Thursday, 09 October 2008 08:59 | |
There are no translations available.
Костюк М.О. Матеріал надано в авторській редакції Якщо Вас зацікавила ця інформація
Обрядова лялька - символ культурної спадщини українського народу
(1-й випуск, вибране)
ВступПозашкільна освіта, як основа інтелектуального, культурного та економічного розвитку підростаючого покоління, відіграє велику роль у всіх позитивних процесах освітньої галузі. Вона є складовою частиною виховного процесу, продовжує формувати у гуртківців інтерес до різних професій, до історії народного мистецтва, повагу до людей праці. Запропонована методична розробка «Обрядова лялька – символ культурної спадщини українського народу» має за мету відродити давнє мистецтво створення етнічних іграшок в умовах позашкільного навчання та виховання школярів. Традиції творяться віками і переходять від старших до молодших поколінь, які доповнюють та вдосконалюють їх. Саме це й забезпечує збереження нації. Тому завданням для сучасного педагога є поступове відродження споконвічної народної педагогіки. Виготовлення етнічних саморобок під силу навіть учням молодшого шкільного віку. Авторка пропонує оригінальну методику, що складається з низки виробів, складність яких поступово зростає. Посібник містить практичні поради та рекомендації щодо виконання завдань, а також ілюстрований малюнками та світлинами учнівських робіт.
Етнічна іграшка «Брязкальце або торохкотельце»
Надзвичайний той день у житті дитини,
коли вона вперше пізнає залежність і зв’язок рухів з відчуттями. На перших етапах дитина не відрізняє себе від зовнішнього світу. Згодом вона має велику втіху, відчуваючи власну силу, усвідомлюючи себе діячем, живим рухомим началом, незалежним від оточення. Єгор Покровський
В давнині першою іграшкою для наймолодших діточок були брязкальця або ж їх ще називали торохкотельцями. Виготовлялись вони з трахеї гузки та качки. Такою іграшкою немовля бавилось по-різному. Одним вішали над колискою: від руху колиски воно теж рухалось і торохкотіло. Іншим давали в руки й вони ним бавились, брали до роту, гризли. Оскільки іграшка виготовлялась з натуральних матеріалів, це було досить безпечно. Таким чином бавлячись, немовлята розвивали сенсорику, зір, слух.
В залежності від того, яким був злак у торохкотельці, так він і звучав: горох - «гудів», просо, сорго – «шепотіли», кукурудза – «гуркотіла», жито, пшениця – «дзвеніли». Гралась дитина такою іграшкою, отримуючи велике задоволення та без шкоди для свого здоров’ Етнічна іграшка «Клаптикова "Лялька-кумася"»
Для дітей гра – то і робота, і добро, й обов’язок, і життєвий ідеал.
Той, хто вимагає від дитини робочого зусилля, побудованого на чомусь іншому ніж на грі, чинить, як той шаленець, що з весни трясе яблуню, аби мати яблука: мало того, що не буде яблук, то він ще й цвіт обтрусить, і яблуня нічого не вродить. Жан-Жак Руссо
В давні часи ще не було фабрик та заводів. Люди вирощували коноплю і ткали з неї тканину. З неї шили собі одяг, а з клаптиків виходили гарні ляльки. Старші дітки не тільки бавились ними, вони обігравали їх, показували різні вистави з життя, отримуючи від цього велике задоволення.
Так, наприклад, етнічна іграшка «Лялька-кумася», наслідувала риси української жінки, її характер. Українська жінка завжди була рушійною силою нашої нації, завжди попереду, завжди нарівні зі своїм чоловіком в праці і у відпочинку. «Дам лиха закаблука, закаблука лиха дам, як прийдеться – передам!» - співалось в одній з народних пісень. Для виготовлення ляльки «Кумася» знадобиться вибілене полотно, оздоблювальна стрічка, муліне, ватин для набивки та мереживо.
Етнічні іграшки «Обереги»
Ще не здатна збагнути життя,
дитина вже творить його в мріях. Ромен Роллан
З усіх іграшок найважливіша роль відводилась іграшкам-оберегам. Їм надавали магічного значення, тому обличчя у ляльок зображували елементами візерунку: очі – хрестики, рот – коротка риска. Обереги були невід’ємною частиною життя наших пращурів.
Оберегів було декілька: оберіг «сну», «здоров’я», «збіжжя», «помешкання» тощо. Оберіг сну, який оберігав дитину під час сну, обов’язково клали під подушкою. Якщо дитина хворіла, в головах на подушці клали оберіг здоров’я. Від нього пахло цілющими травами, що заспокоювало та розвіювало хворобу.
Якщо дитина погано спала, в мішечок клали соломку, яку брали там, де сплять свині. Мішечки підкладали під матрац у ногах. Вважалось, що свині – це тварини, які дуже люблять багато і довго спати.
Оберіг збіжжя ложили на покутті, щоб він оберігав їхнє добро від лиха, пожежі, пограбування. Оберіг помешкання клали за комин і він «споглядав» звідти за всім, що відбувається в домі. Цей оберіг символізував злагоду, мир, чистоту, порядок й добробут в оселі.
Методичні поради
Головною діючою особою в процесі роботи позашкільного закладу освіти є дитина, а саме - виявлення й подальший розвиток її нахилів та здібностей в позаурочний час. У своїй педагогічній практиці всі ми прагнемо досягти виховного ідеалу. Великий педагог Г. Ващенко зазначав, що виховання присутнє не тільки в педагогічних системах, але й у звичаях народу, його піснях, традиціях. На сьогодні існує багато різних методик. Головне у виховній роботі сучасної освіти - це знайти раціональний підхід до їхнього використання. Він має бути не консервативно-традиційним, а традиційно новітнім. Тільки тоді етнічне виховання стане близьким і головне ненав’язливим. Якщо традиції нашого народу не підживлювати сучасним змістом, формою, то молоде покоління сприйматиме їх як явище архаїчне. Адже етноіграшка займає особливе місце і у наш час. Оригінальна, самобутня, вона прикрашає наш побут, вносить тепло й радість у життя наших дітей, формує їхні естетичні смаки. Вона є справжнім витвором мистецтва. Виготовлені власноруч вироби мають широке застосування. Їх можна подарувати, прикрасити ними інтер’єр. Всі представлені в методичній розробці саморобки відтворені в гуртку «М’яка іграшка» на основі досліджень і пошукових робіт вихованців. Як і в давнину, під час роботи використовувались лише екологічно чисті матеріали. Окрім естетичного аспекту, виготовлення етноіграшок є надзвичайно корисним для школярів: розвиває дрібну моторику рук, привчає до охайності та пильності, знайомить з конструюванням. Творча діяльність дає вихід внутрішнім конфліктам і сильним емоціям, дисциплінує, сприяє підвищенню самооцінки, здатності усвідомлювати свої відчуття і почуття, розвиває художні здібності. Любов до рідного краю починається з дитинства. Надовго вона зберігається в душі людини, якщо її правильно виховали та ознайомили з традиційними видами народної художньої творчості.
Початок народження іграшки - виготовлення лекал
Відтворення ляльки у народному вбранні
Василько з дівчатами
Від народної іграшки до народного лялькового театру
Екскурсія-розповідь про народну іграшку. Керівник гуртка Костюк Марія Оникінівна
Останній дзвоник. Нагорода за сумлінну та творчу працю
Література
Дізнатися більше про етнодизайн Ви можете тут:
У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
|
|
Last Updated on Wednesday, 30 March 2011 09:12 |