PDF Печать E-mail
Історія Нікопольщини - Сучасний Нікополь
06.07.2010 08:15
There are no translations available.

Мальована Т.Г.
Завідуюча відділом науково-просвітньої роботи
Нікопольського краєзнавчого музею
м. Нікополь, Україна
Біографія

Матеріал надано в авторській редакції

 

 Томаківський районний народний історико-краєзнавчий музей ім. 50-р. Перемоги
(смт. Томаківка)
    
Ходжу до музею, неначе на свято,
Літаю, немов, крізь купальський вогонь, -
Бо то Батьківщини священні палати,
 то пам'ять і гени народу мого!

Томаківщина має глибокі історичні корені. Тут знаходилась одна з Запорозьких Січей - Томаківська. Знаходилась вона на острові Томаковка, який стояв посеред плавнів. Підступитися до острова Томаковка було нелегко, тому татари дали йому через це влучну назву «Тумак», що значить «шапка».

Заснування постійного поселення Томаківка («Уход Томаковка») датується 1552 роком. Є така легенда, що назву йому дала цариця  Катерина. Подорожуючи до запорозької слободи, вона побачила квітку маку. Спитала  вона у свого почту, що це за гарні квіти. Але  вони ніколи таких квітів не бачили. Відповів  цариці старий сивочолий дід-запорожець: «То - Маковка».

«Томаковка», - не зовсім розуміючи, повторила  Катерина і додала, що нехай і  слобода ця віднині називається Томаковка. Тому недаремно на гербі сучасної Томаківки красується ця яскрава степова квітка.

Томаківський район - велика скарбниця минулого.  На території району розташовані 33 пам’ятника історії та 211 пам’ятників археології, з котрих 207 курганів, 3 поселення доби бронзи і одне поселення Черняхівської культури.

Томаківський районний народний історико-краєзнавчий музей ім. 50-річчя Перемоги був заснований 2 листопада 1967 року. 10 березня 1982 року музею присвоєно звання «народний». У 1993 році відкрито районну картинну галерею ім. Д.Н. Красняка як філіал музею.

Фонди музею складають майже 5 000 експонатів, фонди картинної галереї близько 300 експонатів. Щорічно музей і галерею відвідує до 5 000 чоловік, зокрема, жителі району, гості близького та далекого зарубіжжя: Росії, Казахстану, Грузії, Німеччини, Італії, Франції та інші.

Свої похвальні замітки гості музею та галереї записують в книгах відгуків на різних мовах. У 2009 році музей відвідали громадяни Італії, колишні мешканці смт. Томаківка. Вони були в захваті від побаченого в історико-краєзнавчому музеї, і тому вирішили надати матеріальну благодійницьку допомогу для косметичного ремонту залів музею.

Загальна площа музею 274 м2. Музей має три експозиційні зали.
 
 
Директор музею Дмитриченко О.І. проводить екскурсію «Життя різних племен на Томаківській землі»
 
 
Історія козацтва на Томаківщині
 
 
Зал бойової слави
 
Філіал музею - районна картинна галерея ім. Красняка Д.Н. - краса та гордість Томаківщини (лектор картинної галереї Колихалова Л.О.). Галерея має один експозиційний зал, де експонуються полотна та скульптури митців Дніпропетровщини і України.
 
Відрадно, що Томаківський районний музей і картинна галерея живуть единим життям з Томаківським районом. Жодне районне свято не проходить без участі цих закладів культури. Ретельно організовані і проведені працівниками музею тимчасові тематичні виставки та виставки виробів народних майстрів гарно доповнюють ці свята.

У 2001 році співробітниками музею було розпочато організацію цикла виставок виробів народних майстрів «Майстрами славиться Томаківська земля». Мешканці району полюбили ці виставки - жодна з них не повторюється. А що тільки не побачиш на ціх виставках! І вироби з дерева, металу, різноманітні малюнки, живописні полотна, гончарні вироби з томаківської глини, фігурки козаків з гіпсу. Виставляються прекрасні вишиті картини художньою гладдю, народним хрестиком, бісером і кольоровими стрічками.

Знають та милуються цими виставками жителі району й зарубіжні гості. Мешканці Дніпропетровської області впізнають томаківські вироби. Неодноразово обласне управління культури відзначало нагородами томаківських майстрів. У 2008 році працівники музею взяли участь у Всеукраїнському фестивалі «Дзвони Чорнобиля» з виставкою «Чорнобильським дзвоном довіку тривожити людські серця», де вишивка майстрині Магась А.В. «Хатина біля озера» в номінації кращих вишитих творів отримала перше місце.

Працівники музею ведуть науково-просвітницьку і освітньо-виховну роботу. Планомірно здійснюють збереження, систематизацію, популяризацію пам’яток матеріальної і духовної культури, що сприяє залученню людей різних вікових категорій  до вивчення історико-культурної спадщини свого народу, забезпеченню єдності та спадкоємності минулого і сучасного поколінь.
 
Директор Томаківського районного музею Дмитриченко О.І.

Дмитриченко Олена Іванівна  народилася 2 вересня 1961 року.

Закінчила Харківський державний інститут культури. По професії - бібліотекар-бібліограф вищої категорії. Загальний стаж роботи 32 роки. Працювала за фахом в Томаківській районній бібліотеці.

На посаді директора музею працює з 2001 року. Дмитриченко О.І. людина талановита і небайдужа до історії рідного краю. До роботи ставиться з великою відповідальністю. Велику увагу в своїй діяльності приділяє вихованню зростаючого покоління, бо вважає, що заради прийдешніх поколінь працюють історики і краєзнавці, а молодим творити історію майбутнього. Люди - це головні камені історії, вони творять історію.
 
 
Дмитриченко О.І проводить екскурсію для школярів
 
 
Музей знаходиться за адресою:
 
вул. Леніна, 12а,
смт. Томаківка,
Дніпропетровська обл.,
53500
 
т. (05668) 3-12-86, 3-12-84
 
Ласкаво запрошуємо до музею!
 
 
 
Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.

На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про історію Нікопольщини:
 
 
Обновлено 07.06.2011 16:07
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting