There are no translations available.
Тороп С.О.
Чирок-свистунок (Anas crecca)
Серед усіх качок, які мешкали в Дніпровських плавнях, чирок-свистунок був найдрібнішим. Розміром він значно менше домашньої качки. Забарвлення селезня навесні дуже яскраве. Голова каштанова, із зеленою смугою через очі. Уздовж складеного крила проходить добре помітна біла смужка, а знизу - брудно-білі, з темними крапинками на шиї і грудях.
Після зимового відпочинку в країнах Середземномор'я і Туреччини чирки-свистунки повертаються на батьківщину в другій половині березня. Багато качок (особливо останніми роками) вважають за краще залишатися зимувати на берегах Дніпра, Чорного і Азовського морів. Найчастіше вони вважають за краще селитися на невеликих озерах і болотах. Політ чирків-свистунків дуже швидкий, з частими помахами крил. З води і землі вони злітають майже вертикально. Як селезень, так і качечка видають звуки, схожі на крякання, але, крім того, у весняну пору самець різноманітить їх дзвінким металевим свистом "фрююк-фрююк". Незабаром після прильоту самка будує гніздо, часто далеко від водойми, вистилаючи його пухом. Кладка складається з 6-9 жовтуватих або рудуватих яєць (у травні). Селезень увесь час тримається поблизу гнізда, на якому сидить самка. Через 3-3,5 тижнів з яєць з’являються маленькі чорненькі каченята, які дивовижно моторні вже на третій день життя. Чирки-свистунки живляться найрізноманітнішою їжею: зеленими частинами і насінням рослин, молюсками, личинками комах. У жовтні багато хто з них відлітає на зимівлю.
Місця гніздування чирка-свистунка за часів Дніпровських плавнів (XIX - початок ХХ ст.) Останніми роками окремі випадки гніздування чирка-свистунка були відмічені біля річки Базавлук.
Фото: Terje Kolaas
Фото: Terje Kolaas
Фото: Andreas Haselbock
Фото: Terje Kolaas
Фото: Christian Testaniere
Фото: Terje Kolaas
Фото: Martin Parrs
Фото: Terje Kolaas
Фото: Mike Danzenbaker
Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.
Дізнатися більше про чирка-свистунка Ви можете тут:
|
|||
Обновлено 19.12.2010 15:23 |