Зараз на сайті

Сейчас 138 гостей онлайн
Besucherzahler singles
счетчик посещений


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
PDF Печать E-mail
Історія Нікопольщини - В роки Другої світової війни (1939-1945 рр.)
07.02.2011 09:59
There are no translations available.

Кацнельсон І.
Капітан, кореспондент фронтових газет,
ветеран Великої Вітчизняної війни
м. Нікополь, Україна
 
 
 
Льотчик-легенда
(гвардії полковник Борис Абрамович Цибулевський)

24 червня 1945 року на честь Великої Перемоги в Москві пройшов Парад переможців. У ньому брали участь прославлені воїни і видатні полководці - представники усіх фронтів Великої Вітчизняної війни. У їх числі був і наш земляк - гвардії підполковник Борис Абрамович Цибулевський.

 
Гвардії полковник Борис Абрамович Цибулевський
 
 
Шлях в авіацію

У роки громадянської війни від рук бандитів загинув батько Бориса. Сиротами залишилися шестеро дітей. Поступово десятирічний хлопчик став опорою сім'ї. Він розносив воду, навчився лагодити взуття, переплітати книги. Зароблені копійки віддавав матері.

Закінчивши фабрично-заводське (ремісниче) училище, тямущий юнак став хорошим електриком. Незабаром збулася його мрія - хлопця прийняли в аероклуб, а коли підійшов призовний вік - направили в Качинське льотне училище. «Кочу» - прославлену кузню військових пілотів - Борис закінчив відмінно. І його направили льотчиком-інструктором в одне з військових училищ Уралу. У довоєнні роки курсанти опановували техніку пілотування на У-2 - учбових тихохідних двомісних літаках, багато деталей яких - фанерні. Проте вони могли здійснювати посадку на грунтові дороги, лісові галявини, літали на невеликій висоті. Саме на таких машинах успішно навчав майбутніх льотчиків пілотуванню, орієнтуванню в нічних умовах і при суцільній хмарності, навігації інструктор Б. Цибулевський. Вже в перші дні війни Борис подав рапорт з проханням направити його на фронт. Проте його бажання задовольнили тільки у кінці 1941 року. Він став льотчиком 701 полку нічних бомбардувальників 284-ої авіадивізії, брав участь у боях під Москвою, на Брянському, Калінінському, Ленінградському і Прибалтійських фронтах.
 
На виручку десантників

У полку лейтенанта Цибулевського прийняли стримано. Але перші бойові вильоти в парі з командиром ескадрильї показали, що новачок може не лише добре навчати курсантів, але і гідно воювати. Ранньої весни сорок другого року розкиснув польовий аеродром, на якому базувався полк. Злітати стало неможливо. А в цей час у біду потрапила велика група десантників, закинута у ворожий тил. Закінчуються боєприпаси. Майже повністю витрачений запас продовольства. Є поранені бійці.

Як виручити десантників? Навіть досвідчені офіцери не змогли запропонувати вирішення цієї надстрокової проблеми.

Пізно увечері в штаб полку прийшов лейтенант Цибулевський. Як виявилося, він весь день вивчав околиці аеродрому.

- Є недалеко пологий горб, - доповів він. - Якщо зрубати дерева, нанести з лісу більше снігу, то пізно вночі, коли підморожує, можна злетіти з вантажем.
 
Командування схвалило план молодого офіцера.

Доба пішла на підготовку своєрідного льотного майданчика. Вночі Борис підняв в повітря літак і з досвідченим штурманом Царенко полетів до лінії фронту. Незабаром з'явилися освітлювальні ракети, траси кулеметних черг. Льотчик «пірнув» в хмари і наосліп перелетів лінію фронту. Тепер треба знайти позначений на карті невеликий район базування десантників. Літак понижений до висоти сто метрів. Раптом кулеметний вогонь.

- Фашистський табір! - кричить в переговорний пристрій штурман.

Борис робить складний маневр на мінімальній висоті і виходить із зони обстрілу.

Нарешті з'явилися сигнальні вогнища десантників. Штурман підсвічує ракетами. Літак сідає на галявину з талим снігом. Десантники радісно зустрічають пілотів. Швидко вивантажуються боєприпаси, мішки з продовольством. Але Борису не до дружніх похвал і запрошень. Він, провалюючись в снігу, обійшов злітну галявину. Поруч - узлісся. Морозу немає. У вибоїнах - вода.

- Треба злітати негайно, - сказав Борис командирові загону.
- Візьміть хоч би двох поранених, - попросив офіцер.

Льотчик разом з штурманом поклали одного важко пораненого солдата у вантажний ящик - гаргрот, другого посадили в кабіну штурмана. Планшети і сумки заповнили трикутниками листів десятків десантників. Машина, гойдаючись і торкаючись крилами снігу, піднялася в повітря майже у самої кромки лісу... Через декілька годин, як завжди спокійний і підтягнутий, Цибулевський доповів командирові полку про виконання завдання.

 
Розгром ворожого плацдарму

На високому березі річки Зуша фашисти спорудили потужний плацдарм. З дотів і дзотів вони вели масований вогонь по наступаючих частинах Брянського фронту. Ескадрилья штурмовиків не змогла вивести з ладу головні оборонні спорудження ворога. Кілька разів безуспішно намагалися форсувати річку піхотинці. Розгромити фашистські укріплення командування доручило полку нічних бомбардувальників.

Разом з начальником штабу на передній край наступаючих частин приїхав Борис Цибулевський. Вивчивши обстановку, він запропонував для забезпечення точності бомбардувань розставити в траншеях досвідчених розвідників-піхотинців, щоб вони за допомогою трасуючих куль і сигнальних ракет вказували найбільш важливі укріплення супротивника. З командиром стрілецького полку Борис погоджував систему зв'язку і взаємодії.

Наступного дня усе було готово для нічної атаки німецьких укріплень. Вночі літаки, забезпечені стокілограмовими бомбами, відправилися на виконання завдання. Фашисти не чекали нічної атаки. Зенітники не встигли відкрити вогонь. Бомби вразили головні спорудження укріпрайону.

Вибухали склади боєприпасів, в повітря злітали колоди перекриттів бліндажів, камені, спотворена бойова техніка. За ніч Борис Цибулевський з штурманом Михайлом Бочкіним зробив декілька бойових вильотів, поповнюючись запасом бомб, боєприпасів, пального.

Ворожий плацдарм на річці Зуша був розгромлений. Уранці стрілецький полк і надані йому артилерійські і саперні підрозділи успішно форсували річку. Вони нанесли серйозні втрати гітлерівським військам на шляху до Орла.
 
 
«Вільне полювання»

Нічним бомбардувальникам нерідко доводилося виконувати завдання в складних погодних умовах. Командування вважало, що при низькій хмарності менше ризику нападу німецьких винищувачів на літак У-2, який не має броньованого захисту і сучасного стрілецького озброєння. Проте бойові вильоти при несприятливій метеообстановці здійснювали тільки найбільш досвідчені пілоти. У один з таких днів, для завдання ударів по транспорту супротивника, що рухається до фронту, направили три літаки на чолі з командиром ескадрильї. Кожен екіпаж самостійно вів «вільне полювання». Борис Цибулевський вів машину в нижньому шарі купчастих хмар, розшукуючи ціль на ділянці залізниці. Внизу з'явився військовий ешелон. Знизившись до 200 метрів, він дав команду перші бомби скинути на паровоз.

- Ціль вражено, - повідомив штурман.

Борис повів машину уздовж складу. Нижче спускатися не можна було - осколки могли потрапити в літак. З пошкоджених вагонів вискакували гітлерівці і бігли до лісу. Переслідувати їх виявилося неможливо. Почалися перебої в роботі мотора. Незважаючи на суцільну хмарність, Борис дотяг літак до аеродрому. Розрахунковий час закінчився, а два інші літаки не повернулися. Загинув командир ескадрильї, який вів головний літак.

На другий день Борис доповів командуванню полку про результати «вільного полювання». Незабаром вийшов наказ про призначення старшого лейтенанта Цибулевського командиром ескадрильї.
 
 
«Наш богатир»

Так в грудні 1942 року у фронтовій газеті «На варті Батьківщини» назвав лейтенанта Цибулевського командир 701-го авіаполку Г. Ізосимов. Нещодавно в Дніпропетровськ прийшов лист від полковника М. Кадушкина. Він, бойовий побратим Бориса пише про нього, як про льотчика-легенду, який вчинив рекордне число вильотів - близько шестисот.А ведь каждый такой вылет связан с колоссальным риском, требует беззаветного мужества, высокого мастерства. Адже кожен такий виліт пов'язаний з колосальним ризиком, вимагає беззавітної мужності, високої майстерності.

Ратний подвиг гвардії підполковника Б.А. Цибулевського відмічений орденами Леніна, Червоного Прапора, Олександра Невського, Вітчизняної війни, Червоної Зірки, багатьма іншими бойовими нагородами.

Його двічі викликали з фронту в Кремль для вручення нагород. Тому цілком закономірно, що наш славний земляк брав участь у Параді Переможців.
 
 
 
Джерело: Шабат-Шолом. - 2000. - № 6.  

На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про історію Нікопольщини:
 
 
Обновлено 28.02.2018 15:50
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting