Зараз на сайті

Сейчас 88 гостей онлайн
Besucherzahler singles
счетчик посещений


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
PDF Печать E-mail
БІЦ "Слово" (м. Нікополь) - Матеріали ЗМІ про роботу БІЦ «Слово»
06.02.2011 15:21
There are no translations available.

Зятковський М.
Журналіст
м. Нікополь, Україна
Біографія

Переклад з російської: Рудоманова О.Є.
Чи може в невеликому містечку народитися велика ідея?

 

Існує думка, що бібліотеки відживають свій вік, що в електронно-інформаційну епоху, вони рано чи пізно можуть приказати довго жити. Чи це так?

Дійсно, навіщо мені йти у бібліотеку, вишукувати ту або іншу книгу (не завжди і знайдеш), перегортати, робити виписки старим, дідівським способом - шкрябати ручкою по паперу, якщо усе, що мене цікавить, можу знайти в Інтернеті (якщо, звичайно, є ПК?. Якщо є спеціалізовані телепрограми, якщо в мій мобільний телефон мені можуть перекачати безліч всілякої інформації.

Усе це так. Але якихось десяток років назад ми значно відставали і в плані "комп'ютеризації усієї країни", і мобілок було значно менше... А ось працівники першої філії Нікопольської ЦБС (є на Дніпропетровщині таке славне місто, яке величають столицею п'яти Запорозький Січей, яке свій день народження відмічає разом з днем народження однієї з них - Микитинської) вже тоді замислювалися над тим, як удосконалити свою діяльність, як зробити роботу бібліотеки, відповідно до вимог часу.

Зародилася ідея створення чогось сучаснішого, щоб відвідувач міг не лише перегортати наявні у розпорядженні бібліотеки книги, а і мати доступ до більшої інформації. Як це зробити? Як розширити свої можливості, не маючи ні достатньої матеріальної бази, ні хоч би щонайменшого фінансування з боку держави? Билися, як риба об лід - мерехтіли в захмарній височині якісь примарні відблиски-ідеї, щось вимальовувалося, але усе це, як в тумані...

- Ми розуміли, що у наш час працювати, як сто, двісті років тому бібліотека вже не може, - розповідає завідуюча філією Лариса Миколаївна Білоцерковська, - розуміли, що у світі, переповненому новітніми інформаційними технологіями, в такому мобільному суспільстві просто виписувати формуляри, видавати відвідувачам книги - згубна справа. Так дійсно доведемо бібліотеки до повного занепаду і відмирання.

І тут в 2002 році відбувся Всеукраїнський конкурс проектів, оголошений Посольством США в Україні під девізом: "Інтернет для читачів публічних бібліотек". "Ось саме те, що нам потрібно!", - вирішили і взялися за створення проекту. Працювали, не покладаючи рук. Притягали родичів, знайомих. І проект вийшов на славу! Перемогли! Ця перемога принесла в місто можливість відкрити два Інтернет-центри - в Центральній бібліотеці і у себе - на першій філії. Здавалося б, місто повинне б тільки дякувати за таку потрібну, корисну справу.

І дійсно, читачі бібліотеки щиро дякували за можливість залучитися до всесвітньої інформаційної мережі.

- Тоді в одній з міських газет з'явилася перша і єдина досі хороша стаття про наші справи, - згадує Лариса Миколаївна, - найприкметніше, що в ній була пророча фраза про те, що в нашому місті зароджується перший можливо в усій Україні інформаційний, рекреаційний центр. Про це ми ще і не думали, ми просто хотіли дещо осучаснити роботу нашої бібліотеки. А тут - якийсь рекреаційний...

Але, як кажуть, апетит приходить під час їжі. Досягли однієї висоти, захотілося на наступну. Створили новий проект, в якому передбачалося створення і розвиток бібліотечно-інформаційного центру "Слово". Розповіли депутатам міськради про нього, сесія міської ради включила цей проект в Стратегічний план розвитку міста до 2010 року.

Здавалося б, йдуть семимильними кроками з сірого середньовічного минулого із запорошеними книгами і формулярами в сучасність. Більше того - вже зробили крок і в майбутнє! Адже створення такого центру - це дійсно крок в майбутнє! Окрилені успіхами впродовж 2004-2006 рр. перемагають ще в шести конкурсах посольства США в Україні. Один з них - в співпраці з науковою частиною Нікопольського державного краєзнавчого музею і конкретно із заступником директора музею Мирославом Петровичем Жуковським.

Отриманий грант Посольства США в Україні на проведення археологічних розкопок і створення історико-археологічного комплексу "Микитинська Запорозька Січ". На церемонії підписання грантової угоди був присутній сам посол США в Україні Вільям Б. Тейлор. Ідея вийшла далеко за межі маленького Нікополя і України. До речі, як людина вихована у прагматичному світі, посол відразу ж побачив і перспективні вигоди цього проекту.

Вручаючи грант, він відмітив, що його кошти підуть на розкопки козацьких укріплень Микитинскої Січі, і що "завдяки розкопкам, документальному фільму, науковим статтям і серії лекцій, цей проект не лише дозволить нам дізнатися більше про життя і культуру козаків XVII століття, а і стане цікавим і відомим туристичним місцем, від якого жителі міста ще тривалі роки отримуватимуть прибутки".

Під час археологічних розкопок виявлений фундамент перлини архітектури XVIII століття - козацької церкви Покрови Божої Матері. На жаль, в результаті варварського відношення місцевої влади до своєї історичної спадщини сталося "непорозуміння" - розкриту поверхню фундаменту... засипали сміттям, зарили бульдозерами! Американське посольство виділило кошти на розкопки, а місцева влада зарила їх результати! Але як би там не було, ентузіасти розвитку бібліотечної справи продовжували свою справу.

Отже, сесія міської ради приймає рішення відкрити на базі Інтернет-центру бібліотеки бібліотечно-інформаційного центру "Слово".

Що передбачається в цьому понятті? Передбачається, що бібліотечно-інформаційний центр стане регіональним інформаційним, рекреаційним і культурним центром міста і району, який отримує, зберігає, переводить в електронний варіант, поширює надбання попередніх поколінь, сприяє підвищенню рівня поінформованості громадян, забезпечує умови для освіти, навчання і відпочинку городян, сприяє розвитку культури міста.

Отже, із звичайної, практично покинутої і Богом забутої бібліотеки, вона перетворилася на регіональний інформаційний, рекреаційний і культурний центр! А може, це була єдина, не забута Богом, бібліотека? Може, Він дав Своє Слово і тому прийшов успіх? У його складі повинні повнокровно функціонувати декілька відділів: учбово-розвиваючий, відділ ділової і соціально-побутової інформації, відділ бібліотечних інновацій і технічний відділ.

Там жителі регіону зможуть опанувати основи комп'ютерної і економічної грамотності, отримати інформацію про діяльність місцевої влади, багато іншої інформації. До речі, цим багато городян вже зкористувалися - більше 220 чоловік опанували основи комп'ютерної грамотності (серед них багато підприємців, студентів, школярів), на чотирьох комп'ютерах люди мали можливість черпати інформацію в Інтернеті безкоштовно.

Не кажучи вже про те, що налагоджена тісна і, головне, плідна співпраця з істориками, археологами, екологами України, інших країн колишнього Союзу і далекого зарубіжжя. І усе це - на благо міста і регіону.
29.12.2007 р.

Джерело: www.narodna.pravda.com.ua


На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про бібліотечно-інформаційний центр "Слово":

Обновлено 13.05.2013 11:35
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting