PDF Печать E-mail
Історія Нікопольщини - Наш край: від мезозою до первісних мисливців
17.03.2009 13:16
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія
Матеріал надано в авторській редакції 
 
Люди і мамонти

Багато тисяч років тому біля околиці величезного льодовика на території сучасної Нікопольщини поряд з мамонтами мешкали мисливці кам'яного віку. Про те, що люди і мамонти були сучасниками, неспростовно свідчать археологічні і палеонтологічні знахідки.Знахідка в гранітному кар'єрі
6 липня 1979 р. в Нікопольський державний краєзнавчий музей поступило повідомлення від помічника екскаваторника Олександра Глиняного, який стверджував, що ним на вскришці (території, площу якої розчищають від глини для створення нового кар'єру по здобичі граніту) виявлені залишки невідомої тварини. Як підтвердження своєї розповіді, Олександр Глиняний показав знайдені ним кістки. Це був різець мамонта! Керівник археологічної секції і директор Нікопольського краєзнавчого музею Петро Ганжа запропонував негайно виїхати на місце палеонтологічної знахідки.
7 липня 1979 р. на вказане Глиняним місце прибули члени археологічної секції Василь Шатунов, Микола Носенко. А зараз я хочу надати слово безпосередньому учасникові тих подій, завідувачеві відділом археології і стародавньої історії НДКМ Василю Шатунову: «Ми прибули на місце знахідки близько 9 години ранку і виявили над поверхнею глини два різці мамонта. Глибина знайдених залишків (від рівня сучасної поверхні) складала 5 м 20 см. В ході розчищення вдалося виявити верхню щелепу мамонта, яка знаходилася в переверненому стані (на потилиці). У східній її частині були виявлені два порожнистих «розтруба» бивнів різної довжини (лівий - 15 см, правий -10 см), які відходили від неї та мали сліди облому.
 Чекайте на фото
Знахідка в гранітному кар'єрі. Нікополь. Липень, 1979 р.
Фото надано завідуючим відділом археології НДКМ Шатуновим В.В.  
На глибині 20 см був виявлений довгастий камінь темного кольору, на який щелепа як би спиралася. З північного боку від щелепи на глибині 25 см знаходилися ще два камені завдовжки 15 і 23,5 см: довгі камені зацікавили нас своєю формою і структурою, абсолютно не ідентичною із структурою тих, що лежали поряд дрібних каменів. Тому виникло припущення, що це були підручні засоби праці - те, що потрапило під руку первісним людям з найбільш придатного для оброблення звіриної туші. Бивні, ймовірно, були обломані ними при оббілуванні мамонта і забрані разом з рештою здобичі. А використані при цьому камені вони просто кинули поряд». Пізніше цю знахідку в гранітному кар'єрі оглянув прибулий із Запоріжжя позаштатний співробітник Інституту археології АН УРСР Олександр Бодянський (1916-1992 рр.) - археолог, що знайшов на території Нікопольського району стоянки часів палеоліту. Він підтвердив, що виявлені в кар'єрі камені були знаряддями праці жителів кам'яного віку і датував їх часом пізнього палеоліту.

Мисливці кам'яного віку
Отже, знахідка в гранітному кар'єрі підтвердила, що, принаймні, під час пізнього палеоліту на території сучасної Нікопольщини вже мешкали люди. Життя біля околиці льодовика стало для них складним випробуванням: «Цілком ймовірно, що людина епохи палеоліту вела напівосідлий спосіб життя в тому сенсі, що печери були заселені круглий рік якоюсь частиною племені, тоді як інша частина - мисливські загони - блукала у пошуках здобичі, розбиваючи тимчасові стоянки» (біолог Ф. Ворд). На Нікопольщині такі тимчасові поселення знаходили в районі села Капулівки, а також біля села Кам'янського і Перевізьських хуторів.
 
Знахідки на Нікопольщині поселень первісних мисливців
Технічне створення мапи: Волкова К.Ф. 
У 20-30-х роках минулого століття археологом Нікопольського музею витончених мистецтв Теодосієм Кірановим були знайдені знаряддя праці з кремнію, що відносяться до часу кам'яного століття. Якнайдавнішими знаряддями, як вважають учені, були гальки, сколені на одному кінці, і гострі відщепи від них. Пізніше з'явилися гостріші відщепи (їх вирубували з наперед заготовлених дископодібних каменів), з яких робили шкрябання, наконечники для копій, ножі, проколи для зшивання шкур. Люди тієї далекої від нас епохи вже не ходили голяком, а їх взуття швидше за все нагадувало мокасини.
 
Стоянка первісних мисливців
Основним матеріалом, з якого мешканці кам'яного століття виготовляли знаряддя, був кремінь  - мінеральне утворення, що складається з кальциту і халцедону. Твердість кременю за мінералогічною шкалою Мооса - близько 7 балів (твердість алмазів за тією ж шкалою - 10 балів). Він достатньо твердий, щоб використовувати його як знаряддя праці або зброї, але з іншого боку, достатньо м'який, щоб піддаватися обробці.
 
Один з основних засобів виготовлення кам'яного знаряддя (техніка віджиму)
Найважливіша особливість кремнію - його здатність розщеплюватися на пластини. Це дозволяло виготовляти кремнієві рубала, шкрябання для очищення шкур, пізніше - наконечники списів і стріл.
Знаряддя первісної людини
Близько 17 тис. років тому проколи (вістря з каменя і кістки) замінили голки. «У поселеннях людей пізнього палеоліту археологи знаходять вже примітивні рибальські гачки з кістки та кістяні гарпуни». Вірогідно, що у той час люди вже навчилися здобувати вогонь за допомогою кремнію і залізного колчедану.
 
Рибальські гачки
Основним матеріалом, з якого первісні мисливці виготовляли знаряддя, був кремній - мінеральне утворення, яке складається з кальциту і халцедону. Він досить твердий, щоб використати його як знаряддя праці або зброю, але з іншого боку, досить м'який, щоб піддаватися обробці. Найважливіша особливість кремнію - його здатність розщеплюватися на пластини. Це дозволило виготовляти кременеві рубала, шкрябання для очищення шкур великих тварин, інструменти для нарізки їх м'яса.

Шкребок для очищення шкіри, виготовлений із кореневих зубів мамонта
Кістяні голки різних розмірів
Найбільш давніми житлами первісних мисливців були зведені з суччя, гілок і кори вітрові заслони. Вони мали напівкруглу або пряму стінку з нахилом у безвітряну сторону. Каркас переплітався гілками кущів, накривався мохом і травою. З вітрових заслонів спочатку виникли курені, а потім і складніші споруди: з напівкруглих заслонів - круглі хатини, з прямих - прямокутні будинки. У Європі (від Атлантики до Уралу) вчені виявили численні залишки жител первісних мисливців: від невеликих землянок до величезних будинків, в яких жило 70-100 чоловік.
Житло шалашного типу. Стоянка Мальта (Росія)

Реконструкція житла гамбургських мисливців (Німеччина)
Реконструкція мустьєрського житла в Україні та Молдові
Реконструкція потрійного житла із села Пушкарі (Україна)
А зараз, поважані читачі, звернете увагу на наступну цитату: «Дома з опорними стовпами для стін і дахів з'являються вперше у верхньому палеоліті: 35-10 тис. років тому. У ту пору багато жител будувалися з... кісток мамонта. Приклад тому - кругла хатина площею 56 квадратних метрів, виявлена при розкопках поблизу села Костенки (на правом березі Дону, на південь від Воронежа). Тут відкопали більше 20 жител. Деякі завдовжки до 35 метрів, а шириною до 15 метрів» (вчений-біолог, письменник Ігор Акімушкін). Якщо пам'ятаєте, на виявленій в гранітному кар'єрі верхній щелепі мамонта бивні практично були відсутні. Не були знайдені поблизу і кістки тварини. Чи не використали їх первісні мешканці Нікопольщини як будівельний матеріал?
Житла первісних людей з кісток мамонта
Первісний художник«Забити, як мамонта»
До цих пір про людину, яку як слід провчили, завдавши їй добру прочуханку, ми говоримо: «Забили, як мамонта». Під час кам'яного століття ця тварина стала для первісної людини чи не найбажанішою здобиччю, а від одного полювання нерідко залежала доля цілого племені.
На виявлених в Нікопольському районі поселеннях мисливців кам'яного віку знаходили кістки щук, осетрових риб, бобрів, диких коней (тарпанів), але все ж таки основними об’єктами їх промислу, очевидно, були більш великі тварини, які мешкали в тутешньому тундростепу.

Мамонти були не лише ходячими коморами поживного м’яса і універсальним будівельним матеріалом, але ще і незамінним паливом. У Європі на стоянках первісних мисливців дослідники знаходили цілі купи кісток, складених для цієї мети. З шкур вбитих тварин виготовляли одяг, взуття, а з їх кісток і бивнів - знаряддя праці, музичні інструменти, всілякі вироби, прикраси. Черепи мамонтів і велетенських оленів нерідко служили об’єктами поклоніння. Первісні мисливці їли смажене м’ясо. Можливо, існували й інші способи заготівлі м’яса - його сушили на сонці та коптили.
Зуби дорослого та молодого мамонтів
Намисто з мамонтової кістки
Жіноча статуетка з мамонтової кістки
Варто відзначити, що мамонт був вельми грізним і зовсім не слабким суперником - його велетенські розміри (висота до 3 м) і величезні бивні навівали марновірний страх навіть на найсміливішого мисливця. Але колективне полювання помітно збільшувало шанси людини на успіх. До того ж ії зброя постійно удосконалювалася. Якщо спочатку списи і дротики були просто загостреними палицями, то з часом на них з'явилися кременеві і галечні наконечники.
 
Виготовлення зброї первісними мисливцями
Увінчану ними зброю стали кидати рукою! У верхньому палеоліті людина винайшла списометалки на зразок тих, якими і нині користуються австралійські аборигени: «Списометалки - неширокі дощечки з упором для держака списа - значно збільшують дальність польоту і пробивну силу кинутої з їх допомогою зброї» (Ігор Акімушкін). Все більше «волохатих слонів» стали потрапляти у влаштовані людиною хитромудрі пастки. Часто ними служили викопані біля водопою і замасковані гілками ями. Велика і важка тварина провалювалася до ями, після чого починалося «биття за повною програмою». Мисливці, що вибралися з укриттів, обрушували на мамонта град з дротиків і каменів.
 
Люди і мамонти
Все частіше використовувалося загонне полювання - диких коней (тарпанів), оленів, мамонтів заганяли у безвихідь або на обрив. Не виключено, що для залякування гігантів льодовикової епохи використовувався вогонь. Згадайте, який панічний страх викликала у чотириногих героїв казки Редьярда Кіплінга «Манглі», «Вогняна квітка».
Австралійський абориген зі списометалкою. Знімок середини ХХ ст.
Перші жителі Нікопольщини були справжніми винищувачами мамонтів, а їх полювання, швидше за все, було схоже на облаву. Гігантських тварин заманювали в хитромудрі пастки, заганяли в безвихідь або на обрив. Можливо, при цьому первісні люди застосовували вогонь, щоб налякати велетнів льодовикового періоду. Пригадайте, який панічний жах викликала «вогненна квітка» у чотириногих героїв казки Р. Кіплінга «Мауглі».
Полювання первісних мисливців на диких коней
 
На відкритих просторах вони все частіше почали будувати так звані наземні каркасні споруди: халабуди і примітивні будинки. Примітно, що багато цих жител було обкладено великими кістками мамонтів.
На стоянках первісних людей археологи часто знаходять кістки, складені купами. Мабуть, це запаси палива. Сучасні мисливці, особливо у Сибіру і Північній Канаді теж не рідко використовують кістки тварин для обігріву.
Карта  просування льодовиків та стоянок первісних людей
Технічне створення мапи: Волкова К.Ф.
Збільшення чисельності населення в раніше малолюдних районах і епідемії, що спалахнули в кінці льодовикового періоду, призвели, на думку багатьох вчених, до повного зникнення ряду великих тварин: «Мабуть, саме в цей період почало складатися те, що зараз прийнято називати споживчим відношенням до природи - стародавній рефлекс, направлений на самоствердження людини у ворожому йому середовищі» (палеоботанік, доктор геолого-мінералогіческих наук Сергій Наугольних). У наш час люди, щонайменше, одні з головних винуватців зникнення мамонта, встановили цій тварині вже цілий ряд пам'ятників. Стилізована скульптура мамонта встановлена перед будівлею управління гравієвим кар'єром в містечку Кейтхорпі (Великобританія). Є пам'ятники мамонту в м. Хорбе (ФРН) і в Москві.
Зброя та знаряддя праці австралійських аборигенів. Середина ХХ ст.

Довідка
Знаряддя праці первісної людини
Знаряддя нижнього палеоліту
Археологічні культури палеоліту: Олдувайська (2600000-500000 до н.е. / Східна і Північна Африка, Палестина), Ашельська (1400000-60000 до н.е. / Африка, Близький Схід, Західна і Південна Європа), Мустьєрська (100000-33000 до н.е. / Західна і Центральна Європа, Близький Схід, Казахстан, Середня Азія), Костенковсько-Стрілецька (32000-30000 до н.е. / Південна частина СНД), Перигорська (31000-18000 до н.е. / Західна і Центральна Європа), Оріньякська (30000-20000 до н.е. / Західна і Центральна Європа), Костенковсько-Авдєєвська (22000-19000 до н.е. / Україна, Росія, Центральна Європа), Солютрейська (19000-16000 до н.е. / Західна Європа), Мадленська (18000-9000 до н.е. / Західна і Центральна Європа), Свидерська (10000-8000 до н.е. / Польща, Литва, Білорусь).
Знаряддя верхнього палеоліту
Знаряддя мезоліту
Археологічні культури мезоліту: Натуфійська (10000-7000 до н.е. / Палестина, Ліван, Сирія), Азільська (8000-7500 до н.е. / Франція, Німеччина), Аренсбургська (9000-8000 до н.е. / Південний берег Північного і Балтійського морів), Аскола (9000-6500 до н.е. / Росія), Маглемозе (8000-5000 до н.е. / Данія, Великобританія, Скандинавія, Прибалтика), Неманська (8000-4000 до н.е. / Литва, Білорусь), Кундаська (8000-3000 до н.е. / Естонія, Латвія, Литва, Росія), Комса (8000-3000 до н.е. / Норвегія, Росія), Капсійська (8000-4000 до н.е. / Північно-Західна Африка), Суомус’ярві (6500-4000 до н.е. / Фінляндія, Росія), Тарденуазська (6000-3000 до н.е. / Західна і Центральна Європа), Ертебеллє (6000-3000 до н.е. / Данія, Прибалтика, Скандинавія).
Знаряддя неоліту (зліва направо):
 наконечники стріл, шліфована сокира, долото
Знаряддя праці із мезолітичних стоянок України:
1-19 - мікроліти; 22-24 - засоби їх виготовлення; 20 - кістяний гарпун; 21 - «чурінга»
Археологічні культури неоліту і енеоліту: Хассунська (7000-3800 до н.е. / Ірак, Іран), Сескло (6000-4500 до н.е. / Болгарія), Буго-Дністровська (6000-3800 до н.е. / Україна), Трипільська (5200-3400 до н.е. / Румунія, Молдова, Україна), Самаррська (5000-4500 до н.е. / Ірак, Іран), Файюмська (5000-4000 до н.е. / Єгипет), Анау (5000-2000 до н.е. /  Туркменістан), Кампінійська (5000-3000 до н.е. / Франція, Бельгія), Халафська (4500-4000 до н.е. / Ірак, Сирія, Туреччина), Діміні (4500-4000 до н.е. / Греція), Вінча (4500-3000 до н.е. / Південна Європа, Румунія), Стрічкової кераміки (4500-2000 до н.е. / Придунайські країни), Дніпродонецька (4500-2200 до н.е. / Україна, Білорусь), Верхньоволзька (4500-3000 до н.е. / Росія), Сперрінгс (4200-3300 до н.е. / Росія, Фінляндія), Эль-Обейдська (4000-3000 до н.е. / Месопотамія), Бадарійська (4000-3500 до н.е. / Єгипет), Неолітична Неманська (4000-2000 до н.е. / Литва, Білорусь), Яншао (4000-2000 до н.е. / Китай), Кельтемінарська (4000-2000 до н.е. / Середня Азія), Оса-Нарва (3800-2500 до н.е. / Прибалтика, Білорусь), Негада (3500-2800 до н.е. / Єгипет), Воронкоподібних кубків (3500-2200 до н.е../ Центральна Європа, Данія, Скандинавія), Льяловська (3500-2200 до н.е. / Україна, Росія), Типової гребінчасто-ямкової кераміки (3000-2300 до н.е. / Латвія, Естонія, Фінляндія, Росія), Інду (2800-2200 до н.е. / Індія), Майкопська (3500-3000 до н.е. / Росія), Средньодніпровська (2800-1800 до н.е. / Україна, Білорусь), Поодиноких поховань (2300-1800 до н.е. / Данія, Німеччина), Висло -Неманська (2300-1500 до н.е. / Польща, Росія, Латвія, Литва), Човноподібних сокир (2900-2000 до н.е. / Естонія, Фінляндія, Швеція, Норвегія), Дзвоноподібних кубків (2200-1800 до н.е. / Західна і Центральна Європа), Волосовська (2800-2400 до н.е. / Росія), Фатьянівська (2500-2000 до н.е. / Росія), Кіукайнен (1800-1300 до н.е. / Фінляндія).

Цікаві факти

 • Археологи встановили, що іноді люди, вбивши мамонта, не могли повністю зняти з нього шкіру. Вона була занадто товста для тих знарядь праці. Тому люди поселялися біля вбитої тварини й жили там, поки не з'їдали її повністю. Недалеко від м. Томська (Росія) знайшли повний кістяк мамонта, сліди багать і кремнієвих знарядь. Археологи визначили, що люди жили там доти, поки не з'їли м'ясо усього мамонта, а доївши його пішли. Знаряддя кинули, тому що носити із собою великі важкі камені не було необхідності. Їх можна було виготовити в іншому місці й у будь-який час.
Житло первісних мисливців
 • З 1922 р. археологи ведуть розкопки палеолітичних стоянок первісних мисливців на мамонтів у с. Костенки (Воронезька обл., Росія). Вони встановили, що свій одяг зі шкір первісні люди фарбували в рожевий колір, змішуючи червону й білу фарбу. Вони використовували широкий спектр фарб: червону (від темно-вишневої до алої), білу, чорну. Статуетки з бивня мамонта пофарбовані в чорний колір, зберігалися недоторканними, а пофарбовані в червоний - розбивалися. Вчені поки не знайшли цьому пояснення.
 • Під містом Іркутськом (Росія) під час археологічних розкопок були виявлені фігурки мамонта, ведмедя, птахів і людини. Зроблені вони були здебільшого з кістки мамонта.
 • Два найдавніших послідовних за часом комплексів малої звіриної скульптури були відкриті в печері Фогельгерд (ФРН). Нижній шар часів верхнього палеоліту дав серію фігурок тварин (мамонта, коня, пантери й, імовірно, печерного ведмедя) вміло вирізаних з бивня мамонта й іноді орнаментованих рядами знаків.
Фігурка коня (бивень мамонта, довжина - 4,8 см) з печери Фогельгерд (ФРН)
 
Статуетка мамонта, орнаментована рядками хрестоподібних знаків (бивень мамонта, довжина - 4,9 см) з печери Фогельгерд (ФРН)
 • Останні розкопки в Європі підтверджують думку про те, що неандертальці й кроманьонці протягом багатьох тисяч років жили пліч-о-пліч, іноді навіть користувалися по черзі тими самими печерами й зовсім не міркували про масове знищення один одного...
 
Кроманьонці. Реконструкція М.М. Герасимова по черепах, знайдених у гроті Мурзак-Коба (Крим, Україна). 
Фото: www.dic.academic.ru
 • Про те, що ще неандертальці вміли робити складні хірургічні операції вченим стало відомо після виявлення в печері Шанідар (Ірак) скелета 40-річного чоловіка, який жив 60-30 тис. років тому. Його права рука, очевидно роздроблена в поєдинку із звіром або в результаті нещасного випадку, була ампутована вище за лікоть якимось первісним хірургом. Поверхня обрубка кістки має характерну округлу форму, що зазвичай буває після операційного втручання. Вчені також встановили, що неандертальці при лікуванні хвороб використовували лікарські рослини. Аналіз грунту з їх поховань дозволив виявити в них пилок деревію, ефедри, алтея, жовтозілля та інших цілющих трав.

 
Останки неандертальця з печери Шанідар (Ірак)

 • Саме неандертальці почали першими ховати своїх мерців: зазвичай їх клали біля стіни нежитлової печери головою на захід, у бік сонця, яке заходить. В одній з печер на півночі Іраку дно поховної ями було викладено сосновими гілками, а мрець посипаний вохрою - мабуть в ті давні часи червоний колір асоціювався передусім з кров'ю і смертю. На його могилу хтось з одноплемінників поклав букет з квітів і трав, більшість яких сьогодні вважаються цілющими.
 • На стоянці Кіїк-Коба (Крим, Україна) неандерталець був похований лежачи на боці, з підігнутими колінами. У тому ж положенні, яке дитина займає в череві матері! Це свідчить про існування в первісні часи не лише уявлень про смерть, але і про подальше воскресіння, зцілення в череві матері-землі і повернення до життя.
 
Знахідки з нижнього шару печери Кіїк-Коба (близько 100 тис. років тому) -
найдавнішого неандерталського поселення на території південно-східної Європи (Крим, Україна)
 • 18 тис. років тому обсяг льоду Північної півкулі становив близько 50 млн. км3.
Крижаний покрив Північної півкулі 18 тис. років тому
(горизонтальне штрихуванням - морський лід, вертикальне - материковий льодовик,
жирна чорна смуга - узбережжя в льодовиковий період,
тонка чорна смуга - обрис берегів у наш час)  
 • Льодовик у районі нинішньої затоки Святого Лаврентія товщиною 4500 м вкривав всю Канаду й північну частину США. Уздовж узбережжя Тихого океану він стикувався з Кордильєрським льодовиком, мав точки дотику із Гренландським і Інуїтським. Накопичення криги вкривали Ірландію, Шотландію, Скандинавію, північну частину ФРН, Альпи, Карпати, Піренеї, Татри й Російську Федерацію до самого Уралу. Суцільний лід був на місці Північного, Норвезького й Гренландського морів. Балтійського моря в той час просто не існувало, а рівень Світового океану був на 200 м нижче, ніж зараз. Шотландія й Ірландія були складовою частиною європейського материка, Гренландія ще не відірвалася від американського континенту, який з'єднувався широким перешийком з Азією. Через Аляску в Америку проникали із Чукотки племена первісних мисливців. Інші первісні племена кочували уздовж південного краю льоду з північної Європи в Гренландію.
 • У Каповій печері (Південний Урал, Росія) у 100 м від входу (на висоті 29 м) первісною людиною був зроблений вхід на другий поверх. Якщо піднятися по стрімкій скелі й проповзти по гострих каменях 150 м у глиб печери, то можна побачити на стінах зафарбовані фарбою силуети мамонтів, носорогів і коней. Всі вони були залишені людьми, які жили тут у часи кам'яного віку.
 • У долині річки Ах вчені знайшли таємниче зображення на бивні мамонта, яке відноситься до культури, поширеної на півдні Франції більш ніж 30 тис. років тому. На думку ряду дослідників, ця знахідка є прадавнім зображенням сузір'я Оріон, яке жителі пізнього палеоліту, можливо, називали «Ловцем» або «Мисливцем». Контури вирізаної первісним майстром фігури (підняті руки, розставлені ноги, меч або дубина на поясі) точно передають відносне розташування зірок в цьому сузір'ї. Німецький дослідник Міхаель Раппенглюк застосував комп'ютерну симуляцію, щоб вияснити взаємне розташування зірок в сузір'ї Оріон в епоху палеоліту. З’ясувалось, що воно було саме таким, як на первісному зображенні. Більш того, на думку німецького вченого, 86 насічок нанесені на нього теж не дарма. Саме 86 днів в році видно на небі найяскравішу зірку у сузір'ї Оріон!


  Зображення на пластині з бивня мамонта сузір'я Оріон
 • Зроблені на території сучасної України знахідки також свідчать про те, що первісні люди вели астрономічні спостереження за зірками і небесними тілами. Так, на шліфі бивня мамонта, виявленому в околицях села Гінці Лубенского району (Полтавська область), первісним майстром записані спостереження фаз місяця.
 
Шліф бивня мамонта з с. Гінці (Україна)
 • Можливо, найдревніша з відомих карт знайдена в околицях села Межирич - на території сучасної України. Вона була вирізана на кістці мамонта 15 тис. років тому.


  Вирізана на кістці мамонта карта


  Первісний художник вирізає карту
 • Цікаво, що у подібних умовах життя художники верхнього палеоліту всюди виробили єдиний стиль зображення, так само, як мисливці - загальні прийоми полювання. Мамонт, намальований на стіні печери Пеш Мерель (Франція), вражаюче схожий на свого побратима, зафіксованого в декількох тисячах кілометрів східніше, - в Прибайкал’ї (Росія).
 
 
Мамонт, зображений на стіні печери Пеш Мерель (Франція)
 • В різних частинах Євразії люди носили прикраси, амулети, обереги, виготовлені з мамонтової кістки. Ця пластинка з мамонтової кістки знайдена на стоянці Мальта в Прибайкал’ї (Росія). Швидше за все її носили на шиї, на шнурку, протягнутому через отвір ліворуч.
 
 
Пластинка з кістки мамонта, знайдена на стоянці Мальта (Росія)
 • Однією з прадавніх форм релігії був тотемізм - уявлення про те, що усі члени одного роду походять від певної тварини (тотема). Тварина, яка вважалася тотемом була священною і її заборонялося вбивати. Пережитки цих вірувань досі збереглися у ряді релігій народів Сходу. Наприклад, в Індії з глибокої старовини і до теперішнього часу, священними тваринами вважають тигрів, мавп і корів.
 
Монументальне зображення фігури жерця і священного оленя з печери Буши
(Вінницька область, Україна)

 • Первісні люди вірили, що полювання буде вдалим, якщо певну тварину зачарувати за допомогою магічних обрядів і танців. Вчені знаходять в печерах Європи численні сліди магічних обрядів, які колись там відбувалися, - пронизані наконечниками копій і дротиків зображення тварин, відбитки босих людських ніг на глиняній підлозі та ін.

Зображення магічних обрядів на кістці. Верхній палеоліт. Печера Герм і грот Ліз Эйзі (Франція)
 
 
Зубр, пронизаний наконечниками списів. Малюнок з печери Ніо в Піренеях (Франція)

 
Так, ймовірно, відбувався первісний магічний обряд.

 • В 1887 р. археологи виявили в печері Мас д’Азіль (Франція) велику кількість річкових гальок, покритих малюнками, зробленими червоною фарбою - комбінаціями з точок, рисок, овалів, хрестів, ялиночок, зигзагів, грат і тому подібне. Це були чурінги, в які, по повір’ям первісних людей, переселялися душі померлих після смерті. Кожен член племені мав свою чурінгу, вмістище душі його предка, властивості якого він успадкував. Чурінги живих і померлих зберігалися в печерах із замурованим входом, відомих тільки людям похилого віку, які з особливою увагою до них відносилися. Час від часу вони перераховували чурінги і натирали їх червоною вохрою - кольором життя.
 
Розмальовані гальки з печери Мас д’Азіль (Франція)

 • Предмети, схожі на чурінги, були виявлені і на території півдня України. Кілька років тому завідуючим відділом історії та давньої археології Нікопольського краєзнавчого музею Шатуновим В.В. один з таких предметів був виявлений в околицях с. Капулівки (Нікопольський район).
 • Про існування музичних (духових та ударних) інструментів у кроманьйонців, які жили на території сучасної України, свідчать багаточисленні археологічні знахідки останнього часу. По своєму устрою ці вироби з кістки мамонта і рога оленя близькі до флейт та свірелей (з 5 і більшим числом бокових отворів, які визначають висоту звуку), кастан’єтів (шумлячі браслети), барабанів (ними, зазвичай, служили черепи мамонта) та ін. Знайдені в ряді місць цілі набори музичних інструментів призначалися для «ансамблю», кількість учасників якого була не менше 6-7 людей.

Музичні інструменти кроманьйонців,
які жили на території сучасної України 20-18 тис. років до н.е.  
 • У 2003-2004 рр. австрійські вчені виявили на острові Флорес (Індонезія) останки карликових істот, які добре збереглися. Вони вимерли близько 12 000 років тому. Упродовж декількох десятків тисячоліть вони мирно жили поряд з анатомічно сучасними людьми і, можливо, навіть спілкувалися з ними. Новий вид дістав назву Homo floresiensis. Мешканці острова Флорес мали невеликий ріст (близько 1 м) і об'єм головного мозку (близько 380 см3), скошене підборіддя, характерні для ранніх австралопітеків основу черепа і будову корінних зубів нижньої щелепи. В той же час, вузький ніс, відносно плоске обличчя, товсте зведення черепа, невеликі корінні зуби робили їх схожими на «людину прямоходячу». Не дивлячись на невеликий мозок, Homo floresiensis мали складну поведінку. Вони спільно полювали, добували вогонь, виготовляли складні знаряддя (різці, скріпки, сокири і наконечники списів).
 
Череп та реконструкцыя Homo floresiensis
 • Сьогодні найбільш поширені наступні версії зникнення неандертальців :
 1. Неандертальців згубила поголовна епідемія.
 2. Неандертальці були погано адаптовані до змін довкілля, тому різка зміна клімату виявилася для них згубною.
 3. Неандертальці були витіснені і винищені кроманьйонцями.
 4. Неандертальці змішалися з кроманьйонцями, а сьогоднішня людина є гібридом цих двох видів/.
Неандерталець
Малюнок Зденека Буріана
 • До недавнього часу прабатьківщиною людства вважалася Східна Африка, проте на Сивалікських пагорбах (Індія) вченими були виявлені кісткові останки ще давніших форм ніж африканські австралопітеки. У кінці ХХ ст. порівнянні з африканськими палеолітичні стоянки були відкриті в Монголії. Вік виявлених на стоянці Дирінг-Юрях (Якутія, Росія) численних знарядь праці (2,5-1,7 млн. років) також зіставим з прадавніми знахідками кам'яних знарядь в Східній Африці. Останніми роками багато вчених схиляються до думки про те, що вже в дуже ранню епоху існувало декілька центрів мешкання прадавньої людини. 
Найдавніші знаряддя праці, знайдені у Східній Африці

Трішечки гумору від автора статті
- Яка макроекономіка?! Ви б краще нас вогонь видобувати навчили...
Малюнок: Тороп С.О.
- Тепер я розумію, що таке наближення кризи.
Малюнок: Тороп С.О. 
 
- А зараз перед вами виступить лідер партії "Назад до природи!"
Малюнок: Тороп С.О. 
 
- Знайшов кого привчати! Нам ще свинячого грипу у домі не вистачало!
Малюнок: Тороп С.О. 
- Кажуть, що скоро наступить глобальне потепління...
Малюнок: Тороп С.О. 
 
- Тату, а хто такі слони?
- Це - мамонти-нудисти, синку.
Малюнок: Тороп С.О. 
Ілюстрації:

 1. Детская энциклопедия. Том 7. Человек. - М. : Просвещение, 1966. - 528 с. : ил.
 2. Детская энциклопедия. Том 8. Человек. - М. : Просвещение, 1967. - 640 с. : ил.
 3. Рыболовство. - 1989. - № 7. - С. 31
 4. Столяр А.Д. Происхождение изобразительного искусства. - М. : Искусство. - 1985. - 300 с.Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.


На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про історію Нікопольщини:Обновлено 18.07.2013 16:19
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting