25.06.2009 12:17 | |||
There are no translations available.
Тороп С.О.
Дмитро Менделєєв та іноземні інвестиції
Перші промислові підприємства, створені завдяки залученню іноземних інвестицій, з'явилися на Нікопольщині більше ста років тому. Вирішальну роль в їх відкритті зіграли два листи, відправлених відомим вченим Дмитром Івановичем Менделєєвим царю Миколі II.
«Наша економіка в небезпеці!», «Німець йде!», «Бельгійці господарюють на наших копальнях!» - ось далеко не повний перелік заголовків статей, надрукованих в газетах з жовтня по грудень 1905 р. Ця кампанія була ініційована супротивниками залучення іноземних інвестицій до економіки Російської імперії і була їх реакцією на призначення графа Сергія Вітте на посаду голови Ради міністрів, після видання відомого царського «Маніфесту 17-го жовтня». Ще в час свого перебування на посаді міністра фінансів (1892-1903 рр.) цей державний діяч виступав за вільний приплив іноземних капіталів, що зустріло протистояння багатьох крупних промисловців та чиновників, які мали покровителів серед членів царської родини.
Сергій Вітте
Фото: www.ej.ru
Пізніше цю впливову групу очолив великий князь Олександр Михайлович, який відверто заявив: «Ідеї пана Вітте здаються мені не тільки безглуздими, але й небезпечними. Як він взагалі зміг додуматися допустити німців, французів та інших іноземців до розробки наших родовищ?!». Зрозумівши, що співвідношення сил складається явно не на його користь, Вітте вирішив привернути на свою сторону відомого вченого-хіміка Дмитра Менделєєва. На жаль, сьогодні ми знаємо цю людину, головним чином, лише як автора періодичної системи хімічних елементів, а тим часом Дмитро Іванович зіграв чималу роль і в розвитку вітчизняної економіки.
Дмитро Менделєєв
Фото: www.prometeus.nsc.ru
Так, в 1888 р. він першим висунув ідею підземної газифікації вугілля, пропагував необхідність хімічної переробки нафти, написав ряд статей, присвячених розвитку металургійної, хімічної та інших галузей промисловості. Гадаю, навіть не варто пояснювати, який високий авторитет мала думка цього вченого у той час.
Дмитро Менделєєв написав цареві два листи в захист іноземних капіталів, після чого Микола II встав на сторону Сергія Вітте. Потім останньому вдалося добитися, щоб не був прийнятий закон, який забороняв ввезення іноземних капіталів (1900 р.), на підписанні якого наполягали деякі члени царської родини.
Микола ІІ
Фото: www.historic.ru
Роком пізніше Вітте надрукував статтю про доцільність допуску іноземних компаній до розробок родовищ кам'яного вугілля, нафти, залізної та марганцевої руди. До цього часу темпи промислового розвитку Нікополя значно зросли. Цьому багато в чому сприяло виявлення неподалік від міста родовищ марганцевих руд. Перші копальні були відкриті біля села Покровського ще в 90-х роках XIX століття. Вже в 1895 р. здобич марганцевої руди досягла 2,3 млн. пудів, чотири роки опісля вона виросла майже втричі, а в 1909 р. зросла до 8,1 млн. пудів. Розробку родовищ вели дев'ять акціонерних товариств, де значний вплив мали бельгійські та французькі капітали. Серед них особливо виділялось Нікопольсько-Маріупольське акціонерне товариство «Піролюзіт», створене завдяки залученню бельгійських капіталів.
Видобуток руди на шахті № 1 Покровських марганцевих копалень. 1906-1907 рр.
Ручне сортування (сухе збагачення) марганцевої руди на Покровських марганцевих копальнях. 1906-1907 рр.
Перевезення руди підводами на станцію Осокорівка (Чортомлик). 1906-1907 рр.
Варто відзначити, що підприємства, створені при участі іноземних інвестицій, легше перенесли спад промисловості у 1905 р., викликаний відомими революційними подіями. Що стосується розв'язаною проти Вітте кампанії, то вона з тріском провалилася.
Катеринославська губернія. Основні райони розміщення іноземного капіталу (кінец ХІХ - початок ХХ ст.)
І на закінчення мені б хотілося, привести фрагмент інтерв’ю, даного графом Сергієм Вітте кореспондентові однієї з газет в грудні 1905 р.: «Давайте зважено і спокійно оцінимо ситуацію. Іноземні банки, що фінансують нашу промисловість, не тільки не зв'язані між собою, але часто знаходяться у ворожих відносинах або жорстоко конкурують. І якщо навіть припустити, що якій-небудь групі буде вигідно загальмувати, наприклад, розвиток верстатобудування, то все одно знайдуться інші групи, які із задоволенням будуть полювати та вкладатимуть капітал в будь-яку справу, хоч би і у верстатобудування, лише б воно приносило прибуток»...
Взято: Техніка молоді. - 1990. - № 2. Ілюстрації: Історя міст і сіл Української РСР. Дніпропетровська область. - Київ : АН УРСР. - 1969. - С. 558,559. Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П. На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про історію Нікопольщини:
|
|||
Обновлено ( 12.09.2010 16:38 ) |