PDF Печать E-mail
08.09.2010 14:59
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Матеріал надано в авторській редакції

 
Широконіска (Anas clypeata)

Природа не пожаліла фарб для вбрання селезня широконіски - у весняну пору він розфарбований яскравіше за усіх інших качок. Голова і шия у нього темно-зелені, майже чорні, з відливом. Зоб чисто білий, а смужка, яка відходить від нього, тягнеться по плечовим і криючим крило пір'ям. Довге плечове пір'я з яскраво-зеленими краями, а середнє - з ніжно-блакитними. Спинка бура. Люстерко крила - яскраво-зелене і облямоване дуже помітною білою смужкою. Черевце по напряму від зобу яскраво-руде, поступово переходить до хвоста та на нижнє криюче пір'я хвоста в білий колір. Дзьоб, дійсно дуже широкий і схожий на лопату. Він забарвлений в сіро-чорний колір, а ноги - в яскраво-помаранчевий. Самка також забарвлена яскравіше за інших качок. Крила у неї майже такі ж, як у самця, але блакитний колір блідіший, а люстерко тьмянуватіше. Влітку самці і самки забарвлені майже однаково, проте у селезнів крила все одно помітно яскравіші.

Після зимового відпочинку в Північній Африці та Південній Європі широконіски повертаються в рідні краї на початку квітня. Лише найбільш патріотично налаштовані качки вважають за краще зимувати в Чорноморському заповіднику і, як правило, повертаються трішки раніше.

Частіше всього широконіски оселяються на зарослих високою осокою озерах, ставках і болотах. На воді вони тримаються з втягнутою шиєю і спрямованим до низу дзьобом.

Політ дуже шумний і не швидкий. При зльоті селезень видає характерні металеві звуки. Голос самця дуже своєрідний і нагадує "кхо-кхо-кхо". Самка тихо і одноманітно крякає.

Гніздо вона влаштовує в густій траві, вистилаючи його пухом. Кладка складається з 7-11 жовтуватих (із зеленуватим відблиском) яєць (у другій половині травня). Через 22-23 дні на світ з’являються чорненькі каченята.

Живляться широконіски водними безхребетними і рослинною їжею. На початку жовтня вони відлітають на зимівлю.

 
 
Місця гніздування широконіски у часи Дніпровських плавнів (XIX - початок XX ст.)

У часи Дніпровських плавнів широконіски гніздилися на багатьох місцевих озерах. Нині вони зустрічаються на Нікопольщині, в основному, під час сезонних перельотів.


Цікаві факти

Широконіски - досить довірливі птахи і по цій причині вони нерідко стають жертвами мисливців.

 
 
 
Фото: Rоnаn McLaughlin 
 
 
Фото: Len Blumin
 

Фото: John C. Avise
 
 
 
Фото: John C. Avise 
 
 
 
Фото: John C. Avise 

Голос широконіски:  

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.
Дізнатися більше про широконіску Ви можете тут: 

Обновлено ( 19.12.2010 15:29 )
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting