Зараз на сайті

Сейчас 174 гостей онлайн
Besucherzahler singles
счетчик посещений


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
PDF Печать E-mail
Історія Нікопольщини - В роки Другої світової війни (1939-1945 рр.)
19.07.2009 00:20
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог, краєзнавець
м. Нікополь, Україна

Біографія

Матеріал надано в авторській редакції

  

«Руйнівник» - машина вермахту
 
На початку лютого 1944 р. бійці 3-го Українського фронту захопили один з самих незвичайних механізмів, що знаходились на озброєнні вермахту. Це був знаменитий «Руйнівник», що призначався для пошкодження ділянки залізниці між станціями «Нікополь» і «Апостолово». У другій половині 1943 р. інженери і конструктори Відділу досвідчених робіт при імперському Управлінні озброєнь отримали від вищого керівництва вермахту ряд замовлень, пов'язаних із створенням нових зразків техніки, призначеної для ведення оборонних боїв і посилення ліній оборони. Ці замовлення були обумовлені зміною обстановки на Східному фронті - радянські війська неухильно просувалися на захід, а передовим частинам вермахту все частіше доводилося переходити до оборони і стримувати їх натиск. Для посилення «неприступних смуг оборони» були розроблені пересувні сталеві ковпаки, які мали амбразури для кулемета або малокаліберної гармати. Ці «мобільні доти» передбачалося встановлювати на колеса, щоб скоріше перекидати їх на загрозливі ділянки фронту.

 
Агрегат-шляхоруйнівник, який передбачалося використовувати для руйнування ділянки залізниці між станціями "Нікополь" та "Апостолово"
 
Незабаром вермахту знадобилися і спеціальні машини «для руйнування промислових об'єктів і шляхів сполучення на територіях, які вони залишали». У наказі від 7 вересня 1943 р., адресованому вищому командуванню військ СС і поліції, рейхсфюрер Генріх Гіммлер вимагав: «Необхідно добитися того, щоб при відході з районів України не залишилося жодної людини, жодної голови худоби, жодного центнера зерна, жодної рейки...». Для руйнування залізниць конструкторами Відділу досвідчених робіт був створений спеціальний механізм, названий «Руйнівник». Агрегат-шляхоруйнівник був платформою, навантаженою баластом, яку буксирували два паровози. На її кінці знаходився могутній сталевий крюк, яким на ходу  захоплювали і вивертали шпали.

Військові замовники, які спостерігали за випробуваннями таких агрегатів, вимагали виготовити не менш 100 цих машин вже до січня 1944 року. Іх передбачали використовувати у правобережній Україні з метою руйнування залізних доріг. У кінці січня 1944 р. один з таких агрегатів-шляхоруйнівників було перекинуто німцями і на Нікопольський плацдарм. На щастя, довго працювати йому не прийшлося. У складі техніки, захопленої бійцями третього Українського фронту у гітлерівців, які поспішно відступали, був і "Руйнівник".

 

Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.

На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про історію Нікопольщини:


Обновлено 14.09.2010 14:41
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting