PDF Печать E-mail
Сад-город - Едем своїми руками
11.04.2010 16:39
There are no translations available.

Переклад з російської: Стрілецька М.В. 
 
Друзі та вороги
(сумісність та несумісність рослин на городі)

Як відомо, сусідство рослин може бути сприятливим або шкідливим. Наприклад, огірки дружать з горохом, капустою, але ворогують з картоплею і ароматичними травами. Капуста білокачанна у якості сусідів віддає перевагу кропу, селері, цибулі, салату, картоплі і неполюбляє помідори і столову квасолю. А з якими овочами дружить морква? З помідорами і горохом. Картопля добре уживається з квасолею, кукурудзою, капустою, хріном, баклажаном і цибулею, але не терпить помідора, огірка і гарбуза. Друзі редьки - буряк, шпинат, морква, пастернак, огірок, гарбуз і томат, а недруг - ісоп. Деякі овочі - ісоп, фенхель - не терплять сусідства з багатьма рослинами, і їх краще вирощувати на окремій гряді.

Інший важливий критерій при підборі компонентів для змішаних посівів - здатність деяких рослин відлякувати шкідливих комах. Так, цибуля діє на павутинового кліщика, махорка на капустяну муху, часник і полин на хрестоцвітних блішок, помідори  на медяницю і огнівку. Запах селери відлякує капустяну муху.

Борються з шкідливими комахами і за допомогою диких рослин. Для цього городники використовують настої. Наприклад, препарат з суцвіття ромашки відлякує і навіть губить багато шкідників саду і городу. Для приготування препарату суцвіття ромашок збирають і висушують. Після чого їх розмелюють в тонкий порошок, змішують з рівною кількістю дорожнього пилу (бажано зібраною не поблизу від промислових підприємств і жвавих автомагістралей). Для обприскування беруть 200 г порошку, розмішують у малій кількості води і доливають водою до норми (10 л).

Цей препарат абсолютно нешкідливий, і їм можна обробляти культури навіть перед самим збиранням врожаю.

Проти тлі і павутинового кліща, які шкодять огіркам і капусті, рослини обприскують настоєм картоплиння (картопляного бадилля). Для цього 1,2 кг подрібненої зеленої маси настоюють 2-3 години в 10 л води і проціджують. З цією ж метою можна використовувати відвар пасинків і бадилля помідорів. При цьому беруть зеленої маси в розрахунку 40 г на 1 л води і, подрібнивши, кип'ятять на повільному вогні 30 хв. Один стакан отриманого таким чином відвару вистачить на 1 л води. У готовий відвар додають 30 г мила або прального порошку і обприскують рослини. Проти тлі і кліща допомагають ще настої з цибульного лушпиння, ромашки, тютюну, часнику, деревію, коріння кінського щавлю і листя кульбаби. Приведемо декілька варіантів змішаних і ущільнених посівів городних культур, які і рекомендуємо випробувати на своїй ділянці.

Помідори, шпинат в цьому варіанті сприятливо впливають на інші культури. На гряді шириною 1 м в серпні висаджують суницю в два ряди на відстані 50 см, між ними навесні наступного року сіють овочі.

Посередині гряди в один ряд висівають кріп і через 1 м в ряду висаджують по одній рослині помідора. Зліва від цього ряду висівають крес-салат (один ряд), а справа - шпинат (теж один ряд), на краях гряди - петрушку і чабер однорічний. Першим дає продукцію крес-салат, потім - шпинат і кріп. Після цього овочеві рослини, які залишилися, починають швидко розвиватися. Чабер використовують в їжу як в свіжому, так і в сушеному вигляді, тому прибирають його в міру необхідності. Восени зрізують зелень, що залишилася, для сушки.
  

 
             
             
             
             
 
Сумісне вирощування суниці, помідора, шпинату, крес-салату, кропу, петрушки і чаберу

Ці овочі добре сумісні. Вирощують їх на гряді шириною 1 м. Розміщують 3 ряди кольрабі поперемінно з качановим салатом по схемі 33 х 25 см. Між ними можна висівати 2 рядки шпинату. На краях грядки розводять ще по одному рядку листового салату поперемінно з невеликою кількістю редиски (одне насіннячко через 10 см). При такій комбінації листовий салат допомагає знищувати хрестоцвітних блішок на кольрабі і редисці. Першими прибирають шпинат і редиску, потім дозрівають перші качанчики салату. З прибиранням листового салату можна небагато почекати. В останню чергу прибирають кольрабі.

              
             
             
             
 
«Дружать» качановий і листовий салати, кольрабі, редиска і шпинат

У цій суміші 5 рядків цибулі висівають на відстані 15 см один від одного. У рядку між рослинами цибулі висівають декілька насіння редиски. Потім висівають чергуючими рядками 2 ряди моркви і 2 ряди петрушки. Всі культури уживаються добре. Після вбирання врожаю дві сусідніх культури (спершу редиски, потім цибулі) петрушка і морква, які залишилися, ростуть на всій гряді і до кінця літа дають нормально розвинені коренеплоди.
             
             
             
             
             
             
             

Набір культур: морква, цибуля, петрушка і редиска

Всі ці культури уживаються чудово. До того ж цибуля захищає моркву від морквяної мухи. На грядці шириною 1 м послідовно засівають 13 рядів рослин, з них 3 ряди моркви, 4 ряди цибулі і 6 рядів шпинату. Коли відійде небезпека заморозків, вільне місце посередині гряди займають помідорами, висаджуючи розсаду на відстані 0,5-1 м один від одного.

Спочатку дозріває шпинат, потім цибуля. Після їх прибирання посилено починає рости морква. Замість 6 рядків шпинату можна поперемінно висівати по 2 рядки шпинату, салату і крес-салату. Спочатку розвивається шпинат. Маленьким рослинкам моркви і листю цибулі, яке тягнеться у висоту, шпинат і салат в цю пору практично не заважають. Після прибирання шпинату, салату і крес-салату посилено починає рости цибуля, а коли листя цибулі поступово почне в'янути і вилягати, посилюється зростання моркви. Після прибирання томату і цибулі на грядці залишається тільки морква, у якої в цей період спостерігається інтенсивне формування коренеплодів.
   
   
 

 
       

Грядка з морквою, цибулею, шпинатом і помідором

Розсаду спаржевого салату висаджують по схемі 40 х 45-60 см, а качанового, листового 20-30x30 см. Після пророщування розсади салату між його рядками висаджують 20-30-денну розсаду столового буряка (на відстані 10-15 см між рослинами в ряду). Через 30-40 днів після висадки салат готовий до прибирання. За цей час рослини буряка добре укорінятимуться, розвинуться і коренеплоди досягнуть технічної стиглості. У міру потреби буряк вибирають, остаточне ж прибирання коренеплодів проводять в кінці вересня – у першій декаді жовтня.
             
             

Спільно ростуть буряк і салати

На гряді шириною 1 м висівають петрушку в три, ряди, розташовуючи один ряд посередині грядки, а два інших - на відстані 5 см від краю гряди. У травні між рядами петрушки висівають броколі в 2 ряди. Відстань між рослинами у ряді 45 см, а між рядами - 60 см. Після відрощування зелени петрушку проріджують, щоб в рядку висадити розсаду качанового салату на відстані 30-45 см один від одного.

           
             

Змішані посіви броколі, качанового салату і петрушки

У рядку посередині гряди на відстані 20 см висаджують розсаду брюссельської капусти. Потім між рослинами капусти по черзі висаджують 3-4 насіння редьки і крес-салату. По обидві сторони гряди на відстані 30 см від центрального рядка висівають по одному рядку гороху. Спочатку прибирають горох, потім редьку, а крес-салат залишають рости в тіні дорослих рослин брюссельської капусти. Врожай прибирають з потреби, для салатів.
 
     
             

Поряд ростуть горох, брюссельська капуста, крес-салат і редька

Три ряди моркви (один ряд посередині гряди, а два інших - на відстані 10 см від її країв) висівають на гряді шириною 1 м. У першій-другій декаді травня між рядами моркви висаджують розсаду броколі по схемі 50х45 см. До початку посиленого зростання коренеплодів моркви головки броколі вже готові до прибирання, і морква до кінця вересня встигне дати хороший врожай.
             
             

«Дружать» броколі і морква

Встановлено, що морква позитивно відгукується на сусідство з салатом, шавлією і особливо з майораном. При цьому майоран можна розміщувати не тільки між рядками моркви, але і через певні проміжки (1 м) в самому рядку з морквою.
              
             
 
Добре поєднуються морква і майоран

На гряді висівають два рядки огірка на відстані 60 см один від одного, а між ними і по краях гряди - кріп. Сумісне вирощування цих культур не тільки добре позначається на їх зростанні і врожайності, але дозволяє при збиранні огірків відразу ж зрізати і необхідний для засолки кріп.

Треба мати на увазі, що в різних кліматичних зонах країни набір культур і схеми ущільнених посівів можуть розрізнятися.

Звичайно, для обробки овочів в змішаній культурі потрібний оброблений, удобрений ґрунт. Перш за все, шар компосту розподіляють по всій поверхні грядки і граблями перемішується з ґрунтом. Компост не можна закопувати в ґрунт, його краще наполовину змішати з підготовленим торфом. Як додаткове живлення застосовуйте різні суміші мінеральних добрив. Де ґрунт заправляють торфом, там додаткове добриво (калій) вносять за 2-3 тижні до висіву насіння.
             

Сумісне вирощування огірка і кропу
Довідка

Сполучуваність різних овочевих культур в змішаних посівах
 
Рослини
Культури, з якими
«дружить»

Культури, з якими
«не дружить»

 Кавун   
 Картопля  
 Артишок  Кукурудза  
 Баклажан  Зелень, цибуля, квасоля  
 Батат  Соя  
 Броколі  Селера, шавлія, буряк, цибуля, картопля  Томати, колова
 квасоля, суниця
 Горох

 Морква, турнепс, редька, огірок,
 кукурудза, квасоля, картопля,
 ароматичні трави

 
 Гірчиця

 Капуста качанова і кольорова, редька,
 кольрабі, брюссельська капуста,
 турнепс, горох

 
 Диня  Кукурудза  Картопля
 Суниця  Квасоля кущова, шпинат, салат   
 Кольрабі, фенхель,
 високорослі овочі   
 Капуста  Селера, кріп, цибуля, салат, картопля

 Суниця, томати,
 колова квасоля

 Капуста кольорова  Селера  Томати, суниця
 Капуста китайська  Брюссельська капуста і цвітна капуста  
 Капуста листова  Капуста пізня і картопля  
 Картопля  Квасоля, кукурудза, капуста, хрін,
 баклажан, цибуля
 Гарбуз, томати,
 огірок
 Кольрабі  Огірок, цибуля, буряк, ароматичні трави  Суниця, томати,
 колова квасоля
 Крес-салат   
 Редиска  
 Кукурудза  Квасоля, кукурудза, капуста, хрін,
 баклажан, цибуля, огірок
 
 Цибуля  Капустяні, буряк, суниця, томати, салат,
 чабер садовий, цикорій
 Горох, квасоля
 Цибуля-порей  Селера, цибуля, морква  
 Морква  Цибуля, цибуля-порей, шавлія,
 салат листовий, томати, горох
 
 Майоран  Морква  
 Огірок  Горох, квасоля, редька, томати, капуста

 Картопля,
 ароматичні трави

 Петрушка  Морква, спаржа, томати  
 Помідор  Капустяні, спаржа,
 цибуля, квасоля,  зелень
 
 Редька  Буряк, шпинат, морква, пастернак,
 огірок, гарбуз, диня, томати
 Ісоп
 Салат  Суниця, огірок, морква, редька, капуста  
 Селера  Цибуля-порей, томати,
 капуста кольорова і качанова  
 
 Буряк   
 Квасоля, цибуля, кольрабі,
 салати і більшість капустяних   
 Гірчиця польова
 і колова квасоля   
 Фенхель    Майже всі культури
 Хрін  Картопля  
 Цикорій  Цибуля ріпчаста  
 Чайот   
 Огірок  
 Часник  Томати  Горох і квасоля
 Шпинат  Суниця  
 
Згубна і відлякуюча дія різних рослин на комах
 
Культури
відлякуючої дії

Комахи
Культури
вражаються комахами

 Базилік  Мухи, комарі  
 Селера  Капустянка  Капустяні культури
 Часник  Хрущак японський,
 хрестоцвітні блішки,
 павутиновий кліщ   
 Томати і хрестоцвітні
 Хрін  Клоп картопляний
 і наривники
 Картопля
 Ісоп  Совка капустяна  Капустяні культури
 Редька  Листоїд, кліщик павутиновий
 двохплямистий
 Огірки, помідори
 Календула  Тріщалка спаржева,
 гусениця бражника п'ятикрапкового
 і більшість шкідників
 Спаржа, томати і ін.
 Шавлія  Совка капустяна,
 муха морквяна
 Білокачанна капуста,   
 морква
 Козелець  Муха морквяна  Морква
 Чабер садовий  Коровка  Квасоля
 Томат  Тріщалка спаржева,
 медунка, тлі,
 пилильники і вогнівка
 Спаржа, бахчові,
 капустяні культури,  
 аґрус
 Картопля  Коровка  Квасоля
 Квасоля  Жук колорадський  Картопля
 Паслін чорний    Картопля
 Цибуля
 і ароматичні  трави
 Морквяна муха  Морква
 Цибуля-порей    Морква
 Пастернак    
 Цибуля-скорода
 або  шнитт-цибуля
 Тлі, земляні блішки  Хризантема, томати
 і кольрабі
 Цибуля багатоярусна  Більшість шкідників  
 

 


Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.

На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про вирощування рослин та догляд за ними:
 
 
Обновлено 02.03.2011 15:28
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting