PDF Print E-mail
Business etiquette - Hire job, interview
Wednesday, 25 August 2010 13:45
There are no translations available.

Матеріал підготувала:
Стрілецька М.В.
м. Нікополь, Україна
Біографія

Переклад з російської: Стрілецька М.В.

 
Перший день на роботі: поради співробітникові

Перший робочий день є найважливішим і самим складним з психологічної точки зору. Від того, як ви себе поведете в перший день, буде залежати те, як будуть складатися ваші відносини з колегами надалі. Якою повинна бути поведінка співробітника в новій організації на початку? Є просте правило - поведінка повинна бути найвищою мірою дипломатичною.

А от ще кілька основних моментів, на які варто звернути увагу в перший день на роботі.

Будьте спокійні! Всім зрозуміло, що будь-яка людина в перший трудовий день дуже нервує й хвилюється, переживає дійсний стрес. І все-таки треба постаратися, незважаючи на всі труднощі, залишатися спокійним. Зрозуміла справа, що це буде зовсім непросто. Але оскільки головне завдання - залишити гарне враження, то треба попрацювати. Оскільки в перший же день відразу потрібно засвоїти і нову організацію праці, і нові трудові процеси, і специфіку фірми, і її особливості, і нові імена... Краще просто зусиллям волі змусити себе сконцентруватися на всіх цих деталях.

Звичайно, ніхто не чекає, що ви з першої ж хвилини почнете працювати як повноправний член трудового колективу. Але ви повинні показати, що здатні швидко ввійти в курс справи, не перевернувши при цьому все нагору дном, не переламавши відразу ж всю оргтехніку, не переплутавши начальника відділу з кур'єром і т.п.

Будьте спостережливі! Намагайтеся бути уважним і беріть на замітку, як інші вирішують ті або інші проблеми. Зверніть увагу на їх внутрішні й виробничі взаємозв'язки, як вони спілкуються між собою, із шефом, з вами. Ви і у перший же день багато в чому розберетеся, якщо зосередите свою увагу на тих факторах, які визначають корпоративну культуру. Це саме і є ті цінності, які сповідає фірма. Наскільки доброзичливі колеги по відношенню один до одного, наскільки вони позитивно настроєні до нового співробітника, які їхні взаємини з начальником - чи підлесливі вони в спілкуванні з ним або тримаються цілком демократично.

Будьте пунктуальні! Перше, що ви можете зробити - покажіть, що ви пунктуальні - не спізнюйтеся на роботу й не залишайте робоче місце до закінчення робочого дня. Не спізнюйтеся також, вертаючись з обіду, інакше можна дуже швидко втратити симпатії товаришів по службі й шефа. Пам’ятайте - новому співробітнику така поведінка не сходить з рук.

Будьте дружелюбні! Яким би високим професіоналом ви не були, гарні відносини з людьми в колективі грають не останню роль. До новачка в колективі спочатку будуть придивлятися й можуть ставитися упереджено.

Намагайтеся з першого дня налагоджувати стосунки з колегами: їхня допомога й доброзичливе відношення дуже важливі на першому етапі.

Новому співробітникові також не слід вникати в хитросплетіння особистих відносин між деякими членами колективу, інакше ви ризикуєте виявитися в ролі «козла відпущення» у рішенні чужих проблем. Форма звертання всіх співробітників організації залежить від уже сформованих традицій і від особистих симпатій кожного. Особисті образи, симпатії й антипатії не повинні позначатися на ділових відносинах з колегами.

Як вихована людина цікавтеся справами своїх колег. Їхні успіхи повинні щиро радувати, а невдачі засмучувати.

Якщо хтось підходить до вас, негайно приділіть цій людині увагу. Постарайтеся згадати його ім'я, тихо повторивши його про себе. Якщо ви не впевнені в імені, попросите людину відразу ж назвати себе.

Звичайно, керівництво фірми спочатку прикріплює до нового працівника наставника, який допомагає швидше адаптуватися. Але якщо ви виявилися без офіційного вчителя, то перед вами стоїть завдання самому знайти такого співробітника. Практично в будь-якій компанії є досвідчені колеги, які готові опікувати молодих або недосвідчених товаришів по службі. Намагайтеся якнайшвидше встановити нормальні стосунки з тими членами колективу, які займають ключові позиції в організації.

Не кваптеся! У перший день не варто оприлюднювати свої таланти. Важливіше показати інтерес до роботи, уважність, спостережливість, бажання й здатність навчатися. На початковій стадії не пропонуйте ніяких, нехай навіть ділових, пропозицій.

Постарайтеся уникнути скороспішних висновків. Відмовтеся від прямолінійності. Якщо ви будете в такій манері спілкуватися з першого дня, то не придбаєте друзів.

Зверніться до інших колег з проханням пояснити ті або інші проблеми й розтлумачити щось, не цілком зрозуміле для вас. Зрозуміло, усім хочеться відразу заявити про себе, як про професіонала. Але не поспішайте давати розумні поради в перший день, використайте дорогоцінний час із користю - вникніть у суть справ.

Дотримуйтеся дрескоду! Відоме прислів'я «по одежинці зустрічають, а по розуму проводжають» не втрачає своєї актуальності. Ніщо так не дратує колектив, як зальотна біла ворона. Який би стиль одягу не імпонував вам у житті, на роботі варто дотримуватися прийнятих умовностей. Дуже неприємно почувати себе одягненим не так, як вимагає ситуація.

Зайве казати, що в діловому світі існують свої правила, згідно яким повинні одягатися співробітники різних фірм. Те, що можливо, наприклад, у творчих організаціях, зовсім неприйнятно в банківській сфері й т.д. Подивіться, як одягнені ваші колеги? Якщо ви не цілком впевнені в правильності своєї оцінки, можна делікатно поцікавитися у співробітника, який здався вам найбільше симпатичним, чи існує, дійсно, якесь правило або певний стандарт відносно одягу.

Не панікуйте! Під час випробного терміну й навіть відразу після його закінчення від вас ніхто й не очікує блискучих успіхів на роботі. Просто тому, що це неможливо. Природно, що ви робите помилки. Це відбувається тому, що ви ще не повністю розбираєтеся що до чого, не до кінця розумієте виробничі процеси підприємства. Тому не виправдовуйтеся нескінченно із приводу виникаючих недоліків. Краще виявіть розуміння й покажіть своє прагнення їх виправити, зробити наступного разу роботу краще. Навіть якщо в перший день ви умудрилися одночасно вивести з ладу ксерокс, факс і комп'ютер, а нещасний принтер змусили друкувати тисячу сторінок без перерви, дайте зрозуміти, що нормально сприймаєте справедливу критику у свою адресу. Зрештою, помилки - тільки сходи до успіху!

І ще кілька цінних порад:
  • Вихована людина ніколи не змусить оточуючих любуватися безладдям на своєму столі (робоче місце може багато чого розповісти про вас).
  • Жінкам не слід займатися макіяжем на робочому місці, тим більше якщо в кабінеті перебуває кілька людей. 
  • Не розглядайте папери на чужому столі, нічого не шукайте там. 
  • Не ведіть довгих особистих розмов по службовому телефону, неприпустимо прислухатися до чужих телефонних розмов.
  • Рукостискання необхідно виконувати в наступних ситуаціях:
  • якщо інша людина простягає вам руку;
  • якщо ви зустрічаєте кого-небудь;
  • якщо ви вітаєте гостей або господарку будинку;
  • якщо ви знайомите когось;
  • якщо ви прощаєтеся.
  • Під час бесіди необхідно не тільки уважно слухати, але й виглядати уважно слухаючим. Це досягається за допомогою мови тіла. Дивіться на того, хто говорить, злегка нахилившись уперед. У ході бесіди:
  • не сутультеся, але й не стійте по стійці «смирно»;
  • не складайте руки на грудях;
  • не розповідайте довгі нудні анекдоти;
  • не дивіться, як інші люди переміщаються по кімнаті, у той час як хтось говорить із вами;
  • не переповнюйте свою розмову незрозумілими й загадковими словами.
  • Сприймаючи критику, не вивертайтеся й не ховайтеся. Якщо критика необґрунтована, ви маєте право сказати про це, але тільки спокійно. Якщо критика переходить у нанесення особистої образи, не відповідайте тим же.
  • Вихована людина завжди відзначить, що колега сьогодні добре виглядає. І знову, перш ніж зробити комплімент, згадайте про правила:
  • будьте щирим;
  • будьте конкретним;
  • компліменти потрібно говорити вчасно;
  • не робіть порівнянь.
  • Вмійте також приймати компліменти:
  • просто скажіть «дякую»;
  • не соромтеся й не говоріть: «Яка дурниця!»;
  • не говоріть, що ви могли б зробити ще краще при більшій кількості часу.
 


На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про діловий етикет:
 
 
Last Updated on Thursday, 26 August 2010 12:15
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting