On-line

We have 127 guests online
Besucherzahler singles
счетчик посещений


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
PDF Print E-mail
Бібліотечному фахівцю - Виставки та експозиції
Wednesday, 08 June 2011 11:22
There are no translations available.

Виставка-експозиція «Нікопольщина у світлі європейської історії»
Шановні відвідувачі нашого сайту!

 

Ми пропонуємо Вам відвідати віртуальну виставку-експозицію «Нікопольщина у світлі європейської історії», яка розповідає про славну історію Нікопольщини. Будь-який куточок Європи міг би пишатися такою багатою і неповторною історією, а історичні зв'язки Нікопольщини з багатьма регіонами Європи йдуть у глиб віків. Ми нагадаємо Вам про ці зв'язки і покажемо в трьох розділах виставки-експозиції «Археологічні знахідки», «Край п'яти Запорозьких Січей», «Чужому навчаємось, свого не цураємось», що вже в незапам'ятні часи наш край зовсім не знаходився на узбіччі світової  цивілізації.

Наша головна мета - гідно представити свій край мешканцям Нікополя, України, країн СНД та Європейського союзу, довести, що наше місто гідно високого статусу історичного та унікального.

В експозиції виставки представлені знахідки місцевих археологів, зроблені на території нашого краю, унікальні карти та фотознімки, історичні реконструкції, а також цікава і пізнавальна література.
 
Фото: Рудоманова О.Є.
Ознайомившись з виставкою, Ви поповните свої знання про героїчне минуле нашої землі. Вашій увазі представлені матеріали останніх археологічних розкопок і зроблені на їх основі місцевим краєзнавцем Сергієм Торопом реконструкції. Ми сподіваємося, що нікопольці не раз відчують непідробну гордість, усвідомивши, в якому чудовому та унікальному краю їм випало щастя народитися.
 Фахівцями БІЦ «Слово»видані книжки консультантів виставки:
Тороп С.О. Історія Нікопольщини (Скіфська доба),
Жуковський М.П. Історія Нікопольщини (Козацька доба)
Фото: Білоцерковська Л.М.
Не сумніваємося, що Вам надовго вдасться зберегти самі найкращі спогади про нашу виставку, і, можливо, навіть виникне бажання відвідати наше славне місто Нікополь.Археологічні знахідки
(Старший науковий консультант розділу - завідуючий відділом давньої історії та археології
Нікопольського краєзнавчого музею Шатунов В.В., науковий консультант - краєзнавець Тороп С.О.)

В експозиції виставки під назвою «Археологічні знахідки» Ви ознайомитеся з останніми археологічними знахідками, які говорять про те, що заселення нашого краю почалося дуже давно, - ще у часи кам’яного віку.

Археологи знаходять на території Нікопольського краю стоянки первісних мисливців. Вони виникли вже 80 000-40 000 років тому і були вперше виявлені співробітником Нікопольського музею витончених мистецтв Феодосієм Кірановим у 30-х роках ХХ ст.

Ці стоянки знаходилися в районі села Капулівки, а також біля села Кам’янського і Перевізських хуторів. Первісні мешканці Нікопольщини в основному селилися по берегах річок, користувалися знаряддями праці, виготовленими з кременя і кістки. На їх поселеннях знаходять кістки як великих тварин льодовикового періоду (мамонтів, шерстистих носорогів, зубрів), так і дрібніших істот (сайгаків, диких коней, бобрів). Про розвиток рибальства свідчать виявлені на місцях первісних стоянок кістяні наконечники гарпунів.
 
 
Розділ виставки-експозиції «Археологічні знахідки»
Фото: Рудоманова О.Є.
Жителі кам’яного віку також споживали плоди водяного горіха (чиліма), який у великій кількості ріс в багатьох річках, озерах і т.д.

В епоху бронзи через наші землі проходили шляхи сезонних міграцій різних кочових племен скотарів - ямників, катакомбників, багатоваліковців та інших.
М’який клімат і буйна рослинність Великого Лугу створювали сприятливі умови для розвитку тваринництва. Дніпровські плавні були надзвичайно зручним місцем для перебування кочівників зимою. Багата трав’яниста рослинність Великого Лугу дозволяла певній кількості кочівників щорічно знаходитися тут, не дотримуючись принципу меридіонального кочування. М’який клімат південних степів дозволяв тримати тварин на підножному кормі. Коні легко розгрібали сніг копитами, добуваючи їжу для себе та іншої худоби. Поселення кочівників бронзового віку зазвичай виникали на височинах, по берегах річок.

До епохи бронзи відноситься зародження в регіоні металургійного виробництва та спорудження на Нікопольщині перших курганів.
Пам’ять про ті часи і нині зберігають створені мешканцями того часу кам’яні культові споруди - кромлехи. У 2005-2007 рр. завідуючим відділом давньої історії і археології Нікопольського краєзнавчого музею Василем Шатуновим були проведені розкопки однієї з таких споруд на околицях с. Капулівки (Нікопольський район).
Розташування кромлехів на території Європи
В експозиції виставки представлено декілька каменів з цього кромлеха, які були привезені в Нікополь місцевими археологами і даровані співробітникам БІЦ «Слово». Сьогодні Ви маєте унікальну можливість побачити їх своїми очима.
 
 
Камені з кромлеха на території с. Капулівки. Нікопольський район
 Фото: Рудоманова О.Є.
 
 
Розкопки кромлеха на околиці с. Капулівки. Нікопольський район. 2005-2007 рр.
Фото: архів Шатунова В.В. та з відеосюжету Рудоманова Р.С. 


На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про життя первісних мешканців Нікопольщини: 

На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про катакомбну культуру та кромлехи на території Нікопольського району:

Скіфська епоха
(Старший науковий консультант розділу - завідуючий відділом давньої історії та археології НКМ Шатунов В.В.,
 науковий консультант - краєзнавець Тороп С.О.)

У VIII-III ст. до н.е. на Нікопольщині мешкали горді й войовничі скіфи, які скрушили не одну імперію Стародавнього світу. На нашій землі знаходилися найбагатші (з досліджених до сьогодення) скіфські кургани - Товста Могила і Чортомлик. Їх скарби вже не один рік прикрашають найбільші музеї Києва і Санкт-Петербургу.
 
Скіфська амфора з кургану Чортомлик. IV ст. до н.е. Нікопольський район
Знаменита золота пектораль з кургану Товста Могила. IV ст. до н.е. Нікопольський район 
Скарби скіфських курганів Нікопольщини
Скіфські кургани Нікопольщини зберігають ще багато таємниць
Фото: Рудоманов Р.С.
Кам'яна стела зі скіфського кургану Чортомлик. На задньому плані залишки кургану Чортомлик.
с. Чкалово. Нікопольський район
Фото: Рудоманова О.Є. 
Так нині виглядає місцевість, де знаходився скіфський курган Чортомлик.
с. Чкалово. Нікопольський район 
Фото: Рудоманова О.Є.
Великі зміни в житті скіфів сталися у IV - на початку III ст. до н.е. До цього часу відноситься поява на Нижньому Дніпрі городищ і селищ степових кочівників, найбільшим з яких стало Кам’янське городище. На території Нікопольського району залишки таких селищ виявлені місцевими археологами в районі с. Капулівки, неподалік від с. Покровського, у межах м. Нікополя, (район Новопавлівки) та в багатьох інших місцях. На території старої частини м. Нікополя, в місцевості, яку багато століть опісля люди назвуть Микитиним Перевозом, в IV ст. до н.е. існувала скіфська переправа. Вона призначалася для здійснення безперебійних постачань в Кам’янське городище (основний металургійний центр Скіфії) залізної руди, яка видобувалася в Криворізькому басейні.
Скіфські поселення та інші об'єкти скіфської доби поблизу м. Нікополя
Цифрами на мапі позначені:
1 - місце розташування скіфської переправи до Кам'янського Городища,
розташованого на лівому березі Дніпра, де у IV ст. до н.е. знаходилася столиця Великої Скіфії
(стара частина сучасного м. Нікополя);
2 - місце розташування скіфського поселення IV-ІІІ ст. до н.е.
(Новопавлівка - один з районів сучасного м. Нікополя);
3 - місце розташування скіфського царського кургану IV ст. до н.е. Чортомлик
(неподалік від сучасного с. Чкалово Нікопольського району);
4 - місце розташування скіфського поселення IV-ІІІ ст. до н.е.
(сучасне с. Капулівка Нікопольського району);
5 - скіфське курганне поле
(район сучасного цеху ТВЦ-4, м. Нікополь).
Вже в історичний час біля Микитиного Рогу існували три перекати, які знаходились нижче Дніпровських порогів за течією Дніпра: Кам’янський (завдовжки близько 600 м, завглибшки - 1,2 м), Нижньо-Кам’янський (відповідно 500 м і 1,2 м), Британський (при острові Британ, 300 м і 1,1 м). Також є відомості про Капулівський перекат (280 м, близько 1 м). Течія переміщувала ці перекати, змінювала їх параметри і кількість, але можливість переходу Дніпра біля Микитиного Рогу залишалася незмінною.
 Дніпровські пороги
Фрагмент з фільму «Шлях до Микитинської Січі»
Для скіфів, які мешкали в наших краях, ця місцевість мала велике сакральне і стратегічне значення.
Скіфська епоха - одна з найбільш яскравих сторінок історії Нікопольщини
Малюнок Торопа С.О.
 
 Розділ виставки-експозиції «Скіфська епоха»
Фото: Волкова К.Ф. 
 
Скіфи вели жваву торгівлю з грецькими містами-державами Північного Причорномор'я, через порти яких (Ольвія, Пантикапей, Херсонес, та ін.) здійснювалися постачання в Грецію і країни Середземномор'я скіфського зерна, а також шкур, риби, меду, зброї, великої рогатої худоби, елементів кінського спорядження і рабів. В обмін на них скіфи отримували від еллінів ювелірні вироби, вино, масло.
 
Торгівля скіфів з грецькими містами-державами у Криму та Північному Причорномор’ї
Малюнок Торопа С.О. 
Про широкі торгові зв'язки степових кочівників з античним світом свідчать фрагменти грецьких амфор, виявлених на околицях с. Капулівки в 2007 році і представлених на нашій виставці. По ним можна простежити торгові зв'язки скіфів з різними грецькими центрами виробництва кераміки. Серед них острова Фасос, Хіос, Пепарет, давні міста Синопа і Гераклея. В експозиції виставки представлені також фрагменти керамічного посуду скіфського виробництва, а також посуду періоду Черняхівської культури (II-IV ст. до н.е.) та ін.
 
Зразки давньої кераміки, знайденої на околиці с. Капулівки фахівцями БІЦ «Слово». 2007 р.
Фото: Рудоманова О.Є. 
 Фрагмент стінки середньої частини
давньогрецької амфори. о. Хіос.
IV ст. до Р.Х. Антична культура.
Знайдено: с. Капулівка.
Нікопольський р-н., Дніпропетровська обл. 2007 р.
Фото: Білоцерковська Л.М. 
 
Фрагмент вустя з вінцем і плечиком
ручки давньогрецької амфори.
о. Хіос. IV ст. до Р.Х. Антична культура.
Знайдено: с. Капулівка,
Нікопольський р-н., Дніпропетровська обл. 2007 р.
Фото: Білоцерковська Л.М. 
 
Фрагмент горла давньогрецької амфори.
о. Пепарет. IV ст. до Р.Х.  Антична культура.
Знайдено: с. Капулівка,
Нікопольський р-н., Дніпропетровська обл. 2007 р.
Фото: Білоцерковська Л.М. 
 
Фрагмент вустя  давньогрецької амфори.
о. Хіос. IV ст. до Р.Х. Антична культура.
Знайдено: с. Капулівка,
Нікопольський р-н., Дніпропетровська обл. 2007 р.
Фото: Білоцерковська Л.М. 
 
Фрагмент стволу ніжки
давньогрецької амфори. м. Синопа.
IV ст. до Р.Х. Антична культура.
Знайдено: с. Капулівка,
Нікопольський р-н., Дніпропетровська обл. 2007 р.
Фото: Білоцерковська Л.М. 
 
Фрагмент стінки давньогрецької амфори.
IV ст. до Р.Х. Антична культура.
Знайдено: с. Капулівка,
Нікопольський р-н., Дніпропетровська обл. 2007 р.
Фото: Білоцерковська Л.М. 
 
Фрагмент нижньої частини ручки давньогрецької амфори з основою.
м. Гераклея. IV ст. до Р.Х. Антична культура.
Знайдено: с. Капулівка,
Нікопольський р-н., Дніпропетровська обл. 2007 р.
Фото: Білоцерковська Л.М. 
 
Фрагмент нижньої половини ручки
давньогрецької амфори з нижньою основою.
о. Фасос. IV ст. до Р.Х. Антична культура.
Знайдено: с. Капулівка,
Нікопольський р-н., Дніпропетровська обл. 2007 р.
Фото: Білоцерковська Л.М. 
 
 Фрагмент вінця давньогрецької амфори.
IV-III ст. до Р.Х. Антична культура.
Знайдено: с. Капулівка,
Нікопольський р-н., Дніпропетровська обл. 2007 р.
Фото: Білоцерковська Л.М. 
 
 
Фрагмент вінця з шийкою ліпного горщика скіфської доби.
Вінець прикрашений нігтьовими вдавленнями.
IV-III ст. до Р.Х. Скіфська доба.
Знайдено: с. Капулівка,
Нікопольський р-н., Дніпропетровська обл. 2007 р.
Фото: Білоцерковська Л.М. 
 
Фрагмент стінки ліпної посудини скіфської доби.
IV-III ст. до Р.Х. Скіфська доба.
Знайдено: с. Капулівка,
Нікопольський р-н., Дніпропетровська обл. 2007 р.
Фото: Білоцерковська Л.М. 
 
Вінець горщика (верх).
II-ІVст. п. Р.Х. Черняхівська культура.
Знайдено: с. Капулівка,
Нікопольський р-н., Дніпропетровська обл. 2007 р.
Фото: Білоцерковська Л.М. 
 
Фрагмент придонної частини посудини.
II-ІVст. п. Р.Х. Черняхівська культура.
Знайдено: с. Капулівка,
Нікопольський р-н., Дніпропетровська обл. 2007 р.
Фото: Білоцерковська Л.М. 
 
 Фрагмент дна посудини і придонної частини стінки.
II-ІV ст. п.Р.Х. Черняхівська культура.
Знайдено: с. Капулівка,
Нікопольський р-н., Дніпропетровська обл. 2007 р.
Фото: Білоцерковська Л.М. 
 
 Фрагмент вінця посудини.
II-ІV ст. п. Р.Х. Черняхівська культура.
Знайдено: с. Капулівка,
Нікопольський р-н., Дніпропетровська обл. 2007 р.
Фото: Білоцерковська Л.М.
Надалі виставка буде проілюстрована реконструкціями давньої кераміки, зробленими нікопольським краєзнавцем Сергієм Торопом, при консультації завідуючого відділом археології і давньої історії Нікопольського краєзнавчого музею Василя Шатунова.


На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про скіфську епоху:

Край п'яти Запорозьких Січей
(Науковий консультант розділу - заступник директора Нікопольського краєзнавчого музею з наукової роботи Жуковський М.П.)

Виставка «Край п'яти Запорозьких Січей» розповість Вам про козацьку добу Нікопольщини, на території якої знаходились 5 з 7 Запорозьких Січей.
 
Розділ виставки-експозиції «Край п'яти Запорозьких Січей»
Фото: Рудоманова О.Є. 
П'ять з семи Запорозьких Січей знаходились на території сучасної Нікопольщини
 
Саме з нашої землі у 1648 році почалася Визвільна війна на чолі з Богданом Хмельницьким, а гетьманом він був обраний на Микитинській Січі, розташованій в самому центрі сучасного Нікополя.
 
Кадр з фільму «Богдан Хмельницький». 1941 р.

Запорізькі Січі були розміщенні нижче Дніпровських порогів. Своєрідним природним захисником козакам служили Дніпровські плавні, відомі ще зі скіфських часів, як священна країна Гілея. На землях Великого Лугу існувало багато річок та озер.
 
 Дніпровські пороги
Фрагмент з фільму «Шлях до Микитинської Січі»
Мапа Великого Лугу
Киевская старина. - К, 1894. - Т. 45.
До статті Л. Падалки «По вопросу о существовании Запорожской Сечи»
З кінця XVIII століття і аж до наших днів в офіційній історіографії панувала точка зору про те, що Микитинська Січ знаходилася безпосередньо на Микитиному Розі. Заступник директора Нікопольського краєзнавчого музею Мирослав Жуковський на підставі вивчення карт XVIII-XIX століть, історичних документів і свідчень дослідників кінця XIX - початку XX століття дійшов висновку, що Микитинська Січ знаходилася практично в самому центрі сучасного міста Нікополя (на території парку Перемоги).
На мапі червоною крапкою позначено місце, де знаходились укріплення Микитинської Січі
На користь цієї точки зору свідчать численні історичні і архівні документи. Так, на складеній російським штурманом В. Кипріяновим в 1764 р. карті та карті 1801 р. є зображення укріплень тільки на північному заході від Микитиного Перевозу, а не безпосередньо на Микитиному Перевозі. Про земляні укріплення, розташовані на північний захід від Микитиного Перевозу, свідчать лист П. Калнишевського (1763 р.) і повідомлення дослідників І. Кареліна, Д. Яворницького, Л. Падалки.
 На мапі 1801 р. місцевість, де знаходились укріплення Микитинської Січі, позначена як «Городокъ»
В експозиції виставки представлені копії карт XVIII-XIX століть, зроблені безпосередньо на місцях розкопок фотографії, а також проекти можливих майбутніх туристичних маршрутів.
 
Фрагмент мапи нижньої течії Дніпра
Автор - штурман російського флоту Василь Кипріянов. 1764 р. 
 
 
Мапа земель або ж вольностей Війська Запорозького Низового у 1770-х рр. 1846 р.
Укріплення Микитинської Січі мали форму правильного кола розміром 750х750 сажнів (1,5 х 1,5 км) і знаходились на найвищому місці лівого берега Дніпра в районі сучасного парку Перемоги. Ймовірно, складовою частиною оборонних позицій був сторожовий пост на кургані Висока Могила, з якого можна було вести візуальне спостереження за територією від острова Томаківка (на сході) до Чортомлицького Рогу (на заході), а також за степом (на півночі).
 
Сторожові пости Микитинської Січі. Цифрами на мапі позначені:
1 -  місце розташування Коша (цитаделі) Микитинської Січі (1639-1652 рр.) та кургану Висока Могила (h-7 м),
де був головний сторожовий пост;
2 - місце розташування укріплень першої Запорозької Січі на о. Томаківка (сер. XVI ст. - 1593 р.),
де був східний сторожовий пост спостереження козаків Микитинської Січі;
3 - місце розташування великого царського скіфського кургану Чортомлик (h-20 м),
де був північний сторожовий пост спостереження козаків Микитинської Січі;
4 - місце розташування кургану арійської доби Сторожова Могила (h-6 м),
де був західний сторожовий пост спостереження козаків Микитинської Січі.
Місце знаходження пам'ятки національного значення «Могила І.Д. Сірка».
Головний сторожовий пост спостереження козаків Микитинської Січі на кургані Висока Могила
Східний сторожовий пост спостереження козаків Микитинської Січі на о. Томаківка
Північний сторожовий пост спостереження козаків Микитинської Січі на скіфському кургані Чортомлик
Західний сторожовий пост спостереження козаків Микитинської Січі на кургані Сторожова Могила 
Курган Висока Могила знаходився у центрі м. Нікополя до середини ХХ ст., коли під час будівництва стадіону, який зараз носить назву «Електрометалург», його було зруйновано.
 
Ярмарочна площа м. Нікополя. На задньому плані видно скіфський курган Висока Могила.
У другій половині ХХ ст. тут було збудовано стадіон, який зараз носить назву «Електрометалург».
Знімок початку ХХ ст.
За повідомленнями нікопольських старожилів, західна частина валів і ровів Микитинської Січі зберігалася до 70-х років ХХ століття. Вали були остаточно зруйновані, а рови засипані під час будівництва парку Перемоги. 
У 2000 році заступником директора Нікопольського краєзнавчого музею з наукової роботи Мирославом Жуковським на території парку Перемоги проводилися розкопки оборонних споруд. Розкопки тривають і до цього дня.
 
Археологічні розкопки залишків захисних укріплень Микитинської Січі. Парк Перемоги.
Центральна частина сучасного м. Нікополя. 2006-2007 рр.
Фото: Рудоманов Р.С.
У 2006 році М. Жуковським були виявлені залишки укріплень першої Запорозької Січі - Томаківської, яку довгі роки вважали затопленою водами Каховського водосховища.
 
 
План острова Городище
 
 Схематична мапа козацького городища на острові Томаківка.
Киевская старина. - К, 1893. - Т. 60. - Травень.
До статті Л. Падалки «Была ли на острове Томаковке Запорожская Сечь».
Томаківські плавні, залишки колись великого масиву Дніпровських плавнів,
і сьогодні одні з найбільш мальовничих місцевостей Нікопольщини. 2007 р.
Фото: Рудоманов Р.С. 
На місці розташування Микитинської Січі та її сторожових постів у майбутньому передбачається створити історико-археологічний комплекс, який, сподіваємось, приверне увагу туристів з України, близького та далекого зарубіжжя до нашого славного історичного краю. 
 Проект «Створення і розвиток історико-археологічного комплексу «Микитинська Січ».
Схема розташування пам'яток - об'єктів туристично-екскурсійного маршруту.
Цифрами на схемі позначені: 
1 - місце розташування Коша (цитаделі) Микитинської Січі (1639-1652 рр.) та кургану Висока Могила (h-7 м),
де був головний сторожовий пост;
2 - місце розташування Свято-Покровської церкви (1795-1934 рр.), спадкоємниці однойменного Січового храму;
3-4 - пам'ятник Б. Хмельницькому та постамент з меморіальною дошкою
про його обрання Гетьманом України 19.04.1648 р. на Микитинській Січі;
5 - місце розташування берегового укріплення Микитинської Січі (1639-1652 рр.) для захисту козацьких «Чайок».
Місце знаходження цвинтарної церкви прп. Іоана Дамаскіна (1858-1943 рр.);
6 - місце розташування укріплень першої Запорозької Січі на о. Томаківка (сер. XVI ст. - 1593 р.),
де був східний сторожовий пост спостереження козаків Микитинської Січі;
7 - місце розташування великого царського скіфського кургану Чортомлик (h-20 м),
де був північний сторожовий пост спостереження козаків Микитинської Січі;
8 - місце розташування кургану арійської доби Сторожова Могила (h-6 м),
де був західний сторожовий пост спостереження козаків Микитинської Січі.
Місце знаходження пам'ятки національного значення «Могила І.Д. Сірка».
Нікопольська земля свято зберігає пам'ять про легендарного кошового отамана Івана Сірка. За усе своє життя він не програв жодної битви, а легенди про його силу, мужність і навіть надприродні можливості поширювалися далеко за межами нашого краю, переживши не одне століття. Нині в районі с. Капулівки славному козацькому полководцеві встановлений пам'ятний бюст.
 
Нікопольщина гідно зберігає пам'ять про славного козацького отамана Івана Сірка.
День пам’яті кошового отамана Івана Сірка. с. Капулівка. Нікопольський район. 2009 р.
Фото: Харченко Л.М.
 
На прикладах славних героїв часів Запорозької Січі виховувалося не одне покоління нашої молоді. Маємо надію, що ця прекрасна традиція збережеться на Нікопольщині і надалі.
Посвячення у козаки. 2010 р.
Фото: Натфуллін Д.О.
Нікопольські козаки на параді, присвяченому Дню Перемоги. 2010 р.
Фото: Натфуллін Д.О.  
 Сучасні козаки Нікополя. 2010 р.
Фото: Натфуллін Д.О. 
Запрошуємо Вас у Нікополь - край п'яти Запорозьких Січей!
Фото: Білоцерковська Л.М.


На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про козацьку добу Нікопольщини:

На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про сучасне козацтво Нікопольщини:

Чужому навчаємось, свого не цураємось

На нашій виставці «Чужому навчаємось, свого не цураємось», ми ознайомимо Вас з культурою, традиціями, пам'ятками, відомими людьми усіх країн Європи.
 
Розділ виставки-експозиції «Чужому навчаємось, свого не цураємось»
Фото: Рудоманова О.Є. 
Ви маєте унікальну можливість познайомитися з кращими творами письменників і поетів з усіх країн Європи, які по праву увійшли до скарбниці світової літератури. На нашій виставці Ви знайдете також чимало корисної та цікавої інформації про кращі природні комплекси, заповідники, пам'ятні місця та археологічні відкриття, зроблені в усіх куточках Європи. Ви ніби побуваєте в багатьох Європейських містах, які дбайливо зберігають своє минуле і з впевненістю дивляться у своє майбутнє, а також відвідаєте кращі Європейські музеї і галереї.

Впевнені, що Ваше знайомство з деякими країнами Європи почнеться саме з нашої виставки.

На нашому сайті Ви можете дізнатися про подорож нікопольців до Скандинавії:
 
Заходи, проведені фахівцями БІЦ «Слово» з школами міста та громадськими організаціями (2010-2011 рр.)
 
Ми завжди раді нашим відвідувачам
Проведення тренінгу з молодіжною військово-патріотичною організацією «Патріот»
Захід на тему «Історія рідного краю»
за допомогою виставки-експозиції «Нікопольщина в світлі європейської історії» з учнями 6-го класу школи № 20 
 
Бесіда на тему «Нікопольщина в світлі Європейської історії»
за допомогою виставки-експозиції з людьми з обмеженими фізичними можливостями
територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів-інвалідів
Наша виставка на загальноміському заході, присвяченому до Дня Європи
 
Як готувалась виставка-експозиція «Нікопольщина в світлі європейської історії» (2010 р.)
Як це було...
 
 

 Запрошуємо Вас відвідати наше чудове місто Нікополь!

Last Updated on Thursday, 25 April 2013 10:47
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting