Thursday, 16 April 2009 15:36 | |||
There are no translations available.
Тороп С.О. Біолог м. Нікополь, Україна Біографія Малюнок автора Матеріал надано в авторській редакції
Скопа (Pandion haliaetus)
Рибоїд, рибалка річковий, рибний орлик... Такі народні назви цього птаха залишилися у записах натуралістів та дослідників ХІХ століття, які описали скопу як типовий вид Дніпровських плавнів. Ще у першій половині ХХ століття скопа була досить чисельною у Базавлуцьких плавнях, але після будівництва Каховського водосховища, коли під водою опинилися дрібні річки та ліси, що служили їй притулком, почала швидко зникати. Останній випадок гніздування цих птахів у нашій місцевості було відмічено в 1957 році (долина річки Базавлук). Слід зазначити, що зараз скопа стала рідкісним зникаючим видом по всій Україні, її занесено до Червоної книги (ІІІ категорія).
Скопа завжди оселяється поблизу річок. Своє гніздо вона мостить на високих деревах, неподалік від води. Цікаво, що у деякі зі своїх гнізд вона повертається із року в рік, частіше за все одна й та ж сама пара. Відомі випадки, коли деякі скопи користувалися одним гніздом до 20 років! За звичай самка відкладає у великому гнізді 3 білих яйця, вкритих рудувато-коричневими плямами. Приблизно через 5 тижнів з’являються пташенята, які протягом 2 місяців знаходяться під опікою батьків, поки не навчаться літати.
Зовнішнім виглядом скопа одночасно нагадує сову і шуліку. Тіло в неї коричнево-біле, через око проходить широка чорна смуга, а на потилиці пір’я утворюють щось схоже на прикрасу індіанського вождя. У скопи міцний дзьоб та чіпкі лапи, а під кігтями знаходяться подушечки з маленькими шипами, які роблять хватку ще надійнішою. Згадайте народні назви скопи – це єдиний у світі хижий птах, який живиться тільки рибою. Скопи їдять лише рибу, спійману ними самими. В окремих випадках вони можуть годуватися рибою, вбитою кимось іншим, але при умові, якщо вона ціла і абсолютно свіжа. Під час полювання скопи кружляють над водоймами на висоті 15-30 м. Побачивши здобич, вони на мить зависають у повітрі, після чого з напівскладеними крилами стрімко кидаються у воду. Через кілька секунд скопи вириваються з води із рибою у кігтях.
Місця гніздування скопи у Дніпровських плавнях (XIX-поч. ХХ ст.)
Скопа розповсюджена майже по усьому світу, за виключенням Нової Зеландії та Антарктиди. У місцях, де ці птахи досі залишаються досить чисельними, про них розповідають неймовірні історії. Вони навіть стають героями повідомлень місцевих газет і телеканалів! Так, одного разу скопа поцупила кришечку бачка для сміття, закріпила її на верхівці стовпа електромережі, після чого звила на ній своє гніздо. Під час зливи кришка переповнилася водою і відбулося замикання. Цілий район великого міста залишився без світла!
Фото: www.goldensites.ru
Фото: www.floranimal.ru
Фото: www.floranimal.ru
Фото: www.bio.pu.ru
Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П. Дізнатися більше про скопу Ви можете тут:
У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
|
|||
Last Updated on Wednesday, 15 December 2010 17:31 |