Зараз на сайті

Сейчас 120 гостей онлайн
Besucherzahler singles
счетчик посещений


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
PDF Печать E-mail
Дніпровські плавні - Рослинний світ
06.01.2011 16:09
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Малюнок автора

Матеріал надано в авторській редакції

 
Горець перцевий або перець водяний (Polygonum hydropiper)

Майже по усьому Великому Лугу ріс у часи Дніпровських плавнів горець перцевий. У XIX - на початку XX ст. його іноді навіть називали плавневою травою, що вже саме по собі говорить про широке поширення цієї рослини. Існували й інші назви, характерні виключно для нашої місцевості, - козачок стрункий, козачок гіркий, заливник (у Базавлукських плавнях), канавник комариний (на Правобережжі Дніпра), бакай-трава. Остання назва, ймовірно, була пов'язана з річкою Бакай. Так називалася ділянка річки, більше відомої як Лапинка, на видаленні 4-5 км від Микитиного Рогу. Втім, справжні зарості горця перцевого (він же гірчак, жіноча геморойна або жаб'яча трава) зустрічалися не лише тут, але і в районі острова Орлова, Сулицького лиману і навіть у межах містечка Нікополь. Цю рослину можна було зустріти практично на усіх вологих багнистих лугах. Багато її було і біля берегів річок, ставків і навіть канав.

Нині горець перцевий нерідко можна зустріти і біля берегів Каховського водосховища. Він є однорічною трав'янистою рослиною з прямостоячим гіллястим стеблом. Ближче до вересня стебло часто стає червонястим, а до середини осені воно іноді навіть набуває червонясто-коричневого відтінку. Висота горця перцевого багато в чому залежить від місця, де він росте. Звичайна рослина рідко буває вище 50-70 см. Листя горця перцевого - блискуче, зазвичай із залізистими крапками або чорними плямами, від 3 до 6 см завдовжки.

По своїй формі воно довгасто-ланцетне, до обох країв звужене, гостре або тупувате, хвилясте по краях. За смаком свіже листя рослини завжди гірко-пекуче і, дійсно, нагадує перець. Його дрібні рожевуваті або зеленкувато-рожеві квітки зібрані на верхівці стебла і гілок в довгі повислі, колосовидні суцвіття. Плоди горця перцевого - тригранні коричневі горішки. Його цвітіння починається з середини-кінця червня і нерідко триває по кінець вересня - початок жовтня.

Ймовірно, про кровоспинні властивості горця перцевого знали ще  скіфи і сармати, які мешкали в наших краях в давні часи. У часи Запорозької Січі козаки використовували цю рослину для загоєння і очищення шабельних і вогнепальних ран, а припарки з неї були відомі як хороший болезаспокійливий засіб. У кінці XVIII - на початку XX ст. настоянки і відвари з горця перцевого застосовувалися на Нікопольщині для лікування геморою, нервових хвороб, маткових і сильних менструальних кровотечах. Його свіже роздавлене листя прикладали до потилиці при головному болі. Квітучі гілки горця перцевого збирали на висоті 10-15 см від землі, в першій половині дня, в ясну і суху погоду. Найбільш сприятливим для збору рослини вважався час від Різдва Іоанна Предтечі до дня апостолів Петра і Павла - з 7 по 12 липня.


Довідка

Горець перцевий або перець водяний в народній медицині
  • При маткових і гемороїдальних кровотечах готують настій: 1 ст. ложку подрібненої рослини заливають 1 склянкою окропу (настоювати 10 хвилин).Отриманий настій вживають по 1-2 столових ложки впродовж дня.
  • При геморої для сидячих ванн готують відвар: змішати в рівних частинах траву горця перцевого, кору дуба, траву деревію, листя кропиви. У цю суміш додати 1,5 ложки хмелю білого. З отриманої суміші приготувати і процідити відвар в 1 літрі води.
  • При гнійних ранах змішати в рівних частинах траву горця перцевого і деревію, кору дуба, листя омели і кропиви. 1 ст. ложку суміші узяти на 1 літр окропу і зробити настій. Застосовувати для компресів.
  • При зубному болі сік зі свіжого листя горця перцевого розбавити у воді в співвідношенні 1:10. Полоскати 3-4 рази на день.
 
 
 
 
Фото: Carl Farmer
 
 
 
 
 
 
Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.
Дізнатися більше про горець перцевий Ви можете тут:
 
 
Обновлено 06.01.2011 17:20
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting