Дніпровські плавні - Рослинний світ | |
15.03.2009 16:44 | |
There are no translations available.
Матеріал надано в авторській редакції
Тополя чорна, осокір (Populus nigra)
Фото: ungern.ru
Невибагливість та здатність швидко рости зробили тополю чорну одним з найпоширеніших дерев Дніпровських плавнів. Тополі гордо височіли у Базавлуцьких та Конських плавнях, зустрічалися по берегах великих та малих річок. Найбільш старі та високі дерева (до 40 метрів) росли у Казенних плавнях. У тополі чорної товста кора темно-сірого кольору, широка крона, розширено-яйцевидні листя з пильчастим краєм. Цвісти вона починає ще до розпускання листя. Навесні на деревах з’являються суцвіття-сережки – на чоловічих деревах вони більш великі (пурпурно-червоні), а на жіночих значно менших розмірів (зелені). Після запилення на них утворюються цілі гірлянди дрібних зелених коробочок. Достигнув, вони розтріскуються на дві частини – у цей час по вулицях починає літати білий пух, що утворюється з тонких, довгих, білих волосків, якими наділене насіння. Потрапивши на більш-менш вологий грунт, воно дуже швидко проростає. До речі, насіння тополі (як і верби) зберігає здатність до проростання кілька діб, але цього коротенького терміну йому вистачає, щоб започаткувати життя нового дерева.
У бруньках тополі чорної міститься багато ефірної олії та дубильних сполук. В часи Дніпровських плавнів їх використовували у якості сировини для виготовлення мазі, за допомогою якої лікувалися від ревматизму. Спочатку з бруньок робили порошок, а потім його у пропорції 1:4 змішували з основою (коров’ячим маслом). У більш пізні часи останній компонент іноді замінювали звичайним вазеліном. Слід зазначити, що використовувати тополю почали ще давні народи. Так, давні греки вважали, що тополя благотворно впливає на самопочуття людини, її настрій. Тому вони дбали, аби біля кожного житла росло це дерево. Тополями обсаджували місця, де відбувалися народні збори, тому й закріпилася за нею наукова назва – популюс (народна). Її дав дереву ще Карл Лінней.
В наші часи тополю чорну залюбки використовують для озелення промислових міст південно-східної України. Адже вона дуже невибаглива та добре очищає повітря від промислових викидів.
Тополя чорна у сквері напроти медучилища у м. Нікополь. Зима, 2009 р.
Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П.
Дізнатися більше про тополю чорну Ви можете тут:
У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
|
|
Обновлено 22.10.2009 16:53 |