PDF Print E-mail
Nature of Nikopol'schinа - Nature of Nikopol'schinа
Wednesday, 26 May 2010 03:51
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія
 
Матеріал надано в авторській редакції

 

Рослини-годинники та рослини-провісники

Тепла пора року – кращий період для спостереження за рослинами. Якщо в ясну і сонячну погоду ви відправилися на прогулянку, забувши узяти з собою годинник - не варто зайве засмучуватися із цього приводу. Замінити його цілком успішно можуть багато квітучих рослин. Навіть ті з них, на які ви вже давно не звертаєте особливої уваги. Настільки вони здаються звичними і знайомими! Проте ці «знайомі» рослини достатньо точно (з інтервалом в 1-1,5 години) дозволять вам визначити час. Біологам давно відомо, що кожна рослина «засипає» і «прокидається» в певний час доби, причому практично в будь-якому куточку планети є свої живі годинники.

Пару років тому мені вдалося познайомитися із спогадами колишнього американського військового льотчика, який брав участь в другій світовій війні. У 1945 році його літак був збитий над одним з малонаселених островів в Тихому океані. Виплигнувши з парашутом пілот приземлився в густому лісі, а його годинник і компас опинилися пошкоджені. Проте через декілька днів йому вдалося вийти до північного краю острова, де знаходилася військова база союзників, причому в дорозі льотчикові практично безпомилково вдавалося визначати час доби. Річ у тому, що до війни льотчик захоплювався ботанікою і був не погано знайомий з особливостями багатьох квітів і дерев. Рослини допомогли йому постійно рухатися строго на північ, з їх допомогою він і визначав час. Через багато років колишній льотчик знову приїхав в ці місця, бажаючи перевірити точність природного годинника за допомогою механічного. Під враженням від результатів проведеного експерименту він відзначав: «Природний годинник абсолютно точно показував час доби. Лише в деяких випадках він давав невеликі «збої» - «поспішав» або, навпаки, «відставав» на 5-10 хвилин».

У наших широтах також зустрічається чимало рослин, які допомагають визначати час. Раніше усіх – о 4 годині ранку – розкриваються квіти цикорію і шипшини, о 5 годині – мак, о 6 годині – польова гвоздика і кульбаба, в 7 годин «прокидаються» дзвоник і городна картопля, в 8 годин – берізка, стонога і чорнобривці, в 9-10 годин – календула, мати-й-мачуха.
 
 
Мак
Фото: Олена Рудоманова
 
 
Кульбаба
Фото: Олена Рудоманова 
 
Квіти закриваються також в певний час. О 13-14 годині змикає віночки картопля, в 14-15 годин – мак, в 16-17 годин – календула, в 17-18 годин – мати-й-мачуха, в 18-19 годин – жовтець, в 19-20 годин – шипшина.
 
 
 
 Цикорій
Фото: Олена Рудоманова 
 
Деякі квіти вважають за краще розкривати свої віночки не вранці, а увечері. Наприклад, о 20 годині розгортає квітки запашний тютюн, о 21 годині – горицвіт та нічна фіалка.

Проте слід пам'ятати, що розкриття і закривання квіток залежить від цілого ряду чинників: від часу сходу і заходу сонця, географічного положення місцевості, рельєфу. Тому перед тим, як почати визначати час по живих квітах, корисно провести попередні спостереження, вибравши для первинного експерименту не менш, ніж 3-4 види рослин. Необхідно також враховувати й ту обставину, що в похмурі дні і перед зміною погоди живі годинники можуть і підвести. Так, перед дощем закривають квітки календула і жовтці. Мешканцям промислових міст не варто забувати про те, що викиди промислових підприємств здатні також примусити деякі рослини «вибиватися з графіка». Найбільш чутливими до викидів виявилися цикорій, берізка, польова гвоздика і картопля, які росли в радіусі до 1,5-2 км від цих об'єктів.

Багато рослин також володіють унікальною здатністю передбачати погоду. Назустріч ясному погожому дню широко розкриваються віночки польової берізки, білі квіточки стоноги, яскраво-жовті квітки календули. Блискуча рано вранці в траві роса провіщає гарну погоду на цілий день. Побачивши її, можна сміливо відправлятися в похід або заміську поїздку. І якщо навіть ви вирішили просто прогулятися – парасольку можна сміливо залишити удома. Дощ також маловірогідний (принаймні до вечора), якщо ви помітили, що перисте листя папороті-орляка закручується донизу.

Але якщо біле латаття, чистотіл, польова берізка, конюшина, мальва, кульбаба, фіалка закрили віночки своїх квітів – без парасольки з будинку на тривалий час краще не виходити. Бережися дощу, якщо поникло листя акації й конюшини! Людей, які знаходяться на городі, про його наближення здатне своєчасно попередити бадилля моркви, яке поникло. Перед дощем на листі клена і кінського каштана виділяються крапельки роси. Напередодні сильного дощу, і особливо грози, «плачуть» водні рослини – стрілолист, частуха, очерет, їжача голівка проста і їжача голівка розгалужена. А кислиця складає своє витончене листя. Передчуваючи наближення дощу, сильно пахнуть жимолость, бузок, левкої, запашний горошок, петунія, розпрямляють гачки шишки реп'яха, а у зірваного хвоща на стеблі з'являється крапелька соку.
 
 
 
 Конюшина
Фото: Олена Рудоманова 
 
 
 Бузок
Фото: Катерина Волкова
 
 
  Бузок
Фото: Катерина Волкова
 
Людей, які гуляють по місту, про те, що пора поквапитися додому можуть своєчасно попередити листя дерев, які ростуть на вулицях. Перед дощем вони перевертаються, показуючи свій виворіт. Найбільш оперативно (іноді за 3-4 години) в південних містах на дощ і грозу реагує листя тополі чорної і всіх різновидів верби (особливо шелюги або шеліги).
 
 
 
Листя тополі
Фото: Олена Рудоманова 
 
Цікаві дослідження, проведені в промислових містах південного сходу України, влітку 2008 і 2009 років свідчать про те, що листя деяких дерев (тополі сріблястої, платана, липи, клена), які ростуть біля великих заводів і фабрик, здатне підводити. У денний час вони іноді переверталися, реагуючи як «на дощ», хоча листя рослин, які росли в більш екологічно чистих районах в ті ж самі часи явно не поспішали продемонструвати свій виворіт.
 
 
 
 
У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Last Updated on Wednesday, 26 May 2010 09:50
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting