PDF Print E-mail
Monday, 08 December 2008 08:44
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна

Біографія

Переклад з російської: Стрілецька М.В.                                                                                                                                               

Матеріал надано в авторській редакції

 
 Алое
 
Відомо більше 180 видів алое, що ростуть в степах і саванах Африки. Виглядають ці рослини в природі вельми різноманітно, наприклад, алое Піланса - дерево заввишки 8-10 м, що випускає до 50 грон лимонно-жовтих квіток. Алое безстрашне - схоже на ялинку, а алое Байнеса розводять в скверах і парках Африки, тому що воно красиво квітне. Щорічно на цьому 18-метровому дереві з'являються щільні грони рожевих квіток. Є серед алое і ліани (алое війчасте), але більшість з них - багаторічні трави з добре розвиненою прикореневою розеткою листя.

У кімнатній культурі набула поширення рослина, наукова назва якої - алое деревовидне. На своїй батьківщині, в посушливих районах південної і тропічної Африки, воно квітне щорічно і виглядає інакше ніж в квіткових горщиках. Це струнке деревце, заввишки 2-4 м, товщиною стовбура до 30 см і крупними яскраво-червоними квітами. Арабський географ XII століття Ідрісі писав, що Олександр Македонський завоював острів Сокотра (у Індійському океані) тому, що там росла «красива, чарівна і цілюща квітка - сабур». І сьогодні араби називають алое сабуром («терпіння», «витривалість»), отримують з його листя цілющий сік і вірять в магічні властивості цієї рослини. Автор цих рядків своїми очима бачив в Омані гілки алое, підвішені перед входом в будинок, - араби вважають їх символами благополуччя і довголіття. Правда, у нас дану рослину назвали столітником унаслідок того, що в наших міських квартирах воно ніяк не хоче квітнути: «Мені особисто відомо лише про два випадки цвітіння алое в кімнатних умовах» (Франтішек Рейхель). У зв'язку з цим будь-який підтверджений випадок цвітіння алое в кімнатних умовах заслуговує уваги.

До речі, спрадавна вважали, що квітучий в кімнатних умовах алое володіє підвищеними цілющими властивостями. Про використання цієї рослини в медицині писав ще давньоримський лікар Гален, екстракт з листя за способом Володимира Філатова застосовують для підшкірного введення при різних хворобах очей, виразках шлунку і дванадцятипалої кишки. А в журналі «Питання медицини» (Санкт-Петербург, 1915 р.) мені вдалося виявити такий рецепт ліків, що допомагають при туберкульозі легенів і бронхіті: «Смалець свинячий або гусячий - 100 г, масло вершкове (несолоне) -100 г, мед чистий (бджолиний) - 100 г, сік з листя алое - 15 г, какао (не обов'язково, для смаку) - 50 г. Приймати 2 рази на день по одній столовій ложці на стакан гарячого молока».

А хочете, щоб столітник, який росте у вас на підвіконні теж розцвів? Своїми секретами по телефону погодився поділитися мій знайомий Сергій Крамаренко, біолог із Запоріжжя: «По-перше, для столітника краще підходить не маленький горщик, а проста висока діжка або звичайне пластмасове відро. По-друге, не варто забувати, що в природі алое вважає за краще рости на піщаних і кам'янистих місцях, тому в приготованих для нього діжках обов'язково повинні бути присутніми дрібні камінчики і шар піску. По-третє, багато хто здійснює велику помилку, поливаючи столітник дуже часто, не знаючи, що в природі він росте тільки в сухих степах і пустелях Африки, а значить, багато води не споживає. Як мінімум один раз в рік рослині корисно влаштувати «сухий сезон» - на 3-4 тижні утриматися від його поливу».

 

 

Ілюстрації: Pflanzenwelt der Erde. Von einem Autorenkollektiv unter Leitung von Prof. Dr. Franz Fukarek. - Urania-Verlag Leipzig 1979. VLN 212-475/45/80

 

 

Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П. 


Дізнатися більше про алое Ви можете тут:

 

 

У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Last Updated on Thursday, 10 September 2009 09:23
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting