PDF Печать E-mail
21.06.2009 15:34
There are no translations available.

Поддубко Л.М.
Дизайнер, викладач,
член спілки дизайнерів України,
керівник гуртка екодизайну
м. Нікополь, Україна
БіографіяМатеріал надано в авторській редакції   

Якщо Вас зацікавила ця інформація і
Ви бажаєте ознайомитися з нею детальніше,
звертайтеся до нас 
Гурток екодизайну
(програма, методичні поради щодо її виконання,розробка заняття)

 

 «Дизайнерська освіта дітей -
це не формування споживачів, не інструктаж
майбутніх дизайнерів. Її призначення -  сприяти
розвитку наступних поколінь, а якщо це так,
то процеси дизайнування виявляються більш важливими,
ніж його результати».

Єйшії Хіно, професор з Японії

 

Ідея авторської Програми гуртка екодизайну з’явилася в рамках виконання „Комплексної програми художньо-естетичного виховання учнів у загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах” (Наказ Міністерства освіти та науки України та Академії педагогічних наук України від 25.02.2004 р., № 151/11). Великого впливу на створення програми саме такого напрямку надало знайомство автора з діяльністю Міжнародного екологічного руху “Clean Up the World” – „Робимо Чистим Світ”, та його підрозділу „Чиста Україна – чиста Земля”.

Програма гуртка екодизайну передбачає створення учнями корисних саморобок з підручного матеріалу, тобто використання в якості сировини речей, що зазвичай підлягають утилізації. На відміну від існуючих програм для гуртків дизайну, акцент робиться на виховання в учнів здатності саме до утилітарного пізнання світу з подальшим його перетворенням. Переробляючи, використовуючи в новій якості старі речі та предмети, діти водночас навчаються дбайливому ставленню до навколишнього середовища, протистоять забрудненню своєї оселі, подвір’я, міста. Зробити корисну та красиву річ зі сміття – це прояв не аби якої майстерності, фантазії та художнього смаку. Зараз нікого вже не дивує вираз „смітниковий дизайн”.
 
Мета Програми гуртка екодизайну: навчити учнів вести дослідження доступних їм задач, розвинути уяву та мислення, здатність організовувати та планувати свою роботу, оцінювати її результати, втілювати їх в життя, представляти та захищати їх. При цьому натиск робиться не на „ранню професіоналізацію”, а на використання потенціалу дизайну для всебічного розвитку учнів.

Програма гуртка екодизайну має не тільки навчальне, а й виховне та розвиваюче значення, як того вимагає „Національна доктрина розвитку освіти України в ХХI сторіччі». Програму укладають 3 предметні блоки. Перший – „Образотворча грамота” – спрямовано на вивчення основ графіки, живопису, дизайнерської композиції, як засобів вираження проектної ідеї.  Другий – „Матеріалознавство” – базується на знайомстві з властивостями різних матеріалів та застосуванні їхніх прикладних можливостей на практиці. Третій – це „Проектування”, де знання закономірностей формотворення в природному та штучному середовищі вживається при реалізації власних дизайн-розробок.
 
30% учбових годин відведено в Програмі на теоретичні заняття, а 70% - на практичні. Саме такий розподіл на користь практичних занять зроблено з урахуванням загальної перевантаженості сучасних шкільних предметів інформацією, тоді як за відомим висловом В. Сухомлинського ”...розум дитини – на кінчиках її пальців”. Задача занять в гуртку екодизайну полягає не в тому, щоб всі діти оволоділи елементами проектування, але в вихованні у кожного гуртківця розумного ставлення до світу природи і штучного середовища, вміння самотужки ставити та вирішувати питання, чого так бракує в наш час.


Початковий рівень (1 рік навчання)
 

Вступне заняття - 1 година

Зміст роботи гуртка. Знайомство. Організаційні питання. Правила поведінки в гуртку. Правила техніки безпеки. Маршрути евакуації. Дії при надзвичайних ситуаціях.

Практичні заняття (1 год.). Ігри-тренінги.


1. Образотворча грамота – 60 годин
 
- МАЛЮНОК (24 год.):
Лінія та її можливості. Лінії різної товщини.
Практичні заняття. Вправи-тренінги: „Домалюй зображення”, „Що нагадують кілька точок, повільно розташованих на аркуші?”, „Чи є у лінії характер?” та ін. Малювання зимових дерев. Виконання малюнків з геометричних фігур (гуртківці „будують” в малюнку з кубиків за темами: автомобіль, дім, завод).

- ЖИВОПИС (24 год.)

- КОМПОЗИЦІЯ (12 год.):
Заповнення площини аркуша. Ціле і частина. Ритм як засіб організації композиції. Поняття „форми”: основні геометричні фігури і форми. Детальне вивчення природних форм, їх розглядання. Узгодженість силуетної форми і декору. Виявлення композиційного центру: виразним силуетом, розміром, розміщенням.

Практичні заняття. Вправи-тренінги: розвивальні ігри „Якої фігури не стало?” та „На що схожа ця фігура/геометрична форма?”. Вправа „Розбитий глечик”. Виконання завдань різними художніми матеріалами: графічними (олівці, фломастери, туш-перо, крейда та ін.), живописними (гуаш, акварель), прикладними (аплікація, колаж, живе розмальовування пальцями). Збагачення силуетної форми декором „Прикрасимо посуд (рушник)”. Складання зображення з геометричних фігур або з природних елементів. Створення об’ємних композицій на основі простих геометричних тіл (різноманітні коробки) на тему: транспорт, фортеця та ін.


2. Матеріалознавство – 58 годин

- матеріал ПАПІР. Прийоми роботи з папером: згинання, відривання, відрізання тощо. Способи з’єднування паперу: за допомогою клею, степплеру, скотчу, а також щілинне з’єднання, плетення тощо..
Практичні заняття. Вправи-тренінги: „Що нагадує зім’ятий папір?” Вивчення основ техніки „оригамі”. Виготовлення нескладних іграшок-саморобок з паперу: квіти, тварини, кораблики, літаки тощо. Виготовлення іграшки „більбоке” („Спіймай ґудзика”) на основі паперової склянки.
- матеріал ТКАНИНА. Прийоми роботи з м’якими тканинами, що не кошлатяться. Способи їхнього з’єднування ( шитво, клейове).
Практичні заняття. Вправи-тренінги. Виконання нескладних саморобок: подушка для голок, декоративне панно, підвіска-кулон, пальчикова лялька тощо.
- матеріал ПЛАСТИКОВА ПЛЯШКА. Прийоми роботи: різання, прорізання дірок, шматування на стрічки тощо.
Практичні заняття. Вправи-тренінги.  Виготовлення іграшок-саморобок: „Рибка”, „Папуга”, „Катамаран”, „Автомобіль” та ін.

 

3. Проектування – 20 годин

Тема 1: „Ялинкові прикраси”. Знайомство з традиціями святкування Нового року в Україні.
Практичні заняття. Виготовлення ялинкових прикрас з різноманітних обгорток та упаковки: ланцюжки, гірлянди – з  кольорового паперу, гноми – та герої Вертепу - з пластикових пляшок.
Тема 2: „Ляльковий театр”. Знайомство з особливостями та будовою названого видовища. Його значенням в давні часі та сьогодні.
Практичні заняття. Виготовлення персонажів до будь-якої казки з використанням різних коробок.

 

Початковий рівень (2 рік навчання)
 
Зміст програми

 

1. Образотворча грамота – 90 годин

- МАЛЮНОК (30 год.):
Малюнок – основа творчої діяльності дизайнера. Поняття форми. Вміння бачити і розуміти особливості будови тієї або іншої форми (замкненого простору). Світло та тінь у малюнку. Об’ємне зображення.
Поняття перспективи. Лінія горизонту. Перспектива на площині. Передача плановості предметів у просторі шляхом загороджування (кулісна перспектива). Поняття лінійної перспективи: точка сходу, точка зору.
Метою створення предметного оточення є поліпшення якості життя людини. Людина є мірою всього. Основні пропорції та особливості будови людини. Передавання нескладних рухів людини, тварин при створенні тематичних малюнків.
Практичні заняття. Вправи-тренінги: малювання світлотіньових зображень простих побутових предметів. Зображення простору „Пароплави на морі”. Зображення тривимірної умовної форми на двовимірній площині аркуша паперу. Виконання малюнків з перспективним зображенням „Місто моєї мрії”. Начерки людини в покою і в русі. Ілюстрування українських народних казок.

 

- ЖИВОПИС (30 год.)

- КОМПОЗИЦІЯ (30 год.):
Ціле і частина. Залежність основної форми від пропорцій окремих частин. Симетричні форми: роль осі симетрії в будові форми. Ритм – повторення та чергування елементів.
Практичні заняття. Вправи-тренінги з використанням іграшки „Танграм”, яку діти виготовляють власноруч. Колективна робота „Найкрасивіше місто”. Монотипія з графічним доробком „Світ комах”. Декоративна композиція „Килимок”.

 

2. Матеріалознавство – 70 годин

- матеріал КАРТОН. Різновиди картону (тонкий, цупкий, гофрокартон). Прийоми роботи з картоном: згинання, відривання, вирізування тощо. Способи з’єднування картону з різними матеріалами. 
Практичні заняття. Вправи-тренінги. Виготовлення нескладних іграшок-саморобок з картону та з використанням інших матеріалів (ґудзики, тканина, поліетиленова плівка тощо).
- матеріал ПЛАСТИКОВА ПЛЯШКА та інші синтетичні матеріали. Прийоми роботи з обраною утильсировиною: різання, плавлення тощо. Змінювання конструкції: віднімання, додавання та інші способи трансформування традиційної форми.
Практичні заняття. Вправи-тренінги. Виготовлення іграшок-саморобок, уявних видів транспорту та інших пристроїв зі штучної утильсировини.

 

3. Проектування – 50 годин

Тема 2: „Ляльковий театр”. Знайомство з традиційними ляльковими театрами різних країн: ляльки-маріонетки, ляльки-бібабо (ляльки-рукавички), театр тіньових ляльок та ін. Виразні можливості сконструйованої об’ємної форми. Зв’язок основної форми і деталей.
Практичні заняття. Виготовлення персонажів до будь-якої казки в обраній конструктивній пластиці.

 

Методичні поради
 
Екологія – наука про живих істот і те, як вони співіснують  із своїм оточенням. Інтенсивна діяльність людства по створенню комфортних умов існування вже призвела до порушення екологічних зв’язків, вичерпання природних ресурсів, забруднення навколишнього середовища.
 
Сьогодні важлива роль в перетворенні штучного оточення людини належить дизайну. Дизайн – це художня діяльність, що пов’язана з організацією предметного довкілля на засадах краси та доцільності. Екодизайн – сучасний напрямок в дизайні, спрямований на вторинну переробку вже використаних об’єктів дизайну з метою збереження довкілля  (сформульовано авторами Програми). Зараз дизайнер повинен не тільки проектувати самі вироби, але й забезпечувати зв’язки між ними, аналізуючи не лише споживчі функції виробу, знакову, декоративну, естетичну, а й утилізаційну функцію. Дизайнер може передбачати цикл існування виробу: виробництво – споживання – переробка. Отже в кожному виробі повинна бути запрограмована його доля як майбутньої сировини для виготовлення нового виробу. Замкнений цикл – так само, як в природі!
 
Діти є від народження підготовленими до занять дизайном – вони позбавлені притаманної дорослим людям „скутості”. Метою навчання за Програмою гуртка екодизайну є не просте оволодіння елементами проектування, а визволення схованих в дитині можливостей, сила яких в звичайних умовах залишається незадіяною. При цьому учень легко і природно соціалізується, засвоює принципи добра, людяності, розумного ставлення до світу природи та навколишнього штучного середовища. Водночас він вчиться дуже дефіцитному в нашому світі вмінню самотужки ставити та вирішувати проблеми.
 
Програма гуртка екодизайну є дуже гнучкою, що дозволяє використання керівником гуртка елементів з різних навчальних посібників (див. додаток „Література”), методик, журналів. Стрижневими залишаються три позначені блоки: „Образотворча грамота”, „Матеріалознавство” та „Проектування”. Виділення теми „Матеріалознавство” в окремий блок пов’язано із специфікою Програми гуртка екодизайну: треба добре знати властивості та можливості матеріалу, який обрано в переробку, а також про його взаємодію з іншими матеріалами. Таке відокремлення предмету „Матеріалознавство” в самостійний розділ є безперечним нововведенням даної Програми. Для ретельного дослідження обрано такі доступні підручні матеріали, як папір, картон, тканина, пінопласт, поліетилен, дріт, пластик, гіпс. В практичній діяльності учнів передбачено поступовий перехід від порівняно простих вправ з цими матеріалами до більш складних їхніх поєднань. Наявність матеріалів, що підлягають утилізації, забезпечують керівник гуртка, учні та їхні батьки. Це дуже легка справа, оскільки речі, які давно вийшли з вжитку, налічують в кожній родині та постійно прибувають з ростом добробуту сім’ї  (наприклад, обгортки та упаковка).
 
Всі відомі програми з викладання основ дизайну для дітей є повторенням програми вищої школи. Автори пропонують власну методику, яка є більш адаптованою саме для позашкільної освіти.
 
Увага: світ стоїть на порозі екологічної катастрофи! Сміттєсховища вже не в змозі вирішити проблему засмічення міст та населених пунктів. Щоб очистити навколишнє середовище, потрібні гроші. Частину їх ми вносимо, коли платимо податки. Прибирання сміття також дорого коштує. Наприклад, у Нью-Йорку треба заплатити сорок центів за те, щоб прибрати одну пляшку з узбіччя дороги.
 
Забруднення повітря, землі, води коштує нам надто дорого. Але ми повинні очистити нашу землю. Сміття не існує – все можна переробити, або утилізувати. Частково цьому сприятиме діяльність гуртка екодизайну. Майбутнє – за екодизайном!

 

 

Література:
 1. Закон України „Про позашкільну освіту” // Урядовий кур’єр.  2000, № 25.
 2. Положення про позашкільний навчально-виховний заклад // Інф. зб. МОН України. – 1994, № 9.
 3. Переверзев Л.Б.   Дизайн в средней школе: британский эксперимент. – М.: „Техническая эстетика”,  1987, № 6.
 4. Полякова Г.А. та ін.  Образотворче мистецтво, 2-7 класи: теорія навчання, календарно-тематичне планування, основні поняття з образотворчого мистецтва /Навчально-методичний посібник для вчителів. – Харків: „Скорпіон”, 2001
 5. Поддубко Л.М.  Дизайн-освіта в школі. – К.: „Мистецтво та Освіта”, 2002,№ 2.
 6. Поддубко Л.М.  Абетка дизайнера (анонс). – К.: „Трудова підготовка в закладах освіти”, 2006, № 4.
 7. Претте М.,  Капальдо А.  Творчество и выражение. – М.: «Советский художник», 1985.
 8. Сзабова Сильвия   Экоигры в школе и вне школы, ISAR, „Информационное агентство ", Киев, 1995.
 9. Сидоренко В.Ф.  Вопросы о программе развития дизайна. – М.: „Техническая эстетика, 1989, № 4.
 10. Сидоренко В.Ф.  Пути перестройки образования. – М.: „Техническая эстетика”, 1990, № 1.
 11. Устинов А.  Дизайн в японской школе. – М.: „Техническая эстетика”, 1988, № 6.
 12. Харьковская школа дизайна /Опыт подготовки дизайнеров. – М.: ВНИИТЭ, 1992.
 13. Энн де Форест   Американские школы дизайна. – «Дизайн США» / подготовлено Отделом выставок Информационного агентства США, 1989. 

У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Обновлено ( 08.10.2009 13:45 )
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting