PDF Друк e-mail
Понеділок, 16 березня 2009, 12:37
 
 14 березня - День народження Тараса Крушельницького
(1909-1934 рр.)

 а

Член Української Військової Організації. Філолог, германіст; перекладач, письменник. Старший пластун куреня ч. 3 «Лісові Чорти». Розстріляний НКВД.

Народився в Коломиї Івано-Франківської обл. в родині Антона Крушельницького та Марії з Слободів (в минулому артистка театру «Руська бесіда», громадська діячка і письменниця). Батько - письменник, громадський діяч, професор, директор українських гімназій у Коломиї, Городенці, Рогатині та Бережанах, міністр освіти в уряді ЗУНР. Від початку Першої світової війни і до 1925 р. сім'я Крушельницьких проживала у Родауні (передмісті Відня), де Тарас отримав початкову і гімназійну освіту, яку закінчив матурою у Рогатині. У Пласті з 1926 р., Пластову Присягу склав у 1927 році (пластове псевдо - Чача).

Був великим ентузіастом хорового співу, диригував хорами на Клепарові, Знесінні, чудово володів скрипкою. Написав слова і музику маршової пісні «Лісових Чортів» - «Гей-гу, гей-га!», а також жартівливої співаночки «Казав мені в лісі сатана». Таборував на Соколі (1926, 1929), мандрував човнами по Волині і Поліссі (восьма мандрівка ЛЧ, 1930, яку описав у книжечці «На тихих водах» під псевдонімом Карпо Летючий, що вийшла у видавництві «Іскра»).

З 1928 р. студіював у Львівському університеті філологію - германістику; у Вищому музичному інституті ім. М. Лисенка навчався на класі скрипки у проф. Й. Москвичіва. Через участь у замаху на торговельно-господарській виставці («Таргах Всходніх») 1929 р. у Львові був засуджений до трьох років позбавлення волі. За час перебування в тюрмі навчився виробляти мистецьки вишукану біжутерію з кінського волосся; опанував французьку, англійську та іспанську мови; організував хор співв'язнів в келії 109 на Бриґідках і диригував ним на Великдень під час української Служби Божої, яку відправляв о. Рудович. Після виходу з тюрми в жовтні 1932 р. одружився зі Стефанією Шушкевич (пластунка, членка старшопластунського куреня «Ластівки»). В липні 1934 року подружжя переїжджає в Харків, де від травня перебувала вся родина Крушельницьких. В Харкові Тарас поринув у літературну діяльність, займався перекладами.

В ніч з 4 на 5 листопада разом з братом Іваном був арештований. Незабаром арештували батька Антона, братів Богдана і Остапа, а також сестру Володимиру. Разом з групою харківських письменників (28 осіб) Тарас та Іван розстріляні в підвалах Жовтневого палацу в Києві 13 грудня 1934 року. Розстріляні поховані в Києві на Лук'янівському цвинтарі в братській могилі.

Антона Крушельницького та інших дітей вивезено на Соловки, згодом, у листопаді 1937 р., розстріляно у Сандормоху.

 а

Джерело: plast.org.ua


Дізнатися більше про Тараса Крушельницького Ви можете тут:

 а

а

Останнє оновлення на Понеділок, 27 лютого 2012, 16:23
 
, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting