PDF Печать E-mail
Дніпровські плавні - Тваринний світ
26.07.2009 06:07
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Малюнок автора

Матеріал надано в авторській редакції

 

 

Плавунець облямований (Dytiscus marginalis)
 
Якби у світі комах існували свої кримінальні авторитети, то чи не найголовнішими серед них опинилися жуки-плавунці. Підступні, жорстокі та ненажерливі, вони здійснюють постійні розбійницькі напади на мирних мешканців тихих ставків, озер, річкових заток. Їх злочинні дії підпадають під статтю Кримінального кодексу під назвою "Бандитизм". Дрібні плавунці нападають на невеликих водяних членистоногих, а великі, крім того, не дають вільно дихати молюскам, пуголовкам, маленьким жабенятам, та рибкам. Навіть на невеликих дорослих риб нападають, не соромлячись, жуки-авторитети. Вони можуть приносити великі збитки рибальським господарствам, оселившись у тих ставках, де розводять риб.
 
Які батьки, такі й діти! Відносно цих істот цілком підходить відоме народне прислів'я: "Яблуко від яблуні недалеко падає!" Найбільш великі личинки плавунців атакують пуголовок і молодих карасів. Щелепи в них гострі та криві, наче турецькі ятагани (холодна зброя). Пуголовки та перелякані рибки плавають, таскаючи за собою нахабну хижачку, а вона, не поспішаючи, перетравлює та їсть ту частину тіла своєї жертви, у яку вчепилася. Її щелепи на зразок отруйних зубів гадюки пронизують тонкі канальці. Вона вприскує через них у тіло жертви швидкодіючий їжетравний сік, під дією якого нутрощі здобичі розжижаються. Личинка висмоктує цю рідку їжу та незабаром від жертви залишається лише оболонка. Плавають личинки, на відміну від дорослих, швидко перебираючи по черзі ногами. Дихають, як і дорослі, атмосферним повітрям, виставляючи з води кінчик черевця із двома хвостовими придатками - церками. Коли приходить час перетворитися на дорослого жука, личинка виповзає на берег та закопується в землю. Молодий жук зазвичай у землі і зимує. Навесні він вибирається на поверхню, розправляє крила і летить чинити розбій до найближчої водойми.
 
За цими жуками зручніше всього спостерігати влітку, сидячи на березі ставка або невеликої бухти. Швидко і одночасно махаючи обома задніми ногами, плавунці стрімко рухаються у воді. Підійматися на поверхню їм ще легше, тому що вони легше води. Але ці істоти можуть і нерухомо сидіти, чипляючись середніми ногами за рослини. На поверхню жуки-плавунці вспливають для того, щоб набрати повітря у дихальну систему. Для цього вони виставляють кінчик черева з води, набирають під надкрила порцію повітря, і після цього знову пірнають у воду. Плавунці - одні з найбільших водяних жуків, довжина тіла сягає 27-35 мм. У серпні 2006 року у бухті рятувальної станції, неподалік від міського пляжу, було впіймано плавунця довжиною 37 мм, а у липні 2009 року у цій же місцевості (стара частина м. Нікополя) один екземпляр довжиною 36 мм.
 

 
 
Поширення жуків-плавунців у межах м. Нікополя.  2000-2009 рр.
 

Жуки-плавунці були звичайними мешканцями стоячих водойм у часи Дніпровських плавнів. Досить поширеними залишаються вони на Нікопольщині і зараз.
 

Цікаві факти

У ряду комах статевий диморфізм проявляється вельми яскраво і помітно по ряду зовнішніх, вторинно-статевих ознак - формою і розмірам вусиків, величині тіла, різних деталях будови. Іноді він проявляється особливо різко: наприклад, самець жука-носорога має на голові характерні рогоподібні нарости, відсутні у самки, надкрилля у жука-плавунця гладкі, а у самки зазвичай ребристі та ін. Істотні відмінності між статями можуть бути і в образі життя і поведінці. Наприклад, самці більшості прямокрилих здатні цвірчати, тоді як самки часто позбавлені цієї здатності. В цілому самці нерідко відрізняються більшою рухливістю, ніж самки. Останні іноді ведуть більш прихований спосіб життя, ніж самці.

Статевий диморфізм (по Богданову-Катькову і Холодковському).
А - жук-плавунець; Б - жук-рогач; В - жук-носоріг (зліва - самець, зправа - самка)
 

 
 
 Фото: www.microcosmos.nl
 
 
 Фото: www.farm1.static.flickr.com
 
 
 Фото: www.gallery.photo.net
 
 
 Фото: www.zoology.fns.uniba.sk
 
 
 Фото:  www.biolib.cz
 
 
 Фото: www.biopix.dk
 
 
 Фото: www.arkive.org
 
 
 Фото: www.ftp.funet.fi
 
 
 
Фото: www.sites.google.com
 
 
 Фото: www.schule-bw.de
 
 
Ілюстрація:
  1. Бей-Биенко Г.Я. Загальна ентомология. - М.: Вища школа, 1980. - 416 с.
 
 
Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.

Дізнатися більше про плавунця облямованого  Ви можете тут:


 
 
У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Обновлено 25.01.2010 17:28
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting