PDF Печать E-mail
17.03.2009 14:25
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Матеріал надано в авторській редакції


 
Мезозой
(загальні відомості)

Мезозой, або «середньовіччя» в історії життя на Землі, слідував за палеозоєм. Він тривав в цілому 165—167 мільйонів років. Мезозой розділяють на три періоди: тріас, юрський та крейдяний. Нижче названі деякі зміни у фауні в ці періоди і їх тривалість (початок та кінець кожного в мільйонах років вказані в дужках).

Тріас (230—195)

Майже у всьому тріасі флора була ще схожа на пермську. Але зникли кордаїти і деревовидні плавунові. Розквіт рептилій, морських, сухопутних та прісноводих. З'явилися стародавні крокодили, черепахи, іхтіозаври, гаттерії, динозаври (поки що не дуже великі). Доживали свій вік лабіринтодонти. З'явилися перші метелики і ссавці!
 
    
 
Земля у часи пермського періоду
 
 

 Тріасова комаха
 

 
Тритилодонт – один з найперших ссавців, який у часи тріасу мешкав в Європі
 
 
 
Триконодонт – ссавець часів тріасу
 
 

Юрський період (195—135—137)

З рослин переважають папороті та голонасінні: гінгкго, хвойні, саговники. З'явилися перші гігантські хижі та рослиноїдні динозаври. На початку юри — ящери, які літали, а в кінці її — і стародавні зубасті птахи. Словом, відбулося завоювання повітря хребетними!
 
 
 
 
     Земля у часи юрського періоду
 
 
 
Мезозойський ландшафт
 
 
 

 
Положення материків 135 млн. років тому
 
 

 Саговник (Cycas revoluta)
 

Крейдяний період (135—137—65—67)

Корінна зміна флори! На початку крейди виникають перші покритонасінні рослини. До кінця періоду — всюди їх пишне цвітіння. Ось деякі квіткові дерева цього періоду: тополя, магнолія, лавр, платан, дуб та інші. В кінці крейди - перші беззубі птахи, сумчасті і вищі (плацентарні) ссавці. Спочатку комахоїдні, а в кінці періоду — перші напівмавпи і стародавні копитні ссавці. Раптово вимирають динозаври, літаючі та морські ящери.
 
 
 
 
Загибель динозаврів.
За однією з гіпотез загибель динозаврів спричинив великий астероїд
(діаметром біля 10 км), який впав на нашу планету
наприкінці крейдяного періоду (65 млн. років тому)
 
 

 Таким міг бути останній день мезозойської ери
 
 
Інші гіпотези пояснюють загибель динозаврів різким підвищенням рівня радіації, викликаного вибухом наднової зірки, якимось поки що невідомими процесами у ядрі галактики, або підвищенням активності самого Сонця. Первинне випромінювання породило у верхніх шарах атмосфери Землі потоки нейтронів, які пронизуючи усе живе і неживе на поверхні планети, утворили, в свою чергу, короткоживучі ізотопи. У тому числі радіоактивний кальцій-45 у кістках тварин замість стабільного ізотопа кальцій-44. Радіація, яка ішла з середини, вбивала динозаврів, викликаючи у них лейкози та інші захворювання. Деякі вчені пояснюють загибель динозаврів впливом таємничої зірки-карлика (супутника Сонця) на ім’я Немезіда, яка, начебто, обертається навколо нашого світила по дуже витягнутій орбіті. Однак, це лише не обґрунтоване певними даними припущення.
 
 
 
 
Немезіда

 
Найчастіше загибель динозаврів також пояснюють:
  • Глобальним похолоданням клімату, викликаним переміщенням полюсів, вулканічною діяльністю або іншими причинами.
  • Масштабною трансгресією (наступом) океанів, яка призвела до збідніння грунтів солями кальцію, що викликало їх недостачу у кістках давніх рептилій.
  • Отруєнням алкалоїдами, які містилися у покритонасінних рослинах – масове вимирання динозаврів-вегетаріанців призвело до загибелі від голоду динозаврів-хижаків.
  • Розповсюдженням ссавців, які у мезозої були ще дрібними і неспроможними конкурувати із великими рептиліями, але годувалися яйцями з беззахисних кладок давніх гігантів, чим підривали їх репродуктивні можливості.
  • Підвищенням тектонічної активності, наслідком якої стала активізація вулканічної діяльності, що призвело до катастрофічних для багатьох мешканців Землі наслідків. (Так, у 1991 році виверження лише одного вулкану Пінатубо  призвело до похолодання у середньому на 0,4о С).
 
 
Мертвий динозавр
 
 
Дуже вірогідно, що загибель динозаврів спричинило відразу декілька з вказаних вище причин.
 
 
 

 
  Положення материків 65 млн. років тому
 
 

Довідка

Історію нашої планети вчені поділяють на різні часові відрізки. Найбільш тривалі відрізки часу називають еонами. Вони включають до свого складу ери, а ті у свою чергу складаються з періодів. Зараз виділяють 2 еони (криптозой, фанерозой) та п’ять ер (архейську, протерозойську, палеозойську, мезозойську, кайнозойську). З приводу окремих розділів сучасної геохронологічної шкали вчені продовжують сперечатися, час від часу вносячи до неї окремі поправки та уточнення (*).
 
 
 Геохронологічна шкала
 
 Еон  Ера
 Період
Нижня межа у млн. років
від сучасного часу*
 Фанерозой     
   Антропоген  2
 Кайнозойська  Неоген  25
 

 Палеоген

 66
     
   Крейда  132
 Мезозойська  Юра  185
 

 Тріас

235
     
   Перм  280
   Карбон  345
 Палеозойська  Девон  400
   Сілур  435
   Ордовік  490
 

 Кембрій

 570
     
 Критозой    Венд  650
 Протерозойська     
 Ріфей  1650
 

 Загальноприйнятих
 підрозділів немає

 2600
 Архей    4500


Цікаві факти
  • У 1961 році в штаті Аляска (США) знайшли залишки викопних тварин, які спочатку прийняли за  залишки мамонтів. Лише у 1987 році палеонтолог Елізабет Броуерс довела, що вони належать... динозаврам. Хоча у часи мезозою клімат тут був набагато теплішим від сучасного,  але як і зараз існувала тривала полярна ніч, що супроводжувалася темрявою та зниженням температури. Що робили під час полярної зими динозаври, які мешкали на Алясці та в Антарктиді? Впадали у сплячку чи мігрували у більш теплі широти? Відповідей на ці запитання поки що немає.

 
 
Динозаври жили також на Алясці та в Антарктиді
 
  • У 1990 р. неподалік від Південного полюса американськими геологами були виявлені останки динозавра, який жив в ранній юрський період і досягав 8 м в довжину. Йому дали ім'я кріолофозавр («заморожений ящір»). На лобі динозавра знаходилися роги і якісь дивні нарости, роль яких поки з'ясувати не вдалося.
 
Кріолофозавр
 Фото: www.ru.wikipedia.org
 
  • У багатьох літаючих ящірів (птерозаврів) тіло та крила були вкриті шерстю. Окремі вчені вважають їх самостійним класом хребетних тварин – поруч із земноводними, плазунами, птахами та ссавцями.
 
 
 
Літаючі ящіри
 
  • До останнього часу було відомо лише про 7 знахідок археоптериксів, яких вважають перехідною ланкою від рептилій до птахів. Усі вони походять з верхньоюрських (титонських) відкладень у Німеччині (біля міст Ейхштетт, Золенгофен, Гунголдинг) та були зроблені у період з 1860 по 1987 рік.

 
Археоптерікс 
 
  • У Південній Америці і сьогодні живуть „дивні” птахи гоацини, пташенята яких мають по два кігті на кожному крилі – як у мезозойського птаха археоптерикса. За їх допомогою пташенята вправно лазять по деревах, рятуючись від хижаків – пірнають у воду. Вони добре плавають та пірнають, а вибравшись з води, знову лізуть до гнізда, чіпляючись за гілки дзьобом, лапками та кігтями на крилах. Цікаво, що у дорослих гоацинів кігтів на крилах немає. Взагалі, у поведінці та будові тіла гоацинів дуже багато від рептилій. Вони погано літають і подібно до рептилій намагаються проковтнути якомога більше їжі, після чого дуже довго її перетравлюють.

 
Дорослий гоацин
 
 

Пташеня гоацина вибирається з води
 
  • Викопні птерозаври рамфорінхи, вперше виявлені на території Німеччини, мали розмах крил 175 см і важили до 5,5 кг. Вони володіли ідеальними зубами, за допомогою яких ловили плаваючу в морях юрського періоду рибу. На верхній щелепі знаходилося 20 довгих зубів, на нижній – 14. Коли рамфорінх  змикав щелепи, зуби зчіплювалися, утворюючи подібність капкана. Таким чином всі організми, які потрапляли в його ротову порожнину, залишалися в ній. Мабуть, в нижній щелепі була кишеня, призначена для зберігання риби.
 
Рамфорінх
 
  • Ще в 1984 р. дослідник динозаврів Грег  Пол висловив припущення про те, що птахи... давніші від динозаврів і є їх предками. Згідно його теорії, великі птахи з часом стали ще більшими, позбулися оперення, перестали літати і перетворилися на динозаврів, а дрібні стародавні птахи еволюціонували в сучасних пернатих. У 2004 р. цій теорії знайшлося експериментальне підтвердження – в Китаї виявили двох «пернатих» динозаврів! Тіло одного з них було вкрите довгими порожнистими структурами, схожими на волосся або голки. Китайські вчені прийшли до висновку, що це ості пір'я, а тіло «дивного» динозавра було опереним. У другого динозавра по обох сторонах хвоста розташовувалося справжнісіньке пір'я, яке добре збереглося. У обох динозаврів, названих протоархеоптеріксами, були кістки-«вилочки», характерні для сучасних птахів. Непрямим доказом теорії Грега Пола служить і та обставина, що, судячи по останніх знахідках, багато динозаврів піклувалися про своїх дитинчат, причому, не тільки охороняли кладку яєць, але і вигодовували їх, що вельми характерно для сучасних птахів і зовсім не характерно для рептилій.
 
Є припущення, що птахи давніші від динозаврів
 
  • Деякі види динозаврів вели „соціальний” спосіб життя, утворювали зграї та здійснювали далекі подорожі.
  • Величезні динозаври завроподи, які жили на Землі переважно в юрському періоді, утворювали великі стада. При переході з одного пасовища на інше батьки захищали дитинчат від хижаків, тримаючи їх в середині стада. Свідоцтво тому – великі і малі сліди, виявлені на скам'янілих стежинах в місцях їх минулого мешкання. Останки завроподів палеонтологи знаходили в Китаї, Північній Америці, Зімбабве, Німеччині і багатьох інших місцях.
 
Завропод
 
  • Стада ігуанодонів ходили по планеті за часів крейдяного періоду, коли з'явилися перші квіткові рослини. Вчені звернули увагу, що деякі викопні ігуанодони більші за інших. Це привело їх до припущення, що самці і самки цього виду могли відрізнятися за розмірами. Але чи були більшими саме ігуанодони-самці? Як відомо, у деяких сучасних рептилій більшими є самки.
 
Ігуанодон
 
  • Дейноніхи – перший приклад динозаврів, які спільно полювали на більш велику жертву. Вони мешкали в ранньому крейдяному періоді, мали довжину до 3 м і вагу до 70-80 кг. При нападі хижаки пускали в хід гострі кігті і велику кількість заламаних назад зубів, які мали щербини.
 
Дейноніх
Фото: www.foto.mail.ru
 
  • Динозаври майазаври не кидали своїх дитинчат після їх появлення з яєць, а продовжували піклуватися про них доти, поки вони не ставали достатньо дорослими.

Майазавра
 
  • Динозавра анкілозавра, який мешкав на Землі у пізньому крейдяному періоді, часто називають „живим танком”. Він важив до 2 тон і носив надійний „панцир” з кістяних платин, вкритих шкірою. Вважається, що анкілозавр мав найбільш міцний захисний шар з усіх відомих науці живих істот, які населяли нашу планету. А на хвості у нього знаходились відразу дві „булави”, якими „живий танк” міг збити нападника з ніг.

Анкілозавр
 
  • Морські ящіри еласмозаври мали шию довжиною до 8 метрів, яка складалася з 76 хребців – абсолютний рекорд серед усіх хребетних, які коли-небудь жили на нашій планеті. Довжина усього тіла еласмозаврів була до 13 метрів. Вони нападали з засідки на пропливаючу біля них рибу, або, різко викидаючи голову на кілька метрів уперед, могли схопити ящірів, що летіли над водою. Залишки еласмозаврів знаходили у штатах Канзас, Небраска, Техас (США).
 
Еласмозавр
 
  • Багато з динозаврів заковтували камені, які залишалися у їх шлунку та допомогали перетирати жорстку рослинну їжу. Ці камені вчені називають гастролітами.
 
 Рослиноїдні динозаври
 
 
 
Стегозавр
 
 
 
Пситакозавр
 
 
 
Трицератопс
 
 
 
Масопундилус
 
 
Ламбеозавр
 
 
 
Протоцератопс
 
 
 
Барозавр
  • Співвідношення кількості хижаків та рослиноїдних серед динозаврів було приблизно таким самим, як і серед сучасних ссавців – хижаків було значно менше. По своїй вазі найбільш великі хижаки теж поступалися рослиноїдним (у середньому в 10 разів).

 
 Хищні динозаври
 
 
 
Алозавр
 

 
Спинозавр
 

 
Тарбозавр
 

 
Цератозавр

  • У Португалії, в Південній Америці та багатьох інших місцевостях дослідники знаходили цілі стежки слідів, які залишали після себе динозаври. Судячи по ним, динозаври ходили зі швидкістю 5,5 км/год, а бігали вони, вірогідно, набагато швидше.
  • Перші динозаври, що з'явилися на планеті в тріасовий період, не відрізнялися великими розмірами. Одним з них був целофізіс («худе тіло»), вперше описаний в 1881 р. в Північній Америці. Довжина його тіла складала 3 м, а вага – 20-30 кг. Передбачається, що целофізіси жили і полювали групами. Іноді вони розоряли гнізда своїх родичів, а при недоліку їжі навіть поїдали власних дитинчат.
 
Целофізіс
 
  • Перші викопні останки динозаврів були описані в 1824 р. У наступному, 1825 р., був описаний ігуанодон. Перші динозаври з Американського континенту були описані в 1858 р. (гадрозавр) і 1877 р. (стегозавр). Перший тиранозавр був знайдений в 1902 р. (Монтана, США) і описаний американським пелеонтологом Генрі Осборном. У 1916 р. в Російській імперії палеоботаніком А.Н. Криштофовичем були знайдені останки великого вутконосого динозавра, названого манджурозавром.
 
Манджурозавр
Фото: www.dinoweb.narod.ru
 
  • У динозавра диплодока крім головного мозоку був ще й другий „мозок” – нервовий центр, що знаходився в області крижі.
 
Диплодок
 
  • Нещодавно американським вченим вдалося з'ясувати цікавий факт з життя бронтозаврів – гігантських ящерів, що мешкали на Землі близько 150 млн. років тому, досягали 30 м в довжину і важили більше 50 тонн.  Як показали комп'ютерні розрахунки, ці динозаври, вставши на задні ноги і витягнувши шию вертикально вгору, щоб дістати листя на дереві, незабаром повинні були відчути сильне запаморочення, викликане кисневим голодуванням. Серце бронтозавра не могло закачати кров до голови, яка знаходилась на висоті 20 м. Палеонтологи припускають, що у бронтозавра було 5 сердець! Вони забезпечували кров'ю найвіддаленіші від центру органи ящера.
 
Бронтозавр
 
  • Найбільші очі серед усіх динозаврів були у драміцейоміма, який ймовірно вів нічний спосіб життя.
  • Перелік незвичайних властивостей динозаврів поповнився завдяки дивовижному відкриттю, зробленому в 2000 р. в Мексиці. Там палеонтологи знайшли останки динозавра, зігнуті зуби якого мають подовжню канавку уздовж задньої грані, подібно до зубів сучасних отруйних змій. Вивчивши знахідку, учені зробили сенсаційний висновок: деякі динозаври були… отруйними! Швидше за все, отруйні залози були необхідні відносно слабким хижим динозаврам і служили для умертвіння здобичі. Учені припускають, що вони накидалися на велику жертву із засідки, швидко кусали її і тікали. Знаходячись на безпечній відстані, вони чекали, коли отрута подіє.
  • Прісноводні крокодили крейдяного періоду могли досягати довжини 15 м.
  • Ще у юрському періоді на території Сибіру (Росія) росли листопадні ліси, які складалися з голонасінних листопадних дерев – фенікопсисів (Б) та рослин, названих на честь польського геолога та дослідника Східного Сибіру Олександра Чекановського (1832-1876 рр.) чекановськиями (А). 
 
Лист чекановськиї та лист фенікопсису

  • Араукарії, які росли у багатьох районах Землі у Юрському періоді, зустрічаються на планеті і зараз – в Австралії, Океанії та Південній Америці. Окремі види саговників, які були широко розповсюдженні у Юрському та Крейдяному періодах, і сьогодні ростуть у теплих країнах. Це справжні „живі викопні”!
 
 
 
Саговник
 
 
Араукарія
 
  • Найбільший з усіх птерозаврів (кецалькоатль) мав розмах крил понад 12 м.
 
Кецалькоатль
  • Не всі давні ящіри відкладали яйця – іхтіозаври, морські гіганти довжиною до 13 м, народжували живих дітенчат.
Іхтіозавр
 
  • Динозаври та ссавці жили одночасно на Землі протягом 140 млн. років, але в різні часи їх співвідношення було різним. Так, у найбільш верхніх шарах мезозою в Північній Америці вчені нарахували 34 роди динозаврів та 29 родів ссавців – тобто, майже порівну.
  • Канадський вчений Дейв Рассел припускає, що якби динозаври не вимерли у кінці мезозойської ери, то один з них (стеноніхозавр) з часом зайняв би трон „царів природи”. Задовго до появи людини! Палеонтолог, прослідкувавши за еволюцією цього виду (вона тривала приблизно 12 млн. років, створив модель динозавра розумного або „дино сапієнс”. Велика голова, що збільшувалась би разом зі збільшенням мозоку, примусила б стеноніхозавра випрямитися. Верхні та нижні кінцівки, тобто „руки” і „ноги” стали б майже такими, як у людини. Нічого дивного у цьому немає. Пригадаємо, що рука людини сформувалася завдяки праці, а закони еволюції однакові для усіх. Подібний спосіб життя визначає схожий вигляд самих різних істот. Наприклад, дуже схожі за своїм зовнішнім виглядом дельфін та акула не мають між собою родинних зв’язків. І все ж таки „дино сапієнс” не став би копією людини. Його „руки” мали б усього по три пальці, очі займали б майже 1/4 обличчя, а тіло вкривала би міцна луска. Середній зріст нашого головного конкурента у боротьбі за трон „царів природи” складав би усього 1 м 35 см.

 
 
"Дино сапієнс", реконструкція Дейва Рассела
 
  • Сучасні вчені переконані, що клонувати динозаврів досить просто. Отримавши ДНК ящерів, дослідники припускають ввести її в яйця страусів – найближчих родичів стародавніх рептилій, з яких вилупляться страусята. Ставши дорослими і злучившись, вони знесуть яйця, з яких вилупляться справжнісінькі динозаври. 
 
Так ще наприкінці ХХ ст. письменники-фантасти уявляли відродження динозаврів
 


 
Ілюстрації:
  1. Акимушкин И.И. Мир животных : беспозвоночные. Ископаемые животные. - М. : Мысль, 1991. - 382, (1) с.: ил. - (Библ. сер.)
  2. Вымершие животные: полная энциклопедия / пер. О. Озеровой. - М. : Эксмо, 2007. - 256 с. : ил.
  3. Моррис Рик. Тайны живой природы. - Москва : Росмэн, 1999. - 198 с.
  4. Пальмы и папоротники. - М. : АСТ: Астрель, 2005. - 32 с. : ил.
  5. Тайны живой природы. - М. : Росмэн, 1999. - 199 с.
  6. Энциклопедия для детей. Том 3. География. - 3-е изд., Э 68 испр. / глав.ред. М.Д. Аксенова. - М. : Аванта+, 1999. - 704 с. : ил.
  7. Энциклопедия для детей. Том 19. Экология / глав. ред. В.А. Володин. - М. : Аванта+, 2001. - 448 с. : ил.
 
 
Переклад в електронний вигляд: Рудоманова О.Є.

Дізнатися більше про мезозой Ви можете тут: На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про історію Нікопольщини:

 

Обновлено ( 02.09.2010 12:51 )
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting