Monday, 09 March 2009 12:59 | |||
There are no translations available.
Тороп С.О. Біолог м. Нікополь, Україна Біографія Переклад з російської: Стрілецька М.В. Матеріал надано в авторській редакції
Орлан-білохвіст (Haliaeetus albicilla)
Чи знаєте ви, який птах зображений на гербі Сполучених Штатів Америки? Білоголовий орлан – перший в світі національний птах, що став ним з 1782 р., тобто символом цієї країни. Нині в Європі і Північній Америці мешкають 6 видів орланів, довжина тіла яких доходить до 75-100 см, а вага до 5 кг. Цих птахів часто називають морськими і річковими орлами, бо вони мешкають біля морів, великих річок і озер. Ще зовсім недавно в плавнях, які оточували Нікополь, зустрічалися орлани-білохвости – хижі птахи, нині внесені до Червоної книги України та природоохоронних списків багатьох країн Європи. Орлани-білохвости, які жили на Нікопольщині, були близькими родичами американських білоголових орланів, але відрізнялися від останніх темнішим забарвленням голови і набагато більшими розмірами. Розмах крил деяких птахів досягав 2,5 метра! Натураліст з Санкт-Петербурга, який побував в 1789 році на Нікопольщині писав: «Білохвіст – гострозорий вартовий місцевих плавнів. Під час атаки він подібний до блискавки, що вбиває відразу наповал, а його крик гучне і страшне розбійницьке клекотіння. Дорослий птах темно-бурого кольору, з світлішою шиєю і головою, білим хвостом, жовтими ногами і дзьобом. У молодняка хвіст і дзьоб темніші, а ноги часто бувають сірими або світло-жовтими. Живуть ці орлани біля води, харчуються рибою і будують гнізда, по розповідях місцевих жителів, значних розмірів».
Місця гніздування орлана-білохвіста у Дніпровських плавнях (XIX-поч. ХХ ст.)
Судячи по розповідях деяких нікопольців, які застали часи плавнів, ці гнізда, дійсно, були дуже великими. Так житель вулиці Новгородської (Новопавлівка, район м. Нікополя) Олександр Носенко згадує: «У Казенних плавнях, які існували ще з царських часів, росли високі старі верби та осокори. Рубати ліс і заготовлювати тут дрова строго забороняли лісники, що стежили за порядком і зазвичай не пускали сюди людей. У цих місцях у 1950-1952 році мені вдалося побачити орлана-білохвоста і його гніздо. Було мені в той час років 10-12. Гніздо, пам'ятаю, розташовувалося недалеко від берега, метрах в ста, на високому дереві, а діаметром воно було більше метра. Хвіст у цих птахів був білий, голова світла, а на шиї якби «краватка» пов'язана».
Фото: www.diglloyd.com
Такими були «гострозорі вартові плавнів», які колись мешкали практично біля всіх європейських морів, крупних річок, а до початку ХХІ століття майже повсюдно були оголошені зникаючим видом і внесені майже до всіх природоохоронних списків. Проте навіть дана обставина поки не дає належного ефекту і чисельність орланів-білохвостів з року в рік продовжує неухильно скорочуватися. Головна причина такого стрімкого зникнення цих птахів криється, швидше за все, в зміні місця їх існування. Річ у тому, що орлани вважають за краще жити суспільствами в тихих і малолюдних місцях, вибираючи для своїх гніздувань найчастіше прибережні плавні і густі ліси. Таких місцевостей в наших краях залишилися зовсім небагато, коли практично все розорано, вирубано, окультурено і освоєно. Під водами Каховського водосховища поховані і Казенні плавні і численні річечки, протоки, озера, острівці з їх унікальним світом, який, здається, так і залишився не до кінця описаним і вивченим натуралістами. А люди і сьогодні продовжують будувати канали, знищуючи прибережну рослинність, яка їм заважає – останній притулок орланів, що дивом збереглися. На колишніх заповідних територіях виникають елітні селища, мешканці яких, озброївшись імпортними гвинтівками, часто заради забави, влаштовують відстріл всього, що тільки здатне літати і пересуватися. І як в таких умовах вижити беззахисним «гострозорим вартовим плавнів», що опинилися перед ходою людської цивілізації? Але в тих місцях, де орлани збереглися, про них продовжують розповідати цікаві і захоплюючі історії, які описав осійський біолог Петро Ляхов: «Був одного разу випадок, коли орлан напав на великого осетра. Обидва були сильні: ні орлан не міг злетіти в небо з осетром, ні осетер потягнути орлана під воду. Риба мчала по поверхні води, а на ній був орлан. У результаті люди зловили обох і з'ясувалося, що кігті орлана так глибоко упилися в тіло риби, що він не міг їх витягнути щоб відлетіти» (Ляхов П. «Тварини», Москва, 1999 р.). За повідомленнями орнітологів останніми роками на території України окремі випадки гніздування і зимівлі орланів-білохвостів відмічені у Чорноморському заповіднику, Поліссі і деяких лісостепових районах.
Фото: www.earthwatchers.org
Голос орлана-білохвоста: Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П.Дізнатися більше про орланів Ви можете тут:
У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
|
|||
Last Updated on Thursday, 16 December 2010 11:54 |