PDF Печать E-mail
21.12.2009 08:10
There are no translations available.

Анцишкін І.В.
Історик,
головний зберігач
Нікопольського краєзнавчого музею
м. Нікополь, Україна
Біографія

Матеріал надано в авторській редакції


Нікопольський міст. 1943 р.

Будівництво моста через Дніпро в районі Нікополя розпочалося приблизно у травні місяці, коли зійшла вода після весняного паводку. Роботи проводила організація Тодта. На будівництві моста були задіяні місцеві мешканці.

Витяг з книги В. Шевченка “Мати-Україна пам`ятає героїв”: “Був вересень 1943… Саме в цю пору хлопці рівняли насип дороги через плавні в напрямі з Нікополя на Кам`янку, де німці будували міст через Дніпро. Через річку Лапинку міст був майже готовий. Далі горнули насип, били сваї, щоб перетнути Дніпро”.

Зведення моста було пов`язано з будівництвом укріпленної позиції “Вотан” в районі Мелітополя. По мосту повинні були перекидатися підкріплення з правого берегу. На початку жовтня міст був готовий. Він мав 2 великих кам`яних бика, на протилежних берегах Дніпра. Через плавні було перекинуто 8 прольотів. Міст був зроблений з таврових балок, на які було покладено дерев`яний настил. Така конструкція дозволяла швидко замінювати пошкоджені радянською авіацією деталі моста.

Після створення Нікопольського плацдарму в листопаді 1943 р. за мостом наглядав спеціальний саперний батальйон. Охороною переправ в районі Нікополя займався корпус ППО. Його командний бункер знаходися в с. Лапинка (зберігся до наших днів).

Крім стаціонарного моста в районі Нікополя знаходилося два понтонних моста: один притоплений та канатна дорога, що була протягнута з району будинку відпочинку через плавні на лівий берег.

Радянська авіація неодноразово робила нальоти на нікопольський міст. Так, було повідомлено, що 5 лютого ланка бомбардувальників під командою капітана Родимки зруйнувала міст. Але німці його відновлювали і по ньому постійним потоком йшли поранені з плацдарма та відступаючі частини. Міст був остаточно підірваний німецькими саперами 7 лютого 1944 р.
 
 
Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.
На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про історію Нікопольщини:

 

 

Обновлено ( 13.09.2010 13:19 )
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting