PDF Печать E-mail
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Матеріал надано в авторській редакції

 
Чирок-свистунок (Anas crecca)
 
Серед усіх качок, які мешкали в Дніпровських плавнях, чирок-свистунок був найдрібнішим. Розміром він значно менше домашньої качки. Забарвлення селезня навесні дуже яскраве. Голова каштанова, із зеленою смугою через очі. Уздовж складеного крила проходить добре помітна біла смужка, а знизу - брудно-білі, з темними крапинками на шиї і грудях.

Після зимового відпочинку в країнах Середземномор'я і Туреччини чирки-свистунки повертаються на батьківщину в другій половині березня. Багато качок (особливо останніми роками) вважають за краще залишатися зимувати на берегах Дніпра, Чорного і Азовського морів. Найчастіше вони вважають за краще селитися на невеликих озерах і болотах.

Політ чирків-свистунків дуже швидкий, з частими помахами крил. З води і землі вони злітають майже вертикально. Як селезень, так і качечка видають звуки, схожі на крякання, але, крім того, у весняну пору самець різноманітить їх дзвінким металевим свистом "фрююк-фрююк".

Незабаром після прильоту самка будує гніздо, часто далеко від водойми, вистилаючи його пухом. Кладка складається з 6-9 жовтуватих або рудуватих яєць (у травні). Селезень увесь час тримається поблизу гнізда, на якому сидить самка. Через 3-3,5 тижнів з яєць з’являються маленькі чорненькі каченята, які дивовижно моторні вже на третій день життя. Чирки-свистунки живляться найрізноманітнішою їжею: зеленими частинами і насінням рослин, молюсками, личинками комах. У жовтні багато хто з них відлітає на зимівлю.
 
 
 
Місця гніздування чирка-свистунка за часів Дніпровських плавнів (XIX - початок ХХ ст.)

Останніми роками окремі випадки гніздування чирка-свистунка були відмічені біля річки Базавлук.


Цікаві факти

У чирків-свистунків, як і у інших качок, багато ворогів - пернатих, наземних, водяних. Зокрема, немало каченят поїдаються щуками. З цієї причини раніше в багатьох місцях щук називали "качатниками".
 
 
Фото: Terje Kolaas

 
Фото: Terje Kolaas

 
Фото: Andreas Haselbock 

 
Фото: Terje Kolaas 

 
Фото: Christian Testaniere 

 
Фото: Terje Kolaas 

 
Фото: Martin Parrs 

 
Фото: Terje Kolaas 

 
Фото: Mike Danzenbaker
 
Голос чирка-свистунка:   
 
Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.

Дізнатися більше про чирка-свистунка Ви можете тут:
 
 
Обновлено ( 19.12.2010 15:23 )
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting