16.12.2008 08:05 | |||
There are no translations available.
Тороп С.О. Матеріал надано в авторській редакції
Павуки: друзі і вороги
Найчастіше люди стикаються з цими створіннями природи літом - в саду, на городі і у власному житлі. Не секрет, що будь-яка зустріч з павуком у більшості з нас не викликає позитивних емоцій, а деякі і зовсім вважають всіх восьминогих істот отруйними, і, напевно, тому їх панічно бояться. Тим часом, по-справжньому небезпечних для людини павуків, які мешкають на Нікопольщині, можна легко перелічити по пальцях однієї руки, а абсолютна більшість з них - не тільки нешкідливі, але і корисні. Навіть загрозливий зовнішній вигляд і «підозріле» забарвлення можуть виявитися брехливими.
Павук-хрестовик (Araneus diadematus)
Важко повірити, але саме цього павука у нас плутають з підступним каракуртом частіше за інших. Живі ще, виявляється, легенди про «фатальний» знак, яким сама природа мала необережність його «помітити»! Тим часом, павук-хрестовик - справжній друг людини: «Коли полювання особливо вдале, деякі павуки з роду аранеус (і серед них наш звичайний хрестовик) ловлять в своїх тенетах по п’ятсот комах за добу. Мухи в цьому улові переважають. Адже муха, вона тільки на вигляд нешкідлива. Коли ближче її дізналися та розгледіли уважно, озброївшись мікроскопом, то вжахнулися. Ця комаха - чистий апокаліпсис! Налічили на тілі однієї тільки мухи 26 мільйонів мікробів! І таких страшних, від яких люди хворіють на туберкульоз, сибірську виразку, холеру, дизентерію, різних глистів» (Акимушкин И. Мир животных. - Москва, 1993 г.). До речі, по хворобливості укус хрестовика нагадує укол шпильки і ніяких наслідків не викликає.
Фото: www.photosight.ru
1 - Хрестовик звичайний (Araneus diadematus)
2 - Хрестовик мармуровий (Araneus marmoreus)
3 - Хрестовик чотирьохплямистий (Araneus quadratus)
4 - Колопряд строкатий (Singa nitidula)
Аргиопа (Argiopae)Красивий павук півдня України, любитель низьких трав, виноградників і чагарників, де пряде чудову павутину, забезпечену дуже великими, сріблястими, виразними зигзагами звитими стабліментами. Мирна аргиопа, що ловить в свої тенета кобилок і дрібних саранових, схоже, навіть не підозрює, що багато людей вважають її... каракуртом. А всьому провиною - «підозріле» забарвлення! У самки аргиопи (їх зріст до 15 мм) сріблясті головогруди і жовте черевце, з чорними поперечними смугами. Самці - яскраво-бурі і дрібні (до 4 мм). Є, правда, у цього павука одна несимпатична риса, що ріднить його з каракуртом - після спаровування самка нерідко вбиває самця.
Фото: www.eublepharis.ru
Каракурт (Latrodectus tredecimguttatus)
А ось і найнебезпечніший павук, що зустрічається на території Нікопольщини, після укусу якого слід негайно звернутися по допомогу до лікаря. Діаметр майже кулястого тіла цього павука коливається від 0,9 см (у самців) до 2,2 см (у самок). Останні особливо отруйні! Забарвлення бархатисто-чорне, у самки на кінці черевця характерна яскраво-червона пляма. Для того, щоб максимально забезпечити себе від цього вбивці, необхідно ретельно прикопати в своєму саду або на городі всі підозрілі ямки і нірки, замазати тріщини в глиняних будовах, ліквідовувати зарості бур'янів. Якщо літом ви вважаєте за краще спати в тимчасовій будівлі або у дворі, то перш ніж зануритися в сон, вам краще кожного разу уважно оглядати місце нічлігу. Самка каракурта може забратися в ліжко.
Фото: www.trk.mksat.net
Сheiracantium punctoriumОтруйний павук бежевого кольору, з довгими лапами і перламутровими грудьми. «Переселенець» з країн Середземномор'я полюбив наші степи. Після укусу у людей з гострою алергічною реакцією піднімається температура, починає хворіти все тіло, німіють ноги і підвищується нервозність. Симптоми проходять приблизно через 8-10 днів. Щоб виключити фатальну зустріч з «середземноморцем», уважно оглядайте свій город, приділяючи особливу увагу бадиллю картоплі і кущикам помідорів. Ходячи босоніж і загоряючи на природі, не лінуйтеся дивитися під ноги і уважно оглядати місцевість. Особливо камені, високі трави, чагарники і чагарникову полину. Збираючись додому, ретельно струсіть підстилку, одяг і взуття.
Фото: www.animalpoison.ru
Ілюстрація:
Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П. Дізнатися більше про павуків Ви можете тут:
У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
|
|||
Обновлено ( 05.10.2009 16:13 ) |