On-line

We have 255 guests online
Besucherzahler singles
счетчик посещений


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
PDF Print E-mail
The Dnipro plavnis - The animal kingdom
Saturday, 18 July 2009 14:34
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна

Біографія

Малюнок автора

Матеріал надано в авторській редакції

 

 Кулик-сорока (Haematopus ostralegus)

 

Строкате (чорне з білим), "типове сорочине" забарвлення і справді робить цього птаха досить схожим на сороку. Здалека він здається найбільш схожим своїм забарвленням з чайкою, але відрізняється від неї довгим яскраво-червоним дзьобом, оранжево-червоними ногами та довгими гострими крилами. Кулик-сорока - достатньо великий птах, розміром майже з сіру ворону. Його ноги, коли птах стоїть на землі, здаються спостерігачеві короткуватими. При зльоті впадає в очі контраст між білим попереком, надхвістям та смугою на крилах і чорними спиною, крилами і вершиною хвоста. В польоті добре помітний білий малюнок на чорних крилах і двоколірне (чорне з білим) забарвлення хвоста. Політ кулика-сороки не дуже швидкий, рівний, але інколи птах може раптово змінити напрямок польоту. Голос - різке "Квіїп..Квіїп...Кіп! Кік! Кік! Кік!"

Після зимівлі на півдні Євразії або в країнах Північної Африки кулик-сорока повертається в рідні місця в середині квітня. Оселяється він на піщаних великих косах, де влаштовує своє гніздо у вигляді звичайнісінької ямки на березі. Щоправда, окремі птахи-естети прикрашають свої гнізда уламками черепашок молюсків (в 1991 році я знаходив гніздо, яке прикрашали 5 цілих черепашок ставковика вушкуватого), кварцевими камінчиками, шматочками дерева. Мабуть найвигадливіший представник цього виду вирішив прикрасити своє гніздо... металевими кришечками з-під пива. Таке житло кулика-сороки я бачив влітку 2002 року у Херсонській області.
 
У травні в гнізді з'являється кладка з 3-4 світло-глинястих з темними плямами яєць. Пташенята вилуплюються майже через місяць, а літати вони починають тільки в кінці липня. Найулюбленіша їжа кулика-сороки - молюски, особливо двостулкові. Їх черепашки він розкриває своїм довгим дзьобом. Крім молюсків ці кулики охоче ласують черв'яками, комахами, дрібною рибою. На зимівлю вони відлітають у вересні-жовтні.
 
 
Місця гніздування кулика-сороки в часи Дніпровських плавнів (ХІХ - поч. ХХ ст.)
 
Кулик-сорока був типовим видом Дніпровських плавнів. У 1955-1956 рр. піщані коси і острови, де він гніздився, затопили води Каховського водосховища, що призвело до швидкого зникнення цього птаха на Нікопольщині. Нині його занесено до Червоної книги України.
 


Довідка

У деяких видів птахів на тілі утворюється велика ділянка оголеної шкіри для зігрівання яєць (насидна пляма); інші мають насидну пляму для кожного яйця. Наприклад, на тілі кулика-сороки розташовані три насидні плями.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 Фото: www.photoforum.ru
 
 

 

Голос кулика-сороки:  

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.


Дізнатися більше про кулика-сороку Ви можете тут:

 

 

У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Last Updated on Thursday, 06 June 2019 05:36
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting