PDF Печать E-mail
16.12.2008 08:05
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна

Біографія


Переклад з російської: Стрілецька М.В.

Матеріал надано в авторській редакції

 

Павуки: друзі і вороги
 
Найчастіше люди стикаються з цими створіннями природи літом - в саду, на городі і у власному житлі. Не секрет, що будь-яка зустріч з павуком у більшості з нас не викликає позитивних емоцій, а деякі і зовсім вважають всіх восьминогих істот отруйними, і, напевно, тому їх панічно бояться. Тим часом, по-справжньому небезпечних для людини павуків, які мешкають на Нікопольщині, можна легко перелічити по пальцях однієї руки, а абсолютна більшість з них - не тільки нешкідливі, але і корисні. Навіть загрозливий зовнішній вигляд і «підозріле» забарвлення можуть виявитися брехливими.
 

Павук-хрестовик (Araneus diadematus)

Важко повірити, але саме цього павука у нас плутають з підступним каракуртом частіше за інших. Живі ще, виявляється, легенди про «фатальний» знак, яким сама природа мала необережність його «помітити»! Тим часом, павук-хрестовик - справжній друг людини: «Коли полювання особливо вдале, деякі павуки з роду аранеус (і серед них наш звичайний хрестовик) ловлять в своїх тенетах по п’ятсот комах за добу. Мухи в цьому улові переважають. Адже муха, вона тільки на вигляд нешкідлива. Коли ближче її дізналися та розгледіли уважно, озброївшись мікроскопом, то вжахнулися. Ця комаха - чистий апокаліпсис! Налічили на тілі однієї тільки мухи 26 мільйонів мікробів! І таких страшних, від яких люди хворіють на туберкульоз, сибірську виразку, холеру, дизентерію, різних глистів» (Акимушкин И. Мир животных. - Москва, 1993 г.). До речі, по хворобливості укус хрестовика нагадує укол шпильки і ніяких наслідків не викликає.
 
 
Фото: www.photosight.ru 
 
 
Довідка
 
Родина павуки-колопряди (Araneidae)
 
 
1 - Хрестовик звичайний (Araneus diadematus)
2 - Хрестовик мармуровий (Araneus marmoreus)
3 - Хрестовик чотирьохплямистий (Araneus quadratus)
4 - Колопряд строкатий (Singa nitidula)


 

Аргиопа (Argiopae)

Красивий павук півдня України, любитель низьких трав, виноградників і чагарників, де пряде чудову павутину, забезпечену дуже великими, сріблястими, виразними зигзагами звитими стабліментами. Мирна аргиопа, що ловить в свої тенета кобилок і дрібних саранових, схоже, навіть не підозрює, що багато людей  вважають її... каракуртом. А всьому провиною - «підозріле» забарвлення! У самки аргиопи (їх зріст до 15 мм) сріблясті головогруди і жовте черевце, з чорними поперечними смугами. Самці - яскраво-бурі і дрібні (до 4 мм). Є, правда, у цього павука одна несимпатична риса, що ріднить його з каракуртом - після спаровування самка нерідко вбиває самця.

 

 
 
Фото: www.eublepharis.ru

 


 

Каракурт (Latrodectus tredecimguttatus)

А ось і найнебезпечніший павук, що зустрічається на території Нікопольщини, після укусу якого слід негайно звернутися по допомогу до лікаря. Діаметр майже кулястого тіла цього павука коливається від 0,9 см (у самців) до 2,2 см (у самок). Останні особливо отруйні! Забарвлення бархатисто-чорне, у самки на кінці черевця характерна яскраво-червона пляма. Для того, щоб максимально забезпечити себе від цього вбивці, необхідно ретельно прикопати в своєму саду або на городі всі підозрілі ямки і нірки, замазати тріщини в глиняних будовах, ліквідовувати зарості бур'янів. Якщо літом ви вважаєте за краще спати в тимчасовій будівлі або у дворі, то перш ніж зануритися в сон, вам краще кожного разу уважно оглядати місце нічлігу. Самка каракурта може забратися в ліжко.
 
 
 
Фото: www.trk.mksat.net 


 

Сheiracantium punctorium

Отруйний павук бежевого кольору, з довгими лапами і перламутровими грудьми. «Переселенець» з країн Середземномор'я  полюбив наші степи. Після укусу у людей з гострою алергічною реакцією піднімається температура, починає хворіти все тіло, німіють ноги і підвищується нервозність. Симптоми проходять приблизно через 8-10 днів. Щоб виключити фатальну зустріч з «середземноморцем», уважно оглядайте свій город, приділяючи особливу увагу бадиллю картоплі і кущикам помідорів.

Ходячи босоніж і загоряючи на природі, не лінуйтеся дивитися під ноги і уважно оглядати місцевість. Особливо камені, високі трави, чагарники і чагарникову полину. Збираючись додому, ретельно струсіть підстилку, одяг і взуття.

 

 
Фото: www.animalpoison.ru
 
 

Увага!

 
Поради при укусах змій, ос та отруйних павуків

Багато читачів питають, чи існують які-небудь народні засоби, які допомагають при укусах змій, ос, отруйних павуків. З причини небувалого подорожчання ліків і частої відсутності необхідних сироваток (навіть у обласних центрах) це питання стає ще злободеннішим і актуальнішим. З цієї причини пропоную нашим читачам відповідні рецепти, зібрані мною на території Дніпропетровської і Запорізької областей за останні 10 років.

При укусах змій:
  1. Прикласти до місця укусу тампон, змочений свіжим соком з коріння і листя лопуха з соняшниковою олією.
  2. Прикласти до місця укусу свіжо розтерте коріння кінського щавлю.
  3. Змащувати місце укусу густим екстрактом з ягід бузини.

При укусах ос:
  1. Прикладати примочки з відвару листя м'яти, звіробою і кори дуба. Узяти 2 столових ложки суміші, приготовленої з рівних частин рослин, на 2 стакани кип'ятку. Гріти на водяній бані півгодини, процідити.
  2. Ужалене місце протерти часточкою часнику або сирої картоплі.

При укусах отруйних павуків:
  1. Пити настоянку з трави чабрецю і квіток ромашки аптечною, узятих в однаковій пропорції, по 1/4 стакана 3 рази на день не менше 10 днів.
  2. Приймати настоянку з трави полину гіркого по 1 столовій ложці, 4 рази на день не менш 10 днів. Можна запивати теплим чаєм.

 

 

Ілюстрація:

  1. Козлов М.А., Олигер И.М. Школьный атлас-определитель беспозвоночных.- М.: Просвещение, 1991.- 207 с.: ил.

 

 

Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П. 

Дізнатися більше про павуків Ви можете тут:

 

 

 

У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Обновлено ( 05.10.2009 16:13 )
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting