30.07.2009 04:30 | |||
There are no translations available.
Тороп С.О.
Нейрохірурги бронзового віку
Під час розкопок Капулівського кургану (Нікопольський район, Дніпропетровська область), що відноситься до епохи бронзи, в одному із стародавніх поховань був виявлений череп із слідами прижиттєвої трепанації.
Ця складна хірургічна операція не могла послужити причиною смерті кочівника бронзового віку і, судячи з усього, пройшла успішно, про що свідчили краєчки отвору, що зажили. Все указувало на те, що після трепанації чоловік з далекої епохи жив досить тривалий час...
От як прокоментував дану знахідку завідувач відділом археології і стародавньої історії Нікопольського державного краєзнавчого музею Василь Шатунов: «За весь час розкопок, які мені доводилося проводити на території Нікопольського району, черепи із слідами трепанації зустрічалися в стародавніх похованнях не часто, але такі знахідки, все ж таки, мали місце. Наприклад, в одному з курганів, який досліджував відомий український археолог Борис Мозолевський в 1981 р., мною було розчищено поховання, в якому на черепі похованої людини чітко простежувалося цілих два (!) отвори.
При цьому краї отворів були зарослими, що могло свідчити лише про одне - людина бронзового віку жила достатньо довго, перенісши дві складні хірургічні операції. Поховання відносилося до періоду існування катакомбної культурно-історичної спільності (XXIII-XVIII ст. до н. е.). На черепі, витягнутому з Капулівського кургану, трепанація розташовувалася в районі скроневої області, на правій стороні, але мені доводилося досліджувати черепи, сліди трепанацій на яких знаходилися і вище за лобову кістку».
Варто відзначити, що черепи з видаленням частини кості вже не раз знаходили і в Африці, і в Південній Америці, і в Європі, але раніше вважалося, що трепанації проводилися з якоюсь ритуальною метою на черепах мертвих людей. І тільки стародавні інки, які мешкали на території Перу, приблизно вже в 400 р. до н.е. робили такі складні операції на живих людях, причому більшість пацієнтів потім продовжували вести повноцінне життя. Проте все більше число сучасних археологічних знахідок свідчить про те, що подібні операції проводилися і в Європі, причому задовго до інків. До речі, черепи із слідами двох трепанацій останнім часом знаходили не тільки у Нікопольському районі, але і на території Франції. Приводжу повідомлення з журналу «Nature»: «У французькому селі Енсисхейм в стародавньому похованні ученими був виявлений скелет 50-річного чоловіка. Його череп відразу привернув увагу дослідників: в ньому були два акуратні отвори (у передній частині лоба - діаметром близько 6 см, у верхній частині черепа на пару сантиметрів ширше). Вони безумовно мали штучний характер, а не були наслідком поранення або травми. Цікаво, що регенерація кісткової тканини в цих місцях закінчилася до того, як чоловік помер, не було ознак і післяопераційної інфекції. Причому обидві трепанації зроблено в різний час, тобто чоловіка двічі успішно прооперували! Він жив після цього не менш ніж два роки. Ці операції були проведені за 5000 років до нашої ери!».
Знаходили останнім часом археологи на різних континентах і ще дивовижніші черепи. Так, при огляді черепа, який належав імовірно шаманові, на місці видалених верхніх зубів був виявлений фрагмент... щелепи вовка. Може, завдяки таким стародавнім «оригіналам» і народилися легенди про перевертнів? Ця знахідка була відмічена в Кентуккі (США), а в пустелі Гобі в жовтні 1995 р. вчені відкопали черепи, «прикрашені» справжнісінькими... рогами. Швидше за все, як фантастично це не звучить, жителі бронзового віку вмудрилися імплантувати в череп роги, узяті у тварин. Ймовірно, це було зроблено або в якихось ритуальних цілях, або для залякування ворогів. Після повідомлень про подібні знахідки особисто мені вже не здається такою неймовірною і легенда про Мінотавра - істоту з тілом людини і головою бика, яка жила в лабіринті на острові Кріт.
Цілком можливо, що за часів мінойської культури на цьому острові дійсно існував релігійний обряд, під час якого священному бику або людині з імплантованими в череп бичачими рогами (ймовірно, одному з жреців) кидали на розтерзання афінських хлопців та дівчат. Подібна хірургічна операція не могла не позначитися на психіці «вибраного», а прийняте не задовго до жертвопринесення «збудливе» зілля і зовсім перетворювало його на тупу машину для вбивства - люту і не знаючу пощади. Для більшого залякування приречених цей «Мінотавр» міг бути одягнений в бичачу шкуру, а решта жреців просто приховувала свої обличчя під маскою бика. Як відомо, бик був символом Крітського царства і багато місцевих будівель релігійного призначення прикрашалися його рогами.
Згідно давньогрецьким переказам, крітський флот неподільно панував на Середземному морі і навіть Афіни платили мінойцям дань. Так чи не є легендарний подвиг Тезея символом здобутої греками перемоги, в результаті якої з кривавим культом, який тут існував, було покінчено раз і назавжди? До речі, останніми роками наука знайшла нові докази на користь того, що саме ахейці завоювали Кносс – головне місто Крітської держави.
Тезей і Мінотавр
Фото: www.godsbay.ru
На жаль, про культуру, релігію і звичаї народів, що мешкали на Нікопольщині за часів бронзового віку, ми до цих пір знаємо дуже мало. Напевно, мали місце віра в замогильне життя і поклоніння силам природи, а обряди здійснювали, швидше за все, спеціально підготовлені для таких цілей жерці. Складна хірургічна операція, мабуть, була завершальним етапом таємничого обряду «присвячення», а як наркоз використовувалося якесь зілля, ймовірно, приготоване з різних степових трав. Після його вживання «присвячений» на досить тривалий час «впадав в сон», під час якого і проводилася трепанація.
А, можливо, трепанації проводилися в чисто медичних цілях і до релігійних обрядів ніякого відношення не мали? І, взагалі, чи існували у катакомбников спеціальні хірургічні інструменти?
На жаль, це не єдина загадка давнього кургану, яка поки залишається без відповіді.
с. Капулівка. Нікопольський район
Втім, навіть знаряддя кам'яного віку, у тому числі й виявлені на території Нікопольщини, цілком підходили для виконання подібних операцій: кременеві ножі були не менш гострі, ніж сучасні скальпелі. А про те, наскільки довершеними інструментами при виготовленні знарядь праці користувалися кочівники бронзового віку, можна судити хоча б по кам'яній сокирі, виявленій нікопольськими археологами у 2000 р. неподалік від м. Орджонікідзе (Нікопольський район). У ній було просвердлено ідеально круглий і рівний отвір діаметром близько 1,5 см. Місцеві робочі, які побачили цю сокиру, навіть не повірили, що вона була виготовлена близько 4 тис. років тому.
По краях отвору в черепі з розташованого неподалік від с. Капулівки кургану можна припустити, що кістку різали та скребли. Відсутність на виявленому черепі слідів післяопераційних інфекцій наводить на думку про те, що рани і медичні інструменти піддавалися ретельній обробці і дезинфекції.
Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.
На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про видатного українського археолога (завдяки якому було відкрито багато скарбів скіфських курганів, у тому числі і знаменита золота пектораль), кандидата історичних наук, а також проникливого лірика, поета тонкої душі Мозолевського Бориса Миколайовича:
У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
|
|||
Обновлено ( 28.02.2010 13:42 ) |