Зараз на сайті

Сейчас 226 гостей онлайн
Besucherzahler singles
счетчик посещений


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
PDF Печать E-mail
Дніпровські плавні - Рослинний світ
25.12.2013 17:50
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія


Матеріал надано в авторській редакції

.

Бузина трав’яниста (Sambukus ebulus)


Окрім бузини чорної в Дніпровських плавнях (переважно на Правобережжі) зустрічалася бузина трав’яниста або смердюча. Біля невеликого струмка в околицях озера Павлюк вона іноді утворювала справжні зарості. Чимало було її і біля озера Прогной, по берегах річок Скарбної, Бистрик, Бакай та у багатьох інших місцях. Часто бузина трав’яниста росла по схилах балок і ярів, на вигонах, біля доріг і на засмічених місцях.


Особливо добре рослина, яку іноді на Нікопольщині називали зеленник або зеленяк, почувала себе на глинистих грунтах. Інші народні назви бузини трав’янистої - бузина низькоросла, бузина дика, буз малий, бузок низькорослий.


На вигляд бузина трав’яниста дуже схожа на бузину чорну, але відрізняється від неї різким і неприємним запахом. Його видає не лише листя, а буквально усі частини цієї багаторічної рослини. Висота бузини трав’янистої - 60-120 см, за особливо сприятливих умов деякі кущі можуть зростати до 140-150 см. Стебло у неї пряме, гіллясте, борозчате, серцевина - біла. Листя у бузини трав’янистої непарно-перисті, з 5-9 довгасто-ланцетними пильчастими і загостреними листочками.


Цвіте вона в червні-липні, зазвичай між Трійцею і днем Івана Купала. Суцвіття бузини трав’янистої є щитовидною прямостоячою мітелкою з 3 головними гілками. Квітки дрібні, їх пелюстки у середині білі, а зовні - рожевуваті. Пильовики, на відміну від бузини чорної, червоні, а не жовті. Стиглі ягоди мають чорне, а не чорно-фіолетове забарвлення. Вони дозрівають в серпні-вересні.


Як і бузина чорна, бузина трав’яниста вважалася на Нікопольщині лікарською рослиною. З лікувальною метою використовували її корені, які заготовлювали навесні та восени. У ряді місць ця рослина користувалася поганою славою. Народні повір’я іноді зв’язували її з русалками та відьмами. Так, вважалося, що отруйні чорні плоди бузини трав’янистою входили до складу «зілля Відьми».

 


Довідка

  • У народній медицині препарати з бузини трав’янистої використовувалися, в основному, як сильний сечогінний засіб.
  • При запаленні нирок 2 чайні ложки подрібнених коренів рослини залити 1 склянкою окропу, охолодити. Приймати по 1 столовій ложці 2-3 рази на день впродовж 5-7 днів.
  • При катарі сечового міхура змішати 1 столову ложку коренів бузини трав’янистої і 3 столових ложки хвоща польового, залити 2 склянками окропу. Отриманий настій пити теплим, дрібними ковтками, протягом дня.


Увага!

  • Усі частини рослини отруйні, і тому потрібно дотримуватися дозування виготовлених з нього препаратів.

 .


 

 .

Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П.

Дізнатися більше про глід український Ви можете тут:
.
.

У разі використання матеріалів цього сайту активне посилання на сайт обов'язкове

Обновлено 10.09.2017 14:16
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting