PDF Печать E-mail
29.03.2011 13:12
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Малюнок автора
 
Матеріал надано в авторській редакції

 

Вовк (Canis lupus)

Вовки, яких міські жителі бачать в зоопарках, зазвичай мають жалюгідний вигляд. Це найчастіше худі, облізлі тварини, які іноді здаються навіть безпорадними. Зовсім інакше вони виглядають в дикій природі, де найбільш великі особини можуть досягати ваги 70-80 кг, а довжина багатьох дорослих вовків від кінчика носа до кінчика хвоста може досягати 1,9-2 м. Морда у вовка подовжена, лоб широкий, шия товста, з подовженим загривком. Вуха у цієї тварини мають трикутну форму. Товстий і пухнастий вовчий хвіст майже завжди висить вниз, або підігнутий. Він ніколи не буває зігнутим вгору!

Завдяки чудовому тренуванню у цих тварин добре розвинена м'язова система, яка дозволяє їм рухатися зі швидкістю до 60-65 км в годину і долати за день до 65-80 км. В усіх вовків дуже чуйні носи - вони відчувають запах за 1,5 км. Вовки, які мешкають в природі, переважно ведуть нічний спосіб життя і дуже обережні.

Вовки зустрічаються в тих місцях, де тільки можуть знайти собі притулок і спокійно облаштувати лігво. Це може бути ліс, перелісок, степова балка, зарості очерету біля віддаленої від людського житла затоки або болота, покинутий кар'єр, глухий куточок з високими кущами. Спосіб життя сірого хижака багато в чому залежить від клімату і місця його мешкання. У грудні-січні вовки тримаються зграями. Вовча зграя - це строго обмежена одна сім'я хижаків. Зграя може складатися з 2, 6-8, а в окремих випадках і до 36 тварин.

Зазвичай зграя складається із закоренілих звірів (вовка-самця і вовчихи) і молодих вовків останнього і торішнього виводків. На полювання зграя зазвичай виходить вночі, але якщо в місцях її мешкання мало їжі - вона вирушає на промисел і вдень. Найчастіше вовки нападають на хворих, старих і слабких тварин. Як правило, під час переходів закореніла вовчиця йде попереду, а батько сімейства замикає хід. Після успішного полювання дорослий вовк здатний з'їсть не менше 5-6 кг м'яса. Це, можливо, і породило приказку: "Голодний, як вовк". Якусь частину їжі сірі хижаки обов'язково ховають про запас.

У лютому між вовками-самцями за право володіння самкою нерідко відбуваються запеклі сутички. Ранньої весни вовчиця підшукує відповідне, мало відвідуване місце для лігва. Зазвичай їм може послужити яка-небудь яма серед кущів або заростей очерету. Вони також люблять селитися під коренями або стволом поваленого дерева, в печерах, в тріщинах між каменями. Іноді вона просто розширює старі нори лисиць і борсуків. Вагітність триває 62-64 дні.

У другій половині березня - на початку квітня самка народжує 4-6 (іноді до 11) темно-бурих вовченят. Як і цуценята собаки, вони прозрівають на 12-й день. Перші 4-5 тижнів самка годує їх молоком. Турбота по вихованню потомства лягає на обох батьків. Дорослими молоді вовки стають тільки на другому році життя.

Вовки живляться найрізноманітнішою їжею: від ящірок і дрібних гризунів до оленів і великої рогатої худоби. Потужними зубами закоренілий вовк вільно розгризає досить великі кістки, добуваючи мозок. У колишні часи вовків у багатьох країнах вважали виключно шкідливими тваринами і намагалися їх повністю знищити. Наприклад, в Англії на честь знищення останнього вовка був навіть встановлений пам'ятник. У Північній Америці сірі хижаки збереглися лише в Канаді. Кілька разів кампанії по масовому винищуванню вовків проходили і в СРСР.

Проте незабаром в тих місцях, де були повністю винищені вовки, поля стали піддаватися справжнім нашестям зайців, які розплодилися у величезних кількостях, оленів, лосів. Це змусило людей усвідомити, яке величезне значення займають у природі вовки, виконуючи функцію її санітарів. У багатьох країнах довелося обмежити або припинити винищування вовків. Деякі держави були вимушені навіть закуповувати сірих хижаків.

У самих глухих куточках Дніпровських плавнів мешкали вовки, але особливо багато їх ставало взимку, коли в плавневі ліси заходили сірі хижаки з північніших районів. Письменник-натураліст Андріан Кащенко (1858-1922 рр.) відмічав: "Вовків і лисиць в мої часи в плавнях було чимало, зайців же - пітьма тьмуща". Організовано винищувати вовків в Дніпровських плавнях почали ще перші поселенці. Судячи з документів, що збереглися, сірі хижаки, які мешкали на наших просторах, поступалися по вазі і розмірам своїм північнішим побратимам.

Так, вага найбільшого вовка, здобутого неподалік від Казенних плавнів в 1914 році, складала 42 кг. В 40-х роках ХХ ст. вовків почали активно знищувати за допомогою авіації. Найчастіше для цих цілей використали одномоторні літаки марки "ПО-2" (С).

Варто відмітити, що після Великої Вітчизняної війни (1941-1945 рр.) поголів'я вовків в Дніпровських плавнях, як і у багатьох місцях СРСР, значно зросло. Як відмічала центральна преса: "У зв'язку з рішенням Пленуму ЦК КПРС від 3 вересня 1953 р. "Про заходи подальшого розвитку сільського господарства СРСР" питання про винищування вовків в нашій країні має бути вирішене остаточно".

Пункт в спеціально розроблених для цієї мети заходів свідчив: "Абсолютно необхідно ширше використовувати авіацію як в Заполяр'ї, так і в лісостеповій і степовій зонах, використати аеросани і мотоцикли (на лижах) і повсякденно вести широку кампанію по знищенню вовків на лігвах". Більше того, сірим хижакам оголосили справжнісіньку хімічну війну: "Провести експериментальні роботи з отрутами та іншими препаратами, необхідними для винищування вовків". В результаті масового відстрілу вовчим зграям був нанесений величезний збиток. Ще більше вовків (особливо молодих і вовченят) загинуло в 1955-1956 рр., коли під час будівництва Каховського водосховища в Дніпровських плавнях були затоплені практично всі вовчі лігва, які знаходились, як правило, біля води...

 
 
Лігва вовків в Дніпровських плавнях (ХІХ - перша половина ХХ ст.)

Нині в Нікопольському районі ще можна зустріти вовків, але до числа поширених тварин вони у нас вже давно не відносяться. За увесь 2010 р. в усіх мисливських господарствах Нікопольщини було здобуто всього 4 вовки.Цікаві факти
  • Предком усіх домашніх собак був вовк, якого первісна людина приручила не менше 15 000 років тому. Родоначальником усіх порід лайок і вівчарок був наш сірий вовк. Від індійського або червоного вовка пішли лягаві, гончі, хорти, тер'єри, болонки, пуделі, шпіци і більшість інших порід. Нині на планеті виведено понад 400 порід собак.
  • Індійський вовк (червоний вовк, рудий пес, дхолє) зустрічається в Індії, Індонезії, Китаї, Середній Азії (на Східному Памірі, Тянь-Шані), Казахстані, Росії (у Саянах, горах Південного Предбайкалля і Забайкалля). Відомий письменник Редьярд Кіплінг, який зображує їх в якості грози джунглів, не схибив проти істини. Великі копитні тварини (олені, гуари, бантенги) біжать від них в паніці. Вони здатні здолати навіть тигра і гімалайського ведмедя! Тільки слон здатний довго встояти самостійно під натиском червоних собак.
  • Біологи доки не можуть відповісти на питання, чому вовки виють. Можливо, вони подають сигнал членам зграї, які відбилися, або попереджають сусідів, що тут їх територія. Деякі вчені вважають, що вовки, як і люди, просто співають, коли їм захочеться.
  • У колишні часи у багатьох країнах Європи були поширені легенди про перевертнів або людей-вовків. У слов'янських країнах їх називали вовкулаками, ведунами, віщунами, в Німеччині вервольфами (werwolf), в Англії беовульфами. Самими відомими перевертнями на Русі вважалися богатир Вольх Всеславович і князь Всеслав Полоцький, який "…князьям города рядил, а сам в ночи волком рыскал…" ("Слово о полку Игореве").
  • Усім відомий твір англійського письменника Редьярда Кіплінга, в якому зграя вовків усиновила "людське дитинча" Мауглі. У 1920 р. в Індії мисливці помітили в зграї вовків двох дівчаток (приблизно 2 та 7 років). Вони бігали на четвереньках, живилися тільки м'ясом і вили, як справжні вовки. Дівчаток узяли в притулок, де старша навчилася ходити на двох ногах і вимовляти декілька слів. У віці 17 років вона несподівано померла.
 
Індійські дівчатка, яких виховувала зграя вовків
 


 
Фото: Elio Zoppi 
 
 
Фото: Robert Franz  
 
 
Фото: www.ecores.uzh.ukrtel.net   
 
 
Фото: Gеrard van Drunen  
 
 
Фото: Jim And Jamie Dutcher   
 
 
Фото: Jim And Jamie Dutcher  
 
 
Фото: Alan And Sandy Carey  
 
 

Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.
Дізнатися більше про вовка Ви можете тут:
На нашому сайті Ви можете прочитати оповідання нікопольського письменника Полозенка О.М. "Люди і вовки":
 
Обновлено ( 29.03.2011 15:01 )
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting