PDF Друкувати Електронна адреса
Неділя, 11 квітня 2010 02:14
 
 
 
Рослини допомагають рослинам

Людина відвіку застосовує ряд рослин із-за їх інсектицидних властивостей. Розповімо про деякі  доступні і порівняно нешкідливі для людини рослини, частина яких володіють до того ж лікувальними властивостями.

Ось деякі з інсектицидних рослин.

Картопля. Використовується бадилля. Настоюють 1,5-2 кг зеленого або 0,6-0,8 кг сухого бадилля в 10 л теплої води 3-4 години. Застосовують проти тлі, кліщів, гусені молодших поколінь. Обприскування настоєм з початку розпускання бруньок через кожні 10 днів.

Лук ріпчастий. Використовується лушпиння. Заливають 200 г сухого лушпиння 10 л теплої води і настоюють протягом 4-5 днів. Застосовують проти тлі і кліщів в ті ж терміни.

Кульбаба. Застосовуються і листя, і кореневища, і цілі рослини. Настоюють 300-500 г подрібненого листя, коріння або цілі рослини у 10 л води 2-3 години. Використовують проти тлі, кліщів, медяниць в ті ж терміни.
 
Перець стручковий гострий. Застосовують плоди. Настоюють дві доби 1 кг сирих або 0,5 кг сухих подрібнених плодів, кип'ятять в 10 л води 1 годину і знов настоюють дві доби. Відвар протирають, зберігають в бутлі, який щільно закривається, в темному, прохолодному місці. Для обприскування рослин з бруньками, які розпускаються, на 10 л води беруть 0,5 л такого концентрату, а рослин, у яких вже з'являються листочки - 0,1 л. Застосовують відвар проти тлі, медяниць, дрібної гусені, слимаків. Обприскування проводять з початку розпускання бруньок кожні 15 днів і закінчують за 20 днів до збору врожаю.

Тютюн, махорка. Тютюн - єдина рослина, яку застосовують не тільки для обприскування, але й для обпилювання і обкурювання. Застосовуються листя, стебла, відходи тютюнової промисловості.

Для обкурювання рослин після цвітіння проти тлій і медяниць треба насипати 3-5 кг тютюну або тютюнового пилу на купу напівсирої соломи або трави і підпалити увечері в безвітряну погоду. Низькі дерева і кущі, заражені тлями, медяницями, пилильщиками, молодою гусінню, а також доріжки і ґрунт під кущами опилюють тютюновим пилом у будь-який час при виявленні слимаків й інших шкідників.

Обприскування настоєм. Перший спосіб приготування: 1 кг в'ялених уламків листя, стебел заливають 10 л гарячої води і настоюють добу, розбавляють в два рази водою. Другий спосіб: 100 г тютюнового пилу заливають 2-3 л гарячої води, настоюють 1-2 доби, розбавляють водою до 10 л.

Томат (помідори). Застосовуються надземні частини і коріння. Заготовлюють їх під час пасинкування і після збирання врожаю. Кип'ятять 4 кг свіжої зеленої сировини або 2 кг сухої в 10 л води на повільному вогні 30 хв, настоюють 4 години, розбавляють водою в 2-3 рази. Використовують проти тлі, кліщів, молодої гусені.

Деревій. Використовується надземна частина. Роздрібнюють 800 г трави, заливають кропом і настоюють 1,5-2 доби або кип'ятять 30 хв. Застосовують проти тлі, кліщів, медяниць, молодої гусені.

Хрін. Використовують черешки, листя, коріння. Черешки і листя пропускають через м'ясорубку, заповнюють 1/3 відра, заливають водою по самі вінця, перемішують і настоюють протягом 1 години. Одну порцію листя можна настоювати 2-3 рази. Настої з коріння готують так само, тільки беруть сировини в два рази менше. Одне і те ж коріння можна настоювати 3-5 разів. Застосовують проти тлі і кліщів.

Часник. Використовують головки. Розтирають 0,5 кг і заливають 5 л води, віджимають і знову заливають водою. Обидві рідини зливають і доливають до 10 л водою. Зберігають в закупорених пляшках. При обприскуванні 300 г цієї витяжки розбавляють 10 л води. Другий спосіб: 0,5 кг розтирають, заливають 3 л води, настоюють 5 діб в темному теплому приміщенні. На 10 л води беруть 60 г настою. Застосовують проти тлі і кліщів. Є рекомендації про застосування сухого листя і луски часнику. Настоюють 100-150 г подрібненої сировини в 10 л води протягом 24 годин.

Суміш часнику, тютюну, цибулі.  Застосовують головки часнику, відходи тютюну, цибулинну луску. Кип'ятять 2 години в 10 л води 200 г відходів тютюну, 150-200 г цибульного лушпиння. Додають 200 г перемеленого часнику, остуджують, доливають до 10 л водою.

Щавель кінський. Застосовують листя і коріння. Настоюють 300 г подрібненого коріння або 400 г листя і коріння в 10 л води протягом 2-5 годин. Використовують проти тлі і кліщів.

Ромашка (будь-який вид). Використовують квітки. Настоюють 15-20 г розмолотих квіток в 10 л води протягом 12 годин. Застосовують проти тлі, кліщів, дрібної гусені.

Всі приведені нами інсектицидні рослини доступні. Хто не вирощує на своїх ділянках картоплю, томати, часник, цибулю, перець, хрін? Кульбаба росте великими співтовариствами, а деревій і щавель кінський теж ростуть всюди. При бажанні тютюн можна вирощувати на своїй ділянці, збирати з нього листя, а восени висушувати всі рослини цілком. Висушене листя, стебла, коріння зберігають до наступного сезону. Проте необхідно пам'ятати, що рослина тютюну, поки вона не перероблена - сильний алерген.

Є відомості, що листя кінського каштану, який росте як декоративна рослина на багатьох ділянках, так само як листя волоського горіха, має сильні інсектицидні властивості. Хочете - випробуйте. Можна приготувати їх настої і обприскати одно-два дерева або куща проти тлій і інших комах. Подальше застосування залежатиме від отриманого ефекту.

Вважають, що розведений хвойний екстракт (2 ст. ложки на 10 л води) - хороший відлякуючий засіб проти метеликів, навіть таких злісних шкідників, як яблунева плодожерка.

Настій тютюну і тютюновий пил токсичні для гусені перших поколінь, кліщів і тлі, малотоксичні для личинок хижих комах і майже зовсім не шкідливі для дорослих комах.

Відвар полину ефективний, але застосовувати його ми не рекомендуємо: випробування показало, що досить тривалий час він згубний для ентомофагів і, крім того, на плодах оброблених рослин надовго залишає гіркий смак.

При приготуванні і застосуванні настоїв і відварів навіть вище перерахованих неотруйних рослин необхідно дотримуватися обережності щоб уникнути отруєння. Тим більше що у наш час алергія, на жаль, стала «модною» хворобою і деякі люди хворобливо реагують на різні рослини, частіше під час їх цвітіння. Тому, працюючи з рослинними інсектицидами, необхідно або знати реакцію свого організму на конкретний вид, або обережно раніше визначити її при нетривалому контакті з тією або іншою рослиною. При обробці рослин тютюновим пилом треба надягати пов'язку з тришарової марлі або респіратор. Після роботи з травами руки і обличчя ретельно помийте. Зроблені про запас відвари і настої зберігайте в місцях, недоступних дітям.

Можна вказати і на таку позитивну властивість деяких інсектицидних рослин: за життя вони виділяють речовини або відлякуючи шкідливі організми, або несприятливі умови, які створюють для них. Наприклад, малина, посаджена поряд з яблунею так, що їх гілки стикаються, захистить дерево від парші, а яблуня, у свою чергу, позбавить малину від сірої гнилі. Календула (нігтики) «виліковує» троянди і інші рослини від деяких видів нематод. Цибуля, часник, петрушка, томати теж володіють відлякуючою дією, тому їх сіють або садять між рядами рослин інших культур.

А ось міра захисту саду, так би мовити, не пряма. Медоносні рослини, створюючи нектароносний конвеєр, сприяють життєдіяльності корисних комах.

Проте перераховані породи квітнуть тільки навесні і на початку літа, а пізніше відчувається дефіцит в квітучих нектароносах, особливо там, де немає дикої трав'янистої рослинності. Тому бажано сіяти у себе кріп, кінзу, крес-салат. Насінники цибулі, моркви, петрушки, селери, хріну - теж прекрасні медоноси. Перераховані рослини висівайте або висаджуйте з таким розрахунком, щоб вони квітнули безперервно з червня по серпень.

Завжди багато корисних комах привертають до себе такі дикорослі рослини, як звіробій, дика цибуля, молочай, мальва, синяк, шипшина, еремурус, кульбаба та ін. Харчуючись нектаром і пилком квіток, комахи обпилюють і ваші рослини. Без них не буде ані плодів на деревах і кущах, ані огірків на огудинні.

Корисну діяльність ентомофагів можна підсилити і безпосередньо випускаючи їх в сад. Захищаючи сад від тлі, принесіть в сад сонечка і златоглазок (їх можна зібрати з квітучих дикорослих рослин всюди і по можливості відразу ж випустити на свою ділянку). Якщо багато тлі і квітучих нектароносів, ентомофаги не розлетяться.

Застосовуючи ж хімічні препарати проти шкідників, ми обідняємо сади ентомофагами, і ніякі заходи по їх порятунку і збільшенню чисельності не допоможуть.

Системи захисту саду рослинними інсектицидами поки немає, але добре відомо, що застосовувати їх можна з ранньої весни і майже до збору врожаю - лише за тиждень треба кінчати обробку.

Проти листогризучих шкідників, особливо зеленої листовійки, яка ушкоджує будь-які плодові і ягідні культури, обприскують в період набухання бруньок або по зеленому конусу, повторно обробляють по рожевому бутону і після цвітіння, тобто по опаданню 80% пелюсток. Надалі проти будь-яких шкідників рослини обробляють двічі в місяць. Різні настої і відвари слід чергувати один з одним, а після цвітіння (значить, вже при стійкій і теплій погоді) ще і з біопрепаратами. При сильному розмноженні кліщів до рослинних інсектицидів можна додавати сірку колоїдну або порошок, який замочується (80-100 г на 10 л розчину). Якщо застосовуватимете біопрепарати, то сірку треба додавати, навіть якщо кліщів небагато.

Більшість настоїв і відварів слід застосовувати відразу ж після їх приготування. Температура води для настоїв не повинна перевищувати 40°.

Обприскувати рослини треба у вечірній час, тому що багато рослинних препаратів втрачають на сонці свої інсектицидні властивості, та й корисні комахи, які мешкають в саду, літають увечері менше.

В усі розчини додайте господарське, зелене, рідке мило або пральний порошок для прилипання розчину. Досить 10-20 г на 10 л розчину - і токсична дія на шкідника значно продовжиться. Приготувавши настої і відвари, процідіть їх, а вичавлювання розсипте під крони дерев або закопайте до компостної ями. Це послужить відлякуючим засобом.

Рослини для приготування настоїв і відварів можна заготовити про запас. Зібрані (краще в період цвітіння) здорові рослини зв'яжіть у снопи, висушіть в тіні і збережіть в паперових мішках або коробках, забезпечивши етикетками з вказівкою виду рослини і дати збору. Сухих рослин по вазі достатньо удвічі менше, ніж зелених.

 

У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Останнє оновлення ( Неділя, 11 квітня 2010 15:11 )
 
, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting