02.01.2010 10:07 | |||
There are no translations available.
Волкова К.Ф.
Упорядник статті м. Нікополь, Україна
Пісні січових стрільців
Пісні січових стрільців - різновид українських народних козацьких пісень патріотичного звучання, виникнення і розвиток яких пов'язані з історією січового стрілецтва. За жанровими ознаками і системою образів вони майже ідентичні козацьким пісням. Відмінність зумовили лише часові межі появи цих творів. Відстань між ними - понад три століття, що внесло певні зміни і в тематику, і в ідейні мотиви, і в мелодику пісень.
Зародилися пісні січових стрільців ще напередодні Першої світової війни, коли створювалися перші січові організації в Галичині. Спочатку вони ставили перед собою просвітницько-пропагандистські цілі - вивчали і поширювали досвід життя демократичної держави Запорозька Січ (звідси й назва «січові стрільці»). Молоді гуртківці засвоювали побут запорозьких козаків, умови їхніх військових походів, культуру. Стрільці співали козацькі пісні, прилаштовували їх до своїх умов. Наприклад, пісню «їхав козак на війноньку» співали як «їхав стрілець на війноньку», дещо змінюючи текст твору. Це був регіональний варіант української народної пісні. Згодом з'явилися власні оригінальні слова і мелодії, що й започаткувало новий жанровий різновид фольклорної творчості. Особливо плідно почали працювати стрільці, коли війна втягнула їх у свою орбіту. Створювалися мистецькі гуртки в польових умовах, які називали себе Пресовою квартирою. До неї входили літератори, композитори, музиканти. Вони видавали газети, журнали, влаштовували вистави, співали пісні. У цій творчій атмосфері в перерві між боями було створено чимало пісенних творів - справжніх шедеврів народної творчості. Тематично пісні січових стрільців можна розділити на соціально-побутові, героїко-патріотичні та жартівливі. За мелодикою - на ліричні та маршові пісні. У соціально-побутових піснях розповідається про нелегку долю січових стрільців, висловлюється туга за рідним краєм, за батьками, родиною. Твори героїко-патріотичного характеру пройняті ідеєю боротьби за незалежну Україну, вірою в неодмінну перемогу, хоч би ціною власного життя. Жартівливі пісні покликані привнести розвагу в нелегке стрілецьке буття, зняти психологічне напруження. Стрілецькі пісні створювалися оперативно, їхній зміст і тональність часто залежали від характеру розвитку конкретних подій та настрою творців слів і музики. Коли Галицька армія змушена була відступити на територію Східної України для з'єднання з військом Петлюри, покидаючи рідний край, стрільці співали пісню, щойно написану їхнім однополчанином: Ой та зажурились Стрільці січовїї, Як Збруч-річку переходили, Що стільки народу Впало за свободу, Встояти не було сили. Стрілецькі пісні, створені в останнє століття, значно поповнили фонд народних пісень. Вони змістовні, мелодійні, досконалі за ритмікою, їх з великим задоволенням співає сучасна молодь. Тепер іде процес реанімації та реставрації призабутих чи заборонених тоталітарним режимом пісень січових стрільців. Вони збагатять духовну скарбницю нашого народу.
Взято: Таємниці віків. Українські народні думи, легенди, перекази, пісні, казки…: Навчальний посібник / Упорядник О.Г. Мукомеда. – К.: Грамота, 2005. – С. 353-354.
Переклад в електронний вигляд: Волкова К.Ф.
Виконавці: Гнатюк Я., ОНІ НРКУ
Виконавці: квартет бандуристів «Рось»
Виконавці: Зубко Є., ОНІ НРКУ
Виконавці: Бокоч В., чол. склад хору ім. П. Майбороди та ОНІ НРКУ
Виконавці: Державний заслужений Буковинський ансамбль пісні і танцю
Виконавці: Зяблюк Н., Потіцька Л.
Виконавці: Бокоч В., ОНІ НРКУ
Виконавці: Степан С., ОНІ НРКУ
Виконавці: Бокоч В., чоловичий склад хору ім. П. Майбороди НРКУ та ОНІ НРКУ
Виконавці: Бокоч В., ОНІ НРКУ
Виконавці: етнографічний хор «Гомін»
Виконавці: Національна заслужена капела бандуристів України ім. Г. І. Майбороди
Виконавці: чоловічий склад Чернігівського українського народного хору
Виконавці: вокальний квартет «Коло»
Виконавець: Борко І.
Виконавці: Бокоч В., ОНІ НРКУ
Виконавці: етнографічний хор «Гомін»
Виконавці: заслужена чоловіча хорова капела с. Радча
Виконавці: Бокоч В., ОНІ НРКУ
Виконавці: фольклорний ансамбль «Гаївка»
Виконавці: Бокоч В., Попічук Д., Геккер В.
Виконавці: вокальний ансамбль с. Долина
Виконавці: Київський камерний хор п/к В. Іконника
Виконавці: хор студентів факультету Київської державної консерваторії
Виконавці: Бокоч В., ОНІ НРКУ
Виконавці: Бокоч В., ОНІ НРКУ
У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
|
|||
Обновлено 27.07.2011 15:44 |