![]() |
![]() |
![]() |
Історія Нікопольщини - Давня історія | |
30.11.2016 10:24 | |
There are no translations available.
Тороп С.О. Матеріал надано в авторській редакції
Скіфський курган Бабина Могила
Вид кургану Бабина Могила на початку розкопок
У ХІХ - на початку ХХ століття в Північному Причорномор'ї налічувалося не менше 15 курганів, які носили назви Баба-Могила, Бабина Могила, Баба ...
Зображення кургану Баба на карті Російського Генерального штабу 1875 р.
Фото: forum.vgd.ru
Наприклад, в 1897 р. відомий історик Д.І. Яворницький і співробітник Імператорської Археологічної комісії А.А. Спіцин дослідили на правому березі Дніпра кілька курганів, один з яких носив назву Баба.
Дмитро Яворницький
Фото: krai.lib.kherson.ua
Очевидно, що всі подібні назви пов'язані з антропоморфними скульптурами, встановленими на їх вершинах, які в народі було прийнято називати «бабами».
Скіфська кам'яна скульптура
Фото: artukraine.com.ua
Як відомо, ще в кінці ХVІІІ – на початку ХІХ століть стародавні кам'яні скульптури стали масово стягувати з курганів переселенці, які заселяли наш у той час малонаселений степ. Більшість з них використовувалися в господарських цілях, деякі статуї виконували роль опудала на селянських городах, служили прикрасою поміщицьких садиб і навіть були тимчасовими замінниками дорожніх знаків. Так, в 1818 році, під час відвідування імператором Олександром І полуденних земель, кам'яні «баби» у великій кількості знімали з курганів і встановлювали замість дорожніх знаків уздовж поштової дороги. Після виготовлення знаків встановленого зразка, «кам'яних бовдурів» просто закопували в землю або знищували.
Олександр І
Фото: romanov400.ca
Швидше за все, під час перших топографічних зйомок в середині ХІХ століття, кам'яна «баба» на вершині кургану біля сучасного села Тарасо-Григорівка ще стояла, що і було зафіксовано в назві пам'ятника.
Зображення Нікополя та прилеглої до нього території
на трьохверстовій карті 1873 р.
Фото: forum.vgd.ru
У всякому разі, в грабіжницькому колодязі на вершині кургану, на глибині близько 3 м, була виявлена плита-постамент для встановлення антропоморфної скіфської стели. На жаль, кам’яну «бабу» котра дала назву кургану, знайти не вдалося.
Половецькі кам'яні статуї, які в народі зазвичай прийнято називати «бабами»
Фото: ukrmap.su
За припущенням археологів, котрі досліджували курган, стела була знищена при видобутку каменю зі «степової піраміди». На жаль, подібні випадки в наших краях, у ті часи були зовсім не рідкісними.
Знахідка антропоморфної кам'яної стели на території
Нікопольського району в жовтні 2015 р.
Фото: Зінченко О.П.
Розкопки кургану Бабина Могила були проведені Орджонікідзевською експедицією Інституту археології Академії Наук УРСР, під керівництвом Бориса Мозолевського та Сергія Поліна.
Борис Мозолевський Сергій Полін
Фото: www.iananu.kiev.ua
Вони тривали в період з квітня по липень 1986 року. До моменту розкопок висота кургану сягала 8,15 м, діаметр – 60 м. Форма насипу Бабиної Могили була в цілому напівсферичною, південний схил виглядав сильно розтягнутим, а решта дуже крутими. На вершині був своєрідний «майданчик» діаметром близько 8 м. Курган вкривала рясна степова рослинність, а на краю його південно-західної підлоги розташовувались чагарники терену. В результаті постійної оранки навколишнього поля підлоги кургану до часу розкопок були підрізані.
Курган був повністю розкопаний на знесення. Характер його конструкції і специфічні умови розкопок внесли в початкові плани суттєві зміни.
Початок розкопок Бабиної Могили
Як було встановлено в ході дослідження курган використовувався для поховань чотири рази і двічі за всю історію свого існування піддавався пограбуванню. Вперше це сталося ще в скіфські часи, вдруге - приблизно в середині-кінці ХІХ століття. В ту епоху по всьому Північному Причорномор'ї прокотилася «золота лихоманка», пов'язана з повідомленнями про незчисленні скарби, виявлені Іваном Забєліним в кургані Чортомлик. В ході розкопок археологи не раз натикалися на сліди «роботи» давніх (і не дуже) грабіжників.
Бабина Могила. Профіль № 2.
Північна частина, вид зі сходу
Відбувалися і так звані «форс-мажорні» ситуації. Так, по причині повторного пограбування обвалення склепінь посилилося, через що похоронна камера гробниці № 1 обвалилася під час сучасних розкопок, а гробниця № 2 - при виході бульдозера - на рівень давньої денної поверхні.
Поховання коней в гробниці № 2
В результаті обидві гробниці довелося досліджувати «відкритим способом» (зверху): верхню частину завалів виймали за допомогою екскаватора, гробниці з'єдналися і на їх місці під курганом був виритий гігантський котлован. Вхідні ями і нижню частину підземель археологи пройшли за допомогою кріплення розпірками, ґрунт перебирався вручну, після чого піднімався на гору підйомним краном.
Бабина Могила. Профіль № 2.
Північна частина, вид із заходу
Але на цьому неприємні «сюрпризи» не закінчилися! Коли поховання коней були вже розчищені; зненацька розпочалася небувала злива, розкоп до половини глибини заповнила вода, під якою виявилися похованими результати кропіткої роботи. Однак своєчасно влаштований дерев'яний настил врятував кінські кістяки від руйнування при обваленні стін.
Бабина Могила. Профіль № 3.
Південна частина, вид із заходу
Скелети були заново розчищені після дощу без особливого збитку. Незважаючи на те, що курган був двічі пограбований в колишні часи, знахідки в Бабиній Могилі перевершили всі сподівання, значно збагативши знання вчених про поховальний обряд, спорядження, одяг, торгово-економічні зв'язки. На жаль, докладний опис всіх знахідок Бабиної Могили зайняв би багато місця, тому обмежимося лише коротким переліком і описом найбільш значущих і цікавих з них.
«Скіфський курган Бабина Могила».
Малюнок Торопа С.О. 2016 р.
Під час розчищення насипу кургану і рову археологи виявили фрагменти не менше 91-93 посудин (центри виробництва: Хіос, Пепарет, Синопа, Менда та ін.), фрагменти середньовічної круглодонной корчаги і вапнякову плиту-постамент для встановлення антропоморфної стели. Серед скупчення прикрас поховального возу з насипу, слід виділити бронзове навершя, увінчане схематичною фігуркою птаха, що летить з розправленими крилами, а також навершя із збереженим фрагментом фігурки грифона. При дослідженні рову було також виявлено скупчення прикрас поховального возу та кінські упряжі - велика кількість бронзових блях найрізноманітнішої форми.
Золоті бляшки з кургану Бабина Могила
А також набір бронзових вуздечних прикрас: нахрапника із зображенням головки вухатого орлиноголового грифона, двох нащічників у формі «півника», литої бляшки у вигляді стилізованої лапи тварини, литого налобника з трикутною пластинчастою підставкою. Тут також була знайдена і тонка бронзова пластина, обрізана по контуру схематичного зображення орла з розпростертими крилами і повернутою в профіль головою. Серед найбільш примітних знахідок з гробниці № 1 слід виділити золоті бляшки у вигляді п'яти з'єднаних кіл, круглу золоту бляшку з рельєфним зображенням голови медузи, круглу опуклу золоту бляшку зі схематичним рельєфним зображенням чоловічого обличчя в фас, гостродонну боспорську амфору, намиста декількох різновидів, фрагменти круглого бронзового дзеркала і великого полірованого кістяного диска.
Золоті бляшки в формі п'яти з'єднаних кіл і рослинного куща
У гробниці № 2 археологи виявили велику кількість предметів скіфського побуту і озброєння, золотих бляшок і пластин, що слугували прикрасами одягу та головних уборів. Золотий віночок жіночого головного убору складався з довгої смужки з поздовжніми рельєфними валиками, до якої було припаяно 18 вигнутих вперед вузьких пластин-стійочок із загнутими в петлі верхніми закінченнями. До них були підвішені порожнисті амфоровидні підвіски. Золота ажурна пластина із зображенням стоячої в повний зріст німфи мала розміри 7,6х4,7х6,2 см.
Золота ажурна пластина із зображенням німфи
Фігура молодої жінки звернена на півоберту вліво. Босонога богиня одягнена в грецький одяг (довгий, без рукавів хітон і диплодон), її талія перехоплена тонким паском, на зап'ястях рук помітні подвійні браслети, пишне довге волосся вільно спадає на плечі. Вона оточена буйною рослинністю. Створюється враження, що стояча на квітці жінка вибирається із заростей. Золота кругла штампована бляшка із зображенням двох однакових крилатих драконів обличчям один до одного підтверджує думку про те, що цей образ для скіфського звіриного стилю є не таким вже рідкісним, як це було прийнято вважати раніше. У драконів маленькі голови з розкритими гострими дзьобами і вигнутими рогами, потужні шиї з зубчастим гребенем, пазуристі лапи, вкриті пір'ям в три ряди, вигнуті крила. Чудовиська стоять на товстих, зігнутих в кільце хвостах і вкриті великими зубцями по хребту.
Золоті бляшки із зображенням драконів, орла і медузи
У гробниці № 2 були також виявлені дві золоті штамповані бляшки із зображенням левової морди в фас. Кругла штампована бляшка із зображенням в фас маски медузи, золота бляшка із зображенням в фас людського обличчя, бляшка із зображенням квітки лотоса, 8-пелюсткової квітки з круглою серединкою і золотого летючого орла. Орел зображений знизу, крила птаха розправлені, голова обернена вправо, лапи підігнуті до грудей, оперення передане короткими вертикальними канелюрами. Це зображення орла істотно відрізняється від всіх подібних зображень цього хижака на виробах ювелірного мистецтва з курганів степової та лісостепової Скіфії. В похованнях коней найцікавішими знахідками були: масивний срібний овальний налобник із зображенням у високому рельєфі фігури оголеного Геракла, який опирається на високу сучкувату палицю. Тут також були знайдені дві однотипні срібні бляхи із зображенням голови старого бородатого сатира з цапиними вухами, дві однотипні срібні бляхи із зображенням голови молодого сатира.
Срібні бляшки із зображенням голови старого і молодого сатирів
Налобник із зображенням оголеного Геракла
Одна ціла і 13 фрагментованих срібних прямокутних бляшок із зображенням жіночої голови в башлику (можливо амазонки).
Срібні бляшки із зображенням голови амазонки
Налобник на вуздечці коня № 2 складався з двох частин, а його загальна довжина становила 30 см.
Бабина Могила. Кінське поховання
Пластина із зображенням крилатої Ніки
До складу спорядження коня № 2 також входили дві ідентичні круглі бляхи із зображенням морського чудовиська Скілли.
Вуздечна бляха із зображенням Скілли
Набір доповнювали також срібний нащічник овальної форми із зображенням змійоногої богині, 17 овальних срібних штампованих опуклих бляшок із зображенням голови Горгони, 13 прямокутних штампованих бляшок з рельєфним зображенням голови лева зверху, 12 прямокутних срібних штампованих бляшок з фронтальним зображенням погруддя молодого Геракла в левової масці зі звисаючими лапами, срібні круглі бляшки із зображенням двобоїв молодого Геракла із триголовим цербером і німейським левом.
Срібна бляшка із зображенням двобою молодого Геракла із німейським левом
Бляшки із зображенням голови лева, Геракла і медузи Горгони
Скіфські кургани на території Нікопольського та Апостолівського районів
Фото: Корольчук А.К.
Найвищі скіфскі кургани тут сягають висоти 4 м, а в східній частині курганного массиву знаходиться 8-метровий курган епохи бронзи.
Ділянку дороги, яка пролігає між двома давніми курганами,
туристи називають «порталом»
Фото: Корольчук А.К.
Нині неподалік від цих місць проходить туристичний маршрут ...
Туристи на верхівці скіфського кургану
Фото: Корольчук А.К.
Цікаві факти:
Діаметр кромлеха в околицях с. Капулівки
Нікопольського району становив близько 20 м
Скіфський курган Чортомлик в стародавні часи.
Сучасна реконструкція
Залишки кургану Чортомлик в околицях
с. Чкалово Нікопольського району
Скіфський курган Козел, дослідженний І.Є. Забєліным в 1865 р.
Фото: galleryua.com
Перстень з кургану Денисова Могила
Скіфський курган Нечаєва Могила і розташований біля неї
безіменний довгий курган епохи бронзи
Річка Базавлук, яку багато дослідників ХІХ - ХХ ст.
ототожнювали зі скіфською рікою Геррос
"Скіфська ніч".
Малюнок Торопа С.О.
В "курганній" війні в околицях Нікополя приймали участь
солдати відомої гітлеровської дивізії "Едельвейс"
Фото: nikopol.do.am
Олексій Тереножкін
Фото: uk.wikipedia.org
Борис Граков
Фото: www.sgu.ru
На знімку початку ХХ століття добре помітний курган Висока Могила,
Зображення скіфської жінки,
Зображення одного з птахів на середньому ярусі пекторалі
Курган Нікопольського курганного поля
Фото: Корольчук А.К.
Моменти фестивалю «Серце Великої Скіфії» і
скульптурного симпозіуму «Скіфія. Скіф та Я ». 2016 р.
Фото: Зінченко О.П.
Випал глиняних скульптур на центральній площі м. Нікополя. 2016 р.
Фото: week-end.in.ua/novunu
Воготовлені під час симпозіуму скульптури
Ілюстрації:
Переведення в електроний вигляд: Позднякова Л.В.
Дізнатися більше про скіфські кургани нашого краю Ви можете тут:
На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про історію Нікопольщини:
|
|
Обновлено 23.01.2017 16:01 |