пам'ятати, що при впливі сонячних променів світла на соломку, вона темнішає.

Щоб приготувати соломку для плетіння, її слід прокип`ятити у воді з розчином кальцінованої соди. Після кипіння, вона стає еластичною та легко піддається плетінню. Якщо така соломка і висохне, то після її зволоження вона знову стає придатною до роботи.


Інструменти для роботи з соломкою

Основними інструментами у роботі з соломкою є різець та скальпель. Береться звичайний хірургічний скальпель і заточується під кутом 45°. Використовують також полотно ножівки, заточивши його під кутом 45°. Скальпель повинен бути завжди гострим, бо від нього багато залежить успіх у роботі.

Другим важливим інструментом є пристрій для різки. Він може бути як з дерева, так і з металу. Брусок розрізається на полотна та між ними вставляють шматочки леза. Усе полотно стягується болтом. Відстані між лезом від 1 мм до 15 мм.

У домашніх умовах можна виготовити простий пристрій для різки соломки. У дерев`яну лінійку по позначках вставити шматочок леза.

Пристрій для різки соломки застосовується у тих випадках, коли потрібно зробити рамку, орнамент, стебло тощо.

Соломку блискучим боком кладуть до основи й протягують між лезом. Другий кінець стебла підхоплюємо пальцями лівої руки і соломку легко витягуємо між лезами. Таким чином ми можемо заготовити багато полосок соломки бажаних розмірів.


Техніка клеєння соломки
 
Техніка клеєння соломки:
  1. Соломку тримаємо у правій руці, як ручку.
  2. У лівій - соломка розгладжена. Блискучою стороною до гори. Соломка затискається вказівним та товстим пальцями.
  3. Спідню частину соломки намазуємо клеєм ПВА та приклеюємо до площини. Скальпель ставлять лезом на соломку, міцно притискують, а саму соломку з протилежного кінця різко піднімають до гори так, щоб вона обрізалася.
Спочатку вчаться вирізувати ромби, а потім - квадрати. Згодом можна спробувати геометричний малюнок з цими елементами. Соломка легко приклеюється клеєм ПВА. Він повинен бути густим.


Інтарсія соломкою

Інтарсія соломкою - це аплікація соломкою. Цей вид мистецтва широко застосовується у виготовленні панно. Техніка виконання його легка і доступна для кожного.

Інтарсією з соломки можна оздобити домашні меблі, предмети домашнього вжитку, двері, тощо.

Спочатку обирається малюнок. На кальку перемальовуємо кулькового ручкою кожну деталь малюнку. Усей малюнок розбивається на окремі деталі. Беремо відповідну соломку (палена, звичайна чи вибілена), змощуємо її клеєм і заклеюємо намальовану деталь. Так слід заклеїти всі деталі. Потім зі споду вирізаємо ножицями всі деталі. Беремо дошку, на якій знаходиться наше панно, виклеюємо по малюнку усі деталі, як при аплікації.

Відтінки можна зробити електричною праскою або маленькою праскою. Якщо треба випалити тонкі лінії, то користуємося звичайним випалювачем.

За такою ж технологією виготовляємо і серветки.

При виготовленні великих панно можна використовувати соломку, тканини, природні матеріали тощо. Вони чудово поєднуються у композиції, хоча й різні за своїм характером. Застосування флористики надає картинам живості і самобутності.
 
 
 
 
 Роботи Таужнянської Т.І. 

 

Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.

 

Last Updated on Sunday, 03 April 2011 16:33
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting