PDF Друк e-mail
Библиотечному специалисту - "Навстречу туристическому будущему Никопольщины"
Середа, 11 лютого 2015, 23:11

Морально-етичне виховання
Урок-тренінг «Столовий етикет: десертний стіл»

/

/

Укладач: Стрілецька Маргарита Вікторівна, програміст БІЦ «Слово»

.

.

Підготовчий етап

.

Заходи на морально-етичну тематику найбільш потрібні для підростаючого покоління. Саме воно потребує освітлення питань, пов’язаних з поведінкою, культурою, пізнанням навколишнього світу, міжособовими стосунками. Тому в прогаму заходів для шкіл міста і були включені заходи на морально-етичну тематику.


Етикет - дуже велика галузь знань, що вимагає вивчення та уваги з боку різних верств суспільства. Однією з найскладніших частин етикету є культура поведінки за столом. Столовий етикет - це порядок проведення певної церемонії. Проте варто пам’ятати, що сучасний етикет - це не лише правила, як треба їсти за столом, але і вміння справляти приємне враження на оточення своїм зовнішнім виглядом, манерою говорити і спілкуватися, що нині вкрай необхідно і важливо.


Поведінка людини за столом - ціла наука. Усі норми і правила поведінки за столом створені багатьма поколіннями і у своїй основі мають, передусім, здоровий сенс, а також правила гігієни, гуманне відношення до людей і тому подібне. По тому, як людина тримається за столом, як їсть, можна робити висновок про його культурний рівень. Без дотримання правил поведінки за столом, без хороших манер важко добитися успіху в суспільстві.


Часто люди не замислюються про це, проте, знаючи етикет вживання блюд, нам стане набагато легше впоратися з деякими із завдань столового етикету. У нашому тренінгу ми постараємося розглянути основні правила поведінки за столом, а точніше за десертним столом.


Тематика заходу розрахована на зайняття з дітьми середнього та старшого віку.
У результаті підготовки матеріалів для цього заходу була використана література, інтернет ресурси, булі проведені зустрічі з викладачами недільних шкіл нікопольської єпархії.

.

Для проведення заходу використовувалися:


Оформлення і наочність:

 • фото;
 • малюнки;
 • зразок сервірованого десертного столу;
 • сервіровані столи для чаювання (для дітей)


Устаткування і технічні засоби:

 • презентація PоwerPоint «Етикет».

.

План

.

Назва: «Столовий етикет: десертний стіл».
Тема: «Морально-етичне виховання».
Форма проведення: укрок-тренінг.
Місце проведення: кондитерське кафе «Аленка».
Дата і час проведення:
Тривалість: 1 година.
Цільова аудиторія: старші та середні школярі.
Організатори і відповідальний: БІЦ «Слово», Рудоманова О.Є. (методист БІЦ «Слово»).
Захід проводиться спільно: фахівці дитячого кондитерського кафе «Аленка».


Основна мета:

 • ознайомлення з поняттями «етикет», «столовий етикет», «десертний стіл», «сервіровка столу»;
 • ознайомлення з правилами сервіровки десертного столу;
 • створення умов для бажання застосовувати отримані знання у повсякденному житті;
 • виховання культури поведінки за столом.


Практичні цілі:

 • навчити дітей сервірувати десертний стіл;
 • навчити правилам поведінки за десертним столом.


Хід заходу:

.

І. Вступ
Ознайомлення з поняттями «етикет», «столовий етикет», «десертний стіл», «сервіровка столу».
ІІ. Основна частина
Правило 1. Час
Правило 2. Займаємо місця!
Практична частина 1
Правило 3. Правильно сидимо.
Правило 4. Сервіровка.
Правило 5. Її Величність, Серветка!
Практична частина 2
Правило 6. Чаювання.
Правило 7. Спілкування.
Правило 8. Фінал.
Практична частина 3
ІІІ. Заключна частина

.

Вступ


Ведуча:
Сьогодні ми зібралися в цьому затишному кафе з метою познайомитися з такою складовою етикету як «десертний стіл» або «чаювання», але спочатку хочу провести невеличкий екскурс в деякі основні поняття етикету, отже…


Визначення терміну «Етикет»


Етикет (франц. etiquette) - зведення правил поведінки, поводження, правила чемності, прийняті в цьому суспільстві.
Походження етикету


Слово «етикет» - французького походження. Etiquette в перекладі означає ярлик, етикетка і церемоніал, тобто порядок проведення певної церемонії. Уперше етикетки були спожиті при дворі короля Франції Людовика XIV - гостям були роздані картки (етикетки) з викладом того, як вони повинні триматися; хоча певні зведення норм і правил поведінки існували вже з прадавніх часів.


Норми етикету носять погоджувальний характер, вони якби припускають угоду про те, що вважати прийнятим в поведінці людей, а що неприйнятим. У зв’язку з цим спостерігається надзвичайна строкатість правил етикету у різних народів, що визначаються особливими умовами їх історичного розвитку. Кинути обгризену кістку іншій людині, на наш погляд, - принизити його, але шведський мандрівник Э. Лундквист розповідає, що у папуасів Нової Гвінеї якраз навпаки. Поділитися таким чином своєю їжею вважається у них вищим проявом дружніх почуттів. Якщо в нашому уявленні плюнути на кого-небудь означає символічно виразити презирство, то у американських індійців плювок лікаря на пацієнта вважається знаком благовоління. Погладжування щоки в Італії означає, що бесіда настільки затягнулася, що починає рости борода, але балакучий іноземець не зрозуміє натяку.


В етикеті високо цінуються уважність, вміння вислухати того, хто говорить, зробити послугу, якої він потребує.
Сучасний етикет наслідує звичаї практично усіх народів від сивої давнини до наших днів. У основі своїй ці правила поведінки є загальними, оскільки вони дотримуються представниками не лише якогось даного суспільства, але і представниками найрізноманітніших соціально-політичних систем, існуючих у сучасному світі. Народи кожної країни вносять в етикет свої поправки і доповнення, обумовлені суспільним устроєм, специфікою її історичної будови, національними традиціями і звичаями.


Види етикету


Розрізняють декілька видів етикету, основними з яких є:

 • придворний етикет - порядок, який строго регламентується, і форми поводження, встановлені при дворах монархів;
 • дипломатичний етикет - правила поведінки дипломатів та інших офіційних осіб при контактах один з одним на різних дипломатичних прийомах, візитах, переговорах;
 • військовий етикет - зведення загальноприйнятих в армії правил, норм і манер поведінки військовослужбовців в усіх сферах їх діяльності;
 • загальногромадянський етикет - сукупність правил, традицій та умовностей, що дотримуються громадянами при спілкуванні один з одним.


Одній із складових загальногромадянського етикету є так званий столовий етикет. Як ви вже, напевно, зрозуміли, столовим етикетом називається зведення правив і норм поведінки за столом.


Усім вам, напевно, відомі пара-трійка комічних випадків, коли презентабельно одягнений і впевнений у собі джентльмен або пані абсолютно губилися, тушувалися і приходили в стан абсолютної розгубленості, потрапляючи за майстерно сервірований стіл з однієї простої причини - вони не знали для чого призначені ті або інші столові прилади і відповідно не знали, як ними користуватися. Повірте, на сьогодні, безліч столових приладів, які прикрашають, наприклад, святковий стіл, здатні привести в замішання 90% людей.


Знання, які ви сьогодні придбаєте, будуть вам у нагоді, коли вас запросять у гості або навпаки ви прийматимете гостей у себе вдома, коли вас чекає зустріч в кафе або в ресторані і, навіть, якщо ви на пікніку і сидите за імпровізованим «столом» у вигляді розстеленого пледа, то і в цьому випадку, завдяки цим знанням, ви зможете бути «на висоті».

.

.

ІІ. Основна частина


Фахівець кафе «Аленка»:

Отже, ви вже ознайомилися з такими поняттями як «етикет», «столовий етикет» і підготувалися до ознайомлення з темою нашого тренінгу - десертний стіл або в нашому випадку - чаювання.


«Чайні» вечори повертаються в моду. Це чудовий спосіб не лише провести час в приємній компанії, але і обговорити в спокійній обстановці останні новини. Для будь-якої людини чаювання має бути моментом розслаблення та відпочинку.


У культурі кожного народу чаювання говорить про гостинність хазяїв, тому, щоб справити враження на гостей, необхідно навчитися подавати чай, сервірувати стіл і правильно поводитися під час чайного прийому.


«Чаювання» винайшли англійці, любителі порядку і протоколу, тому в чаюванні є деякі правила, яких слід дотримуватися як у формальній так і в неформальній обстановці.


І якщо з неформальним або дружнім чаюванням все зрозуміло: сусідка забігла до тебе, буквально, на секундочку щось уточнити і ви на кухні, за чашкою улюбленого чаю, на протязі двох годин спокійно обговорюєте все, аж до глобальних проблем у всесвіті, то з формальним чаюванням не все так просто. На ньому і зупинимося детальніше.
Отже, уявимо собі, що вас запросили в кафе випити чашку чаю.... (наше кафе цілком для цього підходить).


Правило 1. Час
Чаювання зазвичай проходить між 17:00 і 19:00. Проте, правило це не строге і чаювання може відбуватися у будь-який час, особливо якщо чаювання відбувається в неформальній обстановці. Не зайве буде нагадати, що спізнюватися негарно, краще прийти трохи раніше, познайомитися з усіма, кого ви бачите перший раз і спокійно зайняти своє місце. Тривалість чаювання може досягати двох годин, але ніколи більше.


Правило 2. Займаємо місця!
«Де моє місце?». Ось одвічне питання. Стоячи біля столу у пошуках місця куди сісти, почуваєш себе не дуже зручно, але якщо знати деякі правила, які вирішують це питання, ви уникнете декількох досить неприємних хвилин. Отже, якщо вас запросили, то організатор чаювання зазвичай вказує кожному його місце. Якщо організатора немає, то бажано, щоб жінка сиділа праворуч від свого кавалера. Чоловіки сідають після того, як допоможуть сісти жінкам.


Практична частина 1


Ведуча:
А тепер спробуємо правильно це зробити - допоможемо нашим панянкам сісти за стіл. Для цього хлопець встає позаду стільця, беручи його за спинку і трохи підвівши, не дряпаючи підлогу і не скриплячи стільцем, відсовує його від столу настільки, щоб дама могла пройти між стільцем і столом. Потім акуратно посуває стілець вперед, дама повільно сідає (важливо пам’ятати, що жінка не повинна падати на стілець або різко сідати) і тільки тоді чоловік займає своє місце.
Хлопці тренуються, допомагаючи дівчатам зайняти свої місця за столом.


Фахівець кафе «Аленка»:

Правило 3. Правильно сидимо.

Згідно з етикетом, сидіти за столом бажано з нормальною осанкою. Не варто сідати занадто далеко від краю столу або ж занадто близько присуватися до столу.


Сидячи за столом, треба тільки зап’ястком спиратися на його край. Жінкам допускається на невеликий проміжок часу спертися на стіл ліктем.


В процесі вживання їжі не слід розставляти лікті. Для того, щоб зрозуміти як правильно тримати лікті, досить потренуватися, узявши по книзі і притиснувши їх до тулуба, зігнутими в ліктях руками.


Також не слід низько схиляти голову над тарілкою. Голову тільки злегка нахиляють і на цю висоту підносять вилку або ложку.


Ні в якому разі не можна:

 • сідати за стіл з сигаретою;
 • згортати край скатертини в трубочку або витирати об неї руки, заплітати кіски з бахроми скатертини;
 • навалюватися на стіл грудьми;
 • простягати в усю довжину ноги під столом і здійснювати інші подібні дії.


Правило 4. Сервіровка.

При оформленні чайного столу використовується гарна скатертина, а на скатертину під чашки можна покласти нарядні серветки або спеціальні підставки контрастного кольору.

.

Завершує сервіровку невелика квіткова композиція, яка стане доречною прикрасою столу.


На приготований стіл ставляться наступні предмети:

 • чашки і блюдця (ручка у чашці розгорнута управо);
 • чайні ложки (розташовуються на блюдці або за чашкою паралельно столу, ручкою управо);
 • малий заварювальний чайник;
 • великий чайник з окропом;
 • кусковий цукор в цукорниці з щипцями або цукор-пісок в цукорниці із загальною ложечкою;
 • варення, джем або мед в розетці або вазі ставлять ліворуч;
 • лимон подають в розетці або на маленькому лотку з двохріжковою вилкою для розкладання;
 • молочник або сливочник ставлять на пирогову тарілку праворуч від гостя;
 • допоміжні прилади (наприклад, лопатка або щипці для перекладання торта або тістечок);
 • серветки: тканинні і паперові.


Правило 5. Її Величність, Серветка!
Невід’ємною частиною сервіровки столу є серветки: паперові і тканинні.

.
Серветки (фр. serviette) - прямокутний шматок матерії для дотримання чистоти.

.
Різні розміри серветок призначені для різних випадків сервіровки столу: розмір 35х35 см і менше використовуються для сніданку, чайного і кавового столу, розмір 40х40 см і більше - для обіду і вечері. Найпопулярнішим і вживанішим є розмір 50х50 см.


Відносно серветок думки фахівців розходяться. Ще деякий час тому, присутність паперових серветок на столі вважалася поганим тоном, а витирати губи слід було тканинною серветкою. Проте, тепер присутність паперових серветок вписується в етикет сьогоднішніх днів, а ось витирати губи тканинною серветкою що лежить на колінах, вважається не зовсім зручним. Більше того, деякі джерела категорично забороняють жінкам використовувати полотняну серветку, якщо на губах помада.
Але все таки, якщо стіл сервірований тільки тканинними серветками, то припустимо використання їх як для захисту одягу, так і для витирання губ і рук.


Паперовою серветкою можна користуватися тільки один раз, приклавши середину до губ, промокають їх об верхню половину серветки (витирати губи шляхом ковзаючих по них рухів серветкою негарно), після чого її треба скласти або скачати і покласти під борт тарілки, а після їди - на тарілку разом з використаними приладами.
Полотняна серветка має бути розташована по діагоналі на колінах так, щоб її ? частина була лежала на животі. Тепер у вас є два кути: верхній, який можна використати, щоб витерти пальці, та нижній - для захисту одягу від забруднення.
Якщо вам потрібно покинути стіл, залиште серветку на стільці або зліва від тарілки. Після їди покладете серветку також зліва від тарілки, але ні в якому разі не в тарілку.


Ні в якому разі не можна:

 • залишати серветку на столі незайманою (якщо вам дали серветку, використайте її; серветка дана, щоб нею витирати руки і рот, а також захищати одяг від можливих плям; те, що людина нею не користується, видає, що він нечепура);
 • розгортати серветку до того, як це зробить хазяїн або організатор столу (озгорнута серветка організатора - це сигнал початку трапези);
 • розмахувати серветкою перед гостями, не варто агресивно трясти серветкою, щоб розгорнути її;
 • засмучуватися, якщо серветка випадково впала з колін на підлогу (треба попросити дати вам чисту, оскільки користуватися серветкою, піднятою з підлоги, звичайно, не можна);
 • використати серветку замість носової хустки або в якості рушника для сильно забруднених рук;
 • закладати серветку одним з її кутів або краєм за комір або лацкан піджака: це і незручно, і не естетично.


Практична частина 2


Ведуча:
Є таке правило: чим важливіша урочистість, тим вишуканіше допустиме складання серветок при сервіровці столу. Проте, в усіх випадках дотримання однієї умови є непорушним: серветка має бути згорнута так, щоб її можна було легко розгорнути.
Ми пропонуємо вам повправлятися в складанні тканинних серветок. Ось декілька варіантів.

.

 

.

I «Айсберг», II «Кораблик», III «Човник», IV «Пірамідка»

.

    

.

«Лілія»

.
Учасники тренінгу вправляються у складанні серветок.

Фахівець кафе «Аленка»


Правило 6. Чаювання.

У нашій культурі важливо, щоб чай розливала хазяйка. За столом з малознайомими людьми обов’язок по розлиттю чаю може узяти на себе одна з жінок або дама по відношенню до свого кавалера.

 .

.
Чайник, в якому заварюється чай, повинен обов’язково добре протиратися і прогріватися. Заварюється чай, виходячи з необхідної кількості чашок. Близько сорока грамів чаю доводиться на один літр окропу. Чай повинен заварюватися від трьох до п’яти хвилин. Наливаючи чай у чашки, не слід наповнювати їх до країв. Рівень чаю повинен бути на 1-1,5 см нижче краю чашки.


Запам’ятайте, що спочатку ви повинні налити собі в чашку чай - і тільки потім розбавити молоком або вершками (не більше ? за місткістю) і додати цукор за смаком, якщо потрібно. Молоко і вершки подаються до чорного, міцно завареного чаю і ні в якому разі до зеленого чаю.


Чашку з чаєм необхідно тримати в правій руці, а сам напій пити повільно невеликими ковтками. Якщо чай для вас дуже гарячий, треба трохи почекати, але не слід дути, переливати в іншу чашку або блюдце, збовтувати його ложкою. При цьому важливо пам’ятати: чим напій стає холодніше, тим більше він втрачає свій аромат і смак.


Постарайтеся акуратно розмішувати цукор ложечкою, оскільки зазвичай це створює багато шуму. Не залишайте чайну ложечку усередині чашки, якщо ложечка вже не потрібна, то її слід вийняти і покласти на блюдце. Ні в якому разі не облизуйте і тим більше не обсмоктуйте ложку.


Їжу із загальних блюд можна перекладати у свою тарілку виключно за допомогою допоміжних приладів. Свої виделки, ложки використовувати неприпустимо.


Тістечка і торт перекладають на свою тарілку за допомогою спеціальної лопатки або щипців. Торт їдять за допомогою десертної вилки, якщо таких немає, то можна користуватися ложечкою.


Сухе тістечко або печиво можна їсти, тримаючи його рукою, при цьому потрібно стежити, чи не залишилося крихт на губах або на одязі.


Сушки і сухарі можна умочити в чай або молоко, тільки знаходячись у сімейному колі.


Варення подають у вазах на високій ніжці, в кожну обов’язково кладуть ложку для загального користування. Цією ложкою кладуть варення у свою розетку. А їдять варення своєю персональною десертною ложечкою.


Цукерки бажано подавати в коробці, причому, повною. У тому випадку, якщо частина цукерок з’їдена, цукерки, які залишилися, краще перекласти у вазу перед тим, як подавати на стіл. Їдять цукерки, переклавши їх з коробки на свою персональну тарілку.


Якщо до чайного столу були подані хліб і масло, у такому разі слід дотримуватися наступних правил:

 • хліб із загальної тарілки береться руками і кладеться на свою тарілочку;
 • хліб не ріжеться, а ламається спочатку наполовину, а потім від половини відламуються шматочки потрібного розміру і кладуться до роту;
 • масло також у вигляді невеликої порції відрізується від загальної кількості і перекладається на край своєї тарілки;
 • дозволяється намазати шматок хліба маслом і відкушувати від отриманого бутерброда, а не відрізувати від нього ножем або можна намазати маслом вже розломлені шматочки хліба. Хліб, який вже намазаний маслом, ножем не ріжеться.

Якщо подали чай «по-російськи» тобто з лимоном, лимон, після того, як вип’єте чай, не з’їдається. Усім відома історія, яка сталася з Юрієм Гагаріним, який, не знаючи тонкощів чаювання, потрапив одного разу в незручну ситуацію.

.
А діло було так: радянська делегація була присутньою на прийомі у англійської Королеви. Героєм дня тоді був Юрій Гагарін. Подали чай з лимоном. За російською звичкою, Гагарін випив чай, дістав шматочок лимона і поклав до роту. Оточення було в шоці. Цей вчинок ніяк не вписувався в протокол. Проте королева врятувала ситуацію: вона теж дістала шматочок лимона зі своєї чашки і теж поклала собі до роту. Увесь двір зробив теж саме.

.

Ні в якому разі не можна:

 • дути на гарячу їжу і напої, плямкати, сьорбати;
 • підтримувати бесіду з повним ротом;
 • кашляти за столом. Якщо ж раптом напад кашлю застав під час чаювання, слід вийти до іншої кімнати, або відвернутися і прикрити рот серветкою;
 • облизувати ніж або вишкрібати з цукорниці залишки цукру;
 • коментувати хто, скільки і чого з’їв;
 • перебирати пригощання у пошуках бажаного, а краще заздалегідь, не торкаючись вази, вибрати фрукт або солодкість, і тільки потім покласти його у свою тарілку.


Правило 7. Спілкування.
Дуже важливо дотримуватися не лише етикету чаювання, але і етикету спілкування. Наприклад, під час чайного прийому заборонено говорити про ціну або про час, який хазяї дому витратили на підготовку чайного прийому. Під час чаювання краще утриматися від колючостей, вульгарності і недоречних жартів і того, що може бути кому-небудь неприємне. Річ у тому, що етикет - це не лише ознака гарного виховання або інтелігентності, але і вміння поводитися в суспільстві, упевненість і прояв внутрішньої культури людини.

.
Не знаючи і не дотримуючись елементарних правил етикету в спілкуванні, багато людей роблять грубі помилки і тим самим створюють у людей негативне враження про себе, яке, до речі сказати, дуже складно поміняти надалі.


Правило 8. Фінал.
Чаювання як починає, так і закінчує хазяїн або організатор чаювання. Організатор чаювання може повідомити гостей про закінчення чаювання, поклавши складену серветку на стіл. Це вважається знаком закінчення чайного прийому. Зазвичай слід подякувати хазяїв або організатора чаювання і запросити їх на чайний прийом у відповідь.

.

Практична частина 3

.
Ведуча:
А зараз ми маємо можливість влаштувати справжнє чаювання, тому що ми знаємо, як це зробити правильно. Мені залишається тільки одне побажати вам смачного і приємного чаювання.


Чаювання.

.

Заключна частина


Ведуча:
Практичне значення етикету полягає в тому, що він дає можливість людям без особливих зусиль використати вже готові форми загальноприйнятої ввічливості для спілкування з різними групами людей і на різних рівнях. Сучасний етикет регламентує поведінку людей в побуті, на службі, в громадських місцях і на вулиці, в гостях і на різного роду офіційних заходах - прийомах, церемоніях, переговорах. Отже етикет - дуже велика і важлива частина загальнолюдської культури, моралі, виробленої упродовж багатьох віків життя усіма народами, відповідно до їх уявлень про добро, справедливість, людяність.

.

.

Список джерел

.
1. Я познаю мир. Детская энциклопедия. Этикет во все времена. [Текст]. М. : «Астрель», «Олимп», «АСТ», 2000.
2. Этикет от А до Я для взрослых и детей. [Текст]. М. : «АСТ», 1998.
3. Лихачева Л. Уроки этикета в рассказах, картинках и задачках. [Текст]. Екатеринбург, Средне-Уральское издательство, 1996.
4. Цепкина Л.В. Занятие по этикету «Мы за чаем не скучаем». [Електронний ресурс] / http://festival.1september.ru/articles/585758/. - 2014. - 23 февраля.
5. Столовый этикет, правила столового этикета. [Електронний ресурс] / http://www.koryazhma.ru/articles/etiket/table_tools.asp. - 2014. - 23 февраля.
6. Чайный этикет. [Електронний ресурс] / http://artclub.me/interesno/chaieniie-etiket.html. - 2014. - 01 марта.
7. Чаепитие и застольный етикет. [Електронний ресурс] / http://www.bezhin-lug.net/viewtopic.php?f=32&;t=226. - 2014. - 01 марта.
8. Этикет во время чаепития. [Електронний ресурс] / http://www.rybalka.com/dictionary/term/2742/. - 2014. - 05 марта.
9. Этикет за столом. [Електронний ресурс] / http://www.margaritka.ua/etiket. - 2014. - 07 марта.
10. Способы складывания салфеток. [Електронний ресурс] / http://supercook.ru/serviette/serviette-01.html. - 2014. - 17 марта.

.


..

.

.

У разі використання матеріалів цього сайту активне посилання на сайт обов'язкове

Останнє оновлення на Четвер, 12 лютого 2015, 07:10
 
, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting