On-line

We have 27 guests online
Besucherzahler singles
счетчик посещений


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Ecodesign
PDF Print E-mail
Pearls of Nikopol'schina - Ecodesign
Monday, 29 June 2009 02:32
Поддубко Л.М.
Дизайнер, викладач,
член спілки дизайнерів України,
керівник гуртка екодизайну
м. Нікополь, Україна
Біографія


Матеріал надано в авторській редакції   

Якщо Вас зацікавила ця інформація і
Ви бажаєте ознайомитися з нею детальніше,
звертайтеся до нас

 
 V Міжнародний форум «Дизайн-освіта 2009»
або
Очима небайдужої людини

Наприкінці квітня (27-29.04) у м. Харкові на базі Державної академії дизайну та мистецтва відбувся V Міжнародний форум «Дизайн-освіта 2009». В рамках цієї видатної події пройшла Міжнародна науково-методична конференція «Дизайн-освіта 2009: сучасна концепція дизайн-освіти України», майстер-класи провідних дизайнерів-графіків різних країн, ІХ Всеукраїнська студентська Олімпіада з дизайну, студентська науково-практична конференція «Дизайн: проблеми та перспективи розвитку», конкурс з академічного рисунка, V огляд-конкурс дипломних та курсових робіт дизайнерських шкіл.
 
Програма форуму була дуже насиченою: протягом 3-х днів в кожному з 3-х корпусів академії відбувалось якесь дійство. То були лекції-презентації членів Міжнародного журі, секційні засідання учасників конференції, конкурсний показ дипломних і курсових робіт в номінації «Моделювання одягу» та «Дизайну інтерактивних засобів візуальних комунікацій», презентація наукових і методичних видань академії, творчі зустрічі на спеціальних кафедрах, круглий стіл представників ВНЗ-учасників форуму, неформальне спілкування однодумців. До того ж 26 квітня сталося офіційне відкриття VІІ Міжнародної триєнналє екологічного плакату «4-й Блок» у Виставковому центрі «Радмір Експохол». На форумі переможцям конкурсу були вручені призи.
 
Відвідування подібних заходів завжди заряджає позитивною енергетикою, надихає на нові творчі задуми, укріплює віру в правильності обраного шляху. Безцінним надбанням є також нові знайомства, які потім переростають в дружні стосунки. При спілкуванні з колегами-викладачами дизайну з Житомиру, Єнакієве, Харкова, Запоріжжя, постійно повертались на болючу для всіх тему: низький рівень підготовки абітурієнтів-дизайнерів. Завдяки невиправданому зльоту популярності цієї професії, що постійно підігрівається засобами мас-медіа, та можливості навчаться у ВНЗ за контрактом, багато випускників шкіл «пішли на дизайнера». Це є нормальним явищем в сучасних умовах ринкової економіки, де пропозицію народжує попит. І в цьому немає ніякої трагедії, тому що життя згодом зробить власний відбір, про який писав ще видатний практик та теоретик дизайну Віктор Папанек, досліджуючи подальшу долю своїх вихованців.  Але студентам без спеціальної базової підготовки навчання дається дуже важко чи не дається зовсім.
 
Така ситуація склалася завдяки відсутності початкової ланки дизайн-освіти в Україні. Пригадаємо, десь у 70-80-ті роки була «мода»  давати дітям музичну чи художню освіту. Далеко не всі випускники спеціалізованих шкіл вийшли потім у професіонали, але з малку доторкнувшись мистецьких джерел, придбали також набір певних якостей, що є необхідними у житті: наполегливість, працелюбність, широкий кругозір тощо.
 
Зараз зроблено спробу врегулювати ситуацію на державному рівні, скасувавши держзамовлення на кілька професій, в тому числі й дизайнерські. А може корисніше для населення було б розповсюдження початкових знань з основ дизайну, як це робиться, наприклад, в Японії, Великобританії та ін. розвинутих країнах? За відомим висловом вже згаданого В.Папанека: «Всі люди – дизайнери». Хто з нас не намагається вдягнутися та зробити зачіску, щоб пасувало до обличчя? Хто хоча б раз не переклеював шпалери та не пересував меблі, створюючи комфорт і затишок? То чому не робити це більш усвідомлено, завдяки спеціальним знанням та навичкам, вихованим в дитинстві?
Можна сказати, що разом з демонстрацією певних досягнень, V Міжнародний форум «Дизайн-освіта 2009» загострив багато проблем у справі дизайн-освіти  України, які існують сьогодні та потребують негайного вирішення.
 
 
Відкриття форуму
 
 
Учасники форуму
 
 
На виставці
 
 
Спілкування
 
 
 
У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Last Updated on Wednesday, 05 January 2011 11:55
 
PDF Print E-mail
Pearls of Nikopol'schina - Ecodesign
Monday, 29 June 2009 02:42
Поддубко Л.М.
Дизайнер, викладач,
член спілки дизайнерів України,
керівник гуртка екодизайну
м. Нікополь, Україна
Біографія 


Матеріал надано в авторській редакції   

Якщо Вас зацікавила ця інформація і
Ви бажаєте ознайомитися з нею детальніше,
звертайтеся до нас 

Шановний друже!

Зараз Ви маєте унікальну можливість ознайомитись з ПРОБНИМ УРОКОМ нового підручника – „Абетка дизайнера”. В наш час зацікавленість дизайном є дуже великою. До того ж широко розповсюджені й помилкові судження щодо змісту та форми такої діяльності. Здебільше вони є дуже спрощеними або, навпаки, відірваними від реальної практики.

В межах ПРОБНОГО УРОКУ, звісно же, важко відобразити різноманітний матеріал наданий в „Абетці”. Ви отримаєте загальне уявлення про систему роботи з навчальними завданнями, про структуру й програму курсу. З метою ознайомлення в цей дайжест включено ФРАГМЕНТИ ОКРЕМИХ УРОКІВ. Спочатку Ви ознайомитеся зі структурою і особливостями навчання, а потім безпосередньо з теоретичним матеріалом та практичними завданнями. Це дозволить Вам уявити методику навчання і процес роботи над матеріалом. Вивчення основ дизайну за „Абеткою” зробить Ваше дозвілля цікавим, різноманітним та корисним, можливо також, це буде першою сходинкою в оволодінні майбутньою професією.

Вивчаючи основи дизайну з „Абеткою дизайнера”, Ви не змарнуєте свого часу!!
                                                                                                         Автор


ВСТУП

Вітаю Вас з поверненням до Абетки, до початку навчання!
Скажу відверто: у житті ми всі є дизайнерами! Хто з нас не намагається вдягнутися та зробити зачіску, щоб пасувало до обличчя? Хто хоча б раз не переклеював шпалери та не пересував меблі, створюючи комфорт і затишок? Навіть займаючись якоюсь „нудною справою” (робота. навчання), ми завжди намагаємось внести будь-яку приємну зміну або вдосконалення. Все це є елементами творчості!

„Абетка дизайнера” не тільки познайомить Вас з поняттям „дизайн”, з його історією, спеціальною мовою, основними напрямками, а завдяки практичним завданням ще й навчить грамотно застосовувати свої знання та вміння. Вже існують добрі програми по окремим напрямкам дизайну: інтер’єр, графіка, моделювання одягу тощо. „Абетка дизайнера” – це перший підручник для початківців про ДИЗАЙН ВСЬОГО! В ній систематизовані загальні правила і поняття, а вправи передбачають кілька варіантів їхнього застосування.
 
Ця „Абетка” не потребує з Вашого боку видатної обдарованості. Навпаки, вона гарантує всім, хто проявить зацікавленість та терпіння, відкрити саме їхню „родзинку”, розвинути уяву, почуття прекрасного та творчі здібності. Кожний навчиться тільки того, що спробує зробити власноруч!

Хай Вам щастить, вставайте до роботи! Успіх та зізнання чекатимуть  на Вас!МЕТА КНИЖКИ „АБЕТКА ДИЗАЙНЕРА”


„Абетка дизайнера” буде цікавою та корисною широкому колу читачів, що мають бажання оволодіти термінологією і навичками дизайнування. Легкий та зрозумілий стиль висловлювання допоможе навіть початківцям швидко засвоїти основи дизайну: на прикладі проектування деяких нескладних об’єктів, пройти всі стадії захоплюючого та дивовижного процесу відтворення Вашого задуму спочатку на папері, а потім і в матеріалі.

Під час виконання вправ Вам буде запропоновано щось написати, намалювати, накреслити, розфарбувати. Крім того, в кожному завданні зроблено акцент на напрямок в дизайні, де отримані навички мають практичне застосування. Працюючи над конкретною темою, Ви зможете краще усвідомити власні смаки та потреби. Це дозволить з’ясувати,   в якої з галузей дизайну Ви могли б продовжити навчання та досягти найяскравіших результатів. Після основного матеріалу йде його короткий зміст з акцентом на найважливіших моментах, а також словник спеціальних термінів і запитання по темі для самоконтролю. Намагайтеся завжди відповідати на них чесно, не підглядаючи!
 
Оскільки  дизайн – це „сфера обслуговування”, безсумнівною прикрасою „Абетки” стали різноманітні цікаві тести. Вони допоможуть Вам в ігровій формі оволодіти „мистецтвом подобатись”, що стане в пригоді при спілкуванні з людьми.

Вченим не станеш, подолавши лише один буквар. Дизайнер, як будь-який інший представник творчої професії, вчиться все життя, підвищуючи свій фаховий рівень. Головною відміною дизайнера-професіонала від аматора є те, що він добре уявляє кінцевий результат своєї діяльності. Визначте для себе мету занять: знайомство з „Абеткою” передбачає не майстерність, але розуміння предмету справи, повагу до професії.
 
Отож до роботи! Будьте наполегливі – шлях подолає той, хто крокує!ЗМІСТ „АБЕТКИ ДИЗАЙНЕРА”

Тема 1. „Що є ім’я твоє?”  або „Маска, я Вас впізнав!”
Зародження і становлення дизайну. Основні відомості про організацію предметного середовища. Взаємозв’язок дизайну і образотворчого мистецтва. Роль технічного прогресу в зародженні дизайну.
Тема 2. Кольорознавство.

Про природу кольору. Сонячний спектр випромінювання. Характеристика кольору:  колірний тон, насиченість, яскравість. Систематика кольорів. Контраст і нюанс. Загальні відомості про гармонію колірних поєднань. Природний колір та колір штучних матеріалів. Барвники. Основні способи нанесення кольору. Особливості колірних поєднань у дизайні, архітектурі, виробах декоративно-ужиткового мистецтва. Кодування за допомогою кольору. Колір і психологія людини.
Тема 3. Проектна графіка.
Загальні свідомості. Графіка на різних етапах проектування: виконання пошукових вправ, виконання ескізів. Засоби зображення: аксонометрія, перспектива. Поняття перспективи: лінія горизонту, точка сходу, точка зору. Перспектива кулісна, фронтальна, кутова. Світлотінь. Креслення та наочне зображення. Масштаб. Відомості про обмірний проект.
Тема 4. Композиція.
Поняття композиції. Види композиції в дизайні. Елементи формоутворення (точка, лінія, площина, об’єм, простір).  Основні категорії композиції: симетрія і асиметрія, рівновага, статика і динаміка, ритм, контраст і нюанс, пропорції, масштабність.
Тема 5. Художнє конструювання.
Форма. Основи формоутворення. Спрощення та узагальнення форми. Об’ємна композиція. Ускладнення структури форми засобом „додавання” і „відбирання”. Проектування зовнішньої форми предметів: основи архітектоніки, комбінаторики, тектоніки. Взаємозв’язок пластики, об’ємно просторової фігури і тектоніки форми. Паперова пластика. Розгортки. Закони формоутворення. Категорії, властивості і засоби композиції у побудові об’ємно-просторових форм.  Єдність форми та змісту в художньому конструюванні. Образність як один з головних елементів дизайнерської розробки нових форм виробів.  Макетування як вид художньо-конструкторського проектування. Матеріали та інструменти, що використовуються в макетуванні. Особливості виконання макетів з паперу, картону, пінопласту, пластиліну, деревині.
Тема 6. Проектування.
Технічна естетика. Наукові основи дизайну. Вимоги до продукції. Критерії оцінювання промислового зразка. Складові елементи перед проектного аналізу. Поняття аналогу і прототипу. Засоби аналізу і синтезу інформації. Етапи проектування: евристичний (пошук образу), логічний (перевірка ідеї раціональним шляхом – функція, композиція, форма, розміри, матеріал та ін.), виконавчий (проектна робота – ескізи, технічні малюнки, креслення, пошукові моделі, проектна графіка, макет або робота в матеріалі, пояснювальна записка). Соціальне адресування предмету. Система „виріб – людина – середовище – суспільство”. Методи оцінки естетичних показників. Реалізація художньо-конструкторської розробки. Авторський нагляд.
Тема 7. Ергономіка.
Предмет та історія ергономіки. Ергономіка як наука. Принципи ергономічного аналізу. Антропометрична, фізіологічна, естетична відповідність між людиною і предметним середовищем. Приклади сумісної праці ергономіста і дизайнера. Ергономіка в вашій оселі.
Тема 8. Біоніка.
Діалог з природою. Біоніка як наука. Основні методи дизайнерської біоніки: порівняння принципів і засобів формоутворення промислових виробів та живої природи, пошук закономірностей, гармонії між функціональністю та естетикою, винахід оригінального, нового рішення на основі синтезу природних форм і досягнень науково-технічного прогресу.
Тема 9. Шрифтова графіка
Історія виникнення і розвиток шрифтів. Типи писемності. Формування російського цивільного шрифту. Основні типи шрифтів: художній, набірний, креслярський. Конструкція літер і основні прийоми композиції. Геометричні основи шрифтів. Інструменти та пристосування для розмічення і нанесення шрифту.
Тема 10. Промислова графіка і упаковка.
Промислова графіка і графічний дизайн. Види промислової графіки: фірмовий і товарний знаки, піктограма, логотип, знаки-вказівки, попереджувальні, забороняючи, упаковка, реклама, візуальні комунікації, колірне кодування, супроводжувальна документація. Прикладна графіка. Сфери виробничого середовища, в яких застосовується графіка: плакати-правила безпечної роботи, технологічні вказівки, виробнича інформація, наочна агітація. Основні вимоги до засобів прикладної графіки. Місце прикладної графіки в дизайні побутового середовища. З історії розвитку упаковки. Упаковки часів козацької доби. Сучасна вітчизняна упаковка. Основні функції упаковки: захист продукту, функціональність, інформативність, маркетинг, екологічна функція. Матеріали, з яких виготовляють упаковку. Художньо-графічне оформлення упаковки. Майбутнє упаковки. Поняття фірмового стилю. Розробка серії образів, пов’язаних з діяльністю фірми. Вплив промислової графіки на формування фірмового стилю підприємства.
Тема 11. Принципи формування предметного середовища.
Дизайн-проект – комплексне рішення форми, простору, графіки тощо на високому естетичному рівні. Поняття про дизайн-середовище, дизайн-програму.
Основні принципи організації відкритого простору. Особливості орієнтування людини в просторі. Комплексне структуроутворення предметного середовища. Містобудівний план і дизайн міського середовища. Особливості архітектурної графіки.
Тема 12. Матеріалознавство.
Загальні відомості про конструкційні та оздоблювальні матеріали. Класифікація матеріалів. Вплив конструкції та матеріалу на форму предмету.
Тема 13. Дизайн побутового середовища.
Класифікація предметного наповнення. Співвідношення утилітарних і естетичних властивостей предметного наповнення. Стандартизація і варіантність предметного наповнення. Створення ансамблю.
Поняття „інтер’єр”, „екстер’єр”. Фактори, що впливають на формування простору інтер’єру. Засоби, що організують внутрішній простір: композиційні і конструктивні особливості у проектуванні інтер’єрів. Колір і світло в інтер’єрі. Вплив світла на людину. Загальне і місцеве освітлення. Поняття про функціональне зонування. Організація інтер’єрів житлових приміщень, виробничих, навчальних кабінетів і приміщень рекреації. Засоби  досягнення індивідуальності інтер’єрів різних приміщень.
Озеленення інтер’єрів
Етапи проектування інтер’єру: ознайомлення із завданням; визначення особливостей (архітектурної форми заданого приміщення і основних його зон, стильового напрямку вирішення інтер’єру, переліку обладнання та інше), виконання ескізних проектів і варіантів компонування обладнання, макетування, виконання робочих креслень.
Особливості інтер’єру українського житла.
Тема 14. Нові технології в дизайні.
Поняття про комп’ютерну графіку. Історія та перспективи розвитку комп’ютерної графіки. Програми комп’ютерної графіки. Програми з конструювання. Додаткове обладнання для роботи з зображеннями.
Тема 15. Сучасні тенденції розвитку дизайну.
Дизайн і сучасність. Тенденції розвитку дизайну ХХ1 ст.: авангардний дизайн, біо-дизайн, стиль „фьюжн”, авторський дизайн, футуро-дизайн тощо.  Взаємозв’язок давніх та сучасних стилів. Поняття „сучасний стиль”.
Дизайн у загальноосвітній школі. Підготовка дизайнерів у вищих і спеціальних навчальних закладах в Україні.
Періодичні видання з дизайну.
Тема 16. Історія предметного світу.
Короткі відомості про найбільш визначні винаходи в історії людства в галузі будівництва, декорування, меблевому оснащенні, одязі та інших зразках предметного середовища.
 
Настав час познайомитись з фрагментами деяких уроків, що складають „Абетку дизайнера”. Зверніть увагу на легкий та зрозумілий стиль  викладення теоретичного матеріалу, достатню кількість прикладів та практичних завдань, а також на обов’язковий цікавий елемент, присутній в даній методиці.

ТЕМА 1: „ЩО Є ІМ”Я ТВОЄ?” АБО „МАСКА, Я ВАС ВПІЗНАВ!”

Протягом цієї глави ми поговоримо про поняття „дизайн”, про походження слова та про зміст, який воно має зараз. З’ясуємо, де полягають коріння дизайну? Визначимось, коли час народження дизайну, як виду образотворчого мистецтва, а коли – як професійної діяльності? Розберемось, чим займається дизайнер? До якої саме галузі життєдіяльності людини слід віднести дизайн? І, до речи, ця глава допоможе Вам вірно відповісти на запитання: „Чому німецький філософ Еммануїл Кант назвав предметний світ „другою природою”?

Уявить себе на хвилину, що станеться, якщо в світі разом зникнуть всі речи і предмети?.. Опишіть своєму другові цю картину і спитайте, чи хотів би він опинитися в такій ситуації? Скоріше за все, сучасна людина, якщо її залишити віч-на-віч з матінкою природою, протрималась би, на жаль, не довго.

Звідки ж узялися всі предмети з нашого оточення? Вони створювалися людством протягом його існування. Уже первісні люди, щоб вижити, почали виготовляти одяг, знаряддя для праці та мисливства, посуд та інше. З часом до потреб корисності  та міцності речей приєдналося поняття їхньої краси.
 
Майстер був водночас і художником, і техніком, і винахідником. Поняття корисності, міцності і краси предмета не розділялись. Як Ви знаєте з історії людства, особливою якістю та досконалістю відрізняються речи, що були створені в епоху середньовіччя. Саме тоді ремісники об’єднувались у цехи – професійні спілки. Це на їхні пожертви було зведено найвеличніші готичні собори, які зараз називають „музикою в камені”.

Людська думка не стоїть на місці. З середини ХІХ ст. розвиток техніки і промислова революція суттєво змінили життя суспільства. Дуже зросло населення міст, що спричинило швидкий ріст будівництва. Більш ефективне фабрично-заводське виробництво стало виштовхувати з ринку дрібного ремісника. Машинне виробництво задовольняло масові потреби населення в товарах, котрі натомість не відрізнялися великою різноманітністю. Наприклад: на взуттєвій фабриці кілька років виробляють взуття одного зразка. Чи довго воно буде користуватися споживацьким попитом? Рік, не більше. Причину Ви назвете легко: не модне! (Наведіть свій приклад.)
 
У давнину, коли виготовлення предметів споживання було справою виключно ручної праці, ремісництво і мистецтво були єдиним цілим. Серійне виробництво товарів мало потребу в розробці нових принципів оформлення, заснованих на єдності краси і зручності. Придивіться уважніше, як одягнені люди навколо? Сподіваюсь, вони мають зручний  та красивий одяг? А хто вигадав усе це різноманіття для нас: швачка, директор фабрики чи...? Так, на виробництво прийшов художник, з’явилася нова професія – дизайнер. У ХХ ст. почали відкриватися школи промислового мистецтва і виник новий вид проектно-художньої творчості – дизайн.

Дизайн зародився як мистецтво зовнішнього оформлення, але нині його межі значно розширились. Працюючи над проектом дизайнерського вирішення будь якого об’єкта, авторові треба враховувати цілу низку питань. Саме дизайнер відповідає за зручність та безпеку експлуатації предмета, добрий психологічний вплив на людину-споживача, естетику й оригінальність зовнішнього вигляду, споживацьку зацікавленість тощо.

Спробуйте тепер самостійно дати визначення поняттю „дизайн”. Дослівного перекладу з англійської мови („малюнок, проект”) тут буде недостатньо.

Дизайн – це особлива галузь образотворчого мистецтва, що проектує, створює, вдосконалює предметне оточення людини „від голки до літака”. Дизайн поліпшує якість життя людей.

Дизайн сьогодні став одним з символів сучасної цивілізації. Професія дизайнера є дуже цікавою і перспективною саме тому, що сфера її застосування не має меж, як і предметне середовище.

Короткий змист теми:

- наше життя неможливо уявити без предметного оточення;
- з давніх-давен для нормального існування людина вимушена створювати корисні речі;
- на певному історичному етапі виробництво предметів побуту ремісниками успішно  поєднувало в собі вимоги корисності, зручності й краси;
- дизайн зародився в середині ХІХ ст., разом із розповсюдженням машинного виробництва;
- в ХХ ст. виник новий вид проектно-художньої діяльності – дизайн;
- виникши як мистецтво зовнішнього оздоблення, сьогодні дизайн успішно використовує знання з інженерії, психології, екології, маркетингу тощо, але його коріння міцно пов’язане з образотворчим мистецтвом;
- нині професія дизайнера є однією з тих, що користуються найбільш попитом на ринку праці.     


Питання для самоконтролю:

1. Хто саме, коли та для чого вигадав всі предмети навколо?
2. Дизайн як професія виник в ХХ столітті, але вже первісні люди створювали примітивні предмети побуту. Чи було це дизайном?
3. До якої галузі життєдіяльності людини належить дизайн: екологія, духовність, предметний світ?
4. Як Ви вважаєте, чому  німецький філософ Еммануїл Кант назвав предметний світ „другою природою”?
 

Словник:

Дизайн (англ., „проект, малюнок”) - це особлива галузь образотворчого мистецтва, що проектує, створює, вдосконалює предметне оточення людини „від голки до літака”. Дизайн поліпшує якість життя людей.
Дизайнер – спеціаліст, який працює у сфері дизайну й забезпечує високі споживчі властивості та естетичні якості виробів і всього предметного середовища.
Об"єкти дизайну – промислові вироби, елементи і системи будь-якого предметно-просторового середовища.

Цікавий тест:

Пропонуємо Вам перевірити свої здібності до дизайнування.

Тест № 1.
Чи притаманне Вам нестандартне мислення? Назвіть, довго не роздумуючи:
а) прізвище російського поета;
б) частину обличчя;
в) будь-який фрукт. (Результат тесту дивіться в кінці теми 1)

Тест № 2. На аркуші паперу намалюйте будь-яку „каляку”. Роздивіться її з різних боків. Домалюйте зображення до пізнаваного образу, за бажанням додайте деталі.
Оцініть свій твір:
- якщо основне зображення міститься ближче до середини аркуша, це означає, що Ви добре орієнтуєтесь у форматі;
- наявність подробиць характеризує Вас, як людину уважну та спостережливу;
- зображення виконане в трохи гротескній формі – Ви маєте почуття гумору;
- якщо Ваш малюнок має безпосереднє відношення до предметного світу, Ви – саме той, хто потрібен!
(Якщо все перелічене не має поки що нічого спільного з Вашим малюнком, не сумуйте: у кожному з тестів є елемент жарту, тому не сприймайте висновки за вирок. Любіть себе таким, який ви є! Ви  неповторні, а це дуже важлива умова в дизайні.)

Відповідь до Тесту № 1.: Зазвичай це „Пушкін, ніс, яблуко”. Якщо Ваша відповідь має відміни, це дуже добре! Якщо ні – не сумуйте: будь-які здібності можна розвинути тренуванням.

 

ТЕМА 2. КОЛЬОРОЗНАВСТВО
 
Вивчення цієї теми не залишить Вас байдужими. Ви зможете пригадати свій попередній досвіт роботи фарбами та придбати деякі навички професійного володіння цим прекрасним та виразним художнім матеріалом. Ви напишете власну картину з романтичним сюжетом. Ви взнаєте кілька важливих секретів, за допомогою яких створюються шедеври в образотворчому мистецтві, а також де що нове про свої старенькі фарби.

Бажаю Вам успіхів в засвоєнні цієї цікавої теми!
 
 
Урок 2.1.
 
Неможливо уявити собі людину, котра жодного разу не тримала в руках пензля! Жага творчості та здібності до малювання надані нам від народження. Інша річ, що будь-які здібності втрачаються, якщо їх не розвивати спеціально.

Фарби люблять всі! Саме вони допомагають нам повніше відобразити кольорове розмаїття навколишнього світу, своє відношення до дійсності, а також поділитися з іншими своїми фантазіями. Колір в дизайні – це міцний інструмент психологічного впливу на людину.

 

Практичне завдання (Матеріал – фарби):

Спочатку перевіримо Ваше сприйняття кольору, до того ж пригадаємо, яким кінцем слід тримати пензлика.

Чи в нормі Ваша зорова пам’ять?  Як давно Ви милувались заходом сонця або зустрічали ранок? Для успішного виконання цього завдання, перегляньте ілюстрації та фото на цю тему.

Вправа № 1. Засобом „акварель по-вологому” (робота виконується на зволоженому папері), починаючи зверху та не залишаючи на аркуші жодних білих куточків, нанесіть різнокольорові плями. Розпочніть роботу з чорно-фіолетових, через блакитні – до рожевих та оранжевих. Працюйте сміливо найбільшим пензлем. Обираючи новий колір, не забувайте добре промити пензель. (Якщо Ви працюєте гуашшю, зволожувати папір не треба, кольори можна змішувати одразу на аркуші.)

Папір слід завжди розташовувати під невеликим нахилом, щоб залишки вологи повільно стікали долу. Працюючи аквареллю по-вологому паперу, намагайтеся отримати легкі, прозорі відтінки з м’якими переходами між кольорами. Доки не підсохнув один колір, поряд з ним накладайте другий, частково перекриваючи попередній. Для одержання потрібних відтінків використовуйте палітру – дощечку для змішування фарб. Подбайте про те, щоб Ваш „захід сонця” не перетворився на смугастий килимок. Надлишки вологи слід збирати сухим пензлем. Поки папір підсихає, помилуйтеся своєю роботою!

Щоби Ваш твір набув завершеного вигляду, чорною фарбою намалюйте силуетно будь-який пейзаж: дерева, криши домівок, птахів тощо. Для цього використовуйте існуючи сюжети, не соромтеся вчитися!
 
Оцініть свій твір, розмістивши його  трохи на відстані, нібито здалеку. (Цей прийом застосовують  професійні художники під час роботи.) Чи можна цим пейзажем прикрасити свою оселю?

Цікавий тест

Перевірте Вашу асоціативну пам’ять. Підберіть прикметники, іменники та окремі вирази, що відповідатимуть відчуттям тепла і холоду. Наприклад: танцювати, ніжність, життя, мама – це тепло; ніч, сум, зрада – холод.

 

ТЕМА 3. ПРОЕКТНА ГРАФІКА
 
Пропонуємо чергову тему, яка Вас дуже зацікавить! Ви усвідомите, які матеріали належать до графічних і чому саме. Які існують виді малюнків, які засоби зображення використовують в дизайні. Вам відкриються таємниці перспективи – науки, що вважається одним з важливіших досягнень епохи Відродження. Ви навчитесь виконувати креслення та наочні зображення об’єктів дизайну, зрозумієте важливу роль масштабування і виконаєте свій перший обмірний проект.

Отже  сконцентруйте Вашу увагу та до роботи!
 
 
Урок 3.10: Імітація
 
Фактура (лат.) - „обробка поверхні”, особливості обробки або будови матеріалу. Назвіть зовнішні ознаки скла, хутра, бавовни, каменю, металу. Фактура буває гладенька або шпариста, шершава або глянцева, блискуча або матова.

Текстура – це внутрішня структура матеріалу (кристали, зерна, волокна). Фактуру можна відчути ”навпомацки”, тоді як текстуру впізнати руками не можна. Вона визначається тільки зорово. На таблиці представлені об’єкти штучного та природного походження й умовна структура (текстура) матеріалу.

Для дизайнера дуже важливо вдало підібрати матеріал для свого витвору та вміти зобразити його на ескізі або в макеті. Для цього служить імітація – мистецтво наслідування, вміння з великою точністю відтворювати фактуру різних матеріалів. Імітація широко розповсюджена в побуті. Наприклад, штучне хутро, вінілісшкіра, різні пластики. Дерево успішно замінив ламинат, в його основі – звичайна тирса. Різноманітність кольорів та текстур забезпечує плівка або папір,  де зображені різні породи деревини. Так само створюються „кам’яні” поверхні.

Штучні матеріали, звичайно ж, поступаються своєю міцністю, екологічністю та естетикою природним аналогам, але значно дешевше, різноманітніше за кольором, легше в обробці, зручніше в використанні. За ними – майбутнє.
   
Питання для самоконтролю

1. Чи можна змінити текстуру матеріалу?
2. Чи можна змінити фактуру матеріалу?
3. Що можна впізнати „на щуп”?
4. На прикладі дерев’яного бруска дослідить  його текстуру: як виглядає рисунок повздовж волокон і на поперечному зрізі?

 
Словник:
Імітація – мистецтво наслідування.
Текстура – це внутрішня структура матеріалу
Фактура (лат.) - „обробка поверхні”, особливості обробки або будови матеріалу.
 
Практичне заадання:
Вправа № 1. Намалюйте з натури натюрморт з 2-3 побутових речей з різноманітною поверхнею. Передайте на рисунку фактурні особливості кожного предмета.
Вправа № 2. (Матеріал – фарби)
Виконайте 2-3 імітації фактури деревини. Використовуйте в якості прикладів зразки меблів з Вашого оточення. Завдання краще виконувати на форматі, потім вирізати вдалий фрагмент та наклеїти.
Вправа № 3. (Матеріал графічний)
Виконайте за уявою натюрморт з 2-3 простих геометричних тіл. Кожна фігура, фон, основа повинні мати свою фактуру поверхні. Спробуйте досягти загальної гармонії малюнку, відчуття ансамблю.
   
Цікавий тест

Погляньте уважно навколо. Перелічіть, що є в Вашому оточенні скляного? (А також: дерев’яного, з пластику, смачного, з паперу, солодкого, шершавого тощо.) Які з матеріалів є натуральними, а які лише імітують природні властивості?
Ця вправа розвиває спостережливість та зорову пам’ять. Застосування різноманітних фактур і матеріалів дозволяє дизайнерові вносити „родзинку” в традиційні об’єкти.

 

ТЕМА 6. ПРОЕКТУВАННЯ
 
В попередніх розділах Ви вивчили низку важливих положень, тепер можна приступити саме до проектування – створення різноманітних об’єктів дизайну.

В наш час питання дизайну викликають не аби який інтерес. Проте широко розповсюджені й помилкові погляди на зміст та форми такої роботи. Здебільше вони є дуже спрощеними або, навпаки, відірваними від реальної практики. Ви маєте можливість познайомитись з процесом проектування, проходячи всі етапи виконання практичного завдання Ви взнаєте, чим займається молода наука технічна естетика, в чому полягає зміст і користь аналізу, чим аналог відрізняється від прототипу та дещо інше.

Бажаю Вам старанності в роботі та успішного виконання проектних завдань!
 
 
Урок 6.1.
 
Всі предмети, що створені людиною, виготовлені з якого-небудь матеріалу. Уважно подивіться навкруги. Чи завжди Вам треба помацати річ, щоб дізнатися, з чого її зроблено? Частіше за все ми визначаємо матеріал по зовнішньому вигляду, завдяки характерним ознакам: фактурі, текстурі та забарвленню.
Як Ви гадаєте, для чого Ви вивчали кольорознавство, композицію та інші дисципліни? Настав час вживати свої знання та навики, створюючи корисні побутові речи. Звісно, майже все сьогодні можна купити в магазині. Там вироби одного найменування представлені в асортименті, тобто є різноманітність форм та розцвіток.

Якщо Вам подобається бути „як всі”, існує маса можливостей, щоб задовольнити „за Ваші гроші – будь-яку примху”. Тоді як Ви бажаєте привласнити щось унікальне та неповторне, закликаю Вас до самовиразу – в житті завжди є місце для творчості!

Починаючи будь-яку розробку, передусім дизайнер з’ясовує призначення об’єкту дизайну або його функцію. Потім визначає матеріали, з яких буде виконано виріб. Це дуже важливий момент: завдяки вдалому підбору матеріалів забезпечується міцність та безпека використання, а також створюється форма предмету. І наприкінці кінців проектант думає про привабливість продукту дизайнування. Саме це питання грає важливу роль при оцінюванні результатів його творчості споживачами.

Наскільки пов’язані ці поняття, з’ясуємо на прикладах. Як Ви гадаєте, хтось купує взуття більшого розміру тільки тому, що воно гарне? У Вашій шафі є одяг з паперу? Вигадайте свої приклади того, „чого в світі не буває”. (До речи, один японський модельєр сконструював сукню нареченої ... з туалетного паперу! В основі його творчої концепції – функціональне призначення об’єкту, одноразовість використання.)

Визначимо загальні вимоги до об’єкту дизайну:
1. Корисність (призначення).
2. Надійність.
3. Краса.


Зовсім не є обов’язковим, що під час проектування дизайнер діє точно за схемою, зазначеною цими загальними вимогами. Все ж таки, це процес творчий і художній образ може скластися раніше, ніж форма чи навіть призначення розробки. Пригадайте такі зразки авторського дизайну, що стали класичними, як „Стілець, що символічно зображує красу ліній ніг Мерилін Монро” японця П. Арати чи світильники „Кобра” М. Курокави.

«Когда б вы знали, из какого сора растут стихи, не ведая стыда...» - ці відомі рядки Ганни Ахматової як найкраще характеризують процес творчості в цілому та роботу дизайнера зокрема.

Спочатку роботи над проектом, дизайнер ретельно вивчає ситуацію. В цьому Вам не завадить заповнення наступної таблиці "Технічні умови проектування":

1. Назва об’єкту дизайну. 
2. Функція, призначення. 
3. Габаритні розміри.  
4. Аналіз існуючих аналогів (матеріал. форма, вимоги техніки безпеки і санітарної гігієни, естетика тощо). 
5. Вимоги до об’єкту дизайну. 
6. Потенційний користувач. 
7. Побажання замовника (завіряються його підписом). 
8. Фінансові можливості замовника. 
9. Виконавець проекту. 
10. Приблизний кошторис дизайнерської розробки.

Технічні умови не тільки конкретизують роботу дизайнера, але й документально підтверджують відповідальність замовника за кінцевий результат. На жаль, в житті все буває. Запропонована форма документа дозволить Вам не тільки впорядкувати власні дії, а також запобігти багатьох непорозумінь в реальному проектуванні, де підспудно є присутнім Його Величність Замовник.

Після виконання дизайнером розробки об’єкту, його ескізу або макету, треба скласти пояснювальну записку, що має назву "Технічне обґрунтування проекту":
 
1. Назва об’єкту дизайну. 
2. Функція, призначення. 
3. Габаритні розміри. 
4. Вимоги, яким відповідає розробка.
5. Потенційний користувач. 
6. Обґрунтування власної дизайн-пропозиції (коротка характеристика Вашої розробки.  форма, матеріали, техніка безпеки, естетика тощо). 
7. Ескіз або макет в  масштабі.
8. Робочі креслення.
9. Кошторис.
 
Професія дизайнера належить до галузі обслуговування, тому треба досконало оволодіти „мистецтвом подобатися”. Дизайнер повинен не тільки уважно вислухати замовника, але й вміти вірно „розшифрувати” його побажання. Взагалі вміння домовлятися з людьми завжди стане Вам в пригоді, де б Ви не працювали.
  
Короткий зміст теми:
Складовими творчості є знання, практика і художня інтуїція. Практика без знань, так само як і знання без художньої інтуїції, приречена на невдачу. Ці нерозривні частини цілого важливо постійно розвивати.
Самим життям сформовані загальні вимоги до об’єкту дизайну:
1. Функціональність (призначення).
2. Надійність.
3. Краса.
„Функція. Форма. Гармонія” – це головне правило дизайну, якому підкорюється творчий процес.
 
Щоб навчитися працювати на професійному рівні, не забувайте використовувати „Технічні умови проектування”. Це допоможе Вам краще зрозуміти тему проекту, зорієнтуватися в існуючий ситуації. При захисті Вашої розробки  стане в пригоді складене заздалегідь „Технічне обґрунтування проекту”.
Повірте, Ваша праця ще здобуде високої оцінки!
 
Запитання для самоконтролю: 
1. Якими бувають „місця, щоб сидіти”?
2. Чи всі вони відповідають визначенню аналога?
3. Чому краса при оцінюванні об’єкту дизайну не є головною рисою?
4. „Функція. Форма. Гармонія” – яка з цих якостей буде вирішальною при оцінюванні мистецького твору?
 
Словник:
Аналог – дещо схоже, подібне до чого-небудь.
Проектування – дизайн-процес, котрий починається з моменту отримання завдання: розробка концепції, аналіз об’єкту, конструювання, макетування, проектна документація (те саме, що й Художнє конструювання – Тема 5, урок № 3).
Технічні умови проектування – документ, що допомагає дизайнерові глибше вивчити проектне завдання.
Технічне обґрунтування проекту – пакет документів, що роз’яснюють мету дизайнерської розробки та засоби її реалізації.
 
Практичне завдання:
Вправа № 1. Тема проекту: „Підставка під гаряче”.
Ця корисна річ знайдеться в кожній оселі. Заповніть Технічні умови проектування (зразок див. далі), ознайомтеся з існуючими аналогами, включаючи й ті, що є в продажу. Ви будете здивовані розмаїттям конструкцій та матеріалів, запропонованих для цього об’єкту колегами-дизайнерами! Проте досконалість не має межі: раджу Вам поміркувати про використання природних матеріалів, а також підручних засобів (картон, дріт. пінопласт тощо).
Технічні умови проектування (зразок):
1. Назва об’єкту дизайну –  підставка під гаряче.
2. Функція, призначення – термоізолювач.
3. Габаритні розміри – не більше за 200 мм.
4. Аналіз існуючих аналогів (матеріал, форма, вимоги техніки безпеки і санітарної гігієни, естетика тощо): виконати ескізні замальовки та опис 2-5 підставок.
5. Вимоги до об’єкту дизайну – жаро- та ударотривкість, вологоопір, стійкість.
6. Потенційний користувач – крім дітей до 7 років.
7. Побажання замовника: щоб було міцним і прикрашало кухню, бажано – з національним колоритом або з гумором.
8. Фінансові можливості замовника – середні.
9. Виконавець проекту. 
10. Приблизний кошторис дизайнерської розробки – в межах цін на аналоги.
Вигадавши та виготовивши власну розробку, не полінуйтесь та виконайте в повному обсязі Технічне обґрунтування проекту. Як то кажуть, важко в навчанні – легко в бою!

Подаруйте свій виріб коханій жінці: кожного разу при використанні підставки за призначенням вона з подякою згадає про Вас!
   
Цікавий тест:
Притча, що визначає суть дизайну. (Після її читання спробуйте дати відповідь на питання: про які види образотворчого мистецтва розповідає ця легенда?)

Один стрий виготовляв ножі для чищення картоплі та продавав їх на ринку в маленькому містечку. З часом потреба зникла і люди перестали купувати ножі. Старий звернувся по допомогу до знайомого художника. Майстер пофарбував ніж, оздобив  його орнаментом. Ще кілька виробів було розпродано.

Звернувся дідусь до іншого митця. Той змінив форму ножа, зробив його значно зручнішим і, відмовившись від декору, пофарбував ручку в колір картопляних лушпайок. Оновлений виріб привернув увагу покупців. Ножі подобались, їх з заохоченням купували, до них звикали та... викидали: випадково, разом з лушпайками. Проте попит на ці вироби дуже зріс. Так художник допоміг старому уникнути злиднів.

Питання: До якого виду мистецтва належить кожен з художників? Назвіть їхні професії.

 

 

У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Last Updated on Sunday, 27 February 2011 12:10
 
PDF Print E-mail
Pearls of Nikopol'schina - Ecodesign
Sunday, 21 June 2009 15:34

Поддубко Л.М.
Дизайнер, викладач,
член спілки дизайнерів України,
керівник гуртка екодизайну
м. Нікополь, Україна
БіографіяМатеріал надано в авторській редакції   

Якщо Вас зацікавила ця інформація і
Ви бажаєте ознайомитися з нею детальніше,
звертайтеся до нас 
Гурток екодизайну
(програма, методичні поради щодо її виконання,розробка заняття)

 

 «Дизайнерська освіта дітей -
це не формування споживачів, не інструктаж
майбутніх дизайнерів. Її призначення -  сприяти
розвитку наступних поколінь, а якщо це так,
то процеси дизайнування виявляються більш важливими,
ніж його результати».

Єйшії Хіно, професор з Японії

 

Ідея авторської Програми гуртка екодизайну з’явилася в рамках виконання „Комплексної програми художньо-естетичного виховання учнів у загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах” (Наказ Міністерства освіти та науки України та Академії педагогічних наук України від 25.02.2004 р., № 151/11). Великого впливу на створення програми саме такого напрямку надало знайомство автора з діяльністю Міжнародного екологічного руху “Clean Up the World” – „Робимо Чистим Світ”, та його підрозділу „Чиста Україна – чиста Земля”.

Програма гуртка екодизайну передбачає створення учнями корисних саморобок з підручного матеріалу, тобто використання в якості сировини речей, що зазвичай підлягають утилізації. На відміну від існуючих програм для гуртків дизайну, акцент робиться на виховання в учнів здатності саме до утилітарного пізнання світу з подальшим його перетворенням. Переробляючи, використовуючи в новій якості старі речі та предмети, діти водночас навчаються дбайливому ставленню до навколишнього середовища, протистоять забрудненню своєї оселі, подвір’я, міста. Зробити корисну та красиву річ зі сміття – це прояв не аби якої майстерності, фантазії та художнього смаку. Зараз нікого вже не дивує вираз „смітниковий дизайн”.
 
Мета Програми гуртка екодизайну: навчити учнів вести дослідження доступних їм задач, розвинути уяву та мислення, здатність організовувати та планувати свою роботу, оцінювати її результати, втілювати їх в життя, представляти та захищати їх. При цьому натиск робиться не на „ранню професіоналізацію”, а на використання потенціалу дизайну для всебічного розвитку учнів.

Програма гуртка екодизайну має не тільки навчальне, а й виховне та розвиваюче значення, як того вимагає „Національна доктрина розвитку освіти України в ХХI сторіччі». Програму укладають 3 предметні блоки. Перший – „Образотворча грамота” – спрямовано на вивчення основ графіки, живопису, дизайнерської композиції, як засобів вираження проектної ідеї.  Другий – „Матеріалознавство” – базується на знайомстві з властивостями різних матеріалів та застосуванні їхніх прикладних можливостей на практиці. Третій – це „Проектування”, де знання закономірностей формотворення в природному та штучному середовищі вживається при реалізації власних дизайн-розробок.
 
30% учбових годин відведено в Програмі на теоретичні заняття, а 70% - на практичні. Саме такий розподіл на користь практичних занять зроблено з урахуванням загальної перевантаженості сучасних шкільних предметів інформацією, тоді як за відомим висловом В. Сухомлинського ”...розум дитини – на кінчиках її пальців”. Задача занять в гуртку екодизайну полягає не в тому, щоб всі діти оволоділи елементами проектування, але в вихованні у кожного гуртківця розумного ставлення до світу природи і штучного середовища, вміння самотужки ставити та вирішувати питання, чого так бракує в наш час.


Початковий рівень (1 рік навчання)
 

Вступне заняття - 1 година

Зміст роботи гуртка. Знайомство. Організаційні питання. Правила поведінки в гуртку. Правила техніки безпеки. Маршрути евакуації. Дії при надзвичайних ситуаціях.

Практичні заняття (1 год.). Ігри-тренінги.


1. Образотворча грамота – 60 годин
 
- МАЛЮНОК (24 год.):
Лінія та її можливості. Лінії різної товщини.
Практичні заняття. Вправи-тренінги: „Домалюй зображення”, „Що нагадують кілька точок, повільно розташованих на аркуші?”, „Чи є у лінії характер?” та ін. Малювання зимових дерев. Виконання малюнків з геометричних фігур (гуртківці „будують” в малюнку з кубиків за темами: автомобіль, дім, завод).

- ЖИВОПИС (24 год.)

- КОМПОЗИЦІЯ (12 год.):
Заповнення площини аркуша. Ціле і частина. Ритм як засіб організації композиції. Поняття „форми”: основні геометричні фігури і форми. Детальне вивчення природних форм, їх розглядання. Узгодженість силуетної форми і декору. Виявлення композиційного центру: виразним силуетом, розміром, розміщенням.

Практичні заняття. Вправи-тренінги: розвивальні ігри „Якої фігури не стало?” та „На що схожа ця фігура/геометрична форма?”. Вправа „Розбитий глечик”. Виконання завдань різними художніми матеріалами: графічними (олівці, фломастери, туш-перо, крейда та ін.), живописними (гуаш, акварель), прикладними (аплікація, колаж, живе розмальовування пальцями). Збагачення силуетної форми декором „Прикрасимо посуд (рушник)”. Складання зображення з геометричних фігур або з природних елементів. Створення об’ємних композицій на основі простих геометричних тіл (різноманітні коробки) на тему: транспорт, фортеця та ін.


2. Матеріалознавство – 58 годин

- матеріал ПАПІР. Прийоми роботи з папером: згинання, відривання, відрізання тощо. Способи з’єднування паперу: за допомогою клею, степплеру, скотчу, а також щілинне з’єднання, плетення тощо..
Практичні заняття. Вправи-тренінги: „Що нагадує зім’ятий папір?” Вивчення основ техніки „оригамі”. Виготовлення нескладних іграшок-саморобок з паперу: квіти, тварини, кораблики, літаки тощо. Виготовлення іграшки „більбоке” („Спіймай ґудзика”) на основі паперової склянки.
- матеріал ТКАНИНА. Прийоми роботи з м’якими тканинами, що не кошлатяться. Способи їхнього з’єднування ( шитво, клейове).
Практичні заняття. Вправи-тренінги. Виконання нескладних саморобок: подушка для голок, декоративне панно, підвіска-кулон, пальчикова лялька тощо.
- матеріал ПЛАСТИКОВА ПЛЯШКА. Прийоми роботи: різання, прорізання дірок, шматування на стрічки тощо.
Практичні заняття. Вправи-тренінги.  Виготовлення іграшок-саморобок: „Рибка”, „Папуга”, „Катамаран”, „Автомобіль” та ін.

 

3. Проектування – 20 годин

Тема 1: „Ялинкові прикраси”. Знайомство з традиціями святкування Нового року в Україні.
Практичні заняття. Виготовлення ялинкових прикрас з різноманітних обгорток та упаковки: ланцюжки, гірлянди – з  кольорового паперу, гноми – та герої Вертепу - з пластикових пляшок.
Тема 2: „Ляльковий театр”. Знайомство з особливостями та будовою названого видовища. Його значенням в давні часі та сьогодні.
Практичні заняття. Виготовлення персонажів до будь-якої казки з використанням різних коробок.

 

Початковий рівень (2 рік навчання)
 
Зміст програми

 

1. Образотворча грамота – 90 годин

- МАЛЮНОК (30 год.):
Малюнок – основа творчої діяльності дизайнера. Поняття форми. Вміння бачити і розуміти особливості будови тієї або іншої форми (замкненого простору). Світло та тінь у малюнку. Об’ємне зображення.
Поняття перспективи. Лінія горизонту. Перспектива на площині. Передача плановості предметів у просторі шляхом загороджування (кулісна перспектива). Поняття лінійної перспективи: точка сходу, точка зору.
Метою створення предметного оточення є поліпшення якості життя людини. Людина є мірою всього. Основні пропорції та особливості будови людини. Передавання нескладних рухів людини, тварин при створенні тематичних малюнків.
Практичні заняття. Вправи-тренінги: малювання світлотіньових зображень простих побутових предметів. Зображення простору „Пароплави на морі”. Зображення тривимірної умовної форми на двовимірній площині аркуша паперу. Виконання малюнків з перспективним зображенням „Місто моєї мрії”. Начерки людини в покою і в русі. Ілюстрування українських народних казок.

 

- ЖИВОПИС (30 год.)

- КОМПОЗИЦІЯ (30 год.):
Ціле і частина. Залежність основної форми від пропорцій окремих частин. Симетричні форми: роль осі симетрії в будові форми. Ритм – повторення та чергування елементів.
Практичні заняття. Вправи-тренінги з використанням іграшки „Танграм”, яку діти виготовляють власноруч. Колективна робота „Найкрасивіше місто”. Монотипія з графічним доробком „Світ комах”. Декоративна композиція „Килимок”.

 

2. Матеріалознавство – 70 годин

- матеріал КАРТОН. Різновиди картону (тонкий, цупкий, гофрокартон). Прийоми роботи з картоном: згинання, відривання, вирізування тощо. Способи з’єднування картону з різними матеріалами. 
Практичні заняття. Вправи-тренінги. Виготовлення нескладних іграшок-саморобок з картону та з використанням інших матеріалів (ґудзики, тканина, поліетиленова плівка тощо).
- матеріал ПЛАСТИКОВА ПЛЯШКА та інші синтетичні матеріали. Прийоми роботи з обраною утильсировиною: різання, плавлення тощо. Змінювання конструкції: віднімання, додавання та інші способи трансформування традиційної форми.
Практичні заняття. Вправи-тренінги. Виготовлення іграшок-саморобок, уявних видів транспорту та інших пристроїв зі штучної утильсировини.

 

3. Проектування – 50 годин

Тема 2: „Ляльковий театр”. Знайомство з традиційними ляльковими театрами різних країн: ляльки-маріонетки, ляльки-бібабо (ляльки-рукавички), театр тіньових ляльок та ін. Виразні можливості сконструйованої об’ємної форми. Зв’язок основної форми і деталей.
Практичні заняття. Виготовлення персонажів до будь-якої казки в обраній конструктивній пластиці.

 

Методичні поради
 
Екологія – наука про живих істот і те, як вони співіснують  із своїм оточенням. Інтенсивна діяльність людства по створенню комфортних умов існування вже призвела до порушення екологічних зв’язків, вичерпання природних ресурсів, забруднення навколишнього середовища.
 
Сьогодні важлива роль в перетворенні штучного оточення людини належить дизайну. Дизайн – це художня діяльність, що пов’язана з організацією предметного довкілля на засадах краси та доцільності. Екодизайн – сучасний напрямок в дизайні, спрямований на вторинну переробку вже використаних об’єктів дизайну з метою збереження довкілля  (сформульовано авторами Програми). Зараз дизайнер повинен не тільки проектувати самі вироби, але й забезпечувати зв’язки між ними, аналізуючи не лише споживчі функції виробу, знакову, декоративну, естетичну, а й утилізаційну функцію. Дизайнер може передбачати цикл існування виробу: виробництво – споживання – переробка. Отже в кожному виробі повинна бути запрограмована його доля як майбутньої сировини для виготовлення нового виробу. Замкнений цикл – так само, як в природі!
 
Діти є від народження підготовленими до занять дизайном – вони позбавлені притаманної дорослим людям „скутості”. Метою навчання за Програмою гуртка екодизайну є не просте оволодіння елементами проектування, а визволення схованих в дитині можливостей, сила яких в звичайних умовах залишається незадіяною. При цьому учень легко і природно соціалізується, засвоює принципи добра, людяності, розумного ставлення до світу природи та навколишнього штучного середовища. Водночас він вчиться дуже дефіцитному в нашому світі вмінню самотужки ставити та вирішувати проблеми.
 
Програма гуртка екодизайну є дуже гнучкою, що дозволяє використання керівником гуртка елементів з різних навчальних посібників (див. додаток „Література”), методик, журналів. Стрижневими залишаються три позначені блоки: „Образотворча грамота”, „Матеріалознавство” та „Проектування”. Виділення теми „Матеріалознавство” в окремий блок пов’язано із специфікою Програми гуртка екодизайну: треба добре знати властивості та можливості матеріалу, який обрано в переробку, а також про його взаємодію з іншими матеріалами. Таке відокремлення предмету „Матеріалознавство” в самостійний розділ є безперечним нововведенням даної Програми. Для ретельного дослідження обрано такі доступні підручні матеріали, як папір, картон, тканина, пінопласт, поліетилен, дріт, пластик, гіпс. В практичній діяльності учнів передбачено поступовий перехід від порівняно простих вправ з цими матеріалами до більш складних їхніх поєднань. Наявність матеріалів, що підлягають утилізації, забезпечують керівник гуртка, учні та їхні батьки. Це дуже легка справа, оскільки речі, які давно вийшли з вжитку, налічують в кожній родині та постійно прибувають з ростом добробуту сім’ї  (наприклад, обгортки та упаковка).
 
Всі відомі програми з викладання основ дизайну для дітей є повторенням програми вищої школи. Автори пропонують власну методику, яка є більш адаптованою саме для позашкільної освіти.
 
Увага: світ стоїть на порозі екологічної катастрофи! Сміттєсховища вже не в змозі вирішити проблему засмічення міст та населених пунктів. Щоб очистити навколишнє середовище, потрібні гроші. Частину їх ми вносимо, коли платимо податки. Прибирання сміття також дорого коштує. Наприклад, у Нью-Йорку треба заплатити сорок центів за те, щоб прибрати одну пляшку з узбіччя дороги.
 
Забруднення повітря, землі, води коштує нам надто дорого. Але ми повинні очистити нашу землю. Сміття не існує – все можна переробити, або утилізувати. Частково цьому сприятиме діяльність гуртка екодизайну. Майбутнє – за екодизайном!

 

 

Література:
 1. Закон України „Про позашкільну освіту” // Урядовий кур’єр.  2000, № 25.
 2. Положення про позашкільний навчально-виховний заклад // Інф. зб. МОН України. – 1994, № 9.
 3. Переверзев Л.Б.   Дизайн в средней школе: британский эксперимент. – М.: „Техническая эстетика”,  1987, № 6.
 4. Полякова Г.А. та ін.  Образотворче мистецтво, 2-7 класи: теорія навчання, календарно-тематичне планування, основні поняття з образотворчого мистецтва /Навчально-методичний посібник для вчителів. – Харків: „Скорпіон”, 2001
 5. Поддубко Л.М.  Дизайн-освіта в школі. – К.: „Мистецтво та Освіта”, 2002,№ 2.
 6. Поддубко Л.М.  Абетка дизайнера (анонс). – К.: „Трудова підготовка в закладах освіти”, 2006, № 4.
 7. Претте М.,  Капальдо А.  Творчество и выражение. – М.: «Советский художник», 1985.
 8. Сзабова Сильвия   Экоигры в школе и вне школы, ISAR, „Информационное агентство ", Киев, 1995.
 9. Сидоренко В.Ф.  Вопросы о программе развития дизайна. – М.: „Техническая эстетика, 1989, № 4.
 10. Сидоренко В.Ф.  Пути перестройки образования. – М.: „Техническая эстетика”, 1990, № 1.
 11. Устинов А.  Дизайн в японской школе. – М.: „Техническая эстетика”, 1988, № 6.
 12. Харьковская школа дизайна /Опыт подготовки дизайнеров. – М.: ВНИИТЭ, 1992.
 13. Энн де Форест   Американские школы дизайна. – «Дизайн США» / подготовлено Отделом выставок Информационного агентства США, 1989. 

У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Last Updated on Thursday, 08 October 2009 13:45
 
PDF Print E-mail
Pearls of Nikopol'schina - Ecodesign
Sunday, 15 February 2009 13:26
Поддубко Л.М.
Дизайнер, викладач,
член спілки дизайнерів України,
керівник гуртка екодизайну
м. Нікополь, Україна
Біографія


Матеріал надано в авторській редакції   

Якщо Вас зацікавила ця інформація і
Ви бажаєте ознайомитися з нею детальніше,
звертайтеся до нас

 

Еко-дизайн
або
Зробімо відкриття!
(доповідь на 14 Міжнародній конференції «Крим – 2007»,
секція: «Інноваційні технології в науці, культурі та освіті")

Професійний дизайнер узагальнює власний досвід роботи по впровадженню дизайн-освіти в загальноосвітній середній школі, презентує підручник для необмеженої аудиторії початківців –  «Абетка дизайнера», а також пропонує оригінальну методику для системи позашкільного виховання – гурток ЕКОДИЗАЙНУ.

Освіченість в галузі дизайну є на сьогодні необхідним елементом культурі сучасної людини. Знайомство з цим видом художньої діяльності повинно розпочинатися з дитинства, на стадії формування естетичних потреб та смаків. Дизайн (англійською «проект, малюнок») – це особлива галузь образотворчого мистецтва, яка створює, вдосконалює предметне оточення. Недарма німецький філософ Еммануїл Кант назвав предметне середовище «другою природою»: сьогодні вже неможливо уявити наше існування без елементарних речей. Дизайн поліпшує якість життя людей.
 
Про необхідність дизайн-освіти в Україні мова йде ще з 80-х років минулого сторіччя. В 1989 році в однієї з харківських загальноосвітніх шкіл було введено викладання дизайну. Більше року кафедрою дизайну Харківського художньо-промислового інституту (зараз це Державна академія дизайну та мистецтва)  проводився експеримент по впровадженню початкової дизайн-освіти в школі. Робота з дітьми йшла в рамках республіканської програми „Дизайн і школа”. Викладацьким колективом під керівництвом професора академії, кандидата мистецтвознавства, члена Спілки дизайнерів України Бойчука О.В. було розроблено експериментальну програму „Школа дизайну”, що мала дворівневий характер втілення: по скороченому (шестирічному) та повному (одинадцятирічному) циклу навчання. Навчальну програму блок-дисципліни „Основи дизайну” було включено до шкільного розкладу, що склало 264 години на рік. Заняття проводилися два рази на тиждень по 2 години.  На жаль, цікавий досвід так і залишився на стадії експерименту.
 
Однак ідея створення початкового ступеню дизайнерського навчання, що містила в доступній для дітей формі принципи Харківської школи дизайну, посіла в маси. На початку 90-х років в Україні активно почали відкриватися гуртки дизайну не тільки в обласних містах, але й на периферії. Цьому сприяло і те, що слово „дизайн” стало модним, було в усіх на слуху. Саме з 1991 р. в м. Нікополі, що на Дніпропетровщині, на базі Міжшкільного центру трудового навчання та технічної творчості розпочав свою роботу гурток «Основи дизайну та образотворчої грамоти». Це був цікавий період особисто для мене, випускниці Харківського художньо-промислового інституту, - становлення в якості викладача дизайну. Завдяки незримого керівництва мого Вчителя, професора Олександра Васильовича Бойчука, я знайшла головну справу свого життя, якої служу всі ці роки.
 
Своїм творчим кредо в роботі з учнями я обрала вислів професора Єйшії Хіно з Японії: „Дизайнерська освіта дітей – це не  формування споживачів, не інструктаж майбутніх дизайнерів. Її призначення – сприяти розвитку наступних поколінь, а якщо це так, то процеси дизайнування виявляються більш важливими, ніж його результати”.  Методика навчання основам дизайну виховує в учнів асоціативне мислення, дизайнерський підхід до об’єкта, натхнення до пошуку найбільш вдалих рішень для його розробки та виготовлення, формує навички самоосвіти, розширює кругозір, розвиває естетичний смак. Залучення дітей до знань про дизайн важливе як для майбутніх фахівців, так і для споживачів продуктів цього виду діяльності.   
 
З особливим задоволення хочу пригадати свій досвід роботи в звичайній середній загальноосвітній школі. По-перше за те, що саме там мені з’явилась можливість вдосконалити навички педагогічного малюнку. По-друге, завдяки розумінню з боку адміністрації і колег я одержала широку дитячу аудиторію для своєї творчої роботи. Переді мною вперше постала задача навчати не спеціально підібрану групу обдарованих учнів (ізостудія, гурток малювання), але зацікавити однією програмною темою цілий клас. Було важко, але став в нагоді досвід, коли акцент в роботі робиться на процес, а не на результат. Працювала запально, але з порушенням всіх невідомих мені на той час класичних методик викладання образотворчого мистецтва. (До того ж я – дизайнер!) Свої уроки малювання я проводила як міні-вистави, своєрідні аутотренінги.
 
Перші свої відкриття в галузі освіти я зробила саме в школі. Це, по-перше, методична розробка «Історія світової культури. Архітектура» - наочний посібник для середньої загальноосвітньої школи: таблиці та інформаційний матеріал до них (2000 р.). Ідея даної методичної розробки виникла під час вивчення та впровадження в практику «Експериментальної програми для середньої загальноосвітньої школи. Образотворче мистецтво, 5-7 класи» укладачів зі Львову О.Д.Соронович та О.С.Печеняк. Ця програма була свого часу рекомендована для апробації Комісією по дисциплінам художньо-естетичного циклу Науково-методичної Ради Міністерства просвіти України (Протокол № 4 від 24.06.97 р.). В цієї програмі вперше багато уваги приділялося такому найдавнішому виду мистецтва, як архітектура, а наочність по цьому питанню в школах відсутня. Захопившись ідеєю систематизації цікавих та найбільш важливих відомостей з історії архітектури, я розробила як наочний посібник 8 таблиць та склала на допомогу вчителеві інформаційний супровід до них. Виданні у чорно-білому варіанті формату А-1, таблиці будуть доступні для придбання кожною школою, а їхнє використання на уроках історії, образотворчого мистецтва, креслення значно підвищать якість учнівських знань. Крім того, ці таблиці можна з успіхом використовувати при вивченні культурознавчих дисциплін в спеціалізованих та вищих навчальних закладах різного профілю, художнього також, доповнюючи більш поглибленими відомостями з історії архітектури.
 
Перші спроби в галузі так званого «смітникового дизайну» я зробила також на базі звичайної школи. Веселою подією для учнів 6-7 класів були уроки конструювання з підручних матеріалів – пластикових пляшок, поліетиленових пакетів, старих фломастерів тощо. Краще за все дітям вдавалися оригінальні іграшки: «Мадам Брошкіна», «Жук Мікоша», пенал «Багатоніжка», рухлива саморобка «Живчик» та ін. Учні на практиці вивчали можливості матеріалу, вигадували способи з’єднання окремих деталей. Під час роботи над конкретним проектом, як, наприклад, «Ялинкова іграшка», треба було передбачити можливість закріплення саморобки на гілці, окрім обов’язкових умов – «корисність, міцність та краса». Цим досвідом зацікавилось центральне видання Міністерства освіти та науки України: в 2002 р. журнал «Мистецтво та Освіта» надрукував мій начерк «Дизайн в школі» та фотографії дитячих саморобок на кольоровій вкладці. Така висока оцінка дуже підтримала мене, підтвердивши вірність обраного напрямку. Був навіть відгук з глибинки з проханням детальніше ознайомити з методикою. На той час існували тільки перші спроби.
 
Можливість працювати з учнями 10-11 класів, яка з’явилась в стінах Комунального позашкільного закладу освіти «Нікопольський міжшкільний центр трудового навчання та технічної творчості», підштовхнула мене до нових відкриттів. В рамках виконання Комплексної програми художньо-естетичного виховання у загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах (Наказ Міністерства освіти і науки України та Академії педагогічних наук України № 151/11 від 25.02.04, що надруковано у виданні „Шкільний світ. Завуч” № 16, червень 2004) в Нікопольському міжшкільному центрі трудового навчання та технічної творчості з метою поширення професійної орієнтації учнів було засновано новий технологічний напрям – „Основи дизайну”. В 2004 р. в співавторстві з Відмінником освіти України, директором Міжшкільного центру Чернявській Тетяною Іванівною було укладено Програму профільного навчання учнів 10-11 класів загальноосвітньої середньої школи. Профіль: «Основи дизайну». Програму було розроблено з метою розвитку національної дизайн-освіти, курс на яку було взято у Постанові Кабінету Міністрів України (від 20 січня 1997 р. № 39) „Про першочергові заходи щодо розвитку національної системи дизайну та ергономіки і впровадження їх досягнень у промисловому комплексі, об’єктах житлової, виробничої та соціально-культурної сферах”.
 
Курс «Основи дизайну», як профіль трудового навчання, має не тільки навчальне, а й виховне та розвиваюче значення, як того вимагає „Національна доктрина розвитку освіти України в ХХІ сторіччі ”. Головною метою профільної освіти учнів 10-12 класів є не підготовка професійних дизайнерів, а формування в школярів на широкій політехнічній основі поняття про дизайн-діяльність, розвиток вміння сприймати та оцінювати якості предметного оточення, а також свідомо, грамотно формувати штучне середовище. Дана Програма охоплює три навчальні мети: формування свідомості, розвиток практичних навичок, ознайомлення з теорією дизайну та його сучасним станом. Для вивчення курсу відводиться 210 годин, які заплановані на профільне навчання Державним Стандартом базової та середньої освіти, що підтверджено постановою Кабінету Міністрів України (№ 24 від 14.01.2003 р.). 60% навчального часу відведено на практичну діяльність. Таке розподілення на користь практичних занять зроблено з урахуванням загальної перевантаженості сучасних шкільних програм теорією, тоді як, за відомим висловом В.О.Сухомлинського, «…розум дитини – на кінчиках її пальців». Для сучасного етапу становлення системи початкової дизайн-освіти є необхідним проведення уроків, зорієнтованих не лише на досягнення теоретичної грамотності та засвоєння технічних навичок, а перед усім на розвиток творчих здібностей особистості, нестандартного мислення, естетичної та загальної культури учня.
 
Примірник Програми профілю «Основі дизайну» було своєчасно відправлено на Всеукраїнський конкурс навчальних програм та підручників, умови якого друкувалися в газеті „Освіта України” (№ 17, 2004 р.). Також дана Програма приймала участь в ІІІ обласному ярмарку «Педагогічні здобутки освітян Дніпропетровщини – 2005». Головним власним досягненням в цей період я вважаю створення оригінальної методики викладання основ дизайну, яка сьогодні має вигляд рукопису наочного посібника для початківців - „Абетка дизайнера».
 
Кілька слів про мою книжку.
 
В наш час питання дизайну викликають не аби який інтерес. До того ж широко розповсюджені й помилкові судження щодо змісту та форми такої діяльності. Здебільшого вони є дуже спрощеними або, навпаки, відірваними від реальної практики. В одному немає сумнівів: настав час ДИЗАЙНУ і це чудово!
 
«Абетка дизайнера» не тільки познайомить Вас з поняттям «дизайн», з його історією, спеціальною мовою, основними напрямками, але завдяки практичним завданням навчить грамотно застосовувати свої знання та вміння. Вже існують добрі програми по окремим напрямкам дизайну: інтер’єр, графіка, моделювання одягу тощо. „Абетка дизайнера” – це перший підручник для початківців про ДИЗАЙН ВСЬОГО! В ній систематизовані загальні правила і поняття, а вправи передбачають кілька варіантів їхнього застосування. Книга щедро проілюстрована роботами початківців.
 
„Абетка дизайнера” буде цікавою та корисною широкому колу читачів, що мають бажання оволодіти термінологією і навичками дизайнування. Легкий та зрозумілий стиль висловлювання допоможе навіть початківцям швидко засвоїти основи дизайну: на прикладі проектування деяких нескладних об’єктів, пройти всі стадії захоплюючого та дивовижного процесу відтворення Вашого задуму спочатку на папері, а потім і в матеріалі.
 
Під час виконання вправ Вам буде запропоновано щось написати, намалювати, накреслити, розфарбувати. Крім того, в кожному завданні зроблено акцент на напрямок в дизайні, де отримані навички мають практичне застосування. Працюючи над конкретною темою, Ви зможете краще усвідомити власні смаки та потреби. Це дозволить з’ясувати,   в якої з галузей дизайну Ви могли б продовжити навчання та досягти найяскравіших результатів.
Після основного матеріалу йде його короткий зміст з акцентом на найважливіших моментах, а також словник спеціальних термінів і запитання по темі для самоперевірки. Намагайтеся завжди відповідати на них чесно, не підглядаючи!
 
Оскільки  дизайн – це „сфера обслуговування ”, безсумнівною прикрасою „Абетки” є різноманітні цікаві тести. Вони допоможуть Вам в ігровій формі оволодіти „мистецтвом подобатись”, що стане в пригоді при спілкуванні з людьми.
 
„Абетка дизайнера” – це підручник, який хочеться вивчати! Фрагменти „Абетки” («Пробний урок») були надруковані в журналі «Трудова підготовка в закладах освіти» (№ 4, 2006) та інформаційно-методичному часопису «Сільська школа України» (№ 3, 2007).
 
Відкриття, що відзначило для мене 2007 рік, виявилося найяскравішим та найактуальнішим. Ідея авторської Програми гуртка екодизайну з’явилася в рамках виконання „Комплексної програми художньо-естетичного виховання учнів у загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах” (Наказ Міністерства освіти та науки України та Академії педагогічних наук України від 25.02.2004 р., № 151/11). Співавтором цієї оригінальної методики є Заслужений художник України, член Національної Спілки художників України, доцент кафедри дизайну Запорізького національного технічного університету Демиденко Олександр Іванович. Великого впливу на створення програми саме такого напрямку надало знайомство співавторів з діяльністю Міжнародного екологічного руху “Clean Up the World” – „Робимо Чистим Світ”, та його підрозділом „Чиста Україна – чиста Земля”.
 
Екологія – наука про живих істот і те, як вони співіснують  із своїм оточенням. Інтенсивна діяльність людства по створенню комфортних умов існування вже призвела до порушення екологічних зв’язків, вичерпання природних ресурсів, забруднення навколишнього середовища.
 
Сьогодні важлива роль в перетворенні штучного оточення людини належить дизайну. Дизайн – це художня діяльність, що пов’язана з організацією предметного довкілля на засадах краси та доцільності. Екодизайн – сучасний напрямок в дизайні, націлений на вторинну переробку вже використаних об’єктів дизайну (сформульовано співавторами Програми). Програма гуртка екодизайну передбачає створення учнями корисних саморобок з підручного матеріалу, тобто використання в якості сировини речей, що зазвичай підлягають утилізації. На відміну від існуючих програм для гуртків дизайну, акцент робиться на виховання в учнів здатності саме до утилітарного пізнання світу з подальшим його перетворенням. Переробляючи, використовуючи в нової якості старі речі та предмети, діти водночас навчаються дбайливому ставленню до довкілля, протистоять забрудненню своєї оселі, подвір’я, міста. Зробити корисну та красиву річ зі «сміття» – це прояв не аби якої майстерності, фантазії та художнього смаку. Зараз нікого вже не дивує вираз „смітниковий дизайн”.
 
Діти є від народження підготовленими до занять дизайном – вони позбавлені притаманної дорослим людям „скутості”. Метою навчання за Програмою гуртка екодизайну є не просте оволодіння елементами проектування, а визволення схованих в дитині можливостей, сила яких в звичайних умовах залишається незадіяною. При цьому учень легко і природно соціалізується, засвоює принципи добра, людяності, розумного ставлення до світу природи та навколишнього штучного середовища. Водночас він вчиться дуже дефіцитному в нашому світі вмінню самотужки ставити та вирішувати проблеми.
 
Програма гуртка екодизайну є дуже гнучкою, що дозволяє використання викладачем елементів з різних навчальних посібників, методик, журналів. Стрижневими залишаються три позначені блоки: „Образотворча грамота”, „Матеріалознавство” та „Проектування”. Виділення теми „Матеріалознавство” в окремий блок пов’язано із специфікою Програми гуртка екодизайну: треба добре знати властивості та можливості матеріалу, який обрано в переробку, а також про його взаємодію з іншими матеріалами.
 
Дуже важливим є аспект патріотичного виховання учнів, що притаманний розділу „Проектування”. Майже в кожній темі вже на початковому рівні навчання зроблено акцент на становлення національної самосвідомості вихованців.
 
Всі відомі програми з викладання основ дизайну для дітей в тій чи іншій мірі наслідують програми вищої школи. Співавтори пропонують власну методику, яка є оригінальною і більш адаптованою саме для позашкільного виховання.
 
Зараз я працюю над проектом «Школа дизайну «ЕТЮД» - Естетика, Творчість, Юність, Дизайн». Сподіваюся, що попереду на мене чекають нові відкриття, оскільки у справі освіти та просвітництва є ще багато «білих плям»!
 
Особливу подяку хочу висловити колективу Бібліотечно-інформаційного центру «Слово» міста Нікополь та особисто директору – Білоцерківській Ларисі Миколаївні за надані інформаційне забезпечення, практичну допомогу та психологічну підтримку. Без мудрого патронату з боку цих чудових ентузіастів не з’явилися  б деякі з моїх відкриттів.
 
Творчого всім горіння!

 

 

У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове 
Last Updated on Wednesday, 05 January 2011 11:54
 
PDF Print E-mail
Pearls of Nikopol'schina - Ecodesign
Sunday, 15 February 2009 12:41

Поддубко Л.М.
Дизайнер, викладач,
член спілки дизайнерів України,
керівник гуртка екодизайну
м. Нікополь, Україна
Біографія


Матеріал надано в авторській редакції   

Якщо Вас зацікавила ця інформація і
Ви бажаєте ознайомитися з нею детальніше,
звертайтеся до нас

 

Екологічне виховання школярів засобами дизайну

Педагог-дизайнер анонсує авторську  методику  екологічного виховання школярів  з використанням елементів етнодизайну

Екологічна освіта на початку III тисячоліття стала необхідною складовою гармонійного розвитку всього людства. Основним стратегічним напрямком розвитку екологічної освіти сьогодні є розробка наукових основ та навчально-методичного забезпечення неперервної екологічної освіти на базі Національної доктрини розвитку освіти у XXI столітті, здобутків української та зарубіжної педагогічної практики.
 
В Нікопольському міжшкільному центрі трудового навчання та технічної творчості, що на Дніпропетровщині, екологічне виховання школярів здійснюється в позаурочний час засобами дизайну, тобто через творчу діяльність вихованців гуртка дизайну. Керівником гуртка складено кілька оригінальних методичних розробок, в яких наголос зроблено на утилітарне, практичне пізнання світу. Переробляючи, використовуючи в новій якості старі речі та предмети, діти водночас навчаються дбайливому ставленню до довкілля, протистоять забрудненню своєї оселі, подвір’я, міста.
 
Наприклад, головною метою проекту «Вперед – в минуле!» є відродження народних культурних традицій, формування в підростаючого покоління зацікавленості й поваги до художнього промислу, культурних цінностей та спадщини українського народу. Нововведенням при цьому є застосування в якості сировини сучасного штучного матеріалу.
 
Вплив народного мистецтва на людину слід розглядати у зв’язку з його багатофункціональним призначенням: ужитковим – вироби, що є необхідними в побуті; святковим – деякі предмети та їхнє візерункове оздоблення пов’язані з відповідною системою уявлень, звичаїв, вірувань; естетичним – метою оздоблення оселі, речі, одягу є єдність творчості людини та всесвіту, єдність з історією народу.
Плетіння з лози – це одне з найдавніших ремесел. Воно виникло набагато раніше гончарства і займало значне місце в житті давньої людини. З гілля дерев будували житла, господарські будівлі, робили огорожі, дитячі колиски, короби саней та повозок, меблі, дитячі іграшки й посуд. Плетіння є попередником ткацтва. Перші килимки та одяг, що були сплетені з трав, - це прообраз сучасних тканин.
 
Плетені вироби є дуже гарними, а головне – корисними. Найпоширенішім виробом з лози були кошики. На жаль, сьогодні мистецтво плетіння з природних матеріалів занепадає. Зараз плетені вироби в побуті зустрічаються доволі рідко. А раніше навіть в заможних домівках існувала мода на плетені меблі. Простий народ взагалі не обходився в господарстві без кошиків, скриньок, колисок, посуду тощо.
 

 
Лозоплетіння є часткою історичного та культурного розвитку людства. Ремесло, яке народилось ще в сивій давнині, завжди було тісно пов’язано з дивом, тоді як дії, що передбачали перетворення матеріалу, набували символічного змісту, відбувались в процесі ритуалу. Набагато пізніше, в селянських родинах прийоми традиційного ремесла передавались з рук у руки, від старих до дітей під час безпосереднього нагляду та показу. Сьогодні, в умовах міської цивілізації така спадковість перервалась. Зберегти традицію, відновити відсутнє кільце  в ланцюгу наступності ремісничого та художнього досвіду є в якійсь мірі метою проекту «Вперед – в минуле!».
 
В приміщенні гуртка дизайну заготовляти та зберігати лозу доволі складно. Тому автор пропонує використовувати сучасний штучний матеріал – папір. Чому обрано в переробку саме папір? Тому, що  в природі він розкладається від  2 до 10 років. Тому, що старі газети та журнали є в кожній оселі і вони забирають у людей життєвий простір. Тому, що в усьому світі існує проблема сміттєзвалищ, й папір там займає не останнє місце.
 
Сміттям заповнені наші міста. Україна стоїть на першому місті в Європі по забрудненню відходами. Сміття вже нікуди діти, але з року в рік воно збільшується ще на 1 мільярд тон. Це дуже прикро! В даному проекті зроблена спроба,  відроджуючи народну культуру та традиції, хоч трохи покращити екологічну ситуацію. Слід враховувати, що вдосконалення душі відбувається через ставлення людини до природи й тому екологічна криза – це криза культури також. До того ж, без знайомства підростаючого покоління з національними видами художньої діяльності не відбудеться гармонійного розвитку школярів. Керівником гуртка дизайну складено методичну розробку «Вперед – в минуле!», де втілено ідею переробки, вторинного застосування такого цінного матеріалу, як папір, що якоюсь мірою сприятиме збереженню довкілля.
 
«Лозинки», що створені з паперу, мають властивості як справжньої лози, так і природної соломи. Тому доцільно поєднувати прийоми роботи з обома цими матеріалами. Це також розширює перелік виробів, які можна виготовити з паперових лозинок під час занять в гуртку.
 
Щоб розпочати роботу над виробом, кожен вихованець гуртка сам готує для себе матеріал – паперові лозинки. Для цього треба розрізати газету або журнал на довгі смужки та скрутити їх в трубочки. Один кінець такої трубочки вузький, а другий – широкий. Завдяки цьому під час плетіння можна легко подовжувати робочу лозинку.
 
Існує кілька традиційних способів плетення. Молодші гуртківці починають навчання з плетіння косичок двох видів: двокінцевої та трикінцевої. Потім з них виготовляють підставки під гарячий посуд. Кожна дитина обирає комфортний, притаманний саме їй ритм роботи, а педагог має можливість забезпечувати індивідуальний підхід в навчанні.
 
Вихованці другого року навчання вивчають способи «просте суцільне плетіння» та «мотузочка». Таким чином виконані майже всі вироби, що запропоновані в методрозробці «Вперед – в минуле!». Головне те, що ані просту, ані складну річ не можна зробити без любові до своєї справи, без творчого підходу до неї. Творчість починається з бажання щось зробити власними руками. Робити – означає створювати. Творчість – це вихід з повсякденної течії життя, підйом на сходинку вище, відкриття у собі нових можливостей. Ті, хто стає на шлях творчості, поступово наближаються до вершин мистецтва. Можливо не всім судилося досягнути його висот, але творчий процес возвеличує та вдосконалює кожну людину.
 
На початку  теми вихованці знайомляться з усією низкою вправ: від простих до складних. Правилом є те, що не можна забігати вперед, не виконавши одну з вправ. Не бажано оминати деякі саморобки, якщо маєш за мету навчитися, а не тільки зробити та забути. Окрім естетичного аспекту, мистецтво плетіння є надзвичайно корисним для школярів: розвиває дрібну моторику рук, привчає до охайності та пильності, знайомить з конструюванням. Творча діяльність дає вихід внутрішнім конфліктам і сильним емоціям, дисциплінує, сприяє підвищенню самооцінки, здатності усвідомлювати свої відчуття і почуття, розвиває дизайнерське мислення.
 
Характерною рисою сучасного дизайну є повернення до ручних технік. Утилізація вторинної сировини та використання екологічно чистих матеріалів також займають особливе місце в дизайн-діяльності. На сьогодні неможливо займатися дизайном, не враховуючи екологічний фактор. Важливим є не тільки проектування виробів з застосуванням екологічних вимог, але й активний наголос на цьому.
 
Любов до рідного краю починається з дитинства. Надовго вона зберігається в душі людини, якщо її правильно виховали та ознайомили з традиційними видами народної художньої творчості, хай навіть з використанням нових, сучасних матеріалів. Методична розробка «Вперед – в минуле!» є складовою частиною авторської програми «Гурток екодизайну» (2007), що була розроблена в співавторстві з Заслуженим художником України, членом Національної Спілки художників України, доцентом кафедри дизайну Запорізького Національного технічного університету Демиденком Олександром Івановичем. Програма гуртка екодизайну передбачає створення учнями корисних саморобок з підручного матеріалу, тобто використання в якості сировини речей, що зазвичай підлягають утилізації. На відміну від існуючих програм для гуртків дизайну, акцент робиться на виховання в учнів здатності саме до утилітарного пізнання світу з подальшим його перетворенням.
 
Гаслом гуртка екодизайну, що працює в Нікопольському міжшкільному центрі трудового навчання та технічної творчості, є вислів: «Зробимо чистим навколишній світ!» Приєднуйтесь!
 

Література

 1. Концепція екологічної освіти України // Директор школи. - 2002. - № 16. - Квітень.
 2. Концепція Державної цільової програми розвитку національного дизайну на 2007-2011 роки (Проект) // Сайт Спілки дизайнерів України, http://www.design.org.ua/documents.php, п. 3.6.
 3. Лугова З.І. Виготовлення виробів з вербового прута:  Учбово-методичний посібник - К.: РВЦ КПДЮ, 1997
 4. Мейнард Б. Плетение: Кн.для учащихся / Пер. с англ. В.И Синюкова. – М.: Просвещение, 1981.

У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Last Updated on Thursday, 08 October 2009 13:49
 
<< Start < Prev 1 2 Next > End >>

Page 1 of 2
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting