Зараз на сайті

Сейчас 66 гостей онлайн
Besucherzahler singles
счетчик посещений


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
PDF Печать E-mail
Перлини України - Прикладне мистецтво
19.11.2009 11:16
There are no translations available.

Упорядник статті: Стрілецька М.В.
Переклад з російської: Стрілецька М.В.

Фото: Рудоманова О.Є.

 

Нікопольський дизайнер Сергій Порохня

На вул. Євдокимова (м. Нікополь, Україна) є садиба, повз яку неможливо спокійно пройти. Це справжня виставка абстракціоністських робіт. Художня, просто фантастична! Матеріалом є усілякий металобрухт, використовуються різноманітні старі речі, природний матеріал. Це цілий світ краси й фантазії. Перехожі зупиняються, заглядають через паркан, розглядають металеві квіти, напрошуються в гості. Хазяїн усього цього сюреалістичного чуда - 54-літній Сергій Порохня.

Сергій Георгійович народився  у Нікополі,  навчався в ЗОШ № 15, після восьмого класу у Нікопольському металургійному технікуму. Однак закінчити не вдалося – прийшло кохання…

- Я зустрів дівчину Люду, закохався і ми одружилися, а там уже яке навчання піде в голову, - розповідає Сергій Порохня.
- До і після армії займався карбуванням, за все життя зробив близько 80 металевих картин. В 70-і роки карбування було дуже популярне, ми продавали й дарували друзям, тепер залишилося всього три роботи, вони знаходяться у будинку батька.

Після армії Сергій Георгійович працював слюсарем у ТВЦ-4 і у ТВЦ-5 Південно-трубного заводу, а наприкінці 80-х - художником-оформлювачем у кооперативі «Перспективний». Зараз він на вільних хлібах - займається євроремонтами, дизайном.

Захоплюється Сергій ландшафтним дизайном, а стиль, у якому він працює, можна назвати конструктивізмом або авангардизмом.

Конструктивізм - особливий вид мистецтва, у якому використовуються матеріали, які виконують функціональну роль у діяльності людини. Цей стиль народився на початку минулого століття. То був бурхливий, стрімкий час на рубежі епох, час відкриттів і помилок, проектів, зухвалих експериментів. То була епоха, яка змінювала мистецтво, світогляд. Руйнувалось те, що здавалося непохитним, і народжувалася нова естетика, з'являлися дивні люди, талановиті фантазери, художники, архітектори, поети.

Захлинувшись свіжим повітрям змін, так звані вільні художники, ринулися втілювати в життя самі неймовірні задуми, народжені духом нової ери. Джерелом краси для них стала техніка, у її кутастих контурах вони шукали нові форми, джерелом натхнення були бездоганно функціонуючі механізми, а творчим девізом – «розчинити в справі естетичну, емоційну сутність мистецтва». Їх вабила магія «Чорного квадрата», знаменита картина Казимира Малевича, на якій зображений звичайний квадрат чорного кольору. І більше нічого! Скільки домислів і версій викликала у мистецтвознавців ця витівка художника!

Не дивно, що шукаючи чогось нового, незвичайного художник Сергій Георгійович Порохня захопився роботами таких видатних авангардистів, як Казимир Малевич, Пабло Пікасо, Василь Кандинський, які зображували своє бачення світу в накопиченні геометричних фігур і незвичайних для простої людини зображень живих істот.

 - Ці великі першовідкривачі для мене дуже багато чого значать. Мені теж завжди хотілося створити щось незвичайне та значуще, - ділиться своїми переживаннями автор.

Зовні вироби майстра виглядають як накопичення геометричних або взагалі фантастичних фігур. Але якщо придивитися, то можна побачити окремі образи, картини й цілі історії. От маленький ставок з фонтанчиком, де плавають живі карасі, у пня стирчать бетонні гриби в привабливих капелюшках - образ родини.
 

 
На металевих гілках, оповитих залізним змієм, пагубні людські пристрасті: пляшка горілки, пачка сигарет, шприц.
 
 
 
Велосипед, що складається з одного великого колеса й заднього маленького, із двома сидіннями й дерев'яним кермом.
 
 
 
За будинком, у внутрішньому палісаднику - діючий колодязь із справжньою водою з глибин землі.
 
 
 
Вітряний млин, ставок з водяним млином, і через нього прокладений гарний, дуже акуратний місток.
 
 
 
 
 
 
 


- Хочу встановити ще мірошника й двох волів, як було за старих часів. Мені пообіцяла зробити ці фігури кераміст Людмила Рябова, - розповідає хазяїн. І відразу з посмішкою додає:
- Правда, ця робота буде вже в стилі реалізму.

- Фігури, які я роблю, називаються інсталяціями. Вони можуть бути із промислових виробів і матеріалів, наприклад, металобрухту, з якихось природних об'єктів і т.д., - говорить він.

 - Один раз я побачив накопичення переплетених залізних прутів, залишків мотора, великих гайкових ключів, карданних валів, підшипників та іншого брухту. Усе було гармонійно зв'язане, і в хаосі проступав знайомий образ. Це моя перша інсталяція - я присвятив її Аллі Білій, з якою працював у ТВЦ-5, - продовжує розмову Порохня.
 
 


- Вона контролер ВТК. Можна сказати, що я маю до неї платонічні почуття. От бачите, цей старий фарбований ліхтар – капелюшок, а стружка – волосся, кришки металевого шкільного дзвінка – груди.

- Фігура, що схожа на гігантське павутиння з металевими комахами, - це бухгалтерія ТВЦ-5 - пояснює далі Сергій Георгійович.
 
 
 
 
 
 
 
 

 
- А інсталяція у вигляді чотирьохколесного мотоцикла із черепом корови називається «Квадроцикл смерті». На ньому  встановлений особливий прапор, який складається із серпа й молота, свастики, зірки Давида, українського тризуба і символу долара.
 
 
 

 
- Ці дві фігури виконані в стилі «стабілє», тобто вони нерухомі. А на мотоциклі я встановлю двигун, і деякі конструкції почнуть обертатися, ще буде світити фара. Такі інсталяції називаються «мобілє».

Сергій Георгійович охоче розповідає про те, як захоплювався в дитинстві і юності пластиліновим ліпленням, різьбленням по дереву й карбуванням по міді, як зараз йому допомагає шестирічний онук Вадим - то дошку піднесе, то щось потримає, то віднесе у будинок  і намагається зробити щось самостійно.

Син Максим заразився батьківськими захопленнями й теж почав займатися карбуванням, різьбленням по дереву, а нещодавно став плести вироби з лози.  

 - Я довго не міг почати самостійно працювати. Усе здавалося, що батька вже не переплюнути. Дивіться, у нього яка краса! - говорить Максим.

- До речі, про красу. Молодь, проходячи мимо, вигукує «Ух, ти!» або «Класно!». Деякі просяться у двір, щоб помилуватися ближче. Перехожі зупиняються й просять сфотографуватися біля фігур, а сусіди приводять на екскурсії своїх гостей. Один водій «швидкої допомоги» на службовій машині три рази привозив родичів. Особливо подобається дітям, вони із захватом задають питання. Фігури батька стали місцевою визначною пам'яткою.

Самий головний секрет автора - це те, що надихає його на створення фантастичних фігур і дизайнерське оформлення садиби - кохання. Довге, міцне. Як побачив чудо в дівчині Людмилі, так дотепер і зачарований нею.

Дружина виділила Сергієві Георгійовичеві палісадник перед будинком. Тут він планує сформувати особливий дизайн ландшафту, перетворити сотку чорнозему в середовище перебування дивовижних істот. Незабаром з'явиться довгошиїй жираф. А для дружини люблячий чоловік зробить невеликий фонтанчик, але вже в класичному, а не в авангардному стилі.

На питання, що ви почуваєте, коли займаєтеся виготовленням інсталяцій, художник, розпливаючись у посмішці відповідає:
- Дійсний кайф!  

 
P.S. Кожний дорослий, незалежно від того, скільки йому років, мріє хоч не надовго повернутися у дитинство. А діти мріють опинитися в дійсному казковому містечку, де в кожному скверику їх чекали б радісні відкриття: веселі фігури, фонтанчики, пісочниці, рибки, містки... створені добрими чарівниками. Діти сплескували б руками, ляскали в долоні від захвату, і, дивлячись на них, почали б посміхатися й дорослі. Так у світі стало б більше добрих людей. А добрі, відомо, і працюють краще, і творять багато дивного, позитивного своєю творчістю. Любов'ю до життя облагороджують наші душі.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Взято:
  1. Близнюк Е. "Фантазии Сергея Порохни" // Репортер. - 2007. - 28 серп. - № 68-69.
  2. Овчаренко А. "Из металлолома он делает произведения искусства" // Репортер. - 2006. - 25 лип. - № 5.
 
 

У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Обновлено 05.01.2011 11:56
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting