Зараз на сайті

Сейчас 184 гостей онлайн
Besucherzahler singles
счетчик посещений


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
PDF Печать E-mail
Дніпровські плавні - Рослинний світ
23.12.2010 16:23
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Малюнок автора

Матеріал надано в авторській редакції

 
Коров'як високий (Verbasccum thapsiforme)

По усьому Великому Лугу у часи Дніпровських плавнів ріс коров'як високий. У багатьох місцях, наприклад, між річками Нижня Скарбна і Сисиня (між Капулівкою і Покровським) він зустрічався у великій кількості - цілими острівцями. Багато його було і на сухих високих берегах річок, на сонячних пагорбах і прибережних кручах. Ріс коров'як високий і на скіфських курганах.

Завдяки значному росту рослину було важко не помітити, тому з давніх часів вона носила безліч народних назв - царська свічка, царський скіпетр, царський курганник, царська трава, Іванов посох, свічовик, вербишник, дивина, отаманова трава та ін. Коров'як високий - дворічна трав'яниста рослина. У перший рік її зростання розвивається тільки розетка прикореневого листя. На другому році життя рослини з'являється квітуче стебло, яке досягає висоти 1-1,5 м.

За особливо сприятливих умов коров'як іноді здатний зростати і до 1,6-1,7 м, але такі високі рослини зустрічаються вкрай рідко.

Стебло коров'яка високого сірувато-опушене, листя - білувато-повстяне або сірувато-повстяне. Нижнє листя довгасте, зворотньо-яйцеподібне або еліптичне. Квітки дуже великі, ясно-жовті або золотисто-жовті, зібрані пучками в колосовидну кисть. Вгорі вона густа, а внизу - більш рідка. Квітки, які ще не розпустилися, за формою нагадують шпильки. Коров'як високий цвіте тільки на другому році життя. Розквітає він поступово - квіти спочатку з'являються на нижній частині кисті, а потім на її середині і нарешті - вгорі.

Цвітіння відбувається з середини червня і аж до середини вересня. Свіжі квітки пахнуть дуже ніжно, а сухі квіти пахнуть медом. "Свічки" коров'яку, які розпустилися, охоче запилюють бджоли, джмелі й інші комахи. Плід цієї рослини - яйцеподібний, гостра коробочка. Насіння дрібне, буро-чорне.

Про цілющі властивості коров'яку високого на Нікопольщині знали ще у часи Запорізької Січі. На його основі козаки виготовляли мазь, за допомогою якої лікували довго не заживаючи та гнильні рани. Вогнепальні рани лікували наполовину змішуючи її з порохом. У ХІХ ст. маззю з отаманової трави користувалися і вільні матроси. Втім, в ХІХ - на початку ХХ ст. коров'як високий використовувався в народній медицині і для лікування хвороб горла і легенів, при проносах, катарах шлунку, хворобах печінки і селезінки, жовтяниці і багатьох інших захворюваннях.
 
Для лікувальної мети використовували насіння і вінчики квіток рослини. Їх заготовлювали в першій половині дня, після уранішньої роси, тільки в сонячну погоду. Рослини із золотисто-жовтими квітками вважалися в нашій місцевості найбільш цілющими. Зазвичай їх збирали протягом тижня перед святом Спасу Господнього (19 серпня), або протягом тижня після нього. Зібране насіння і вінчики ретельно сушили.

Нині коров'як високий зустрічається на Нікопольщині практично всюди. Особливо багато його на заміських лугах і схилах залізничних насипів. Зустрічається він навіть в сучасних міських кварталах.

 


Довідка

Коров'як високий в народній медицині

  • При гнильних і довго не заживаючих ранах готують мазь: 5 частин з порошку, зробленого з насіння коров'яку, на 10 частин коров'ячого масла.
  • При ангіні і застуді готують відвар для полоскання горла: 10 г узятих в однаковій пропорції квіток коров'яку і листя мати-й-мачухи на склянку окропу. Полоскати 3-4 рази на день, не менше 3-4 днів.
  • При сильному кашлі і бронхіті змішати узяті по 1 частини квітки коров'яку, квітки і листя мати-й-мачухи, квітки бузини чорної, квітки липи, кореневища пирію, корені живокосту. Столову ложку суміші настоювати 8 годин в склянці окропу. Приймати по 1/4 склянки 3-4 рази на день, протягом тижня.
  • При хворобах печінки готують відвар: 10 г квіток коров'яку на склянку окропу. Приймати по 3 ст. ложки 3 рази на день, не менше 5-6 днів.

Увага!

Рослини, які цвітуть на схилах залізничних насипів і біля жвавих автомагістралей збирати для лікарських цілей не рекомендується.

 
 
 
Фото: Magnus Manske 
 
 
 
Фото: Pleple2000
 
 
 
Фото: Pleple2000
 
 
 
 Фото: Schnahacken
 
 
 
Фото: Pleple2000
 
 
 
Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.
Дізнатися більше про коров'як високий Ви можете тут: 

Обновлено 23.12.2010 17:44
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting