PDF Печать E-mail
10.11.2010 14:24
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Матеріал надано в авторській редакції

 
Чомга, великий норець, пірникоза (Podiceps cristatus)

Чомга - найбільша з усіх норців, які зустрічаються на наших водоймах. Своїм розміром вона лише трохи поступається домашній качці. У шлюбний період на голові цього птаха добре помітні невеликі чорні "ріжки" і яскраві "бакенбарди". Осінню (у жовтні) "бакенбарди" зникають, "ріжки" стають не так помітні і аж до січня чомга виглядає трохи інакше. У цей період у неї на голові залишається лише невелика чорна "шапочка" і ледве помітні "ріжки". Верх тіла у цього птаха темно-бурий, шия і низ тіла білі, дзьоб прямий, червоний. У молодих птахів дзьоб жовто-зелений, "бакенбарди" і "ріжки" відсутні, а щоки мають химерне строкате забарвлення. Чомга добре плаває і пірнає, здатна довго триматися під водою. Голос у цього птаха дуже специфічний, чимось нагадує іржання лошати, що переходить в бурчання. Його можна передати як "ккуа", "кек-кек" або "кьюїк". Після відпочинку на півдні Європи чомга повертається в рідні краї в березні.

Зазвичай чомги вважають за краще селитися на слабо проточних водоймах, в заростях очерету, рогозу та іншої прибережної рослинності. Під час сезонних перельотів вони зустрічаються і на відкритій воді. Гніздо цього птаха - одне з найоригінальніших споруджень пернатих будівельників, а по своїй конструкції воно нагадує пліт. В якості будівельних матеріалів використовуються стебла і листя рогозу, очерету, осоки. З часом вони відволожуються і гніздо осідає у воду. Щоб уникнути підтоплення, птах вимушений постійно підкладати в гніздо-пліт нові сухі стеблинки. Трапляється, що іноді оригінальна конструкція відривається від водних рослин і дрейфує по воді. Зазвичай кладка складається з 3-4 бурих яєць (у травні). Приблизно через 3 тижні з яєць з'являються пташенята, які незабаром стають досить моторними. Чомга-мати часто возить їх на собі, і навіть пірнає разом з ними у воду, заховавши малюків під крила. Великі норці живляться найрізноманітнішою їжею - насінням водних рослин, молюсками, комахами і їх личинками, пуголовками, жабами, мальками і дорослою рибою невеликих розмірів. На зимівлю ці птахи відлітають в жовтні-листопаді. На півдні України багато цих птахів нерідко залишаються зимувати на незамерзаючих ділянках водойм.
 
 
 
 
Місця гніздування чомги у часи Дніпровських плавнів (ХІХ - початок ХХ ст.)
 
У часи Дніпровських плавнів чомги належали до звичайних місцевих птахів. Крім того, в наших краях були відмічені випадки гніздування і деяких інших видів норців: червоношийого норця (Рodiceps nigricollis) - район річки Круглик (1940 р.), вухатого норця (Рodiceps auritus) - річка Скарбна (1937 р.), сірощокого норця (Рodiceps griseigena) - Кінські плавні (1949 р). За останнє десятиріччя на Нікопольщині відзначалися випадки гніздування (Марганецькі плавні) і зимівлі чомги.
 
 
Чорношиїй норець (Podiceps nigricollis)

 
Вухатий норець (Podiceps auritus) 

Сірощокий норець (Podiceps griseigena)

 


Цікаві факти

  • Довгий час вчені не могли зрозуміти, навіщо чомги поїдають власне пір'я, кожного разу проробляючи цю процедуру після їжі. Зовсім нещодавно було встановлено, що вони таким чином видаляють з шлунку не перетравлені частки їжі.
  • У шлюбний період чомги влаштовують справжні бали. Під час танців самець і самка витягають шиї і спрямовуються один до одного. Майже зіткнувшись, вони піднімаються над водою на задні лапи, щоб піднести партнерові шлюбні дари - пучок водоростей.
  • Поганки дістали свою назву із-за схожості з брудно-сірими отруйними грибами. У колишні часи їх також називали "водяними відьмами" і "чортовими нирцями".

 
 
 
Фото: Potаpka Rohас  
 
 
 
Фото: Potаpka Rohас  
 
 
 
Фото: Jeremy Early
 
 
 
Фото: Lukasz Lukasik 
 
 

Фото: Jeremy Early 
 
 
 
Фото: Jeremy Early  

 

Голос чомги:  

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.
Дізнатися більше про чомгу Ви можете тут:

 

Обновлено ( 19.12.2010 16:51 )
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting