PDF Print E-mail
Memorable dates and holidays - February
Tuesday, 16 February 2016 19:43
There are no translations available.

Кушнірук О.О.
Директор
КЗ «Нікопольський краєзнавчий музей»


День вшанування учасників бойових дій
на території інших держав


Відповідно до Указу Президента України від 11.02. 2004 р., 15 лютого в Україні відзначається День вшанування учасників бойових дій на території інших держав. Цей день не випадковий. Він приурочений до річниці виведення військ СРСР з Афганістану.

З 1979 р. до 1989 р. близько 150 000 українців пройшли через горнило «афганської війни». 290 українців не повернулися з Афганістану, 62 - вважаються зниклими безвісти або потрапили в полон. Отримали поранення більш ніж 8 000 українців, 4 687 з них повернулися до рідних домівок інвалідами, більше двох третіх перенесли захворювання, пов’язані із умовами та кліматом на території Афганістану.

Вшановують в Україні і всіх тих, хто брав участь в інших війнах. Зараз у Збройних силах України служить близько 2 000 офіцерів і прапорщиків, які брали участь в афганській війні, близько 20 000 військовослужбовців, які виконували інтернаціональний обов'язок у Чилі, Іспанії, Єгипті, В'єтнамі, Ефіопії, на острові Куба та в багатьох інших «гарячих» точках.

Але на ниві економічних успіхів у справі оснащення чужих армій держава найчастіше забуває про героїзм українців, які воювали за межами батьківщини. Мова йде про досить нечисленну категорію українського військового резерву, що має досвід ведення війни. Але для будь-якої, навіть самої миролюбної країни, саме ці люди є головною надією держави при оголошенні військового положення і мобілізації.

Наймолодший за віком резерв найбільш високої, бойової якості підготовки був накопичений Україною саме за період незалежності. Зараз у нього входять 33 000 військовослужбовців Збройних Сил, декілька тисяч службовців підрозділів МВС і спеціальних служб, які брали участь в зарубіжних миротворчих місіях. Є і більш старе покоління українського бойового резерву, що налічує ні багато, ні мало 330 000 чоловік. Велику частину цього резерву складають ветерани війни СРСР проти Афганістану - їх майже 160 000 чоловік. Окремий, найстаріший ешелон ветеранів бойових дій - військові фахівці з досвідом ведення операцій у В'єтнамі, Сирії, Анголі, Мозамбіку та Єгипті. У додаток до цих категорій ветеранів йде досить чисельний контингент українських добровольців, які брали участь у війнах на території колишньої Югославії, в Придністров'ї, Абхазії і Чечні. За даними Міністерства оборони України, з 1992 року в міжнародних миротворчих операціях взяли участь 37 000 військовослужбовців Збройних сил України. За весь цей час із них загинуло 49 осіб.

Нікопольський рахунок війни в Афганістані: загинуло 20 чоловік, померли вже після війни більше 120 чоловік. На сьогоднішній день мешкають 606 чоловік у місті і 119 чоловік у районі.

Когорта учасників бойових дій на територіях інших держав (крім Афганістану) на сьогоднішній день складає більше 100  чоловік. Більше 50-ти чоловік уже пішли у вічність.

В місті продовжується робота по створенню Нікопольського військово-історичного музею. На сьогоднішній день вже зібрано понад 1 200 експонатів, що створили експозицію двох залів. Військова форма, речі побуту, зброя та світлини складають основу колекції.

Починаючи із 2010 року музей щорічно охоплює своїми заходами більше  5000 відвідувачів.

Last Updated on Tuesday, 16 February 2016 19:47
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting