Зараз на сайті

Сейчас 282 гостей онлайн
Besucherzahler singles
счетчик посещений


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
PDF Печать E-mail
Дніпровські плавні - Рослинний світ
15.12.2013 17:06
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія


Матеріал надано в авторській редакції

.

Глід український, глод (Crataegus usrainica)


У 1755 р. на землях Кодацької паланки, до складу якої входила територія сучасного Нікопольського району, знаходилося 5 урочищ і 88 зимівників. Запорожці, які жили в зимівниках, в якості живоплоту нерідко використовували невеликі гарні колючі кущі або невисоке деревце. В Області Війська Запорозького та Катеринославській губернії цю рослину називали глодом плавневим або глодом річковим. У дикому стані вона зазвичай зустрічалася в плавневих лісах, по долинах великих і малих річок, місцями утворюючи зарості.

Глід український
Малюнок Торопа С.О.

.
Наприкінці ХVIII ст., переселяючись в міста і слободи, деякі козаки викопували із землі з коренями молоді кущі, щоб посадити їх біля своїх нових жител. А в місцях, де колись розташовувалися зимівники, ще довго росли глоди, покриваючись восени червоними вогникам плодів.


Глід український, як і його численні побратими, поширений майже по усій Євразії і Північній Америці, відноситься до сімейства розоцвітих. Листя у цих рослин, чергове, часто глибоко розітнуте, з прилистками.


На Нікопольщині цвітіння глоду українського припадає на середину-другу половину травня. Зазвичай він зацвітає відразу після плодових культур - вишні, черешні, яблуні, абрикоса, персика і так далі.


Його квітки з білими пелюстками зібрані в щитковидні суцвіття, в кожній квітці є до 20 тичинок з жовтими, рожевими або білими пильовиками. Брудно-жовтий пилок має велике значення для розвитку бджолиних сімей. У кольорах глоду містяться ефірна олія, флавоноїди, холін, кавова і хлорогенова кислоти, триметиламін та інші з’єднання. З лікувальною метою їх збирають в травні, поки ще не почали обпадати пелюстки, і сушать в тіні. Восени дозрівають червоні плоди, що містять вітаміни С і А. Вони багаті поживними речовинами і з давніх пір застосовуються в якості специфічного сердечного засобу як в народній, так і в науковій медицині. Збір плодів глоду починають у вересні, в період дозрівання.


У XVIII-XIX ст. в деяких селах Катеринославської губернії вірили, що стиглі плоди глоду допомагають позбавитися від безпліддя. З цією метою виготовлені з них намиста рекомендувалося носити в період з Покрови (14 жовтня) до Різдва Христового (7 січня). А гілочка з 7 стиглими плодами глоду, покладена під подушку, нібито сприяла зачаттю хлопчика. З часом садівники-експериментатори стали використовувати глід як підщепу для карликових форм яблунь і груш.


І хоча плавневі ліси, де колись ріс глід річковий, давно затоплені водами Каховського водосховища, нікопольці й сьогодні висаджують його у своїх садах і парках в якості живоплоту і просто для краси.


Довідка

  • У народній медицині препарати з квіток, листя і плодів глоду застосовують при лікуванні хвороб серця, нервових розладах, безсоння, безпліддя і в якості загальнозміцнюючого засобу.
  • При безплідді залити 2 склянками окропу 2 столових ложки плодів або квітів глоду. Отриманий настій приймати по 1/2 склянки 3 рази на день.
  • При спазмі судин головного мозку приготувати настій з 2 столових ложок висушених квіток або плодів глоду, залитих 2 склянками окропу (настоювати 2 години). Приймати по 1/4 склянки 3 рази на день перед їжею.
  • При інфаркті міокарду приймати в їжу (не менше 2 разів на день) стиглі плоди глоду та їх сік. 2 столових ложки висушених квіток глоду залити 2 склянками окропу і витримувати 2-3 години. Приймати по1/4 склянки 3 рази на день за 20-30 хвилин до їжі.
  • При порушенні кровообігу узяти по 1 частині квіток глоду і трави деревію, змішати, 1 столову ложку суміші залити 1 склянкою окропу. Процідити, охолодити, приймати по 2 столових ложки 3 рази на день.
  • При гіпертонічній хворобі 2 столових ложки квіток або листя глоду залити 2 склянками окропу, настоювати 2 години, охолодити, процідити. Приймати за 30-40 хвилин до їжі по 1/3 склянки 3 рази на день.
  • При нервових розладах змішати в рівних частинах плоди глоду, трави деревію, стручки квасолі, корінь валеріани. Приготувати настій, процідити, охолодити. Приймати 2-3 рази на день.
  • При атеросклерозі змішати по 3 частини плодів глоду, горобини, коренів валеріани, по 2 частини насіння моркви, кропу, трави хвоща, квіток волошки. Приготований настій пити по 1/4 склянки 3 рази на день.
  • В якості загальнозміцнюючого засобу приймати настій: 25 г плодів шипшини на 100 г горілки. Пити по 50 крапель 3 рази на день до їжі.


Увага!

  • При вживанні лікарських препаратів строго дотримуватися вказаного дозування.

 .


..
.
Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П.

Дізнатися більше про глід український Ви можете тут:
.
.

У разі використання матеріалів цього сайту активне посилання на сайт обов'язкове

Обновлено 23.12.2013 17:55
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting