On-line

We have 170 guests online
Besucherzahler singles
счетчик посещений


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
PDF Print E-mail
Monday, 05 April 2010 03:33
There are no translations available.

Сокульський А.Л.
Україна
 
 
Адмірали козацьких флотилій

Козацька фортуна на морі коштувала запорожцям великого напруження сил і жертв. Морські походи запорожців здійснювались на основі всього воєнного потенціалу Війська Запорозького Низового, Запорозької Січі та широкою підтримкою народу.

Як пише Боплан, із походів в середньому не вертався кожний 20-й козак.

Морські експедиції запорожців ретельно готувалися, добір екіпажів виконував конкретно похідний отаман, крім досвідчених мореплавців, організаторів абордажного бою в похід йшли найбільш фізично міцні, тверді духом і відчайдушні січовики. Морські походи були лицарською школою і для молодих козаків та джур. Козацькі хроністи свідчать, що в похід на кожну чайку брали двох джур, які мали виконувати обов'язки юнг, навчатись військовому мистецтву, гартувати силу духу. Взагалі, середній вік запорозького товариства на Січі сягав близько З0 років, тобто це була найпродуктивніша, квітуча частина чоловічого населення України.

Лише люди виключної сили духу, стійкості і відваги готові були покласти своє життя за інтереси козацького братства, за незалежність України. Добровільна пожертва собою в ім'я ідеалів народу - найприкметніша риса запорозьких козаків. Збройні сили України - запорозьке козацтво висунули із свого середовища тисячі народних героїв, визначних національних полководців. Ними була значна частина кошових і похідних отаманів, командирів і рядових козаків. Багатьох козацьких флотоводців, які очолювали морські походи, по праву можна зарахувати до козацьких адміралів, як за значимістю керованих ними операцій, так і за рівнем їхньої тактичної майстерності.

Імена цілої шеренги видатних героїв стали легендарними в народній пам'яті. Це були вихідці із Поділля, Галичини, Слобідської України, Черкащини, Сумщини і Вінничини - всієї української землі. Морське військове мистецтво запорожців дивувало і приковувало увагу тогочасного світу, однозначно високу оцінку вони отримували як від своїх союзників, так і від противників. Явище далеко не ординарне в світовій історії.

Особливо відзначали запорожців венеціанці, генуезці, італійці і французи, що не раз вели дипломатичні стосунки із Січчю з метою використання моряків Січі в спільних операціях проти мілітаристських дій Османської імперії і Кримського ханства. Відомий історик сучасності О.М. Апанович наводить цікаві, раніше не відомі факти стосунків Запорозької Січі та донських козаків з Грузією, Персією, Ватиканом. Коли запорожцям доводилось вертатись на Січ кружним шляхом через Азовське море, вони нерідко приставали до захищених і укріплених берегів грузинських князівств Мінгрелії та Гурії. Бували випадки, коли козаки заїжджали з метою перепочити і помолитись.

Домініканський патер Іоанн розповідав: "Козаки, які з гирла Дніпра та Дону виходять на Чорне море у похід проти турків і татар, повертаючись із здобиччю, в цій церкві на кордоні Абхазії та Черкесії моляться і залишають монети".

"Грузинські володарі, - говорить дослідниця О. Апанович, - Дадіані і Гуріелі... прагнули проводити незалежну від Османської імперії зовнішню політичну лінію; вони охоче підтримували торговельні і військово-політичні зв'язки з козаками".

Історії невідома більшість біографій прославлених козацьких флотоводців. Героями вони не народжувалися, а ставали в зрілому віці на Січі, в численних сухопутних і морських походах. Серед багатьох непересічних постатей варто назвати насамперед Дмитра Вишневецького (Байду), Самійла Кішку, Петра Конашевича-Сагайдачного, Івана Судиму, Івана Сірка та багатьох інших.
 
 
 
Джерело: Сокульський А.Л. Морські походи запорожців. - Дніпропетровськ : Січ, 1995. - С. 124-131.

Переклад в електронний вигляд:
Бутенко О.П.

Last Updated on Thursday, 10 March 2011 10:49
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting