PDF Печать E-mail
Дніпровські плавні - Тваринний світ
20.04.2011 15:14
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Малюнок автора

Матеріал надано в авторській редакції

Мінога українська, батіг-риба (Lampetra mariae)

Навесні багато людей, особливо хлопці, звертали увагу на дивних створінь з витягнутим тілом, яке звивалося. У ту пору вони з'являлися у багатьох плавневих річках і струмках. В окремі роки вони зустрічалися навіть в Старому Дніпрі. На Нікопольщині цих дивних істот іноді називали батіг-рибами. Проте міноги - не риби! Вони відносяться до класу круглоротих (Cyclostomata). Мінога українська є невеликою твариною, довжина тіла якої зазвичай складає 17-21 см. Лише окремі міноги можуть досягати довжини 25-30 см.

Тіло у них подовжене, циліндричне і голе. Рот - круглий, маючий вигляд присоски або воронки. Краї рота і мускулистий язик міноги української усіяні роговими зубчиками, а щелеп у неї взагалі немає. Зате з кожного боку голови розташовані 7 зябрових отворів. За словами старожилів, забарвлення міног, залежно від місць де вони мешкали, нерідко варіювало від пісочно-коричневого до темно-коричневого.

Нерест у міноги української відбувається в середині квітня - на початку травня. Дивні істоти спрямовуються на чисті, не замулені ділянки річок і річечок, де вимітають 5 000-6 000 ікринок. Після нересту дорослі міноги гинуть. З відкладених ними ікринок на світ з'являються дуже своєрідні личинки-піскорийки. Вони мають подовжену, червоподібну форму тіла. Від міног-батьків піскорийки відрізняються погано розвиненими плавниками. Краї рота і мускулистий язик позбавлені зубчиків, а сам рот не має форми присоски. Піскорийки розвиваються упродовж 5-6 років.

Весь цей час вони живляться дрібними рослинними і тваринними організмами, фільтруючи воду. Після завершення метаморфози піскорийки перетворюються на дорослих міног. З цього моменту вони вже нічого не їдять та готуються до нересту...

До затоплення Дніпровських плавнів міноги зустрічалися у багатьох місцевих річках і струмках. Нині вони стали на Нікопольщині дуже рідкісними.


Цікаві факти

Міноги мешкають не лише в прісних водоймах, але й в морях. Довжина деяких морських міног досягає 1 м.
 
 
Мінога угорська (Eudontomyzon danfordі)
Фото: www.fish.kiev.ua 
 
 
Мінога річкова (Lampetra fluviatilis) 
Фото: M.Buschmann 
 
 
 Lampetra aepyptera
Фото: Beccary   
 
 
Мінога річкова (Lampetra fluviatilis) 
Фото: Beccary  
 
 
 
Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.
Дізнатися більше про міног Ви можете тут:
 
Обновлено 26.04.2011 16:04
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting