PDF Print E-mail
The History of Nikopol Region - In the years of the World War II (1939-1945)
Wednesday, 09 December 2009 14:14
There are no translations available.

Переклад з російської: Рудоманова О.Є.
 
Двічі Герой та Герої Радянського Союзу
 Нікопольщини  
 

 

 
Вони захищали Батьківщину! 2011 р.
Героям Радянського Союзу Нікопольщини присвячується   
 

 

Двічі Герой Радянського Союзу
 
Таран Павло Андрійович
10.10.1916 - 14.08.2005 
Народився у с. Шолохово Нікопольського району
Дніпропетровської області (Україна)
 
З юних років залучився до праці Павло Таран. Спочатку працював у колгоспі, потім пішов на будівництво Нікопольського Південнотрубного заводу.

Молодий робочий прагне якнайкраще освоїти вибрану спеціальність. Але в житті, в мріях комсомольця наступають зміни. Його уявою оволоділа авіація.
 
Проводжаючи літаки мрійливим поглядом, Павло по доброму заздрив крилатим людям і все частіше замислювався над своїм подальшим життям. І ось мрія його здійснилася. Тарана зарахували курсантом Нікопольського аероклубу без відриву від виробництва.

Навчаючись льотній майстерності, Павло Андрійович проявляє неабияку завзятість і наполегливість. Наступив незабутній день. Перший самостійний виліт без льотчика-інструктора. Після успішного закінчення аероклубу Павло Андрійович отримує напрям у Качинську школу пілотів. У цій школі навчалися свого часу відомий російський льотчик Нєстєров і багато видних радянських льотчиків. Так вже в тридцятих роках Павло Андрійович пов'язав своє життя з військовою авіацією.

Льотчик мужнів і ріс, відчуваючи себе в повітрі як в рідній стихії. Молодий пілот набував досвіду, він навчав вже інших крилатих воїнів, показуючи при цьому твердість характеру, витримку, силу волі і непохитну мужність. Під час фінської війни  Павла Андрійовича направляють до діючої армії. Ескадрилья, в якій він був зарахований, завдала немало могутніх ударів по білофінам. Всього на фінському фронті він зробив 60 бойових вильотів. За уміле виконання бойових завдань і проявлену при цьому хоробрість П.А. Таран був нагороджений орденом Червоної Зірки.

З перших же днів Великої Вітчизняної війни Павло Андрійович героїчно б'ється з гітлерівцями. Літаючи на дальніх бомбардувальниках, він виконує найскладніші завдання командування, переважно вночі. Ні дощ, ні снігопад - ніщо не могло перешкодити йому виконати бойовий наказ. Росте майстерність прославленого льотчика, збільшується його бойовий рахунок. До кінця 1943 року екіпаж Тарана знищив 30 складів з боєприпасами і пальним, 23 залізничних цистерни, 31 ешелона, 62 автомашини з вантажами і військами, 7 переправ і мостів.

Ось що писала у той час про славного льотчика фронтова газета: «Є в житті воїна секунди, коли всі його моральні сили, все його уміння володіти собою і своєю зброєю піддаються вирішальній перевірці. У льотчика-бомбардувальника такі секунди наступають при підході до добре захищеної ворожої цілі, коли пілот повинен провести машину крізь шквал зенітного вогню, крізь сліпучі промені прожекторів. Треба мати велику витримку і сталеву волю, щоб, не здригнувшись серцем, увійти до цієї смертельної зони і точно виконати бойове завдання. Цією якістю повною мірою наділений наш чудовий льотчик-бомбардувальник Павло Андрійович Таран».

У одну з світлих ночей Павло Таран разом з товаришами летів до великого аеродрому в Криму, з якого гітлерівці здійснювали нальоти на наші війська. Майстер протизенітного і протипрожекторного маневру, він йшов цього разу, щоб висвітити ціль і зробити контроль. У заслоні зенітного вогню, що перетинають небо трасуючих і могутніх променів прожекторів, Таран знайшов виниклі на декілька митей «ворота» і спрямував в них. Прорвалися до аеродрому і інші льотчики, обрушивши на стоянку німецьких літаків свій смертоносний вантаж. У наступну ніч Таран і його товариші повторили наліт. Партизани повідомили, що радянські льотчики за дві ночі знищили декілька десятків ворожих машин. Ще один з таких «звичайних» нальотів Павла Андрійовича на ворожі об'єкти - наліт на Керч.

Близько сотні прожекторів освітлювали нічне небо та не менша кількість великокаліберних зенітних знарядь било в нього. Майстерно маневруючи між розривами, уникаючи променів прожекторів, Таран досяг мети. Бомби, скинуті їм на Керченський порт, потрапили в портові споруди і німецькі баржі, що стояли у причалів. Виникли великі пожежі, що освітили все навколо. Бомбардувальники, що слідували за Павлом Андрійовичем, дістали можливість вести прицільне бомбометання по добре освітлених цілях.

Коли гітлерівські війська підійшли до Волги, командирові авіаційної ланки Павлу Андрійовичеві Тарану було доручено складне бойове завдання. Потрібно було висадити десант парашутистів в районі дії партизанських загонів і Карпатах. Цей наказ був виконаний льотчиком в точності. Але сміливий командир ланки не обмежився виконанням наказу. Вилітаючи на завдання, він узяв на кожен літак повний бойовий комплект авіаційних бомб. Висадивши парашутистів і зробивши круг над місцем їх приземлення, Таран узяв новий курс і повів свою ланку на найближчий нафтовий район, захоплений фашистськими окупантами. Це було проявом розумної ініціативи, хоч і зв'язаної з великим ризиком. Такі райони посилено охоронялися наземними і повітряними силами. Радянські літаки, відомі Павлом Андрійовичем Тараном, зробили раптовий наліт на нафтовий район. Вибухи важких бомб викликали грандіозну пожежу, зафіксовану фотоприладами літаків. Фашистська Німеччина надовго позбулася важливої нафтобази.

За успішне виконання важливого бойового завдання і розгром нафтобази Указом Президії Верховної Ради СРСР командирові ланки Павлу Андрійовичеві Тарану було присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Війна продовжувалася. Радянський народ відавав всі свої сили. Він наніс фашистському звірові важкі рани під Москвою осінню 1941 року, під Сталінградом в 1942-1943 роках, на Курській дузі літом 1943 року і погнав його на захід. Вже очищена від гітлерівської нечисті Лівобережна Україна, радянські війська форсували Дніпро і готувалися до остаточного звільнення Батьківщини від фашистських загарбників.

В цей час Верховному Головнокомандуванню Радянських Озброєних Сил стало відомо, що гітлерівці, опанувавши десятками бойових кораблів окупованої ними Франції, ведуть їх в Балтійське море для блокади героїчного Ленінграда. Ескадра вийшла в море з Гавра і йде курсом через Ла-Манш і Па-де-Кале. Не дивлячись на те, що над морем у той час не було туману, а ширина протоки не перевищувала 40 кілометрів, англійські берегові батареї «не відмітили» німецької ескадри.

Героєві Радянського Союзу Павлу Андрійовичеві Тарану Командуванням було поставлено завдання: зустріти ескадру супротивника, що у відкритому морі йде до наших берегів, і завдати по ній удару.

Очоливши ескадрилью бомбардувальників дальньої дії, досвідчений, відважний льотчик узяв курс назустріч ескадрі. Фашистське командування, йдучи уздовж берегів Англії, проявляло деяку обережність, але з виходом у відкрите море відчуло себе в цілковитій безпеці. І тут на ворожі кораблі обрушилися радянські бомбардувальники. Не встигли німці схаменутися, як на них посипалися бомби. Бушуючи полум'я охопило палуби більшої частини кораблів.

На бриючому польоті один за іншим відважні радянські льотчики, наслідуючи приклад ведучого, закінчували знищення фашистської ескадри: фотоапарати точно відобразили цю чудову роботу. Коли літаки благополучно повернулися на свій аеродром і в штабі розглянули фотознімки, стало ясно, що гітлерівської морської ескадри більше не існує.

За успішне виконання виключно важливого бойового завдання весь особовий склад екіпажів ескадрильї був удостоєний високих урядових нагород, а командирові ескадрильї Павлу Андрійовичу Тарану Указом Президії і верховної Ради СРСР було повторно надано звання Героя Радянського Союзу. На батьківщині Героя в селі Шолохово Нікопольського району спорудили на гранітному постаменті бронзовий бюст Павла Андрійовича.

Невтомно і безстрашно бився з німецькими загарбниками Павло Таран. Так само невтомно навчав він молодих льотчиків. Павло Андрійович зробив за час війни 368 бойових вильотів. Він налітав 475 тисяч кілометрів і обрушив на ворога близько 450 тонн бомб. Бомбив військово-промислові об'єкти Німеччини, Фінляндії, Румунії. З своїм екіпажем він висадив багато ворожих складів з боєприпасами і пальним, розбомбив багато переправ, мостів, ешелонів. Екіпаж Павла Тарана знищив на землі 12, в повітряних боях 11 літаків ворога (7 з них вночі).

Подвигами славного земляка, прославленого льотчика Павла Андрійовича Тарана законно гордяться трудящі Нікопольського району, всієї Дніпропетровщини.
 
 
Герої Радянського Союзу
 
 
Бабак Іван Ілліч
26.07.1919 - 24.06.2001
Народився у с. Олексіївка Нікопольського району
Дніпропетровської області (Україна)
 
До авіації Іван Бабак залучився ще в 1937 році, будучи студентом Запорізького педінституту. Він займався у місцевому аероклубі. У 1940 році його призвали в ряди Червоної Армії і направили в Сталінградське військово-льотне училище.

Із стін його, після закінчення курсу, шлях лежав вже на фронт. Разом з групою молодих льотчиків в травні 1942 року Іван Бабак прибув в авіаційний винищувальний полк, командиром якого був відомий Ібрагим Дзусов. Іван Бабак помітно відрізнявся від решти новачків: тихий, сором’язливий, неговіркий. Дехто поглядав на нього з поблажливою усмішкою. Як же було здивування багатьох льотчиків, коли прославлений винищувач, улюбленець полку Дмитро Глінка вибрав його своїм відомим.

Іван Бабак робив все від нього залежне, щоб в бою не відриватися від ведучого. А це, як відомо, для новачка не так просто, особливо при такому напарнику. Глінка любив вихром увірватися в лад ворожих машин, і на його маневри треба було швидко і правильно реагувати. З напруженою увагою стежив Бабак за своїм ведучим і незабаром став літати за ним як прив'язаний. Пройшло небагато часу, і Глінка переконався у відвазі і майстерності Івана Бабака.

Бойова слава Бабака народилася в боях на Кубані. У наполегливих повітряних битвах радянські льотчики, не знаючи втоми, робили по декілька бойових вильотів в день. Рахунок збитих ворожих літаків швидко ріс. Бабак літав багато, бився відважно і уміло. До квітня 1943 року за шість збитих літаків він був нагороджений орденами Червоного Прапора і Червоної Зірки.

Іван Бабак успішно виконував бойові завдання в будь-яких умовах. Якось напередодні штурму ворожої «Блакитної лінії» на Кубані, командир послав Бабака на виконання дуже небезпечного завдання: знищити паровоз, який по вузькоколійці, прокладеній фашистами в плавнях, доставляв боєприпаси на одну з ділянок фронту. Було відомо, що вузькоколійка посилено охороняється. Отримавши наказ, Бабак підлетів до мети і, не дивлячись на щільний зенітний вогонь, направив літак на паровоз, а потім свічкою піднявся за хмари. Завдання було виконане: паровоз був знищений.

Невтомність, готовність вступити в бій, якщо цього зажадають обставини, з перевершуючими силами ворога - ось характерні риси льотчика-винищувача Івана Бабака. Тільки у боях за звільнення Мелітополя він зробив 31 виліт і вийшов переможцем з 11 повітряних сутичок, збивши чотири літаки гітлерівців. За проявлені в багатьох боях героїзм і відвагу командир ланки 100-го гвардійського винищувального авіаційного полку І.І. Бабак Указом Президії Верховної Ради СРСР від 1 листопада 1943 року був удостоєний звання Героя Радянського Союзу.

На різних ділянках фронту довелося йому воювати: над Кубанню, Україною, над морем, Кримом, Молдавією. Розгромлюючи фашистські орди, наші війська почали звільняти від гітлерівських загарбників землі сусідньої Польщі, Румунії і суміжних з ними країн. Як і раніше, відмінно воював в цей час Іван Ілліч. Нові і нові перемоги в бойовій співдружності з своїми товаришами брав він над Сандомирськім плацдармом, під Яссами, примножуючи славу нашої авіації. Багато раз вилітав Бабак на розвідку, на штурм ворожих військ, танкових і автоколон.

Під час підготовки наступу наших військ на Берлін капітан Бабак, вже будучи командиром полку, вилетів в свій 330-й бойовий політ і був збитий ворожим снарядом. Йому вдалося врятуватися на парашуті. За час Великої Вітчизняної війни Іван Ілліч Бабак збив тридцять п'ять гітлерівських стерв'ятників і чотири в парі.
 
 
Баранов Микола Васильович
1899 - 25.06.1976
Народився у с. Дерябіно Ярославської області (Росія)

Баранов Микола Васильович - командир 1372-го стрілецького полку (417-а Сивашська стрілецька дивізія, 51-а армія, 4-й Український фронт), підполковник.

Народився у 1899 році в с. Дерябіно (нині Некоузський р-н, Ярославська обл.; село опинилось в зоні затоплення Рибинського водосховища) в сім'ї службовця.

У 1918 році добровольцем пішов в Червону Армію. Брав участь у боях з білогвардійцями. У 1920 році вступив у ВКП(б)/КПРС. Після Громадянської війни був на державній і партійній роботі.

У 1941 році з початком Великої Вітчизняної війни був знову призваний в армію. У 1944 році підполковник Баранов командував 372-им стрілецьким полком 417-ї Сивашської стрілецької дивізії. Велику увагу командир приділяв вихованню високих моральних і бойових якостей у офіцерського і рядового складу полку. Досить сказати, що в полку було п'ять Героїв Радянського Союзу. Полк під командування Баранова покрив себе нев'янучою славою у боях за звільнення Криму і при штурмі Севастополя.

 

7 травня 1944 року, після двогодинної вогневої підготовки, підполковник Баранов повів свій полк на штурм ворожої оборони - сильно укріпленого гірського рубежу Сапун-гори. Після третьої атаки бійці увірвалися в першу лінію траншей. А в цей час ударні групи і штурмові загони з лівого флангу гірського хребта вийшли в тил супротивника і зав'язали бій. Впродовж тригодинного бою було знищено 10 дотів, 15 дзотів, 30 вогневих точок і до 700 фашистських солдатів і офіцерів.
 
Лейтенантом Громиковим, який прорвався до вершини Сапун-гори, був поставлений червоний прапор з написом "Славу Сивашу пронесемо до Севастополя!". Це був перший прапор на Сапун-горі.

Переслідуючи відступаючого супротивника і не даючи йому закріпитися на нових рубежах, 1372-й стрілецький полк спрямувався до м. Севастополя. Баранов на машинах і танках викинув десант на південний схід від міста, яке біля самих воріт відрізувало шлях відступу гітлерівцям. В результаті були узяті значні трофеї.

За проявлений героїзм при штурмі гірського хребта Сапун-гори і фортеці Севастополь підполковник Баранов був представлений до  звання Герой Радянського Союзу.

Після звільнення Криму дивізія була передислокована в Прибалтику. У боях за м. Шяуляй полк Баранова стрімким ударом захопив аеродром, на якому було 7 німецьких літаків, які не встигли піднятися в повітря. Була узята в полон велика група офіцерів гітлерівської армії. За вдало проведену операцію полк був нагороджений орденом Червоного Прапора.

У районі латвійського м. Тукумс полк був оточений і впродовж п'яти днів вів важкі оборонні бої. Тільки коли Совінформбюро повідомило, що наші війська залишили м. Тукумус, умілим маневром Баранов вивів свій полк з оточення, захопивши при цьому полонених, зброю і 9 вантажних автомашин.

У листопаді 1944 року у зв'язку з важкою хворобою підполковник Баранов пішов у відставку.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 24 березня 1945 року за зразкове виконання завдань командування і проявлену мужність і героїзм у боях з німецько-фашистськими загарбниками підполковникові Баранову Миколі Васильовичу присвоєно звання Героя Радянського Союзу з врученням ордену Леніна і медалі "Золота Зірка" (№ 5 460).

Декілька років він працював секретарем міськкому ВКП(б), завідуючим відділом обкому партії на Україні. Жив у м. Нікополі, Дніпропетровську. Працював викладачем в Дніпропетровському гірському інституті. Будучи на пенсії часто виступав з доповідями, лекціями, бесідами в школах і на підприємствах міста. Помер 25 червня 1976 року.

Нагороджений орденом Леніна, двома орденами Червоного Прапора, орденами Суворова 3-го ступеня, Олександра Невського, Вітчизняної війни 1-го ступеня, медалями.

Ім'я Героя висічене на пам'ятнику в Рибинську на Алеї Слави.
 
 
Борзенко Сергій Олександрович
02.07.1909 - 19.02.1972
Народився у м. Харкові
(Україна)

Борзенко Сергій Олександрович - фронтовий кореспондент газети 18-ої армії "Прапор Батьківщини" Північно-кавказького фронту, майор адміністративної служби.

Народився 20 червня (2 липня) 1909 року в м. Харкові (Україна). Член ВКП(б)/КПСС з 1942 року. Закінчив 7 класів у м. Нікополі. У 1933 році закінчив Харківський електротехнічний інститут. У 1932-1934 роках працював в газеті "Краматорська правда", і там зібрав і об'єднав молодих літераторів, ставши родоначальником міського літературного об'єднання Краматорська.
 
Під час Великої Вітчизняної війни фронтовий кореспондент газети 18-ої армії "Прапор Батьківщини", газети 1-го Українського фронту "За честь Батьківщини".

Фронтова доля розпорядилася так, що журналіст і письменник Борзенко С.О. фактично очолив один із загонів десанта морських піхотинців, штурмом взявших 1 листопада 1943 року і утримувавших плацдарм на кримському узбережжі в районі с. Ельтиген, в ході Керченсько-Ельтигенської операції військ Північно-кавказького фронту і Чорноморського флоту.

Маючи завдання редакції газети "Прапор Батьківщини" військкор Борзенко С.О. прибув в розташування військ 318-ої Новоросійської гірськострілецької дивізії, щоб разом з бійцями батальйону морської піхоти капітана Бєлякова Н.А., наданого 1 339-му гірськострілецькому полку, дістатися до Криму і написати кореспонденцію про вступ радянських військ на кримську землю.
 
Виявившись старшим за званням і єдиним офіцером у складі загону, до якого були звернені погляди моряків-десантників, майор Борзенко не розгубився, а став керувати діями морських піхотинців, наказавши зробити прохід в дротяних загородженнях і почати наступ на позиції гітлерівців.

При цьому, не забуваючи і про свій професійний обов'язок, вбігши в перший будинок, що попався, він за декілька хвилин написав першу кореспонденцію в 50 рядків, згадавши в ній тих, хто відрізнився у момент висадки, і, загорнувши кореспонденцію у водонепроникну упаковку, передав її зв'язковому для доставки в Тамань, в редакцію "Прапора Батьківщини". А через декілька годин друкарський орган 18-ої армії повідав усім: "Наші війська увірвалися в Крим!". Так була озаглавлена стаття героя "Вогняної землі", фронтового кореспондента Борзенка С.О.

За героїзм і мужність, проявлені при висадці десанта на Керченський півострів, Указом Президії Верховної Ради СРСР від 17 листопада 1943 року майорові адміністративної служби Борзенко Сергію Олександровичу присвоєно звання Героя Радянського Союзу з врученням ордену Леніна і медалі "Золота Зірка" (№ 2 804).

З 1944 року полковник Борзенко С.О. - кореспондент газети "Правда".

Подіям на війні Борзенко С.О. присвятив оповідання і нариси "Десант в Крим" (1944 рік), "Хоробрість" (1948 рік), повісті "Підкоряючись законам Вітчизни" (1950 рік), "Життя на війні" (1958 рік) та інші. Будучи безпосереднім учасником боїв, Борзенко зумів яскраво показати, як в горнилі війни, в найважчі і трагічні її моменти проявлялися істинні риси радянської людини - любов до Батьківщини, готовність до подвигу, відвага. Як спеціальний кореспондент "Правди" написав цикл нарисів про Корею - "Корея у вогні" (1951 рік), "Мужність Кореї" (1953 рік).

Темі Жовтневої революції і становлення нового життя на Україні присвячений роман "Який простір!" (книги 1-2, 1958-1963 роки). В якості військового кореспондента освітлював події на радянсько-китайському кордоні в період озброєного конфлікту в районі острова Даманський 2-15 березня 1969 року.

Помер 19 лютого 1972 року в місті-герої Москві, де і похований на Новодівочому кладовищі (ділянка 2).

Нагороджений орденом Леніна, двома орденами Вітчизняної війни 1-го ступеню, орденом Трудового Червоного Прапора, трьома орденами Червоної Зірки, медалями, а також іноземними орденами.

У Харкові його ім'я носить вулиця і школа № 30, в якій створений музей Героя.
 
Нагородний лист Борзенка С.О.

"1. Прізвище, ім'я і по батькові - Борзенко Сергій Олександрович. 2. Звання - майор адміністративної служби. 3. Посада, частина - письменник газети "Прапор Батьківщини".
 
Представляється до звання Героя Радянського Союзу.
 
4. Рік народження - 1909. 5. Національність - росіянин. 6. Партійність - член ВКП(б). 7. Участь в громадянській війні, подальших бойових діях із захисту СРСР і Вітчизняній війні (де, коли) - брав участь у багатьох боях, які вела з початку війни 18-та армія. 8. Чи має поранення і контузії у Вітчизняній війні - не має. 9. З якого часу в Червоній Армії - з червня 1941 р. 10. Яким РБК призваний - Харківським ГВК. 11. Чим раніше нагороджений (за які відмінності) - медаллю "За відвагу" за наказом військам Південного фронту № 0303/н від 11 липня 1942 р. і орденом "Червона Зірка" наказом по Чорноморській групі військ Закфронту № 044/н від 5 листопада 1942 р.

Короткий конкретний виклад особистого бойового подвигу або заслуг

Письменник армійської газети "Прапор Батьківщини" (18-та армія) майор а/з Борзенко С.О. висадився на берег Криму в ніч на 1 листопада з першим десантним загоном 318-ої Новоросійської стрілецької дивізії. Цей загін складався з півтора батальйонів. Нечисленний по своєму складу, він з ходу вступив у бій з супротивником. В силу обстановки, що склалася, і великого спаду офіцерського складу майорові Борзенко разом з майором Ковешніковим і майором Мовшовичем як старшим за званням довелося особисто брати участь в керівництві боєм десантного загону.

Коли німці кинули в контратаку танки, що прорвалися на 100 метрів до командного пункту загону, Борзенко разом з офіцерським складом відбивав гранатами в передовому ланцюзі танки, особисто показуючи приклад і керуючи бійцями.
Увесь час знаходячись в десанті, Борзенко особисто брав участь у відображенні безперервних контратак супротивника, число яких в перші дні доходило до 17-19.

Незважаючи на важкі умови десанта, Борзенко виконував і свій безпосередній обов'язок військового кореспондента армійської газети "Прапор Батьківщини". Його кореспонденції, що доставляються живим зв'язком і по радіо, вичерпно інформували про положення в десанті.

Письменник Борзенко неодноразово брав участь у боях і окремих відповідальних операціях. Восени 1942 року він брав участь в диверсійному загоні, спрямованому командуванням армії в тил ворога на північний схід від Туапсе. Близько трьох місяців він провів в десантних частинах, діючих під Новоросійськом в районі Мисхако. Він брав участь у штурмі Новоросійська і в усіх подальших боях на Таманському півострові.

За проявлений героїзм, мужність і відвагу в десанті на Кримський берег майор Борзенко С.О. цілком заслуговує вищої урядової нагороди -  звання Героя Радянського Союзу.

Відповідальний редактор газети "Прапор Батьківщини" підполковник Верховський.

11 листопада 1943 р.".
 
 
 Бриль Микола Харлампович
05.02.1921 - 12.02.1982
Народився у м. Нікополі
Дніпропетровської  області (Україна)

 

У роки війни Микола Бриль був зв'язківцем. Людина, незнайома з фронтовим життям, може подумати: неважка справа, сиди і накручуй ручку телефонного апарату де-небудь в штабі. А насправді - це була дуже важка бойова спеціальність, що вимагала багато сил, виняткової невтомності, а часто - і крові. Приклад тому - фронтова біографія Миколи Бриля.

Він був командиром відділення 8-ої окремої гвардійської роти зв'язку 5-ої гвардійської стрілецької дивізії. У морозну зиму, в заметіль і ожеледь, у весняне або осіннє бездоріжжя забезпечував Бриль із своїми солдатами безперебійний зв'язок командування дивізії з частинами, підрозділами.

Нелегко було в обороні, але куди важче - в гарячі дні наступу. І Микола Бриль завжди встигав наводити лінії зв'язку слідом за наступаючими частинами, забезпечував оперативне керівництво ними з боку штабу дивізії. Старші командири добре знали невтомність, відмінну фронтову вправність умілого зв'язківця, говорили: "Там, де Бриль, зв'язок забезпечений!"
 
У серпні 1944 року наші війська, виганяючи німецько-фашистських загарбників з території Польщі, вийшли на берег Вісли. Йшли запеклі бої. Воїни-гвардійці 170-го, 172-го стрілецьких, 128-го артилерійського полків і інших підрозділів дивізії, в якій проходив службу Микола Бриль, долаючи опір гітлерівців, відкинули їх за Віслу і, не даючи їм закріпитися, з ходу форсували цю широку річку. Зав'язався запеклий бій за плацдарм на західному березі Вісли.

Коли передові підрозділи дивізії закріпилися на «п'ятачку», почалася переправа підкріплень: піхоти, артилерії, танків. Разом з іншими під лютим вогнем супротивника, зайняв місце в одному з човнів, і зв'язківець Бриль. Просуваючись до західного берега, він, не звертаючи уваги на свист куль і осколки снарядів, був цілком поглинений своєю справою, неквапливо розмотував важку котушку з кабелем, прокладаючи лінію зв'язку по дну річки.

Міни і снаряди супротивника лягали навколо човна, здіймаючи високі водяні стовпи. Ще важче довелося на березі. Двічі був порушений зв'язок, що могло зірвати важливу бойову операцію. Потрібно було володіти неабиякою мужністю, зневажати смерть, розшукуючи і ліквідовуючи пориви дроту під ураганним вогнем супротивника. Але Бриль не коливався. Він був на своєму бойовому посту! І знову замовк наш польовий апарат в окопі, з якого годину тому були вибиті гітлерівці. Як важко вилізти з укриття на полі, де гуляє смерть! Бриль знову поповз уздовж лінії зв'язку, утискуючись у землю, коли десь поблизу падали міни. І знову повз... Ось і воронка, розірваний кольоровий дріт... Декілька звичних рухів - і зв'язок відновлений. Тепер можна назад, до своїх.

Форсування Вісли на цій ділянці в широких масштабах було успішно завершене, і чималою була заслуга в цьому відважного зв'язківця Миколи Бриля. Високою оцінкою його бойового подвигу, його мужності і безстрашності була Золота Зірка Героя, вручена йому згідно Указу Президії Верховної Ради СРСР від 24 березня 1945 року.
 
 
Гончар Іван Олексійович
21.09.1921 - 20.04.1945
Народився у м. Нікополі
Дніпропетровської  області (Україна)
 
До 1941 року він жив у Нікополі, в сім'ї рідних, вчився в середній школі, потім працював на Південнотрубному заводі. У 1941 році призваний в армію Іван Гончар був зачислений до військового авіаційного училища, закінчив його і в званні молодшого лейтенанта прибув на фронт. Льотчик-винищувач, він супроводжував бомбардувальники, прикривав наші війська.

Почавши перші бойові вильоти з ударів по німецькому угрупуванню під Сталінградом, Іван Гончар дійшов до Берліна і брав участь в розгромі фашистського звіра в його власному лігві. За цей час він громив гітлерівських бандитів в Донбасі, при звільненні рідної Дніпропетровщини, в небі Молдавії, Польщі, Німеччини, проявляючи при цьому неабияку мужність і героїзм.

Це він знищив переправу через Дніпро на південь від Запоріжжя, наведену фашистськими військами осінню 1943 року. Програвши битву за Дніпро, фашисти зосередили в районі Нікополя могутнє угрупування військ і намагалися завдати удару у напрямі Перекопу, облягти і знищити наші війська, що підійшли до річки в районі Каховки і Херсона. Для накопичення сил на лівому березі Дніпра на схід від Нікополя німецьке командування навело міст через річку, опустивши його на 15-20 сантиметрів під воду, щоб він не спостерігався з повітря.

Повертаючись з виконання бойового завдання, Іван Гончар відмітив посередині річки автомашину, що стояла. Розвернувши літак і знизившись до бриючого польоту, він промайнув над головами фашистів, що тікали по мосту. Зрозумівши в чому справу, льотчик пішов на свій аеродром, доповів командуванню і тут же підняв в повітря свою ланку. Пройшовши лінію фронту, радянські винищувачі знизилися до бриючого польоту і раптово атакували переправу, яка після декількох заходів літаків була повністю зруйнована.

Серйозне випробування витримав Іван Олексійович в повітряному бою при звільненні правобережної України. Супроводжуючи групу наших бомбардувальників, радянські винищувачі зустріли велику групу ворожих «мессершміттів».
 
- За мною, в атаку! - наказав по радіо командир ланки і направив свій літак в гущу стерв'ятників. За ним пішли бойові товариші. Зав'язався жорстокій повітряний бій.

Декілька фашистських винищувачів накинулися на Гончара. Льотчик не відступав. А коли побачив, що відомий, який прикривав його збитий, з новою силою обрушився на ворога, бажаючи помститися за загибель товариша. Мить - і «мессер» в сітці прицілу Гончара. Коротка черга - німецький пірат задимів і, різко нахилившись, пішов до землі. Через декілька хвилин полетіли вниз ще два «мессершмітта», збиті Гончаром і його товаришами. Решта німецьких льотчиків боязко залишила поле бою. Одного разу винищувачі Гончара провели зухвалий наліт на прифронтовий аеродром супротивника. Удар був настільки вдалим і несподіваним, що німці просили допомоги з сусідньої частини. У повітрі з'явилася велика група ворожих винищувачів.

Сутичка тривала більш 35 хвилин. У цьому бою Гончар збив одного за іншим два «мессершмітта». По його прикладу товариші теж знищили ще двох стерв'ятників. Інші «мессери»  продовжували насідати. У Гончара закінчувалися патрони, але він не вийшов з бою, продовжуючи носитися в повітрі, розбиваючи бойові порядки і сіючи паніку серед ворогів. У тривалому, нерівному бою були пошкоджені декілька наших літаків. Гончар залишився один. Зв'язуючи фашистів своїми зухвалими маневрами, він дав можливість товаришам піти на пошкоджених машинах на свою територію. Коли ж гітлерівські стерв'ятники всі відразу накинулися на беззбройного радянського винищувача, він різко розвернув свою машину і пішов в лобову атаку. Німці віджахнулись від нього. Льотчик скористався цим і вирвався із смертельного кільця неушкодженим.

Під час звільнення Литви Іван Олексійович з шестіркою винищувачів вступив в єдиноборство з шістнадцятьма ворожими бомбардувальниками, що йшли під прикриттям чотирьох винищувачів. Група Гончара сміливою атакою розладнала бойовий порядок бомбардувальників, не давши їм скинути бомби на наші війська. У цьому бою гвардії старший лейтенант Гончар збиває чотири ворожі бомбардувальники.

Через декілька днів шестірка Гончара знов вступила в бій з шістнадцятьма Ю-87, що йшли під прикриттям чотирьох ФВ-190, з якими зав'язала повітряний бій. Не дивлячись на чисельну перевагу супротивника група Гончара сміливою атакою розладнала бойовий порядок бомбардувальників і, перешкодивши скинути бомби на наші війська, без втрат з свого боку збила одинадцять «юнкерсів». Особисто Гончар у цьому бою знищив чотири Ю-87. Виконавши завдання, на підбитому літаку, важко поранений, Гончар благополучно посадив літак на свій аеродром. Беручи участь в боях по прориву німецької оборони західніше Сандоміра і на Берлінському напрямі, старший лейтенант Гончар особисто збиває за цей період часу дев'ять ФВ-190.

20 квітня 1945 року гвардії старший лейтенант Гончар в 7 годин вечора в складних метеорологічних умовах вилетів у складі шестірки «яків» на розвідку наземної обстановки в районі Міттервальде, Зармунд, Луккенвальде, Барут. При польоті над Берліном група була обстріляна сильним зенітним вогнем супротивника. Літак Гончаря був підбитий. Не дивлячись на скрутні умови польоту Іван Олексійович виконав завдання і на зворотному маршруті долетів до території, зайнятій нашими військами. Але при посадці на сильно пошкодженій машині він потерпів катастрофу.

Іван Гончар передавав молодим льотчикам льотну майстерність - результат багатьох майстерно проведених запеклих боїв. Керована ним ланка з червня 1944 року провела 314 бойових вильотів, в повітряних боях збито 21 літак супротивника. Відважний командир ланки за час війни особисто збив 16 ворожих літаків.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 27 червня 1945 року капітану Івану Олексійовичеві Гончару посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу.
 
 
Гудзь Порфирій Мартинович
12.02.1902 - 16.08.1969
Народився у с. Олександрівка (нині м. Орджонікідзе)
Нікопольського району Дніпропетровської  області (Україна)

Гудзь Порфирій Мартинович - командир 8-ої стрілецької дивізії 13-ої армії Центрального фронту, полковник.

Народився 23 лютого 1902 року в с. Олександрівка в сім'ї вчителя. Українець. Член ВКП(б) з 1929 року. У 1917 році закінчив Маріупольську вчительську семінарію, але поступив працювати на Бахмутські соляні шахти коногоном.

У Червоній Армії з лютого 1918 року. Приїхавши в сю Новоспаське, Гудзь брав участь у боротьбі проти німецьких окупантів і їх ставленика Скоропадського. У травні 1918 року по доносу провокатора Гудзь був схоплений і засуджений до розстрілу, але зважаючи на молодість, заміненого  на 10 років каторги. Після суду Гудзю вдалося разом з іншими ув'язненими бігти з в'язниці. На станції Волноваха він вступив в партизанський загін. Бився проти Шкуро, денікінців. Був рядовим бійцем, а пізніше командиром роти. У бою за м. Маріуполь його важко контузило.

Він потрапив в полон до білих.

Навесні 1920 року частинами Червоної Армії Гудзь був звільнений з полону і призначений командиром кулеметного взводу 5-го кавалерійського полку 1-ої кавказької кавалерійської дивізії. Брав участь у боях з білими на Кубані. Після злиття 1-ої дивізії з таманськими полками в станиці Кримській Гудзя призначили командиром кулеметної сотні 6-ої кубанської кавалерійської дивізії. У її складі брав участь у боях проти генерала Врангеля, в звільненні Криму від білогвардійців, у боротьбі проти банд Махно.

У 1925 році в Москві Гудзь закінчив курси "Постріл". Після цього служив начальником оперативного відділення штабу дивізії, начальником штабу, командиром кавалерійського полку.

Під час радянсько-фінляндської війни Гудзь був дорученцем у особливо важливих справах при Військовій раді фронту, а потім командиром 90-го полку 95-ої стрілецької дивізії. За участь у боях з білофінами він удостоївся ордену Червоної Зірки.

Коли почалася Велика Вітчизняна війна, 102-а стрілецька дивізія, якою командував полковник Гудзь, була терміново перекинута під Львів, а потім в Кременчук, де її погрузили у потяги і відправили до Білорусії, під Гомель. Вона отримала у складі 21-ої армії Центрального фронту ділянку оборони по Дніпру протяжністю по фронту 40 кілометрів - від Рогачева до Бихова. Тут 102-а дивізія активно оборонялася цілий місяць.

В середині липня 1941 року 21-а армія генерал-лейтенанта Єфремова М.Г. перейшла в наступ в напрямі на Бобруйськ. 102-а дивізія Гудзя форсувала Дніпро біля с. Гадиловичі і просунулася уздовж західного берега річки на 12 кілометрів. В цей час Гудзя відкликали в штаб армії.

Навесні 1942 року Гудзь був призначений командиром 328-ої стрілецької дивізії у складі 16-ої армії генерал-лейтенанта Рокосовського К.К. Пізніше за бойові заслуги дивізія стала гвардійською.
Восени 1942 року Ґудзь був поранений і контужений, після чого він 2 місяці лікувався у фронтовому госпіталі в Москві.

У грудні 1942 року Гудзя призначили командиром 12-ої гвардійської стрілецької дивізії 61-ої армії. Взимку 1942-1943 років дивізія вела важкі бої на Окі. Усі зусилля форсувати річку були відбиті.
Навесні і на початку літа 1943 року Гудзь був заступником начальника училища по перепідготовці політскладу на стройову службу.

У червні 1943 року полковника Гудзя П.М. призначили командиром 8-ої стрілецької дивізії 13-ої армії. Дивізія разом з іншими частинами 15-го стрілецького корпусу генерала Людникова І.І. прикривала напрям на залізничну станцію Малоархангельск Орловської обл.

5 липня 1943 року проти неї перейшли в наступ 2 піхотних дивізії німців, посиленої танками і артилерією. На передній край обрушилася лавина снарядів і мін, після чого з'явилися численні групи ворожих танків, самохідні гармати, а за ними піхота. Зав'язалися кровопролитні бої. Атаки супротивника слідували одна за одною. Але усі вони розбивалися об стійкість воїнів 8-ої стрілецької дивізії, керованої полковником Гудзем. Поле перед її окопами було усіяно трупами ворожих солдатів і офіцерів.
Проте значних втрат зазнала і дивізія. Ворогові вдалося дещо уклинитися в розташування 310-го стрілецького полку. Гудзь негайно виїхав на місце. Ознайомившись з ситуацією, він наказав негайно організувати контратаку. До ранку 6 липня контратака перейшла в рукопашну сутичку, положення було виправлене.

В результаті наполегливих боїв 5 і 6 липня 1943 року супротивник залишив на передньому краю і перед фронтом дивізії близько 3 000 трупів солдатів і офіцерів, до 50 згорілих і підбитих танків і самохідних знарядь, багато іншої техніки.

Після наполегливої оборони на Курській дузі 8-а стрілецька дивізія Гудзя разом з іншими радянськими частинами перейшла в наступ у напрямі річки Ясна. Ворог перетворив річку на серйозний рубіж оборони. Але дивізія Гудзя прорвала цю оборону упродовж 18 кілометрів і на двох ділянках з ходу форсувала її. Гудзь був нагороджений орденом Суворова 2-го ступеню.

22 вересня 1943 року 8-а стрілецька дивізія вийшла на Дніпро і з ходу почала форсування. Дивізія в складних умовах, під артилерійським і кулеметним вогнем і ударами авіації супротивника, використовуючи усі рибальські човни, що знаходилися на березі, плоти, бочки форсувала Дніпро в районі с. Навози Дніпровські Чернігівського р-ну Чернігівської обл. і опанувала плацдарм на його правому березі. Закріпившись, вона розгорнула бої за його розширення.

25 вересня 1943 року дивізія Гудзя стрімко вийшла до річки Прип'ять, форсувала її в районі с. Копачі Чорнобильського р-ну Київської обл. і опанувала новий плацдарм на глибину до 6-8 кілометрів.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 16 жовтня 1943 року за успішне форсування Дніпра, міцне закріплення плацдарму на його західному березі і проявлені при цьому відвагу і геройство Гудзю Порфирію Мартиновичу було присвоєно звання Героя Радянського Союзу з врученням ордену Леніна і медалі "Золота Зірка" (№ 1 233).

Далі 8-а стрілецька дивізія полковника Гудзя вела наполегливі бої проти частин декількох танкових з'єднань ворога, сковувавши їх сили, поки готувався наступ 1-го Українського фронту на Київ. Ворогові так і не вдалося відбити зайнятий нею плацдарм.

Після звільнення Києва 8-а стрілецька дивізія у складі 13-ої армії у взаємодії з партизанами з'єднання під командуванням Сабурова О.Н. 19 листопада 1943 року звільнила м. Овруч. У тих боях Гудзь був важко контужений, і його негайно відправили до госпіталю в Москву, де він лікувався до січня 1944 року.

Після одужання полковник Гудзь був призначений командиром 9-ої гвардійської стрілецької дивізії, яка діяла у складі військ 1-го Прибалтійського фронту на території Білорусії, під Вітебськом. Проте у травні 1944 року, зважаючи на загострення хвороби, йому знову довелося лягти в госпіталь.

Вийшовши у вересні 1945 року у відставку, полковник Гудзь П.М. жив в Москві. Незважаючи на хворобу, вів активну громадську роботу.

Помер 16 серпня 1969 року. Похований в м. Донський Тульської облю поряд з братською могилою воїнів його дивізії, полеглих у бою при звільненні цього міста.

Нагороджений орденом Леніна, 2 орденами Червоного Прапора, орденом Суворова 2-го ступеню, орденом Червоної Зірки, медалями.
 
 
Доліна Марія Іванівна
18.12.1922 - 03.03.2010
Народилася у c. Шаровка
(нині Полтавський район, Омська область, Росія)

Доліна Марія Іванівна - заступник командирa ескадрильї 125-го гвардійського бомбардувального авіаційного полку 4-ої гвардійської бомбардувальної авіаційної дивізії 1-го гвардійського бомбардувального авіаційного корпусу 3-ої повітряної армії 1-го Прибалтійського фронту, гвардії капітан.

Народилася 18 грудня 1922 року в c. Шаровка (нині Полтавський р-н, Омська обл.) в сім'ї селянина - переселенця з України. Член ВКП(б)/КПСС з 1943 року. У 1932 році, із-за інвалідності батька, який в Громадянську війну позбувся ноги, сім'я Доліних переїхала на Україну, в с. Михайлівку Запорізької обл. У сім'ї Доліних було 10 дітей. Маша - старша. Після закінчення 8-и класів середньої школи с. Михайлівка, Марія була вимушена влаштуватися на роботу.

Паралельно з роботою вона займалася в Михайлівській планерній школі - філії Мелітопольського аероклубу, яку закінчила на відмінно. У 1939 році вона закінчила Херсонську авіаційну школу. Для того, щоб поступити в цю школу, дівчина додала до свого віку зайвих два роки (відтоді в усіх офіційних документах вказувався 1920 рік в якості року народження Марії Іванівни). Працювала льотчиком-інструктором Дніпропетровського, потім Нікопольського аероклубів Осоавіахіму. Закінчила екстерном середню школу в м. Дніпропетровську.

У Червоній Армії з 1941 року. У діючій армії з липня 1941 року. У 1942 році закінчила Енгельську військову авіаційну школу. Воювала у складі 587-го (125-го гвардійського бомбардувального авіаційного полку; літала на пікіруючому бомбардувальнику Пе-2; штурман Галина Джунковська). Перший бойовий виліт зробила під Сталінградом. Воювала в небі Сталінграду, Північного Кавказу, Кубані і Курська, брала участь в звільненні Білорусії і Прибалтики.

2 червня 1943 року екіпажеві Марії Доліної було поставлено завдання знищити ціль біля станиці Кримська на Кубані. Ще на підході до цілі осколок зенітного снаряду попав в лівий мотор літака Пе-2 Доліної, через що вона не встигала за іншими. Успішно отбомбивши, екіпаж Доліної по дорозі назад виявився без прикриття винищувачів і був атакований групою з шести німецьких винищувачів (два FW -190 і чотири Me -109). Екіпажу Марії вдалося підбити один FW-190 і один Me -109. Але і радянський літак почав горіти.

Поки летіли над ворожою територією, екіпаж не міг покинути літак, який горів. Врятувало те, що штурман Галина Джунковська наділа на Марію Доліну окуляри, завдяки чому у льотчика від вогню уціліли очі. Доліна зуміла дивом посадити машину в двох кілометрах від лінії фронту. З Пе-2, який горів, льотчиків витягнув, будучи пораненим, стрілець-радист Іван Сольонов. Ледве встигли відбігти, як літак через декілька секунд вибухнув...

Всього під час війни гвардії капітан Доліна зробила 72 успішних (зафіксованих фотозйомкою) бойових вильотів, скинула на об'єкти супротивника 45 000 кілограмів бомб. У 6-и повітряних боях збила в групі 3 винищувачі супротивника.

Звання Героя Радянського Союзу з врученням ордену Леніна і медалі "Золота Зірка" (№ 7 926) гвардії капітанові Доліній Марії Іванівні присвоєно Указом Президії Верховної Ради СРСР від 18 серпня 1945 року.

Після війни відважний льотчик - заступник командиpa бомбардувального авіаційного полку. З 1950 року - в запасі. Жила в м. Шяуляй, потім в Ризі, де закінчила партійну школу. Працювала в Ризькому міськкомі партії Латвії і в ЦК КП Латвії до 1975 року. Була членом правлінь Республіканського товариства дружби "СРСР - Франція", Комітету захисту світу, Радянського комітету ветеранів війни, з 1975 року - почесний член полку "Нормандія - Німан".

З 1983 року жила в столиці України - місті-герої Києві. Померла 3 березня 2010 року. Похована в Києві на Байковому цвинтарі.
 
Нагороджена орденом Леніна, двома орденами Червоного Прапора, орденом Вітчизняної війни 1-го ступеню, медалями.
 
Ім'ям Марії Доліної була названа бригада трубного заводу м. Волзький Волгоградської обл.

 

 
Карамушко Петро Григорович
25.05.1916
Народився у с. Грушівка (нині с. Ленінське)
Апостолівського району Дніпропетровської  області (Україна)

Карамушко Петро Григорович народився 25.05.1916 року в с. Грушівка (с. Ленінське) Апостолівського р-ну. Закінчив 7 класів школи № 2 в м. Нікополі, Миколаївський залізно-дорожний технікум. У діючій армії з червня 1941 року.
 
Помічник командира взводу розвідувальної роти Карамушко П.Г. в ніч на 23 вересня 1943 року з групою розвідників, переправившись через Дніпро на північ від Києва, розвідав протилежний берег. Брав участь в отбитии контратак супротивника в с. Ясногородка Вишногородського р-ну, Київської обл.

Звання Героя Радянського Союзу присвоєне 17.10.1943 року. Після війни служив у військово-морському флоті. З 1965 року капітан Карамушкін П.Г. в запасі.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Киселенко Петро Євдокимович
01.08.1919 - 10.06.1975
Народився у с. Ісайки
Богуславського району Київської обл.

Киселенко Петро Євдокимович - заступник командира ескадрильї 237-го штурмового авіаційного полку 305-ої штурмової авіаційної дивізії 305-ої штурмової авіаційної дивізії 15-ої повітряної армії 2-го Прибалтійського фронту, старший лейтенант.
 
Народився 1 серпня 1919 року в селянській сім'ї. Українець. Член КПРС з 1944 року. Закінчив семирічну школу і ФЗУ. Одночасно навчався в аероклубі м. Нікополя. Закінчивши Херсонську авіашколу, працював інструктором-пілотом в Донецьку.
 
У 1940 році покликаний в ряди Червоної Армії. У боях Великої Вітчизняної війни з січня 1943 року. Воював на Південно-західному, Донському, Воронежському, 1-му Українському, 2-му Українському, 3-му Українському, 2-му Білоруському і 3-му Білоруському фронтах.

Бойова служба в авіації для лейтенанта Киселенка П.Є. почалася в перші дні 1943 роки в районі Бєлгорода. На цій ділянці фронту німецько-фашистське командування зосереджувало величезну кількість бойової техніки і живої сили, готуючись до літнього настання.

Льотчикові-штурмовику Киселенко П.Є. часто доводилося завдавати ударів по передньому краю військ супротивника і по його тилах. Наші штурмовики "Іл-2", грізні літаючі танки, прасували окопи, бомбили і обстрілювали гарматно-кулеметним вогнем скупчення ворога, викликаючи у нього замішання і паніку.

Уміло управляючи врученою йому бойовою машиною, Киселенко П.Є. показував зразки сміливості, мужність і самовладання. Він своєчасно розпізнавав хитрощі супротивника. Непохитна упевненість у своїх силах і висока майстерність допомагали досвідченому офіцерові виходити переможцем в найкритичніші моменти.

Раннім літнім ранком, в розпал запеклих боїв на Славянско-Барвінковському напрямі, шість штурмовиків вилетіли на виконання бойового завдання. Киселенко П.Є. вів свій літак останнім у строю. З висоти вимальовувалися конуси сірих териконів, труби заводів, які понуро стирчали. Це були контури раніше квітучого Донецького краю, перетвореного ворогом в руїни.

Згадалося Киселенко П.Є., як три роки тому його, випускника авіаційної школи, послали в шахтарський клуб навчати робочу молодь. Можливо, спогади, а може бути, і перевтома після частих вильотів, позначилися на його стані, але сталося так, що Киселенко П.Є. не помітив, як його літак відірвався від групи убік. На самотню машину, що відстала, шулікою накинувся ворожий винищувач "мессершмітт", а з боку сонця заходили ще два літаки "фокке-вульф".

Снаряд, що розірвався поруч, зірвав декілька шматків металевої обшивки штурмовика. Але, отримавши удар у відповідь, обоє "фоккера" круто звернули убік і пішли. Потужніший "мессер" пірнув вниз, зробив різкий розворот і кинувся на зближення.
 
Киселенко П.Є., не відриваючи очей від прицілу, кинув машину вліво і упіймав літак гітлерівця в перехрестя прицілу. Літаки нестримно зближувалися, і, коли між ними залишалося не більше 50 метрів, Киселенко П.Є. натиснув на гашетку безвідмовної скорострільної гармати. Накренившись на крило, "мессер" пішов в штопор і, врізавшись в землю, вибухнув.

Незабаром Киселенко П.Є. наздогнав свою групу, і уся шестірка штурмовиків обрушила бомбовий вантаж на скупчення ворожої техніки.

Киселенко П.Є. пощастило виганяти фашистських окупантів зі знайомих йому місць Нікопольщини у складі військ 3-го Українського фронту. Відважний льотчик зробив 106 бойових вильотів і знищив 16 ворожих танків, 18 знарядь, 2 мінометні батареї, 96 автомашин з боєприпасами, 120 возів з військовими вантажами.

До числа нанесених ворогові втрат відносяться 4 підбиті паровози, 18 зруйнованих дзотів, 2 знищених самохідних знаряддя, 6 пригнічених зенітних батарей, 8 підпалених складів з пальним і снарядами.

Крім того, діючи у складі групи, Киселенко П.Є. брав участь в знищенні 8 залізничних ешелонів, в руйнуванні двох переправ через Північний Донець, в потопленні двох катерів і самохідної баржі.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 18 серпня 1945 року за виконання 106 бойових вильотів і проявлені при цьому мужність і героїзм старшому лейтенантові Киселенко Петру Євдокимовичу присвоєно звання Героя Радянського Союзу з врученням ордену Леніна і медалі "Золота Зірка" (№ 7 989).

З 1953 року капітан Киселенко П.Є. - в запасі. Жив в м. Марганець Дніпропетровської обл. Помер 10 червня 1975 року.
 
Нагороджений орденом Леніна, 2 орденами Вітчизняної війни 2-го ступеню, орденом Червоної Зірки, медалями.
 
 
 
 Концевий Зиновій Абрамович
25.07 1903 - 1990
Народився у м. Нікополі
Дніпропетровської  області (Україна)

Концевий Зиновій Абрамович - начальник інженерних військ 60-ої армії Центрального фронту, полковник. Народився 12 (25) липня 1903 року в м. Нікополь Катеринославскої губернії (нині Дніпропетровська обл.) в сім'ї службовця. Освіта неповна середня. Працював взуттєвиком в Херсоні.

У Червоній Армії з 1920 року. Член ВКП(б)/КПСС з 1920 року. Учасник Громадянської війни. У 1926 році закінчив військово-інженерне училище. У 1926-1930 роках командував інженерними підрозділами і частинами. У 1935 році закінчив Військово-інженерну академію. У 1936-1940 роках служив на посаді дивізійного інженера стрілецької дивізії. Учасник Великої Вітчизняної війни з червня 1941 року. У 1941-1942 роках - начальник штабу саперної армії, в 1942-1943 роках - начальник штабу інженерних військ Сталінградського і Центрального фронтів, в 1944-1945 роках - начальник інженерних військ 60-ої армії.

Начальник інженерних військ 60-ої армії (Центральний фронт) полковник Зиновій Концевий при форсуванні річки Дніпро на північ від столиці України Києва у вересні 1943 року виконав велику роботу по дослідженню засобів переправи, використанню підручних матеріалів для спорудження плотів, штурмових мостів і поромів.

Під безпосереднім керівництвом полковника Концевого З.А. було своєчасно наведено чотири наплавні мости, що дозволило швидко почати переправу військ, транспорту і артилерії на плацдарм.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 17 жовтня 1943 року за уміле керівництво інженерними військами армії, зразкове виконання бойових завдань командування на фронті боротьби з німецько-фашистськими загарбниками і проявлені при цьому мужність і героїзм полковникові Концевому Зиновію Абрамовичу присвоєно звання Героя Радянського Союзу з врученням ордену Леніна і медалі "Золота Зірка" (№ 1 887). 13 вересня 1944 р. присвоєно звання генерал-майора. Учасник визволення Києва.

Після війни Концевий З.А. продовжував службу в армії. У 1948 році він закінчив Військову академію Генерального штабу. У 1948-1950 роках обіймав посаду начальника інженерних військ Кубанського Військового округу. З 1951 року викладав у Військово-інженерній академії. Кандидат військових наук, доцент. З 1961 року генерал-майор інженерних військ Концевий З.А. - в запасі.
 
Жив і працював в місті-герої Москві. Помер в 1990 році. Похований в Москві.
 
Нагороджений 2-а орденами Ленина, 3-а орденами Червоного Прапора, орденами Кутузова ІІ-го ступеню, Вітчизняної війни І-го ступеню, Червоної Зірки, медалями.
 
 
Малка Іван Трохимович
13.04.1921 - 07.10.1944
Народився у с. Катерино-Михайлівка
Нікопольського району Дніпропетровської  області (Україна)

На фронті Іван Малка знаходився з грудня 1941 року. Був рядовим бійцем, потім довірили йому командувати відділенням. До 1944 року гвардії старший сержант Іван Трохимович був командиром відділення 166-го гвардійського стрілецького полку 55-ої гвардійської стрілецької дивізії. Військову службу ніс Малка відмінно, не раз показував в боях залізну мужність, відвагу, стійкість. Кілька разів був поранений, але, зробивши перев'язку, в медсанбат не йшов, залишався в строю.

Настало літо 1944 року, час, коли наші війська повсюди виганяли гітлерівських загарбників з рідної землі. На одній з ділянок фронту разом з іншими частинами вийшов на берег річки Птич і 166-й гвардійський полк. Німці запекло чинили опір. Вдень 23 червня ворог, зосередивши крупні сили, потіснив наші бойові порядки.

Відділення гвардії старшого сержанта Малки прикривало відхід батальйону. Діяв Малка спокійно, холоднокровно. По наказу командира і по особистому його прикладу бійці чіплялися за кожен пагорб, горбик, будь-яке природне укриття, щоб стримати просування супротивника, винищити якомога більше його живої сили і техніки. Особисто Малка, будучи влучним стрільцем, знищив того дня більше десятка фашистів.

До вечора 166-й гвардійський полк міцно закріпився на новому рубежі, а наступного дня відновив наступ. Німці окопалися на висоті. Малка зі своїм відділенням потайком підповз до траншеї гітлерівців і раптово атакував фашистів. У рукопашному бою, недовгому, але запеклому, ворог був вибитий з окопів, втративши тільки убитими більше двадцяти солдатів і офіцерів. Наші воїни захопили два ручні кулемети та інші трофеї.

Наполегливий опір чинили гітлерівці, що засіли у великому дзоті. Гвардійці блокували дзот і, закидавши амбразури ручними гранатами, увірвалися в цей опорний пункт супротивника. Уцілілі німці - їх було до сорока чоловік - були узяті в полон.

26 червня відділення відважних під командуванням Івана Малки першим в батальйоні переправилося через Птич і, не дивлячись на наполегливий опір ворога, закріпилося на протилежному березі річки. Гітлерівці робили одну за іншою люті контратаки, намагаючись повернути втрачений плацдарм. Чисельна перевага ворога тільки підсилювала стійкість бійців відділення, що мужньо билися з супротивником.

Били фашистів з автоматів, гвинтівок, билися не на життя, а на смерть в рукопашному бою. Того дня відділення Малки знищило до 30 солдатів і офіцерів супротивника і утримало, не дивлячись на всю напруженість обстановки, захоплений «п'ятачок» до переправи основних сил гвардійського полку.

Але самому Івану Малки не призначено було побачити цей переможний кінець важкої операції. Він загинув в бою смертю героя. 24 березня 1945 року Указом Президії Верховної Ради СРСР він був посмертно удостоєний звання Героя Радянського Союзу.


Матюк Арсентій Васильович
1914 - 12.07.1974
Народився у с. Капулівка Нікопольського району

Дніпропетровської  області (Україна)

Розгромивши гітлерівців на Курській дузі, наші війська стрімко просувалися на захід. Гвардійський стрілецький полк з боями вийшов на лівий берег Дніпра в районі населеного пункту Миси Любечського району, на захід від Чернігова. Потрібно було форсувати Дніпро і захопити плацдарм правом бережу.

Підрозділи почали розвідку річки і сил супротивника. Сапери, піхота готувалися до форсування могутньої водної перешкоди, підтягали до берега переправні засоби. Дев'ять смільчаків розвідників під командуванням гвардії старшого сержанта Акана Курманова, ретельно замаскувавшись, лежали в чагарнику і уважно спостерігали за протилежним берегом. Їм належало першими форсувати Дніпро.

Вдивляючись в правий берег, гвардії сержант Заулін тихо сказав:
- Дивлюся я і думаю - широкий Дніпро. Важко буде нам.
- Злякався? - іронічно запитав Курманов.
- Не в тому річ, - пояснив Заулін, - адже я вперше біля такої великої річки... З незвички.
У розмову вступив Арсентій Матюк:
- Я народився і виріс біля Дніпра. Для мене це не просто річка. Придніпров'я - мій рідний дім. Радію, що випала мені доля звільняти його від ворога!
- Вірно сказано, Арсентій! - сказав Курманов. - Хороший твій рідний дім, хороша і річка. Трошки, правда, широкувата, ну так що ж, все одно здолаємо!
- Дніпро здолати? На весла і на тому березі! - упевнено сказав Арсентій.
- Правильно говорить Матюк! - погодилися розвідники.

Весь день йшов сильний дощ. Дев'ятка смільчаків, промоклих до кісток, лежала на березі і продовжувала спостерігати за поведінкою супротивника, вивчаючи його систему вогню, інженерні загороди і характер правобережної місцевості. Все відмічено, і від гострого ока гвардійців нічого не вислизнуло, було записане в польову книжку і занесене на схему.

З наставанням темноти, коли спостереження стало неможливим, група повернулася на командний пункт, доповіла про результати спостереження і передала схему виявлених вогняних точок супротивника.

- Групі в колишньому складі отримати достатній запас патронів, радіостанцію і бути готовою в двадцять чотири нуль-нуль на рибальському човні форсувати Дніпро! - наказав ротний.

Опівночі група доповіла про свою готовність форсувати річку. Від лівого берега тихо відчалив рибальський човен. У ній знаходилося дев'ять смільчаків. Трохи сплескуючи веслами, човен сховався в тумані. Пливти треба було більше кілометра. Не дивлячись на всі запобіжні засоби, на нічний морок, супротивник, безперервно освітлюючи Дніпро ракетами, виявив переправу. На цю ділянку річки був тепер направлений основний кулеметний вогонь гітлерівців.

Побачивши, що смільчаки продовжують пливти вперед, німці викотили на берег протитанкову гармату і почали бити по човну прямим наведенням. Але темнота, нервозність ворожих навідників заважали прицільній стрілянині. І ось вже напружені хвилини переправи позаду, під ногами тверда земля.

Учепившись за правий берег, відважна дев'ятка Курманова з ходу відкрила по ворогові рушнично-автоматний вогонь. Командир групи, Арсентій Матюк і інші бійці підповзли до гармати і кулеметної точки гітлерівців і знищили розрахунки влучними кидками гранат. Курманов і Матюк повернули гармату у бік супротивника, і вона стала в їх руках грізною зброєю проти німців, коли вони кинулися в контратаку.

Кілька разів гітлерівці проривалися до залишеної ними траншеї. Сутички носили запеклий характер. І всякий раз ворог відкатувався назад, залишаючи на полі бою численні трупи своїх солдатів і офіцерів. Кожний з дев'яти сміливців знищив за декілька годинн по 15-20 фашистів. Але своїх позицій група Курманова не здала, утримала їх до підходу основних сил полку. Завдяки героїчним діям групи Курманова, який ліг смертю хоробрих, нашим військам вдалося форсувати Дніпро на цій ділянці без великих втрат і успішно розвинути наступ на правобережжі.

Особливо відрізнився в боях за плацдарм рядовий Арсентій Матюк, що прийняв на себе командування після загибелі Курманова. За успішне виконання бойового завдання, командування по форсуванню Дніпра, і проявлені при цьому мужність, відвагу і героїзм Указом Президії Верховної Ради СРСР від 15 січня 1944 року всім учасникам групи, у тому числі і Арсентію Васильовичеві Матюку, присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Сержанту Курманову це звання присвоєно посмертно.

Після закінчення війни А.В. Матюк демобілізувався з армії і повернувся в рідний Нікополь. Тут його чекав трудовий фронт. Герой узявся за відновлення зруйнованих війною підприємств міста. У післявоєнні роки Арсентій Васильович за активну участь у відновленні підприємств міста, за самовіддану працю нагороджений двома медалями і орденом «Знак Пошани».
 
 
 Маханьов Максим Гнатович
20.01.1918
Народився у с. Пристень
Курської області (Росія)

Маханьов Максим Гнатович народився 20.01.1918 року в с. Пристень Курської обл. Учасник боїв на річці Халхін-Гол в 1939 році. У діючій армії з липня 1941 року.

Помічник командира взводу 705-го стрілецького полку, 60-ої армії сержант Маханьов М.Г. з групою бійців в числі перших форсував Дніпро в районі с. Козаровичи Вишгородського р-ну Київської обл., захопивши ділянку берега і впродовж дня відбивав атаки супротивника, стримав його до підходу головних сил. Звання Героя Радянського Союзу присвоєне 17.10.1943 року.

З 1946 року лейтенант Маханьов М.Г. в запасі. Проживав в м. Нікополі, працював на Південнотрубному заводі.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Мелешко Олег Іванович
22.06.1917 
Народився у м. Нікополі
Дніпропетровської  області (Україна)
 
Ранньою весною 1942 року, коли в степах ще лежав сніг, на одному з аеродромів Західного фронту приземлилася група двомоторних нічних бомбардувальників. Командиром одного був Олег Іванович Мелешко, колишній електрозварник Нікопольського Південнотрубного заводу.

Почалися бойові будні нового поповнення авіачастини. Одного разу група нічних бомбардувальників, до складу якої входив і екіпаж Мелешко, отримала бойове завдання: завдати удару по скупченню живої сили і техніки супротивника. Гітлерівці прикривалися сильним зенітним вогнем.

Наступила ніч. Один за іншим піднялися повітряні кораблі і, набравши потрібну висоту, лягли курсом на захід. Першою йшла машина Мелешко. Тільки наші літаки перевалили лінію фронту, по ним ударили фашистські зенітки. Командир екіпажа Мелешко вирішив перехитрити супротивника. На приглушених моторах він повів машину на зниження, підходячи до ворожого угрупування із заходу. Маневр вдався. Тільки після того, як літак Мелешко, підійшовши до мети, з висоти 400-500 метрів обрушив на ворога дві тонни бомбового вантажу, запрацювали німецькі зенітки. Декілька осколків пробило фюзеляж. Були пошкоджені один мотор, бензобаки, часткове управління, шасі... Поранило пілота. Втрачаючи свідомість, Мелешко дотяг літак, що зрешетив осколками, на свій аеродром. У один з похмурих жовтневих днів на КП комдива стояли два льотчики. Один з них Олег Мелешко.

- На залізничній станції, - командир дивізії олівцем показав на карті крапку, - ось тут знаходяться ворожі ешелони з живою силою, технікою, боєприпасами і пальним. Ваше завдання: нанести по ним нічний удар. Завдання нелегке, але здійсниме, - закінчив командир. - Бажаю успіху!

Обходячи крупні населені пункти, тимчасово окуповані супротивником, за годину польоту літаки досягли мети.
- Заходжу на мету! - передав по радіо командир провідного літака Олег Мелешко.
- Так тримати! - скомандував штурман повітряного корабля.

Мить, і на землі з'являються одна за одною сліпучі спалахи, потім сильні вибухи і вогнища пожеж. Машини кидає з одного боку в інший. Запалахкотіли німецькі ешелони з живою силою і технікою. Злетіли в повітря вагони з боєприпасами, цистерни з пальним. А два повітряні кораблі набрали висоту і благополучно пішли на схід.

Понад 220 бойових вильотів на крупні об'єкти супротивника, з них 8 на Берлін, зробив Олег Мелешко в період Великої Вітчизняної війни. Він звільняв від німецьких окупантів рідну Дніпропетровщину, Литву, Латвію, Естонію, Польщу, Чехословакію, Румунію, Угорщину, воював на німецькій землі.

За подвиги в боях Президія Верховної Ради СРСР присвоїла Олегу Івановичу Мелешко звання Героя Радянського Союзу.
 
 
Муравйов Михайло Васильович
15.05.1919 - 19.05.1981
Народився у с. Наровчизна
Мозирського району Гомелської області(Білорусь)

Народився 15.05.1919 р. у с. Наровчизна Мозирського р-ну Гомелської обл., Герой Радянського Союзу, командир батареї. Після закінчення технікуму працював електромеханіком на Мозирській ДРЕС.
 
У 1939 році покликаний в Червону Армію, закінчив Пензенське артилерійське училище. Командир батареї 327-го окремого винищувального протитанкового дивізіону.

Відрізнився 25 вересня 1943 року при форсуванні Дніпра в районі Переславля-Хмельницького. Молодший лейтенант Муравйов знищив декілька вогневих точок ворога, забезпечив успішний наступ піхоти і танків. За два дні батарея Муравйова відбила декілька контратак, знищила три знаряддя, чотири міномети, 16 кулеметів, мінометну батарею.

Нагороджений орденами Леніна, Червоного Прапора, Олександра Невського, Вітчизняної війни 2-го ступеню, двома орденами Червоної Зірки, медалями.

Помер 19.05.1981 році, похований в м. Нікополі.
 
 
 
 
 
Носаль Євдокія Іванівна
13.03.1918 - 23.04.1943
Народилася у с. Бурчак
(нині Михайлівський район Запорізька область Україна)

Носаль Євдокія Іванівна - заступник командира ескадрильї 46-го гвардійського нічного бомбардувального авіаційного полку 218-ої нічної бомбардувальної авіаційної дивізії 4-ої повітряної армії Північно-кавказького фронту, гвардії молодший лейтенант.

Народилася 13 березня 1918 року в селі Бурчак с. Бурчак (нині Михайлівський район, Запорізька область) в селянській сім'ї.  Працювала вчителькою в м. Нікополь. Закінчила аероклуб, Херсонську авіаційну школу в 1940 році. Працювала інструктором-пілотом Нікопольського аероклубу.

У Червоній Армії з 1941 року. На фронтах Великої Вітчизняної війни з травня 1942 року. Заступник командира ескадрильї 46-го гвардійського нічного бомбардувального авіаполку (218-а нічна бомбардувальна авіадивізія, 4-а повітряна армія, Північно-кавказький фронт), комсомолка гвардії молодший лейтенант Носаль Є.І. зробила 354 бойові вильоти на бомбардування об'єктів супротивника, знищення його живої сили і техніки. Загинула 23 квітня 1943 року при виконанні бойового завдання на південний захід від м. Новоросійська.

Похована в селищі міського типу Пашковський (у адміністративному підпорядкуванні м. Краснодару).
 
Указом Президії Верховної Ради СРСР від 24 травня 1943 року за зразкове виконання бойових завдань командування і проявлену мужність і героїзм у боях з німецько-фашистськими загарбниками гвардії молодшому лейтенантові Носаль Євдокії Іванівні посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Нагороджена орденом Леніна, орденами Червоного Прапора, Червоної Зірки.

Ім'ям Героїні названі середня школа в рідному селі, школа № 58 в м. Краснодарі, в музеї Пашковської школи зберігаються її документи. У селищі міського типу Михайлівка Запорізької обл. України на площі Перемоги встановлений бюст Героїні.
 
 
Путько Микола Савельович
25.10.1918 - 21.08.1962
Народився у м. Нікополі
Дніпропетровської  області (Україна)

Микола Путько - колишній фрезерувальник заводу імені В.И. Леніна в м. Нікополі - ще в юності мріяв стати льотчиком. У 1939 році він разом з декількома товаришами по роботі поступив у військове авіаційне училище.

Почалася Велика Вітчизняна війна. Для льотчика-винищувача Миколи Путько наступили гарячі бойові дні. Путько, досконало опанувавши технікою пілотування і ведення повітряного бою, незабаром став грозою гітлерівських літаків. Якось, в лютому 1943 року, Микола Путько разом із земляком Віктором Дроботом і ще одним льотчиком Соловйовим отримав завдання: прикрити зосередження 1-ої гвардійської армії в районі Барвенково. Ведучий групи радянських винищувачів Путько першим відмітив велику групу німецьких бомбардувальників, що летіли у напрямі Барвенково. Слідуючи в щільному строю трьома рядами, ворожі бомбардувальники йшли на висоті 2400 метрів. Попереду два літаки Ю-88.

Путько вирішив з першої атаки збити ведучих, а потім обрушитися на основну колону. З своїми відомими він пішов за нижню кромку хмар і став поступово зближуватися з супротивником. Коли показалося місто Барвенково і провідна пара «юнкерсів» почала заходити на бойовий курс, Путько раптово з пікірування обрушив всю вогняну потужність на ведучих. Обидва «юнкерси» задимили і, перекидаючись, пошли вниз. Потім Путько атакував провідну ланку колони і збив ще одну ворожу машину. Інші почали безладно скидати бомбовий вантаж в розташування своїх військ і рятуватися втечею.
 
Зухвалі дії трьох радянських винищувачів зірвали наліт ворожої авіації і дозволили знищити три німецькі бомбардувальники.
 
Самі вони без втрат повернулися на свій аеродром. Командувач 1-ою гвардійською армією сердечно подякував льотчиків за виконання завдання і представив їх до урядової нагороди.

У жаркий липневий день 1943 року - то було на початку боїв на Курській дузі - командир авіаційної ланки Микола Путько був викликаний до комдива. За даними нашої агентурної розвідки, на Чугуївському аеродромі очікувалося приземлення великої кількості німецьких літаків. Необхідно було вилетіти в район цих аеродромів і, не видаючи себе, провести розвідку. Завдання було відповідальне. Вдалим ударом авіації по ворожих аеродромах можна було б знищити головне авіаційне угрупування супротивника і забезпечити свободу дій нашим наземним військам.
 
Погода стояла ясна. У небі ні хмарки. Відома Путько ланка радянських винищувачів, набравши висоту, з приглушеними моторами веде спостереження за аеродромами супротивника. І ось з боку Харкова, курсом на Чугуїв, з'явилася перша велика група німецьких бомбардувальників - понад 30 літаків. Через декілька хвилин із заходу відмічена була ще одна група, що прямувала на аеродром.

Путько доповів командуванню дані розвідки, і буквально через 10-15 хвилин над ворожими аеродромами з'явилися наші винищувачі і штурмовики. Більшість літаків супротивника вже зробили посадку, деякі сідали. У ці хвилини і з'явилися наші штурмовики, закидавши аеродроми термітними шарами. Зав'язався повітряний бій з німецькими винищувачами. Аеродром в Чугуєві вже був морем вогню. Операція була проведена блискуче.
 
Перекинута з інших ділянок фронту вороже авіаційне угрупування було розгромлене. Наша авіація понесла при цьому лише незначні втрати.

Знищення великої кількості літаків супротивника дозволило нашим наземним військам успішно відобразити всі атаки  вклинившейся на Белгород-Харьківському напрямі німецького угрупування, потім перейти в рішуче наступі у вересні 1943 року і вийти до Дніпра. Відмінне виконання бойового завдання ланкою радянських винищувачів на чолі з Миколою Путько забезпечило успішне проведення повітряної операції, що зробила вирішальний вплив на результат однієї з найбільших битв Великої Вітчизняної війни.

Славний бойовий шлях пройшов відважний льотчик Микола Путько. 450 бойових вильотів, десятки повітряних боїв, 21 збитий літак супротивника - такий особовий рахунок нашого мужнього земляка.

За подвиги в боях з фашистськими окупантами в роки Великої Вітчизняної війни Указом Президії Верховної Ради СРСР від 22 липня 1945 року Миколі Савельовичу Путько присвоєно звання Героя Радянського Союзу.
 
 
Піддубний Микола Іванович
1922 - 13.04.1944
Народився у с. Авдотіївка Софіївського району
Дніпропетровської області (Україна)

Піддубний Микола Іванович - командир відділення 3-го гвардійського окремого моторизованого інженерного батальйону 19-го танкового корпусу 4-го Українського фронту, гвардії сержант.

Народився в 1922 році в с. Авдотіївка Софіївського району Дніпропетровської області в селянській сім'ї. Українець. Член КПРС. Освіта середня.

У 1941 році покликаний в ряди Червоної Армії. У боях Великої Вітчизняної війни з 1941 року. Воював на 4-му Українському фронті.

У квітні 1944 року наші війська, розгромивши німецьких окупантів на Ішунських укріпленнях, по усьому Криму невідступно переслідували їх. Ворог відкочувався до Севастополя.

12 квітня 1944 року розвідувальна група під командою гвардії сержанта Піддубного М.І. десантом борознила на танкі степові дороги.

Попереду показалися черепичні дахи с. Ашага-Джамин. Ось і його околиця. Раптом із-за рогу крайнього будинку пролунав гарматний постріл і над головами розвідників пролетів снаряд. Десантники спішилися. Зав'язався жорстокий бій з ворожим батальйоном. Ворог спробував атакувати розвідників, але всякий раз атака пригнічувалася.

Проте положення десантників ускладнювалося. Один з ворожих снарядів вивів з ладу гармату і заклинив вежу танка. Незважаючи на великі втрати, супротивник просувався до танку, намагаючись оточити відважних бійців. Закінчувалися боєприпаси. Вже не раз в справу були пущені гранати.

Поранений сержант Піддубний М.І.. Групу очолив рядовій Тимошенко І.Т.. Здавалося б опиратися вже марно, але десантники самовіддано вели бій, економлячи кожен патрон, кожну гранату. Кільце оточення все стискалося. Закінчилися патрони, залишалося по одній гранаті. Відчувши послаблення вогню, супротивник пішов в атаку.

Коли боєприпаси у розвідників закінчилися, фашисти, оточивши їх тепер уже щільним кільцем, кричали: "Рус, сдавайс!". Один з оточених відповів за усіх: "Червоноармійці в полон не здаються!". Це було сигналом до рукопашної сутички, останньої в їх житті. Розвідники кинулися на ворогів, били прикладами, лопатами. Навіть поранені не піднімали рук, а продовжували битися.

Беззбройні радянські воїни знищили ще 13 солдатів і одного офіцера, перш ніж були схоплені. На допиті вони трималися мужньо. На питання фашистського капітана: "Ви комуністи?" - за усіх відповів Тимошенко І.Т.: "Інших у нас в Червоній Армії немає!".

Жодного слова не зронили розвідники з того, що складало військову таємницю. Спочатку їх допитували усіх разом, потім по одному. Ввели Поддубного М.І., він не відповідав ні на одне питання. Удар за ударом сипалися на радянського воїна, але він мовчав. А коли втрачав свідомість, волокли на вулицю, відливали водою і знову вели на допит.

Їх катували весь день і всю ніч. Майже в усіх були перебиті руки і ноги, вибиті щелепи, поламані ребра, сколені штиками груди та обличчя. Під ранок напівмертвих, спливаючих кров'ю десантників утягнули в сарай, щоб удосвіта розстріляти.

13 квітня 1944 року, на зорі, підхопивши полонених під руки, фашисти поволочили їх через усе село до яру, до місця страти. Туди ж зігнали жителів села. Радянські воїни лежали. Але ні! Солдати Радянської Армії не так повинні зустріти смерть! Потрібно піднятися, потрібно стоячи зустріти свій кінець!

І тоді друзі, допомагаючи один одному, похитуючись, випрямилися, встали. Вони стояли мовчки, страшні у своїй скорботній величі, з гордо піднятими головами. Такими вони і залишилися в пам'яті тих, хто бачив їх в останню хвилину, - нескореними, стійкими.
 
Указом Президії Верховної Ради СРСР від 16 травня 1944 року за зразкове виконання бойових завдань командування і проявлені при цьому мужність і героїзм гвардії сержантові

Піддубному Миколі Івановичу посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу.
Нагороджений орденом Леніна, орденом Вітчизняної війни 2-го ступеню, орденом Червоної Зірки, медалями.

За клопотанням громадськості, місцевих організацій Сакського району, село, де вчинили свій подвиг розвідники, назвали Героїчним. На великому кургані, що височіє біля с. Героїчне, на братській могилі відважних воїнів, встановлений гранітний монумент-пам'ятник, обсаджений деревами і квітами.

Напис на постаменті свідчить: "Вічна слава Героям Радянського Союзу". Нижче висічені імена: "Гвардії сержанти М.І. Піддубний, М.М. Абдулманапов; гвардії рядові: П.В. Велігін, І.Т. Тимошенко, М.О. Задорожний, Г.Н. Захарченко, П.О. Іванов, О.Ф. Симоненко". Вісім з дев'яти героїв. Дев'ятому - В.О. Єршову - пощастило вижити, хоч і був він розстріляний разом з усіма...

У м. Саки Кримської області одній з вулиць присвоєно ім'я Восьми Героїв і встановлено обеліск. Пам'ятник Героям споруджений у м. Сімферополь.

Рідне село Героя перейменоване в с. Піддубне.
 
 
Рижий Леонід Кирилович
23.09.1921 - 02.05.1995
Народився у м. Києві (Україна)

Рижий Леонід Кирилович - командир ескадрильї 347-го винищувального авіаційного полку 193-ої винищувальної авіаційної дивізії 13-го винищувального авіаційного корпусу 16-ої повітряної армії 1-го Білоруського фронту, капітан.

Народився 23 вересня 1921 року в м. Києві в сім'ї робітника. Українець. Член КПРС з 1943 року. У 1939 році закінчив два курси Нікопольського агролісомеліоративного технікуму і аероклуб.

У 1939 році покликаний в ряди Червоної Армії. У 1940 році закінчив Качинську військову авіаційну школу льотчиків. У боях Великої Вітчизняної війни з жовтня 1941 року.

17 травня 1942 року Рижий Л.К. був поранений в повітряному бою над Таманським півостровом. Свій пошкоджений винищувач зумів посадити на тоненьку піщану косу, яка тягнеться уздовж берега. На той час на його рахунку були 2 Ме-109 і Ю-88, збиті на "Чайці"., Льотчик, який знесилів від втрати крові "пристав" до 347-го винищувально-авіаційного полку, з яким пройшов війну до кінця. Відразу намагався "працювати" в новому полку, але поранення виявилося важким, і новознайдені соратники направили його в госпіталь.

У полк Рижий Л.К. повернувся лише під Новий рік. Чималих зусиль він приклав аби знайти свою частину під Тбілісі, звідки її незабаром направили в Новосибірськ, на поповнення і перенавчання. Тут він освоїв Як-1, і в липні 1943 року 347-й винищувально-авіаційний полк у складі 193-ої винищувальної авіаційної дивізії взяв участь в Курській битві. Пізніше льотчики полку прикривали війська, які брали участь в операції "Багратіон", в звільненні Гомеля і Бобруйська.

Командир ескадрильї капітан Рижий Л.К. відрізнився 9 серпня 1944 року на прикритті переправ через Віслу. На чолі дванадцяти Як-9 над Магнушевським плацдармом він зустрів більше двох десятків винищувачів-бомбардувальників ФВ-190. Наказавши двом парам прикрити атаку, він на чолі ударної групи з ходу, спереду-знизу, атакував і збив ворожого лідера. Виконавши різкий бойовий розворот, він ззаду, під малим ракурсом, обстріляв і підпалив ще один "Фокке-Вульф".

Більшість своїх перемог капітан Рижий Л.К. взяв на Як-9. З лютого 1945 року він здійснював бойові вильоти і на Як-3. Свою останню перемогу отримав над Берліном 28 квітня 1945 року. Капітан Рижий Л.К. провів близько 300 бойових вильотів, в 95 повітряних боях особисто збив 21 літак супротивника. Серед збитих їм машин - Хе-111, 3 Ю-88, Ю-87, Ме-109, ФВ-190.
 
Указом Президії Верховної Ради СРСР від 15 травня 1946 року за мужність і героїзм, проявлені в повітряних боях з німецько-фашистськими загарбниками капітанові Рижому Леоніду Кириловичу присвоєно звання Героя Радянського Союзу з врученням ордену Леніна і медалі "Золота Зірка" (№ 9 024).

У 1951 році закінчив Військово-повітряну академію, в 1963 році - Московський державний університет. Літав до 1967 року. Останній освоєний тип літаків - Міг-21. З 1973 року полковник Рижий Л.К. в запасі. Жив в Москві. Викладав у Військовій академії хімзахисту. Помер 2 травня 1995 року. Похований в Москві, на Хімкинському цвинтарі.

Нагороджений орденом Леніна, 4 орденами Червоного Прапора, орденом Олександра Невського, 2 орденами Вітчизняної війни 1-го ступеню, 2 орденами Червоної Зірки, медалями.

Із спогадів Героя

Після розгрому німецьких угрупувань під Орлом і Бєлгородом наземні частини, переслідуючи супротивника, виходили на лівий берег Дніпра. Супротивник, прагнучи затримати просування наших наземних військ, кинув свої бомбардувальні частини на протидію нашим наземним військам.

Командир полку поставив переді мною завдання: патрулюванням груп по 4-6 літаків Як-9 прикрити наземні війська в районі Кезелець від нальотів бомбардувальників супротивника.

Зібравши льотний склад ескадрильї, я пояснив завдання, яке стоїть перед нами, відмітивши, що головна мета – бомбардувальники. По можливості не вступати у бій з винищувачами прикриття, перехитрити їх, зосередивши усі свої сили на знищенні бомбардувальників.

Потім роз'яснив положення наземних військ, своїх і супротивника, перевірив знання льотним складом розташування станцій наведення і правил радіообміну з ними. У кінці постановки завдання оголосив склад груп, час вильоту кожної групи і порядок зміни патрулів, надавши повну ініціативу і свободу дій кожному ведучому.

Першу групу у складі 4 літаків Як-9 повів я. Злетівши, ми набрали висоту 4 000 м. Підходячи до лінії фронту, я зв'язався із станціями наведення і отримав попередження з головної станції про наближення з південного заходу супротивника, що йде на висоті 2 000 м в район, що прикривається нами. За рахунок зниження я збільшив швидкість польоту, довівши її в процесі пошуку супротивника майже до максимальної.

Таке рішення дозволило мені при виявленні супротивника зробити зближення в найкоротший строк, не давши йому прийняти контрзаходи, і за рахунок швидкості і запасу потужності мотора вертикальним маневром забезпечити собі перевагу у висоті над супротивником.

Помітивши наближення групи німецьких літаків, я пішов на зближення. Не допустивши їх до переднього краю на 5-6 км, атакував групу Ю-88, що йшла у складі 6 літаків під прикриттям 6 ФВ-190, усією своєю четвіркою ззаду-знизу під ракурсом 2/4.
На великій швидкості зблизився з ведучим на дистанцію 20-25 м і, поклавши перехрестя прицілу на правий мотор Ю-88, дав чергу "впритул" з 37-мм гармати.

Правий мотор і бензобаки Ю-88 вибухнули. Проскочивши через полум'я вибуху, я пішов вгору на захід, розраховуючи, що вцілілі літаки Ю-88 йтимуть туди ж, де я зможу зробити повторну атаку.

Другою парою моєї ланки при першій атаці був збитий ще один Ю-88. Після атаки уся ланка зберегла бойовий порядок, йдучи за мною.

Вцілілі Ю-88, збентежені раптовою атакою і втратою відразу двох літаків, поспішно скинувши бомби на свої ж війська, відвернули під 90 градусів до заходу і стали уходити.

Супроводжуючі Ю-88 винищувачі, виявивши нас тільки після першої атаки, перейшли в контратаку, але, не маючи достатньої швидкості, не могли перейти на вертикальний маневр, який ми застосовували. Не зменшуючи темпу і швидкості, напівпереворотом переводжу групу в повторну атаку по Ю-88.

При повторній атаці збиваємо ще два Ю-88. Після повторної атаки переворотом йдемо на свою територію. Винищувачі прикриття намагалися наздогнати нас, але не змогли зблизитися з нами на дистанцію дійсного вогню.

В результаті бою нами було збито 4 Ю-88 з 6. Два Ю-88, не дійшовши до мети, скинули бомби і пішли назад.

Використовуючи наведення із землі, добившись несподіваності і зберігаючи перевагу у висоті і швидкості в процесі усього бою, нам вдалося розбити групу бомбардувальників, не розпилявши сили на бій з винищувачами прикриття, які не змогли зробити нам протидії.
 
 
 Усов Віктор Михайлович
22.12.1916  -  23.06.1941
Народився у м. Нікополі
Дніпропетровської  області (Україна)
 
Напередодні двадцятиріччя Перемоги, 6 травня 1965 року, Указом Президії Верховної Ради СРСР звання Героя РадянськогоСоюзу присвоєно тринадцяти відважним воїнам, чиї славні подвиги на фронтах Великої Вітчизняної війни постали перед нами через багато років після їх здійснення. Серед них і прикордонники, що прийняли на себе 22 червня 1941 року лютий удар гітлерівських орд, яки першими стали на захист Батьківщини.

У числі цих героїв - лейтенант Усов Віктор Михайлович, виходець з простої робочої сім'ї. До призиву в Червону Армію працював електрослюсарем на Нікопольському Південнотрубному заводі. Віктор Усов з дитинства любив нашу армію, дуже поважав солдатів в зелених кашкетах. Коли викликали його в 1936 році в Нікопольській військомат і військовий комісар запитав його: «Ну, а ти, Віктор, в армії служити хочеш?». Відповів він коротко і упевнено: «Хочу, - а потім додав, - прошу направити на кордон».

Служба Віктора Усова в прикордонних військах почалася на півночі, в Ленінградському військовому окрузі. А в 1940 році після закінчення Харківського училища прикордонних військ лейтенант Віктор Усов став начальником застави Гродненського прикордонного загону. Скільки радості і тривог було у молодого командира, що тільки вступив в самостійне життя, на відповідальний пост. У перші дні служби начальником застави все було незвично, багато простих речей здавалися складними, викликали сумніви... Як реагувати на випадок з молодим, недосвідченим бійцем, що прийняв під час обходу в лісі горілий пень за «порушника». Як підвищувати свій авторитет начальника, командира Червоної Армії?

У один недільний ранок на заставі проходили спортивні змагання. Усов не витримав, пригадав свої минувші спортивні захоплення, роздягся і, дотримуючись всіх правил, почав виконувати вправи на снарядах, та так, що його підлеглі, червоноармійці, диву далися, захоплюючись відмінним тренуванням свого начальника. Усов потім довго розмірковував з приводу цих змагань. Чи правильно він поступив, що так от перед своїми підлеглими крутився на снарядах у трусах і майці? Життя показало, що нічим не скомпрометував він свого командирського звання і посади.
 
Навпаки. Червоноармійці ще більше полюбили свого начальника - вольового, сміливого, фізично загартованого, поважали його, великий був у нього авторитет. З ним вони були готові будь-якої хвилини, у вогонь і у воду.

І це підтвердилося в перші години початку війни, коли фашисти, до зубів озброєні танками, літаками, артилерією, мінометами, віроломно увірвалися до нашої землі. На захист Батьківщини, як і мільйони інших радянських воїнів, героїчно встав маленький гродненський прикордонний гарнізон, очолений В.М. Усовим і політруком Шаріповим.

На світанку 22 червня 1941 року більш за батальйон добірних фашистських головорізів з танками, мінометами, порушивши наші кордони, увірвалися на Гродненську прикордонну заставу. Зав'язався нерівний бій з фашистами. Супротивник ніс великі втрати, але із заходу підходили все нові і нові сили гітлерівців. Німці пішли в обхід застави.

Безстрашно билася жменька радянських прикордонників. Начальник застави був поранений в голову в перших сутичках, але як і раніше очолював оборону, особистим прикладом показуючи гарнізону застави, як треба битися до кінця за рідну землю. Він віддав розпорядження зайняти кругову оборону. Гітлерівці робили люті атаки, але безуспішно. Маленький гарнізон не здавався. Озброєний гвинтівками, кулеметами і гранатами, він протягом восьми годин героїчно бився з ворогом, знищивши десятки солдатів і офіцерів супротивника. І лише тоді, коли фашисти кинули в бій танки і артилерію, вони ціною великих втрат змогли захопити заставу. Полонених не було. Наші герої на чолі з Усовим і Шаріповим полягли смертю хоробрих.

Нині ім'я Віктора Усова з честю носить прикордонна застава, командиром якої був він у 1941 році. Це славне ім'я носить і одна з вулиць міста Нікополя, де жив, вчився і почав свою трудову діяльність Віктор Михайлович Усов.
 
 
Чалий Микола Полікарпович
07.07.1915 - 12.07.1944
Народився у м. Нікополі
Дніпропетровської  області (Україна)

У боях за звільнення Радянської України і Білорусії незів’ялою славою покрили себе офіцери і червонофлотці торпедних катерів Дніпровської річкової флотилії, якими командував капітан третього рангу Микола Полікарпович Чалий. Слава про безстрашного моряка Миколу Чалого з перших днів війни жила на Чорноморському флоті. Це він громив фашистських піратів у Одесі, біля берегів Криму і Кавказу. Це його відважні моряки разом з піхотою билися за звільнення Криму і в битві за Дніпро.

Коли Радянська Армія приступила до повсюдного вигнання ворога з меж нашої Батьківщини, мужньо і стійко воювали моряки Чалого на чолі з своїм відважним командиром. Під вогнем супротивника, іноді з обох берегів, в надзвичайно скрутних умовах наносили вони удари по ворогові, висаджували в тилу німецьких військ десант, забезпечували форсування річок. Просуваючись по Дніпру, а потім по Припяті, вони в тісній взаємодії з сухопутними і військово-повітряними військами нещадно винищували фашистські полчища.

Масовий героїзм, презирство до смерті, взаємодопомога в бою - ось ті якості, які повною мірою показали команди катерів в найскладніших, скрутніших умовах. Жаркий липневий день підійшов до кінця. Вечірні тіні спускалися над Припятю, що кипіла від розривів снарядів, мін і авіаційних бомб, коли катери прославленого командира капітана третього рангу Чалого вишли на виконання бойового завдання. Їм належало подолати зону загороджувального вогню і висадити десант у тилу супротивника. А з настанням світанку, коли війська відновлять наступ з фронту, ударити по фашистах з тилу і прискорити розгром ворожого угрупування. Німці освітлювали річку ракетами і прострілювали кулеметним, а подекуди і артилерійським вогнем.

Ніч спустилася над річкою. Безшумно зануривши десант, катери з приглушеними моторами рушили по річці на захід і майже непоміченими наблизилися до вогняних точок супротивника, що прострілювали річку. Але з правого берега ударив ворожий кулемет. У напрямі катерів промайнув сніп трасуючих куль. Нічну темряву прорізали освітлювальні ракети. У відповідь запрацювали наші кулемети і автомати. Попереду катери, що йдуть, на капітановому містку одного з яких стояв Микола Полікарпович, нагадували їжаків, що виставили вогняні голки. Незабаром вогняні точки супротивника були придушені і катери проникли в тил, досягли потрібного району і висадили десант.

Протягом ночі гітлерівці підтягли до цього району піхоту і танки і удосвіта перейшли в атаку. Зав'язався запеклий бій з перевершуючими силами супротивника. Одна атака слідувала за іншою. Вороже кільце стискалося. Десант, підтриманий вогнем катерів, мужньо стримував гітлерівців. На одній з ділянок фашистам вдалося потіснити наших, підійти до річки і узяти під обстріл катери. Положення склалося надзвичайно важке. Десанту і катерам загрожувала загибель. У цей критичний момент командир катерів ухвалює сміливе рішення: залишити на борту мінімальну кількість моряків для ведення вогню, а інших висадити на берег і затримати просування супротивника.

Моряки, що висадилися, під командуванням Чалого відбили атаку німців. Коли фашисти, не витримавши нашого могутнього вогню, відринули назад, Микола Полікарпович підняв в атаку своїх сміливців. Він був попереду. Дружньої і стрімкої атаки моряків гітлерівці не витримали і відкаталися від річки. Разом з моряками рушили і десантники. Ворог був відкинутий далеко назад. Протягом дня наші воїни відбили ще декілька атак гітлерівців. При відбивані однієї з них ліг смертю хоробрих Микола Полікарпович Чалий. То була остання атака ворога в цьому районі. Наші частини, зломивши опір гітлерівців, на широкому фронті продовжували наступ. Тіло М.П. Чалого віддане землі в селі Дорошевичі на Гомельщені.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 7 березня 1945 року Миколі Полікарповичеві Чалому посмертно надано звання Героя Радянського Союзу. Одному з білоруських колгоспів, на чиїй землі ліг в боях за Батьківщину, і вулиці в рідному його Нікополі присвоєне славне ім'я  Миколи Чалого.
 
 
Шульгін Олександр Іванович
11.02.1911 - 25.03.1972
Народився у м. Нікополі
Дніпропетровської  області (Україна)

Разом з іншими родами військ славні сторінки в історію Великої Вітчизняної війни вписали відважні радянські сапери. Одним з найбільш мужніх і хоробрих саперів, удостоєних високого звання Героя Радянського Союзу, є Олександр Іванович Шульгін.

Чотирнадцятирічним хлопцем у 1925 році Шульгін почав свою трудову діяльність робочим-штукатуром, а через п'ять років він став десятником-будівельником. Працюючи на будівництві, Олександр брав активну участь у суспільно-політичному житті міста, і в 1931 році був посланий на дворічні курси при совпартшколі. Закінчивши навчання, Шульгін якийсь час пропрацював редактором багатотиражної газети Південнотрубного заводу «Будівник Трубного» в Нікополі, але незабаром був призван на дійсну службу в Червону Армію.

Після демобілізації в 1935 році він повернувся в Нікополь і знову працював редактором тієї ж газети. У 1938 році Олександр Іванович знов був призваний в армію на політроботу. Спочатку він політрук саперної роти, потім політрук полкової школи сержантського складу і, нарешті, військовий комісар окремого артилерійського дивізіону стрілецької дивізії. На цій посаді його і застала війна.

У наполегливих оборонних боях на захід від Києва 9 вересня 1941 року Шульгін був важко поранений і евакуйований у військовий госпіталь. Коли наші війська вимушені були залишити Київ, з ними пішов на схід і госпіталь. Але біля Борисполя шляхи відходу були відрізані гітлерівськими військами. Не дивлячись на важке поранення, політрук Шульгін і в цих умовах проявляє неабияку мужність. Він йде з госпіталю і насилу, і протягом чотирьох місяців, пройшовши близько 500 кілометрів по тилах ворога, в січні 1942 року в районі Родзинок виходить з оточення.

Після лікування в тиловому госпіталі Шульгін в липні 1942 року знов повертається на фронт і призначається військовим комісаром 45-го окремого саперного батальйону 62-ої армії. У її складі він бере участь в Сталінградській битві від початку і до кінця її. Винятковий героїзм і самовідданість у боротьбі за волжську твердиню проявили бійці і командири частин і з'єднань 62-ої армії, а також 45-го окремого саперного батальйону, де Олександр Іванович був воєнкомом.
 
Одного разу командир дивізії генерал-майор Л.Н. Гуртьев поставив перед саперами завдання: прорити підземний хід повідомлення під сусідній, зайнятий супротивником цех заводу «Червоний Жовтень» і підірвати його разом з гітлерівцями. Три доби, вдень і вночі, гвардійці-сапери Шульгіна рили тунель. Ґрунт був важким, мерзлим. Працювали кирками, мотиками, ломами, сокирами. Землю носили відрами, речовими мішками, плащ-палатками. На третю добу підземний хід повідомлення був закінчений, була закладена вибухівка, і опівночі цех разом з окупантами злетів в повітря.

У жовтні 1943 року частини 8-ої гвардійської армії підійшли до Дніпра в районі сіла Військового. Розширюючи плацдарм, зайнятий частинами 6-ої і 12-ої армій, на зміну яким вони прийшли, вибили супротивника з населених пунктів Калиновий, Башмачкі, Вовніги. 120-й стрілецький полк 39-ої дивізії, де служив  Шульгін, зайняв позиції на лівому березі Дніпра в районі села Чаплі.
 
Накопичивши на плацдармах в районі сіла Аули (на північ від Дніпродзержинська) і Військового (на південь від Дніпропетровська) достатні сили, радянські війська 23 жовтня перейшли в наступ проти угрупування супротивника, що оборонялося в районі Дніпропетровська і Дніпродзержинська. Напередодні наступу командир полку підполковник Ю.М. Мазний призначив О.І. Шульгіна відповідальним за переправу військ і артилерії на правий берег Дніпра в районі Лоцманської Кам'янки.

Всю ніч саперний батальйон Шульгіна, посилений іншими саперними підрозділами, займався підготовкою переправних засобів. Велику допомогу в цьому надавало нашим воїнам місцеве населення. Удосвіта почалася бойова операція. Одна за одною відходили човни з автоматниками і саперами на правий берег Дніпра. Виявивши переправу, німці відкрили сильний вогонь. Але це не зупинило радянських бійців. Протягом двох діб, без сну і відпочинку, під ураганним обстрілом батальйон Шульгіна відправляв нашим наступаючим частинам озброєння і боєприпаси.

До ранку 25 жовтня радянські війська зайняли Лоц-Кам'янку, а до полудня - Дніпропетровськ. Напередодні 26-ліття Червоної Армії по полку рознеслася радісна звістка. Великій групі бійців і командирів 39-ої гвардійської стрілецької дивізії Указом Президії Верховної Ради СРСР від 22 лютого 1944 року було привсвоєно звання Героя Радянського Союзу. У числі удостоєних цієї високої нагороди був і О.І. Шульгін.

Після битви за Дніпро і звільнення рідної Дніпропетровщини Олександр Шульгін форсував Буг і Днєстер, Віслу і Одер, штурмував Познанську і Кюстринську фортеці і закінчив війну на Ельбі.
 
 
Яловий Іван Павлович
08.01.1919 - 15.06.2006
Народився у с. Авдотьївка Софіївського району
Дніпропетровської  області (Україна)

 

Закінчена школа, потім ФЗО. Іван Яловий працює слюсарем на Нікопольському Південнотрубному заводі і одночасно вчиться в аероклубі. І ось перші «кроки» в повітрі позаду. Іван добровільно поступає в авіаційне військове училище. У 1938 році дев'ятнадцятирічний Іван Яловим стає командиром повітряного корабля.

Незабаром почалася Велика Вітчизняна війна. Як відмінному майстру літаководіння і бомбометання, командування завжди доручало відважному комсомольцю складні бойові завдання. Він неодноразово брав участь в нічних нальотах на найважливіші ворожі об'єкти. Шляхи відступу авіаполку, в якому служив Яловий, пролягли через рідні місця, Дніпропетровщину. Важко було бачити палаючу рідну землю, ще важче було її бомбити.

Одного разу нашому командуванню стало відомо, що в районі Нікополя фашисти навели переправу через Дніпро. Потрібно було її знищити. Відшукати і розбомбити понтонний міст узявся командир ланки лейтенант Яловий. Вночі він вилетів на завдання. Не дивлячись на те, що в місті не було жодного вогника, Яловий впізнав знайомі місця. Ось вигин Дніпра, а ось і переправа. У декілька заходів Яловий точними попаданнями розкидав її в тріски.

А ворог наполегливо просувався на схід, бої приймали жорсткий характер. Йшов 1942 рік. На одному із залізничних вузлів, що знаходився в 75 кілометрах від лінії фронту, скупчилося багато ворожих ешелонів з військовими вантажами. П'ять «петлякових» отримали завдання завдати бомбового удару по цьому об'єкту. Двом найдосвідченішим екіпажам дали завдання бомбити з бриючого польоту. У числі цих двох був і екіпаж Ялового.

На значній відстані від мети два пікірувальники, як і було передбачено, відокремилися від групи і перейшли на бриючий політ. Зухвалості і сміливості цих екіпажів не було межі. Вони йшли над самими будовами, скидаючи бомби затриманої дії і поливаючи ешелони і склади свинцевим дощем. Як донесла потім наша розвідка, два пікірувальника знищили 11 вагонів з боєприпасами, знаряддями, танками, підірвали склад пального. При цьому було знищено близько 300 гітлерівців.

Якось Іван Яловий повів ланку бомбардувальників в тил ворога. Підійшовши до мети, він виявив близько тисячі замаскованих автомашин, танків, самохідно-артилерійських установок і багато іншої техніки і живої сили супротивника. Яловий дав наказ заходити на скупчення ворожої техніки. Втрати ворога були дуже великі. Але при виконанні цього завдання літак Івана Павловича був сильно пошкоджений. Володіючи високою технікою пілотування, командир ланки буквально переповз на своїй машині лінію фронту і посадив літак з моторами, що відмовили, на фюзеляж.

22 лютого 1944 року група з 9 літаків, відомих гвардії майором Яловим, при сильній протидії зенітній артилерії супротивника і безперервних атаках ворожих винищувачів завдала смертельного бомбового удару по станції Тошиця, а через деякий час - по населеному пункту Замбки, де були зосереджені танки і жива сила супротивника.

18 січня 1945 року в одному з повітряних боїв над Варшавою в літак Ялового потрапив зенітний снаряд, підпалив його і вивів з ладу один двигун. Але відважний льотчик не розгубився. Застосувавши ковзання, він збив вогонь і перелетів через лінію фронту на одному моторі. Правда, поранену машину довелося садити на полі.

Почав Яловий Іван Велику Вітчизняну війну на радянсько-румунському кордоні лейтенантом, командиром ланки бомбардувальників. А в боях над Берліном останні два повітряні удари по ворогові полковник Яловою наніс в кінці квітня 1945 року в районі рейхстагу. За цей час Іван Павлович зробив більше 400 бойових вильотів, скинув на ворога понад 400 тонн смертоносного вантажу. П'ять разів Яловою повертався з бойового завдання на пошкодженому літаку і здійснював посадку на фюзеляж. Тільки відмінна техніка пілотування, висока виучка льотчиків, спрацьованість екіпажів і їх високий моральний дух дозволяли Яловому і його підлеглим виходити переможцями з найскрутніших становищ.

За подвиги в боях з фашистськими окупантами Указом Президії Верховної Ради СРСР від 15 травня 1946 року Івану Павловичу Яловому присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Його груди, крім того, прикрашали десять бойових орденів і медалей.
 
 
Взято:
  • Золотые Звезды. - Днепропетровск : Проминь, 1967. - 429 с.
  • www.warheroes.ru
 
Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.

 Дізнатися більше про Героїв Радянського Союзу Ви можете тут:
На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про історію Нікопольщини:
 
 
 

 

Last Updated on Thursday, 01 December 2016 21:26
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting