PDF Печать E-mail
07.06.2009 09:43
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна

Біографія

Малюнок автора

Матеріал надано в авторській редакції

 

 

Чапля сіра (Ardea cinerea)
 
 Як зазначив ще у 1879 році натураліст Гнат Ляпунов: «Цапли  далеко не лучший объект для наблюдений. Они могут постоять в одной позе целый день, и вы вскоре заснёте, прежде чем они соблагоизволят сменить ногу либо повести головой». Це спостереження цілком підходить й до характеристики сірої чаплі. Вона може, здається, цілу вічність нерухомо простояти на одному місці у воді, або біля води, з витягнутою, або, навпаки, втягнутою у плечі шиєю.
 
Сіра чапля – великий птах, у забарвлені оперення якого переважає сірий колір. У дорослих чапель на голові добре помітний «чуб», весь верх тіла – сірий; «чуб», смужки на шиї і кінці крил – чорні; низ – білий; довгий, конічної форми дзьоб та ноги – бурі (з жовтуватим відтінком). Характерно, що у польоті чаплі свою довгу шию втягують у плечі, а ноги відкидають назад – на відміну від схожих до них здалеку журавлів і лелек, у яких шия в польоті пряма. Ці птахи видають звуки схожі на «крянк», які найчастіше можна почути в польоті. Зустрічаються вони у найрізноманітніших місцях – в заростях очерету по берегах великих і малих річок, на річкових косах, мілководді, великих болотах.
 
Після зимівлі у теплих краях сірі чаплі повертаються на батьківщину в березні. Слід зазначити, що у теплі зими (особливо в останні роки) чаплі відлітають не дуже далеко – багатьом для зимівлі підходять навіть Дунайські плавні. Більшість з них оселяються колоніями, але деякі птахи полюбляють жити поодинокими парами. Гніздо вони мостять високо на деревах, на багато рідше зустрічаються гнізда на очеретяних заломах. Кладка (в квітні-травні) складається з 3–5 блакитних яєць. Через 1 місяць з них вилуплюються пташенята, а вже через 2 місяці молоді чаплі можуть самостійно літати. Вони досить схожі на дорослих, але чорного «чуба» на голові в них немає. Забарвлення молодих птахів – переважно сіре, знизу – буре (з поздовжніми плямами). Іноді вони можуть мандрувати, але частіше дуже далеко від рідних місць не відлітають.

Живляться сірі чаплі дрібною рибою та комахами, іноді вони можуть нападати і на дрібних тварин. На зимівлю вони відлітають у жовтні-листопаді. Летять клином або шеренгою.

У часи Дніпровських плавнів сірі чаплі гніздилися по багатьом річкам та болотам.


 
Місця гніздування малої сірої чаплі у Дніпровських плавнях (XIX-поч. ХХ ст.)

 

Зараз на Нікопольщині окремі гніздування цих птахів відмічено по долині річки Базавлук (2001, 2003-2006, 2008 рр.), біля села Червоногригорівки (2002, 2003, 2006 рр.) та міста Марганця (2006 р.).

 

 
 
Місця гніздування малої сірої чаплі на території Нікопольського району (2000-2008 рр.)
 

Довідка
 
Різні птахи у польоті
 
 
Чапля
 
Лелека
 
Журавель
 


 
 
 
 
 Фото: www.max-foto.info
 
 
 Фото: www.max-foto.info
 
 
  Фото: www.max-foto.info
 
 
 Фото: www.max-foto.info
 
 
   Фото: www.max-foto.info
 
 
Фото:  www.floranimal.ru
 
 
Фото:  www.floranimal.ru
 
 
Фото:  www.floranimal.ru
 
 
Фото: www.max-foto.info
 
 
Фото: www.max-foto.info
 
 
Фото: www.floranimal.ru
 
 
 Фото: www.max-foto.info
 
 
 Фото: www.max-foto.info
 
 
 
Фото: www.floranimal.ru
 
 
Фото: www.floranimal.ru
 
 
  Фото: www.max-foto.info
 
 
Фото: www.max-foto.info

 
 
Голос чаплі сірої:  
 
 
Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П.

 
Дізнатися більше про чаплю сіру Ви можете тут:
 
 
 
 У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове

 
Обновлено ( 15.12.2010 17:49 )
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting