Зараз на сайті

Сейчас 135 гостей онлайн
Besucherzahler singles
счетчик посещений


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
PDF Печать E-mail
Дніпровські плавні - Рослинний світ
21.12.2010 16:26
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Малюнок автора

Матеріал надано в авторській редакції

 
Вільха чорна (Alnus glutinoca)

З давніх часів в Дніпровських плавнях росло красиве струнке дерево - вільха чорна. У 80-х роках минулого століття під час проведення палеоетноботанічного аналізу зразків грунту із скіфських курганів IV ст. до н.е., в них були виявлені частки пилку цієї рослини. Вільха чорна росла в Кінських і Базавлукських плавнях - на берегах річок і струмків, по балках і ярах, біля боліт і невеликих озер. Особливо часто вона зустрічалася на околицях озера Прогной, по берегах річок Павлюк, Какані, Скарбної, на острові Сулими і в багатьох інших місцях.

Висота вільхи чорної зазвичай не перевищує 5-25 м. Лише окремі дерева можуть досягати 30-35 м. В 1951 році в Казенних плавнях росли дві вільхи, висота яких досягала 32 і 34 м. Середня тривалість життя цієї рослини - 100-150 років, максимальна - до 300 років. У чорної вільхи сірувато-бура кора, а щільність її деревини складає 0,49 г/см.

Листя цього виду вільхи по своїй формі - тупі, округлі, зворотньо-яйцевидні. Вони досить темні, звідки і походить одна з назв рослини - вільха чорна. Зовсім не випадково її називають і вільхою клейкою. Річ у тому, що молоді листочки, які з'явилися весною, і справді дуже клейкі. Маточкові сережки у цього виду вільхи - на ніжках. Насіння, яке потрапило на вологий грунт, досить швидко проростає. Воно зберігає здатність до проростання до 2-3 років. Кора і зрілі шишки вільхи чорної багаті дубильними речовинами.

У кінці XVIII - на початку ХХ ст. вона входила до числа лікарських рослин, добре знайомих місцевим жителям. Кору для лікувальної мети збирали із старих і середнього віку дерев (зазвичай в березні-квітні), листя брали тільки свіжі, а за шишками в плавневі ліси вирушали восени і взимку. З них готували настої та відвари. За допомогою цих рослин лікували не лише всілякі запалення кишок, але і холеру.

Після будівництва Каховського водосховища більшість плавневих масивів, в яких росла вільха чорна, виявилися затопленими водою. Нині цю рослину можна зустріти на Нікопольщині у вологих місцях, біля струмків і прибережних ярів.


Довідка

Вільха чорна в народній медицині

  • При дизентерії готують відвар: 1 чайна ложка подрібнених шишок на склянку окропу. Приймати по 3-4 рази на день по одній склянці не менше тижня. Спочатку цей відвар потрібно пити гарячим.
  • При запаленнях тонких і товстих кишок готують настоянку з подрібнених шишок і кори: 25 г на склянку окропу. Приймати по 30-40 крапель 2-3 рази на день.

 
 
 
Фото: www.nppds.narod.ru 

 
Фото: Leo Michels

 
Фото: Daniel Tigner

 
Фото: www.cirrusimage.com 

 
 Фото: Willow
 
 
Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.

Дізнатися більше про вільху чорну Ви можете тут:
 
 
Обновлено 21.12.2010 17:49
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting