Зараз на сайті

Сейчас 330 гостей онлайн
Besucherzahler singles
счетчик посещений

Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
PDF Печать E-mail
20.03.2018 11:09
There are no translations available.

Серпокрил Юлія
Наше минуле - шлях до майбутнього
Есе

Нікополь. Місто, в якому я живу, відоме як край п'яти Січей. Це насправді дуже цікава частина історії Нікопольщини. А чим ще славиться мій рідний край? Перегорнемо одну з найяскравіших сторінок нашої історичної подорожі.

Корені Нікополя беруть свій початок у далекому 1639 році. Але ще задовго до цього, у другому тисячолітті до н. е., тут з'явилися перші поселення. Та розповідь я почну з не менш відомих скіфських курганів, які й донині нагадують нам про славетних степовиків.

Яскраву сторінку в давню історію нашої землі вписали скіфи, яка живає у блиску золота і чудернацьких образах.

«Мільйони – вас. Нас – тьми, і тьми, тьми.
А спробуйте, зітніться з нами!
Так, скіфи – ми ! Так, азіати – ми,
З розкосими й захланними очима»

Їх держава – Скіфія, простягалась від Причорномор'я до гір Алтаю та складалася з Великої і Малої Скіфії, яка нагадувала карту сучасної України. Тут скіфи жили, народжували та вмирали. Скіфських племен було чимало, вони ввійшли в праісторію як одні з найкращих воїнів стародавнього світу. Серед різноманітних звичаїв, успадкованих слов'янами від скіфів, найголовнішим було шанування предків. Яскравий приклад цього – скіфські кургани, особливо царські, які будувалися як пам'ятники вшанування. В Україні, зокрема на Нікопольщині, знаходяться безліч курганів скіфських царів.

155 років тому назад у Чортомлицькому кургані видатним археологом Російської імперії Іваном Забєліним було знайдено найціннішу знахідку – срібну з позолотою вазу ІV століття до н.е, яка відома нам як Чортомлицька амфора.
На ній виявлено ознаки звіриного стилю – птахи, є сцени з грифонами, що терзають оленів. Добре вписуються вражаючі фрагменти із життя скіфів: приборкання диких коней. Виявляється, що перші стремена і вудила винайдені в нашій місцевості, були добре відомі стародавнім скіфам. Підтвердженням цього безперечного доказу є фрагменти на амфорі із зображенням коней і скіфських приборкувачів. Довершеність оформлення вази додає рослинний орнамент: довгі в`юнкі пагони, вирізьблене листя та квіти.

Мій рідний край багатий на степові скіфські піраміди, відкриття яких чекало у ХХ столітті.

Тут доречно згадати людину, яка безпосередньо відома нам розкопками курганів, українського археолога, невтомного дослідника, цілеспрямованого науковця, патріота. Людину, яка подарувала нам безцінний скарб – історію та знання про наших предків. Звісно, це Мозолевський Борис Миколайович.

Одним із найвідоміших пунктів його діяльності є розкопки царського кургану Товстої Могили. Саме там була знайдена Золота пектораль, яку вважають найціннішою історичною знахідкою світу. Пектораль є неперевершеним шедевром скіфського мистецтва. Вона має три руси, на кожному з яких зображено різні сюжети.

Після розкопок Товстої Могили та неймовірних знахідок Борис Мозолевський став одним із найавторитетніших світових дослідників скіфських курганів. Усе своє подальше життя видатний українець наполегливо працював над науковим викладом своїх археологічних теорій та відкриттів про дивовижну історію Скіфії. Пишаймося, що українська земля народила генія світової величини – Бориса Миколайовича Мозолевського. Скіфський дух генія послужив розкриттю незвіданих скарбниць нашої історії.

Ці безкраї степи, синє небо, що простяглося над широкими полями. Ц і прозорі ріки та просторі береги. Це все – наш рідний край. Наша земля. І щоб іти далі, нам необхідно знати, шанувати свою історію. Без цього немає народу і майбутнього країни. То ж вивчаймо наше минуле, аби побудувати майбутнє.

Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting