PDF Печать E-mail
02.01.2010 12:36
There are no translations available.

Волкова К.Ф.
Упорядник статті
м. Нікополь, Україна
 
 
Колядки і щедрівки

Новий рік завжди пов'язаний з мріями про краще майбутнє. Ці мрії та бажання здавна викристалізовувались у чудові поетизовані обряди - колядування, щедрування і засівання. У народних календарних обрядових величальних піснях - колядках і щедрівках - втілився одвічний потяг людей до статків, щастя, добра, краси, високої моралі.

У давні часи ці величання мали містично-фантастичний контекст. Язичники через ритуали і обряди намагалися привернути на свій бік таємничі та незбагненні явища природи, гадаючи, що вони поліпшать їхнє життя. Вони вірили у магічну силу слова творити добро. Слово мало зіграти свою добродійну роль на початку нового річного циклу.

Християнська церква переслідувала язичницький, життєрадісний дух первісних новорічних обрядів. Проте, не в змозі витравити колядування й щедрування, вона намагалася підлаштувати їх до християнської релігії. В обрядах з'явилися нові, переважно релігійні сюжети й мотиви. Однак колядки й щедрівки уберегли й природні образи сонця, місяця, дощу, хліборобської праці, зерна, хліба. Мета новорічних обрядів та ігор - звеличити трудову людину, піднести її дух, вселити віру в успіх, висловити побажання «щедрого вечора, доброго вечора».

На Україні обряди зимового циклу полягали в тому, що групи колядників (на Різдво) і щедрівників (у новорічний вечір), вибравши провідника - «березу», «скарбника» і «міхоношу», ходили від хати до. хати і співали величання господарям дому та членам їх родин. Іноді до гурту приєднувалися музики.

Тематика цих величально піднесених віншувань найрізноманітніша. У ній відклалися нашарування різних історичних епох: дохристиянські уявлення про світ, побут Київської Русі з численними походами, козацьке військове життя, мирна хліборобська праця в різних соціальних умовах. Незмінними у всі віки залишалися хіба що родинно-побутові, любовні теми та мотиви. Всі ці урочисті послання адресувалися чотирьом категоріям людей: господареві, господині, парубкові та дівчині. Найбагатші змістом величання посилаються господарям і парубкам. Вужче, але ніжніше в щедрівках величається дівчина, ще менше - заміжня жінка через її обмежену роль у суспільстві, яка зводиться до домашнього побуту.

Щедрівки і колядки, адресовані господареві, спрямовані на ідеалізацію умов хліборобської праці. З допомогою пісні колядники хотіли дати йому відчути себе справжнім господарем землі. Його з убогої хатини переносили в палаци з широкими дворами, де повно ситої худоби, де він пасе коней, корів, стриже овець, віє й меле зерно, дружина пече калачі, дочка вишиває рушники, подушки, сорочки.

Парубки в новорічних вітаннях - міцні красені, справжні господарі, вмілі мисливці, рибалки, героїчні воїни і майже завжди закохані у небесної краси дівчину. Богатирська слава передається через вихваляння їхніх коней і зброї. Після перемог благородний парубок відмовляється від срібла й золота, а як викуп бере за дружину найкращу дівчину.

Така ж романтизована, гармонійна й дівчина: вродлива, розумна, працьовита, ніжна, чесна, справедлива. Це - зоря, червона калина, зелена верба, що своєю красою зачаровує всіх аж до царевича чи королевича. Це - символ кохання й жіночої вірності.

Ніжно і тепло передається образ господині - дружини й матері: працьовита, добра, тиха, щедра, душевною теплотою зігріває все навколо себе.

Ідеалізація героїв - провідна риса цього жанру народнопісенної творчості. Колядки й щедрівки несли і досі несуть великий заряд етичного й естетичного виховання. Тому цей жанр такий життєздатний. Навіть жорстокий тоталітарний режим не зумів витравити суспільно-виховних засад колядок і щедрівок. Хоч як намагалися перефарбувати їх у червоні кольори, вони не втратили закладених у них природою народного мистецтва функцій нести людям добро і красу.Взято: Таємниці віків. Українські народні думи, легенди, перекази, пісні, казки…: Навчальний посібник / Упорядник О.Г. Мукомеда. – К.: Грамота, 2005. – С. 385-387.
Переклад в електронний вигляд: Волкова К.Ф.

 


 

Колядки

  • Йдем колядувати
Українська народна колядка
Виконавці: дитячий хор «Медуниці» під керівництвом Левицької Н.
 
  • Бігла теличка, біг козелець
Українська народна колядка
Виконавці: дитячий хор «Медуниці» під керівництвом Левицької Н.
 
  • По всьому світу стала новина
Обробка Мілевської О. та Бонковської І.
Виконавці: фольклорний ансамбль «Яворина» школи мистецтв ім. Леонтовича під керівництвом Мілевської О., соліст Степанушко Є.
 

Щедрівки

  • Щедрик
Обробка Леонтовича М.
Виконавці: великий дитячий хор українського радіо під керівництвом Копилової Т.
 
  • Щадрий, щадрий щедрівочка
Українська народна щедрівка
Виконавці: фольклорний ансамбль «Цвітень» під керівництвом Пилипчак М.
 
  • Фіналісти "Х-фактору" "Щедрівочка" 
 
          
 
  • Celtic Woman "Carol Of The Bells"
 
          


   

 

 

 

У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове 
Обновлено ( 18.01.2011 12:46 )
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting