Зараз на сайті

Сейчас 261 гостей онлайн
Besucherzahler singles
счетчик посещенийDesigned by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
PDF Печать E-mail
БІЦ "Слово" (м. Нікополь) - Новини відділу з питань культури та туризму
10.10.2016 00:00
There are no translations available.

«Козацькими шляхами» по нікопольській землі

День перший

8-9 жовтня 2016 року у Нікополі пройшов XII обласний конкурс-фестиваль мистецтв «Козацькими шляхами».

Погодьтесь, не тільки на Дніпропетровщині, але й у всій нашій країні можна нарахувати не так вже й багато мистецьких форумів, історія яких нараховує понад десять років. У цьому плані фестиваль «Козацькими шляхами» можна з повним правом назвати унікальним явищем, адже він вже має свої певні традиції, зумівши за досить нетривалий термін вийти далеко за межі Дніпропетровщини. Цього року, наприклад, у ньому взяли участь творчі колективи з трьох областей – Запорізької, Дніпропетровської та Херсонської. Отже, за своїм представництвом він може сміливо претендувати на отримання статусу міжрегіонального, або навіть всеукраїнського. При цьому слід зауважити, що всі ці роки зростання форуму відбувалося не тільки у кількісному, але й у якісному вимірі, що, безумовно, не може не радувати. З року в рік зростає майстерність творчих колективів, які беруть участь у фестивалі. Жоден з таких мистецьких заходів не обходиться без відкриття нових колективів. І XII обласний конкурс-фестиваль мистецтв «Козацькими шляхами» не став винятком у цьому плані.

8 жовтня на сцені @Нікопольського культурно-дозвіллєвого центру (НКДЦ) відбулась урочиста церемонія відкриття фестивалю. У своєму виступі начальник відділу з питань культури та туризму Лариса Білоцерковська побажала усім творчим колективам перемоги, щиро привітавши їх на гостинній скіфській та козацькій землі. На землі, що протягом століть славилася тим, що народжувала не тільки великих воїнів, але й великі таланти.

Учасники конкурсу-фестивалю змагалися у п’яти номінаціях: вокальні ансамблі, фольклорні гуртки, оркестри народних інструментів, народна хореографія і хори. Виступи конкурсантів оцінювало компетентне журі у складі Ірини Ковальської (вокал), Наталі Кологривої (хореографія), Лариси Скрипченко (музичне мистецтво). Відбірковий марафон тривав кілька годин. Багато творчих колективів представляли на розсуд глядачів і журі по кілька вокальних або хореографічних номерів. Усього було переглянуто близько 30 виступів.

Дуже хочеться відмітити теплу атмосферу, яка панувала у глядацькій залі протягом двох незабутніх днів «золотої осені». Нікопольці дружно підтримували оплесками як місцеві колективи, так і виконавців із інших міст і сіл України, а під час антракту завзято обговорювали виступи. У багатьох з’явилися свої улюбленці та фаворити. Зокрема, багатьом нікопольським глядачам сподобався виступ танцювального колективу «Натхнення» з Межової (керівник Анастасія Первій). Трішечки забігаючи наперед, слід зазначити, що саме цей колектив і виборов приз глядацьких симпатій. Ось у такій творчій атмосфері пройшов перший день конкурсу-фестивалю!

 

 

 

        

 

 

 

День другий

Другий день фестивалю розпочався з екскурсії до могили кошового отамана Івана Сірка та до інших пам’ятних місць Нікопольщини. Близько 9.00 до зупинки біля НКДЦ прибув комфортабельний автобус. Всі, хто вирушив у цікаву подорож по козацькій та скіфській землі, не дивлячись на прохолодну погоду, не пожалкували про свій вибір.
Перша несподіванка очікувала туристів вже біля Нікопольського краєзнавчого музею, де їх увагу привернув розташований під відкритим небом музей кам’яних скульптур (лапідаріум). У ролі екскурсовода я розповів гостям міста, що основу цієї колекції складають експонати, зібрані у 70-х-90-х роках ХХ століття експедицією під керівництвом відомого археолога Бориса Мозолевського. Деякі учасники фестивалю вперше дізналися про те, що Нікопольщина – це не тільки земля запорозьких козаків, але й край непереможних скіфів і культур бронзового віку, історія яких нараховує багато тисячоліть. Дорослі та діти уважно роздивлялися і фотографували кам’яні стели, жертовники, козацькі хрести. Дехто з них навіть вирішив, узявшись за руки, обійти навколо кромлеха – древньої культової споруди у вигляді кола. На щастя! Хто знає, можливо, це стане однією з традицій нашого фестивалю. Всі бажаючі також охоче фотографувалися на фоні скульптур, які залишилися у Нікополі після проведення І скульптурного симпозіуму «Скіфія. Скіф та Я». Усім до вподоби прийшовся величезний глек зі скіфським орнаментом. Представники інших міст і сіл України зазначили, що у Нікополі з’явилися нові, цікаві для відвідування арт-об’єкти, які прикрасили його і зробили більш привабливим для туристів.

У музеї учасників фестивалю зустріли та привітали його директор Олександр Кушнірук та заступник директора з наукової роботи Мирослав Жуковський. У залі запорожського козацтва працівники музею розповіли багато цікавого про побут та зброю запорожців, Микитинську Січ, події, пов’язані з обранням на ній гетьманом Богдана Хмельницького та початком Визвольної війни 1648-1654 років. Учасники фестивалю побачили відому ікону-Ставротеку та інші козацькі реліквії. В іншій залі працівники музею ознайомили їх з експонатами із колекції поміщиків Нечаєвих, які лягли в основу експозиції створеного у 1919 році Нікопольського музею витончених мистецтв. Діти та дорослі залишилися у повному захваті після огляду експозиції «Тварини Європи та Африки». Гості нашого міста зазначили, що подібні експонати можна побачити далеко не у кожному музеї України.

Після завершення екскурсії залами музею Олександр Кушнірук та Мирослав Жуковський вирушили разом із учасниками фестивалю до могили Івана Сірка. Жуковський у якості екскурсовода розповів про пам’ятний знак, встановлений у центрі Нікополя на честь карти Боплана, на якій у 17 столітті вперше був позначений наш населений пункт. Проїздом по пр. Трубників Мирослав Петрович розповів про історію Нікопольського гіганта – південнотрубного заводу, а по вулиці Херсонській – про древню дорогу, яка існувала ще у скіфські та козацькі часи. Біля кафе «Ковчег», де встановлені пам’ятники Нестору Махну та Осипу Шору, екскурсанти послухали розповідь про легендарного діяча часів громадянської війни і нікопольця, який став прототипом Остапа Бендера (героя творів письменників І.А. Ільфа та Є.П. Петрова). Минаючи село Олексіївка, гості нашого міста почули цікаву історію про виникнення сучасної назви цього населеного пункту, а також створення пам’ятного кургану, присвяченого 500-річчю запорозького козацтва. Біля могили кошового отамана Івана Сірка Мирослав Жуковський розповів про Чортомлицьку Січ, її пости спостереження. Піднявшись на курган бронзового віку, учасники фестивалю вшанували пам’ять непереможного козацького ватажка, оглянули добре видну звідси панораму узбережжя Каховського водосховища, промислових підприємств і житлових кварталів Нікополя. На зворотному шляху екскурсанти прослухали аудіозапис лекції відомого нікопольського краєзнавця Павла Богуша і віршів вченого-археолога Бориса Мозолевського (у виконанні автора). На знак подяки за чудову екскурсію гості нашого міста нагородили Олександра Кушнірука та Мирослава Жуковського гарною піснею. Близько 12.00 автобус підвіз сповнених незабутніми враженнями екскурсантів до НКДЦ.

Протягом двох днів конкурсу-фестивалю «Козацькими шляхами» у фойє Нікопольський культурно-дозвіллєвий центр розвернувся ярмарок майстрів, у якому, окрім інших, були представлені роботи Ірини Криворучко, родини Пилипенко та ін. Поруч можна було придбати продукцію кафе «Аленка» (директор – Наталя Черняєва). Особливо вирізнявся нікопольський пряник – один із найстаріших торгівельних брендів нашого міста, відомий з 1852 року. У другій половині ХІХ століття ці смаколики постачали у Катеринослав, Курськ і в інші міста Російської імперії. Свого часу їх навіть використовували у якості ялинкових прикрас, святкових подарунків до Покрови та Різдва. Дізнавшись про це, учасники фестивалю розкупили смачні місцеві сувеніри вмить. Вдале поєднання історії та торгівлі дало вражаючий результат. Ще за півгодини до початку гала-концерту столик з продукцією кафе «Аленка» майже спорожнів.

Гала-концерт фестивалю, який за традицією відкрив місцевий колектив – народний ансамбль танцю «Радість», пройшов на одному диханні. За рівнем своєї майстерності та професіоналізму майже всі колективи-учасники не поступалися один одному. Можна тільки уявити, як нелегко було членам журі розподіляти місця та визначати переможців. Особливо запам’яталися виступи народного хору «Калиновий цвіт» (смт. Чорнобаївка Херсонської області), танцювального колективу «Натхнення» (смт. Межова Дніпропетровської області), народного ансамблю української пісні «Джерело» (смт. Петропавлівка Дніпропетровської області). Дуже тепло глядачі зустрічали виступи дитячих хореографічних колективів – ансамблю танцю «Зернятко» (м. Зеленодольськ Дніпропетровської області) і танцювального колективу «Іван та Мар’я» (м. Нікополь Дніпропетровської області). Гучними оплесками глядачі вітали інструментальний ансамбль «Зелені дубочки» (м. Зеленодольськ Дніпропетровської області). Цей колектив виступав на фестивалі не вперше і вже навіть має у нашому місті своїх прихильників. Цього разу «Зелені дубочки» запропонували на розсуд глядачів і журі оригінальну обробку усім добре відомої пісні «Ти ж мене підманула». Присутні у залі люди нагородили їх виступ оплесками та дружніми вигуками: «Молодці!». Після цього колектив із Зеленодольська виконав ще одну пісню на «біс»…

Настав найхвилюючий момент конкурсу-фестивалю – підведення його підсумків. Для оголошення переможців у номінаціях «Вокальні ансамблі» та «Фольклорні гурти» ведучі запросили на сцену начальника відділу з питань культури та туризму Ларису Білоцерковську. У своєму виступі Лариса Миколаївна зазначила, що всі учасники фестивалю варті звання переможців, а найголовнішу перемогу отримало наше місто, яке довело, що може проводити подібні мистецькі заходи на дуже високому рівні.
У номінації «Вокальні ансамблі» диплом за участь отримав ансамбль української пісні «Північне сяйво» (кер. Петро Андріанов, м. Нікополь). ІІІ місце посів народний вокальний ансамбль «Береза» (кер. Валентина Розум, м. Херсон). ІІ місце народний жіночий вокальний ансамбль «Калинонька» (кер. Анатолій Махура, с. Запоріжжя Запорізької обл.). І місце – народний ансамбль української пісні «Джерело» (кер. Микола Бабанін, смт. Петропавлівка Дніпропетровської обл.).

У номінації «Фольклорні гурти» ІІ місце виборов народний фольклорний гурт «Микитин Ріг» (кер. П. Андріанов, м. Нікополь). І місце – арт-гурт «Кришталеві голоси» (кер. Ірина Север’янова, смт. Чорнобаївка Херсонської обл.).

Для оголошення наступних переможців ведучі запросили на сцену члена журі, заступника директора Нікопольської школи мистецтв Ларису Скрипченко. У номінації «Оркестри народних інструментів» диплом за участь отримав ансамбль бандуристів «Квітана» (кер. Юрій Сапронов, м. Нікополь). ІІ місце посів інструментальний ансамбль «Зелені дубочки» (керівник Євген Леонов, м. Зеленодольськ Дніпропетровської обл.) Перших місць у цій номінації виявилося не одне, а цілих два, і вибороли їх місцеві колективи – оркестр народних інструментів школи мистецтв (кер. Оксана Арманова) та оркестр народних інструментів викладачів школи мистецтв (кер. Анатолій Лисенко).

Для оголошення переможців у номінації «Народна хореографія» на сцену піднялася член журі, керівник зразкового ансамблю танцю «Дансер» Наталя Кологрива. Диплом за участь та заохочувальний приз (як наймолодші учасники фестивалю) отримав колектив «Іван та Мар’я» (молодша та середня група, кер. Наталя Литвиненко, м. Нікополь). Диплом за участь отримав також народний колектив танцю «Радість» (змішана група, кер. Олександр Міщенко, м. Нікополь). ІІ місце посів зразковий аматорський танцювальний колектив «Барвінок» (кер. Людмила Кудрицька, с. Межиріч Дніпропетровської обл.). Однією з найголовніших несподіванок фестивалю стало те, що перших місць у цій номінації виявилося цілих три. І місце виборов колектив «Натхнення» (старша група, кер. Анастасія Первій, смт. Межова Дніпропетровської обл.), ансамбль танцю «Зернятко» (кер. Тетяна Пугач, м. Зеленодольськ Дніпропетровської обл.) і народний ансамбль танцю «Радість» (старша група, кер. Олександр Міщенко, м. Нікополь). Глядачі у залі супроводжували нагородження переможців оплесками та схвальними вигуками «Браво!», «Молодці!».

Перед нагородженням переможців у останній номінації на сцену для виступу піднялася голова оргкомітету фестивалю, директор НКДЦ Наталя Василенко. У своїй промові Наталя Станіславівна зазначила, що з кожним роком фестиваль стає все більш професійним і впевнено крокує «козацькими шляхами» по нікопольській землі. Зростає також професійний рівень учасників заходу, тому приймати участь у ньому стає дедалі складніше. Наталя Василенко наголосила на тому, що за два дні проведення фестивалю вона відчула велику гордість за наш народ, наш рідний край і нашу країну! У номінації «Хори» диплом за участь і заохочувальний приз (як найстарші учасники фестивалю) отримав хор клубу «Ветеран» (кер. Олексій Голих, м. Нікополь). ІІІ місце посів Богуславський народний аматорський хор ім. С. Кулика (кер. Олена Мальцева, с. Богуслав Дніпропетровської обл.). ІІ місце – самодіяльний народний хор «Жайвір» (кер. Віктор Чепурко, м. Апостолово Дніпропетровської обл.). І місце – український самодіяльний народний хор «Чорнобривець» (кер. Нелля Пронь, м. Зеленодольськ Дніпропетровської обл.). Приз глядацьких симпатій конкурсу-фестивалю виборов танцювальний колектив «Натхнення». І, нарешті, головний приз, гран-прі дістався народному хору «Калиновий цвіт» (кер. Михайло Варгун, смт. Чорнобаївка Херсонської обл.). У своєму виступі керівник цього колективу висловив щиру подяку першій гетьманській столиці, а також побажав Нікополю і всім нікопольцям щастя і «многая літа».

Без приємних сюрпризів не обійшлося і наприкінці фестивалю. Як говорить відома козацька приказка: «Як є хліб і вода – козаку не біда!». Після вручення всіх дипломів і нагород ведучі фестивалю запросили всіх його учасників відвідати справжнього козацького кулішу, який приготували для них солдати місцевої військової частини. На першому поверсі НКДЦ акторів чекали столи із справжньою козацькою їжею.
Учасники фестивалю були сповнені емоцій та вражень. Багато хто з них залюбки ділився своїм настроєм із журналістами. Ось як висловилися про «Козацькими шляхами» гості із

Валентина Чернєцова, учасниця українського самодіяльного народного хору «Чорнобривець»:
- Нікополь – дуже красиве і гостинне місто. Я колись тут жила, кілька років працювала контролером перевірки якості труб на ПТЗ. Мені дуже сподобався рівень організації та проведення фестивалю. Протягом двох днів ми жили у профілакторії «Великий Луг» у мальовничій місцевості, на березі Каховського водосховища. Дуже вразили зручні умови для проживання – у кожній кімнаті окремий туалет, вмивальники, полички, телевізор, чиста білизна на ліжку, теплі ватні ковдри. У фойє для нас поставили столи, щоби зручніше було їсти. Ми багато гуляли по узбережжю і милувалися місцевою чудовою природою. Увесь вечір танцювали, співали пісні…

Євген Копачов, учасник інструментального ансамблю «Зелені дубочки»:
- Ми беремо участь у фестивалі «Козацькими шляхами» майже із самого початку його існування, і завжди з нетерпінням очікуємо цієї події. На нашу думку, цей конкурс-фестиваль із року в рік стає все сильніше і сильніше. Безумовно, такі мистецькі форуми сприяють вихованню патріотичного духу у молоді. Окремо хочеться сказати про звукорежисерів, які працюють у НКДЦ. Ми виступали більше ніж на півсотні сцен, були у Львові, Дніпрі, Харкові, Києві, Івано-Франківську та багатьох інших містах. І скрізь була чудова апаратура, але звук залишав бажати кращого. У Нікополі, м’яко кажучи, не зовсім гарна звукотехніка, але звук завжди чудовий. Ваші звукорежисери чаклують над нею, немов справжні чарівники. В НКДЦ працюють справжні професіонали своєї справи.

Юлія Башинська, викладач, ансамбль танцю «Зернятко»:
- Ми вже два роки приймаємо участь у цьому фестивалі. Хочемо приїхати до Нікополя і наступного разу. Сподіваємось, що ХІІІ обласний конкурс-фестиваль «Козацькими шляхами», не дивлячись на доволі специфічну цифру тринадцять, відбудеться і набере ще більшу міць.

Нелля Пронь, керівник українського самодіяльного народного хору «Чорнобривець»:
- Ми дуже любимо цей фестиваль, приїжджаємо на нього з 2005 року. Він підіймає козацький дух, виховує повагу до народного мистецтва. З кожним роком рівень фестивалю стає дедалі вищим. У ньому бере участь багато професійних яскравих колективів, тому виступати стає дедалі складніше. Для того, аби отримувати високі результати, треба ретельніше готуватися…

Наостанок хочеться зазначити, що у нашого міста, назва якого перекладається з грецької як «місто перемоги», справді якась особлива, дуже сприятлива для творчості атмосфера. Не зважаючи на зайняті місця, усі гості залишали його з гарним настроєм. І всі відчували себе – переможцями! Нехай так буде завжди! Велику перемогу на шляху до туристичного майбутнього отримали й ми, нікопольці. Об’єднавши свої зусилля, творчі колективи, народні майстри, представники влади і бізнесу довели, що здатні проводити мистецькі заходи на високому рівні. До зустрічі на ХІІІ обласному конкурс-фестивалі мистецтв «Козацькими шляхами»!

 

 

 

 

Сергій Тороп, краєзнавець
Фото: Марина Щученко

 

 

Обновлено 20.10.2016 12:38
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting